Προς το περιεχόμενο

web banking


jakeduth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πειραιώς! μπορείς να παρακολουθείς τα ΠΑΝΤΑ (από κινήσεις λογαριασμών, καρτών, μεταφορές, πάγιες εντολές, αιτήσεις για νέες κάρτες, νέους λογαριασμούς, μεταφορές υπολοίπων από άλλες κάρτες, εξόφλιση λογαριασμών οτε, δεη, cosmote κλπ). όλα από την οθόνη σου.

 

βασικά το όλο web banking της πειραιώς, το έχει αναλάβει η θυγατρική της πειραιώς, winbank, και όπως καταλαβαίνεις όλη η δουλειά επικεντρώνεται στην καλύτερη online εξυπηρέτηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

@ jaketuth:

 

Για αλλες πρωπληρωμενες VISA δεν ξερω, της Eurobank εχει κανονικοτατη ισχυ πιστωτικης VISA. Η Πειραιως νομιζω διαθετει προπληρωμενη αλλα καπου εδω μεσα διαβασα οτι ειναι Visa Electron. Αν ισχυει κατι τετοιο, απλα την ξεχνας για αγορες μεσω internet αφου σπανια την δεχονται.

 

Επισης, αν δε ξερεις πια να διαλεξεις για ebanking, προτεινω να δοκιμασεις τα demo τους.

 

Εγω εχω Eurobank και Εθνικη (αναγκαστικα). Η τελευταια αποριπτεται χωρις πολλα πολλα.

 

Η Eurobank εχει απιστευτα user friendly interface. Μπηκα απο περιεργεια στο demo της Πειραιως και δε μου αρεσε καθολου. Μπηκα και στο demo της Alpha, καλυτερο απο της Πειραιως, πιο ευχρηστο, παλι ομως οχι τοσο προσεγμενο οπως της Eurobank. Επισης στην Alpha μαλλον δεν παιζει προπληρωμενη πιστωτικη, παντως στο demo δεν υπηρχε.

Καλα στην Εθνικη ειχε πλακα οταν ρωτησα για προπληρωμενες... Πηγα και σε ειδικο υπαλληλο (πανω οροφο) εξειδικευμενο στις πιστωτικες. Και για την προπληρωμενη ελεγε "τι ειναι αυτο το πραγμα?" :lol:

 

Επισης απο οτι ειδα η Πειραιως δεν πληρωνει Forthnet.

Παντως η Eurobank δεν πληρωνει Cosmote. Το ιδιο και η Alpha(?)

 

Εγω θα διαλεγα οπωσδηποτε την Eurobank, μου αρεσει πολυ το interface της. Απλο, ασφαλες, πρακτικο, καλαισθητο. Με εξαιρετικο help σε καθε μενου! Σου πρωτεινω να τα δοκιμασεις ολα και να αποφασισεις απο μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon epidi exw asxolithi para poli me proplrimenes kartes ktlp exoume k leme

 

@ jaketuth:

 

Για αλλες πρωπληρωμενες VISA δεν ξερω, της Eurobank εχει κανονικοτατη ισχυ πιστωτικης VISA.

Ontws etsi einai. Oi apateones stin eurobank den se afinoun na xeis visa electon an den tin exeis kanei kai pistotiki

 

Η Πειραιως νομιζω διαθετει προπληρωμενη αλλα καπου εδω μεσα διαβασα οτι ειναι Visa Electron. Αν ισχυει κατι τετοιο, απλα την ξεχνας για αγορες μεσω internet αφου σπανια την δεχονται.

Kaneis lathos tis Visa electron tis dexonte sxedon PANTOU ine san kanonikes pistotikes apla xreonoun ton logariasmo. Prosopika exw psonisei apo apira site kai apo magazia exw kai den exei aporifthi pote. (Exw xrisimopiisi tin visa electron tis egnatias)

 

Επισης στην Alpha μαλλον δεν παιζει προπληρωμενη πιστωτικη, παντως στο demo δεν υπηρχε.

H alpha bank exei tin antistixi visa electron alla legete Visa ENTER kai isxiei to idio me tis elecrton. xreonei diladi to ipolipo tou logariasmou sou kai episis anagnorizete san kanoniki pistotiki VISA . Thn Visa ENTER prepei na kaneis etisi gia na tin vgaleis giati otan anigeis logariasmo pleon sou dinoun by default mia apli cash card Maestro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia... to mhxanhmataki ths Alpha χρησιμευει στο να ξεκλειδώνει κάποιες λειτουργίες του web-banking. Τις βασικές λειτουργίες τις έχεις και χωρίς αυτό. Εγώ προσωπικά το παρήγγειλα αλλά έχει αργήσει πααααρα πολύ. Πριν ένα μήνα το παρήγγειλα. Εσάς πόσο άργησε μέχρι να το παραλάβετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ETHNIKI BANK FOR EVER ΠΑΙΔΕΣ!

 

Είμαι σούπερ ικανοποιημένος. Άλλωστε είναι χριστιανική τράπεζα. Δεν ξέρω τι μερίδιο πάνω απο το 50% κατέχει η Εκκλησία της Ελλάδας μέσα αλλά σου συμπεριφέρονται ''χριστιανικότατα''. Βυζαντινή Τοκογλυφία.

 

Ούπς πάλι βρώμα έβγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paidia... to mhxanhmataki ths Alpha χρησιμευει στο να ξεκλειδώνει κάποιες λειτουργίες του web-banking. Τις βασικές λειτουργίες τις έχεις και χωρίς αυτό. Εγώ προσωπικά το παρήγγειλα αλλά έχει αργήσει πααααρα πολύ. Πριν ένα μήνα το παρήγγειλα. Εσάς πόσο άργησε μέχρι να το παραλάβετε?

 

Εγώ χρησιμοποιώ alphabank εδώ και χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.Η συσκευούλα μου εστάλη μέσα σε μία εβδομάδα απο την αίτηση,αφού πρώτα δέχτηκα τηλεφώνημα διαστάυρωσης της παραγγελίας,απο την τράπεζα.Καλό είναι λοιπόν να επικοινωνήσεις μαζί τους εκ νέου,μιας και στο έχουν καθυστερήσει τόσο πολύ.Χωρίς τη συσκευή,μπορείς να δείς το υπολοιπό σου και όλες τις συναλλαγές που έχεις πραγματοποιήσει,αλλά για να επέμβεις σε αυτές είναι απαραίτητη η συσκευή.Το όλο σύστημα δηλαδή είναι άψογο και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.Εξάλλου,η alpha είναι απο τις πλέον διαφανείς τράπεζες(όσο διαφανής μπορεί να θεωρηθεί μια τράπεζα με το καταχρηστικότατο ελληνικό τραπεζικό σύστημα),έναντι στους αρχιλήσταρχους της Εθνικής και της Eurobank που σου χρεώνουν ακόμα και το...βλέμμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το μηχανηματάκι δεν είναι απαραίτητο για να ΔΕΙΣ τους λογαριασμούς σου, αλλά μόνο για να κάνεις συναλλαγές.

Ξέρετε ποιο είναι το κόλπο όμως; ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ... Μ@λ@κία έκανα που το πήρα. Πριν το πάρω έκανα τα πάντα και χωρίς τον ειδικό κωδικό από το μηχάνημα. Το μηχάνημα χρειάζεται για να βάλεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ νέες κάρτες και λογαριασμούς, ή να πληρώσεις κάρτα τρίτου ή να στείλεις χρήματατα ΕΚΤΟΣ Alphabank.

Για καθημερινές πληρωμές (visa, ΔΕΗ/ΟΤΕ/ΚΙΝΗΤΑ και καρτοκινητά vodafone) δεν χρειάζεται το μηχάνημα. ΑΝ όμως το πάρεις τότε ακόμη και αυτά θέλουν κωδικό.

 

Eurobank ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ και έχει και μια καταπληκτική δυνατότητα, να σου στέλνει ΔΩΡΕΑΝ SMS κάθε μέρα με τις κινήσεις που έγιναν σε όλους τους λογαριασμούς και κάρτες. Απλά είναι πολλές φορές down, θέλεις να είμαι άτυχος εγώ; αλλά πολλές φορές τη χρειάστηκα και ήταν down.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρετε ποιο είναι το κόλπο όμως; ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ... Μ@λ@κία έκανα που το πήρα. Πριν το πάρω έκανα τα πάντα και χωρίς τον ειδικό κωδικό από το μηχάνημα. Το μηχάνημα χρειάζεται για να ......

 

Μηπως γνωρίζεις προσωπικά έναν χρήστη που καταφερε να μπει στο alpha web, και πληρωσει ΟΤΕ, χωρίς το μηχανάκι, μετά τις 20 Σεπτεμβρίου 2006 ?

 

 

Αν ξέρεις, μαλλον μας δουλευει η τράπεζα. αλλιως κανεις λαθος.

 

 

 

Τη συσκευή αρχισαν να τη δινουν απο Ιαν/2006 οπως φαινεται απο το τοπικ παρακάτω. Τοτε ήταν περιπου προαιρετική. δηλ, αν δεν αλλαζες τιποτα στο account δεν χρειαζοταν, αν εκανες το λαθος να ακυρώσεις το 2ο κωδικο ασφαλείας, επρεπε να παρεις μηχανακι.

 

αυτα μεχρι Σεπτ.06

 

Τον Αυγουστο εμφανιστηκε μηνυμα σε ολους τους χρήστες οτι απο Σεπτέμβριο το μηχανάκι ειναι υποχρεωτικό για οποιαδήποτε συναλλαγή.

οπως γραφει στο #71 του ίδιου θεματος

 

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=129254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ontws etsi einai. Oi apateones stin eurobank den se afinoun na xeis visa electon an den tin exeis kanei kai pistotiki

 

Εννοεις πιστωτικη με το αζημειωτο (συνδρομη) με την παραμικρη χρηση της, σωστα? Οποτε ξεχναμε απλα την πιστωτικη της Eurobank. Σωστα? ;)

 

Kaneis lathos tis Visa electron tis dexonte sxedon PANTOU ine san kanonikes pistotikes apla xreonoun ton logariasmo. Prosopika exw psonisei apo apira site kai apo magazia exw kai den exei aporifthi pote. (Exw xrisimopiisi tin visa electron tis egnatias)

 

Κοιτα, δεν εχω χρησιμοποιεισει ποτε VISA electron για αγορες μεσω του internet. Αυτο που λεω εχει αναφερθει εδω μεσα σε αντιστοιχο τοπικ για προπληρωμενες καρτες. Οτι δηλαδη τις electron δε τις δεχονται. Κι επειδη εχω Visa Electron TT (Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο), εχω διαβασει στο συμβολαιο οτι εχει πιστωτικο οριο 200€. Δηλαδη πολυ χαμηλο, αρα λογικο ειναι να μην την δεχονται πολλα site, αφου δεν μπορεις να αγορασεις πραγματα που κοστιζουν πανω απο 200€. Εκτος αν προκειται για μικροπραγματα. Αλλα σε site οπου γινονται και αγορες ανω των 200, θα δεχονται μονο VISA. Εξαλλου, εχω δει και site που τις διαχωριζει. Δεχεται πχ VISA, Mastercard, VISA Electron κλπ. Τα λεω καλα?

H alpha bank exei tin antistixi visa electron alla legete Visa ENTER kai isxiei to idio me tis elecrton. xreonei diladi to ipolipo tou logariasmou sou kai episis anagnorizete san kanoniki pistotiki VISA . Thn Visa ENTER prepei na kaneis etisi gia na tin vgaleis giati otan anigeis logariasmo pleon sou dinoun by default mia apli cash card Maestro.

Κοιτα, εχει ξαναγινει αυτη η κουβεντα. Το προβλημα με τις πιστωτικες και τις αγορες μεσω internet ειναι η ασφαλεια και το ανω πιστωτικο οριο. Με λιγα λογια, αν σε κλεψουν, να μην μπορουν να σε ξαφρισουν τελειως. Κι εδω ερχονται οι πρωπληρωμενες πιστωτικες, που ειναι ιδανικες στον τομεα της ασφαλειας κατ'εμε, αφου μπορουν να παρουν μονον οσα εχεις μεσα.

 

Ακομη κι αν εχεις μια κανονικη πιστωτικη και τη δυνατοτητα να "φραξεις"-θεσεις εσυ το ανωτερο πιστωτικο οριο οπως πχ πρεπει να γινεται μεσω του ebanking της Eurobank (δε το εχω δοκιμασει αλλα υπαρχει αντιστοιχο μενου), κανεις δε σε εξασφαλιζει οπως μια προπληρωμενη, οπου δεν χρεωνεσαι ποτε παραπανω απο αυτο που εχει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

erwtisi:h xrewstiki einai san tin apli karta(maestro),alla boreis na thn xrisimopoiiseis gia agores kai se magazia kai se internet san kanoniki visa?sthn xrewstiki exeis mesa oso lefta exeis kai sto logariasmo sou,h kaneis metafores gia to posa theleis na exeis sti xrewstiki?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h xrewstikh einai h karta pou mporeis na vgaleis ap'to ATM, na thn xrhsimopoihseis se kapoia magazia pou sou epitrepoun na kaneis agores me xrewstikh...

 

epishs sth xrewstikh kaneis agores gia osa lefta exei o lagariasmos sou,xwris epektash..

 

yparxoyn vevai kai oi kartes proplhrwmenes pou prosferoun kapoies trapezes (gift card klp...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

h xrewstikh einai h karta pou mporeis na vgaleis ap'to ATM, na thn xrhsimopoihseis se kapoia magazia pou sou epitrepoun na kaneis agores me xrewstikh...

 

epishs sth xrewstikh kaneis agores gia osa lefta exei o lagariasmos sou,xwris epektash..

 

yparxoyn vevai kai oi kartes proplhrwmenes pou prosferoun kapoies trapezes (gift card klp...)

 

kai telos...auti tin xrisimopoiw kai gia agores mesw internet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...