Προς το περιεχόμενο

Τελος με την HP.Πολυμηχανημα EPSON


Greator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ευχαριστω φιλε geovard. Δικο μου λαθος, επρεπε να διευκρινισω οτι ψανχνω για πολυμηχανημα δλδ θελω να διαθετει και σκανερ.

 

Όλα όσα θες είναι εδώ.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69976470&product=978108

 

Αυτό σκέφτομαι να πάρω εγώ καί είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανοιώσω.Απλά με χαλάει λίγο το χρώμα μιάς καί όλο το σύστημά μου είνα σε ασημί καί μαύρο.

Καί επαναλαμβάνω.Έχω 'καεί' από τις κεφαλές των άλλων εκτυπωτών μετά από κάποιο διάστημα γι' αυτό επιμένω σταθερά σε hp.Ούτε καθαρισμοί κεφαλών ούτε τίποτα.

Δεν βρίσκω το λόγο επειδή ένα μηχάνημα σού δημιούργησε πρόβλημα να αλλάξεις μάρκα.Δες όσες ψηφοφορίες θες καί θα δείς στην πρώτη θέση αυτή την εταιρεία.Κάτι σημαίνει αυτό.

Σε μένα χάλασε ένας σκληρός δίσκος western digital 80gb κάποτε καί σε πείσμα πήγα καί πήρα τον ίδιο!Σε πληροφορώ ότι είναι ο πιό 'υγιής' σκληρός στο σύστημά μου τον οποίο έχω βάλει τώρα πιά σε ένα κουτί usb καί κρατάω backups.Άρα δεν υπάρχει καμμία εταιρία πού να παράγει 'αθάνατα' προιόντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα όσα θες είναι εδώ.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=69976470&product=978108

 

Αυτό σκέφτομαι να πάρω εγώ καί είμαι σίγουρος πως δεν θα το μετανοιώσω.Απλά με χαλάει λίγο το χρώμα μιάς καί όλο το σύστημά μου είνα σε ασημί καί μαύρο.

Καί επαναλαμβάνω.Έχω 'καεί' από τις κεφαλές των άλλων εκτυπωτών μετά από κάποιο διάστημα γι' αυτό επιμένω σταθερά σε hp.Ούτε καθαρισμοί κεφαλών ούτε τίποτα.

Δεν βρίσκω το λόγο επειδή ένα μηχάνημα σού δημιούργησε πρόβλημα να αλλάξεις μάρκα.Δες όσες ψηφοφορίες θες καί θα δείς στην πρώτη θέση αυτή την εταιρεία.Κάτι σημαίνει αυτό.

Σε μένα χάλασε ένας σκληρός δίσκος western digital 80gb κάποτε καί σε πείσμα πήγα καί πήρα τον ίδιο!Σε πληροφορώ ότι είναι ο πιό 'υγιής' σκληρός στο σύστημά μου τον οποίο έχω βάλει τώρα πιά σε ένα κουτί usb καί κρατάω backups.Άρα δεν υπάρχει καμμία εταιρία πού να παράγει 'αθάνατα' προιόντα.

 

1. Δεν ηταν ενα μηχανημα αλλα 3(!!!). Οι HP εχουν ενα γνωστο προβλημα στον τροπο της τροφοδοσιας του χαρτιου. Εμενα 3 διαφορετικα μηχανηματα (απο το 1998 εως σημερα) μου εχουν παρουσιασει το ιδιο ακριβως προβλημα.

 

2. Η HP ειδικα στα τελευταια της μοντελα ειναι πανακριβη στα μελανια τα οποια εχουν μικρη χωρητικοτητα και ημουν καθε λιγο και λιγακι στο ξαναγεμισμα.

 

Το θεμα ειναι οτι κι εγω ημουν πιστος της HP και της εχω δωσει οπως κι εσυ με το σκληρο αρκετες ευκαιριες. Αλλα πλεον δε δικαιολογειται η κατασταση και θα καταριεμαι τον εαυτο μου αν ξαναπαρω και μου βγει παλι το ιδιο προβλημα.

 

 

By the way, αυτο που προτεινεις εχει εκτυπωση διπλης οψης (duplex)?Κατι τετοιο θα αλλαζε αρκετα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στους Canon η κεφαλή πουλιέται ως "αναλώσιμο" ξεχωριστά από το μελάνι. Εμένα πάντως μέχρι τώρα, από το 2003-4 που έχω τον εκτυπωτή, δε μου έχει χρειαστεί. Στην HP το πληρώνεις κάθε φορά που αγοράζεις μελανοδοχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ελπίζω το σχόλιό μου να μην είναι άκαιρο. Για τα πολυμηχανήματα που τυπώνουν CD/DVD):

Ο HP C5280 δεν έχει ιδιαίτερα ακριβά μελάνια. Παίρνει είτε μικρά είτε μεγάλα (XL τα ονομάζει η HP), ανάλογα με την χρήση του καθενός. Τα μεγάλα έχουν διπλή τιμή, αλλά 5πλάσια ποσότητα στο μαύρο και 4πλάσια στο έγχρωμο. 28 ευρώ για 800 μαύρες σελίδες δεν είναι πολύ ακριβά (τουλάχιστον σε σχέση με τα μικρά μοντέλα πολυμηχανημάτων της εταιρίας που σε γδέρνουν κανονικά). Το - παλιό - πρόβλημα με την τροφοδοσία του χαρτιού δεν ξέρω αν το έλυσαν.

Ο Epson βγαίνει σε καλή τιμή για την ποιότητα εκτύπωσης που βγάζει. Τα ανεξάρτητα μελάνια είναι προτιμότερα για κάποιον που τυπώνει κυρίως έγχρωμα, είναι φθηνά (10 ευρώ), αλλά και μικρά.

Η προτίμησή μου είναι Canon MP600. Duplex εκτύπωση, ανεξάρτητα μελάνια (που δεν έχει η HP), αλλά και με μεγάλο μαύρο για κείμενα (εδώ πάσχει η Epson). Δεν ξέρω ακόμη κατά πόσο κυκλοφορούν (και δουλεύουν!) μαϊμού μελάνια γι'αυτόν, αλλά φαντάζομαι πως δεν θα αργήσουν. Το συγκεκριμένο μοντέλο είναι υπό κατάργηση. Το κακό είναι ότι θα είναι πιο δύσκολο να το βρεις, το καλό ότι λογικά θα πέσει η τιμή του από τα καταστήματα για να το "σπρώξουν".

 

Γι' αυτό έχε τα μάτια σου ανοιχτά...

 

Edit: Ξέχασα να γράψω για την εκτύπωση σε DVD. Στον Canon IP4200 που έχω, αλλά και στον Epson R200 που είχα, η εκτύπωση είναι ικανοποιητικότατη, ειδικά αν βρεις τα DVD TDK printable glossy είναι απλά μαγική! Στον Epson απλώς μερικές φορές μου έβγαζε κάτι κάθετες γραμμές, όχι έντονες, αλλά λίγο ενοχλητικές. Όσο για το αν είναι αδιάβροχες, εξαρτάται φίλε μου. Κάτω από βρύση δεν νομίζω να αντέξει :-) Αλλά με ιδρωμένα χέρια δεν έχουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, λέτε οτι τα μελάνια της HP είναι πανάκριβα. Μαζί σας. Υπάρχουν όμως εταιρίες (τις οποίες χρησιμοποιώ πάντα) οι οποίες σου δίνουν ανακατασκευασμένα τόνερ και μελάνια και νομίζω οτι μια απο αυτές τουλάχιστον σου δίνει και εγγύηση.

 

Εγώ έχω 3 εκτυπωτές και πάντα παίρνω μη αυθεντικά μελάνια και τόνερ.

 

Πηγαίνω στην Cartridge World μου γεμίζει τα τόνερ για HP1010 και πολυμηχάνημα HP LaserJet 3030 (παίρνουν το ίδιο τόνερ) και με 50 περίπου ευρώ το ένα βγάζω τουλάχιστον 1500 ασπρόμαυρα φύλλα. 3 λεπτά η σελίδα δηλαδή. Αυτό είναι πιο φτηνό κι απο φωτοτυπείο.

 

Για τις έγχρωμες εκτυπώσεις έχω έναν Canon IP1500, ο οποίος για τα 60 ευρώ που τον πήρα βγάζει απίστευτες Α4 φωτογραφίες (κι ο,τι άλλο μικρότερο μέγεθος θέλω), και τα μελάνια του κοστίζουν 12 ευρώ περίπου στο Πλαίσιο (φυσικά όχι αυθεντικά).

 

Θα σας πώ οτι με τους HP έχω τυπώσει δεκάδες χιλιάδες φύλλα χωρίς κανένα πρόβλημα, και με τον Canon άπειρες φωτογραφίες. Μόνο ο Canon (προφανώς επειδή είναι φτηνός και του βάζω και συμβατά) μετά απο 1000 περίπου φωτογραφίες (+ όλα τα άλλα πολλά που τυπώνω όταν θέλω έγχρωμη εκτύπωση) όπως το υπολογίζω έχει αρχίσει και μου κάνει κάτι νερά στις εκτυπώσεις (σαν να τυπώνει με γραμμές). Και αν τον ανοίξεις βλέπεις παντού χυμένα μελάνια. Αλλά του έχω αλλάξει τα φώτα. Τι να σου κάνει κι αυτός; Αυτό είναι για μένα φυσιολογική φθορά.

 

Πάντως πιστεύω οτι γενικά τα πολυμηχανήματα με μελάνια αντι για τόνερ, είναι ασύμφορα. Εκτός αν τυπώνεις πολύ λίγα πράγματα. Και με ελάχιστα χρήματα μπορείς να αγοράσεις scanner με σαφώς καλύτερη ποιότητα ανάλυσης και σάρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω με τους περισσοτερους εχω 2 hp εκτυπωτες τους 8450 και το πολυμηχανημα 5510 δεν ειχα κανενα προβλημα,τα μελανια αγοραζω τα γνησια οταν εχει προσφορες δηλαδη πακετο των 2 τεμαχιων στην τιμη του ενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δουλεύω πολύ με HP (Inkjet, BW Laser, Color Laser, Inkjet Plotters) αλλά μόνο με επαγγελματικές σειρές και δεν αντιμετώπισα σχεδόν ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα, με μοναδική εξαίρεση ένα χαλασμένο σύστημα κάτω συρταριού σε ένα LaserJet 5p που μάλλον χάλασε γιατί κάποιος το παραβίασε και το οποίο δεν μπόρεσε να διορθώσει η HP Ελλάδος.

 

Η εμεπειρία μου με τους EPSON δεν ήταν στις αρχές η καλύτερη και έτσι τους εγκατέλειψα νωρίς.

 

Όσο αφορά τους CANON ένα επαγγελματικό πολυμηχάνημα που έχουμε είναι σφαίρα στις εκτυπώσεις (και με πολύ καλή ποιότητα) και τα σκαναρίσματα (μεσω net) αλλά έχει μόνιμο μηχανικό πρόβλημα στο μηχανισμό που τραβάει το χαρτί που σχετίζεται με την υγρασία του χαρτιού και μας έχει σπάσει τα νεύρα.

 

Εγώ θα αγόραζα κάτι από επαγγελματικό HP πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

οχι epson! οι κεφαλές εκτύπωσης είναι ενσωματωμένες στο πολυμηχάνημα και αν σου χαλάσουν καλύτερα να παρεις καινούριο.εγω είχα βγάλει τα μελάνια για να τα ξαναγεμισω και ξεχασα να τα βάλω για μια βδομαδα στο πολυμηχανημα.αποτέλεσμα ηταν να φράξουν οι κεφαλές εκτύπωσης που όπως προανέφερα είναι ενσωματωμένες στο πολυμηχάνημα και όχι κολλημένες στα μελάνια εκτύπωσης όπως στις περισσότερες μαρκες και άρα πέταξα το πολυμηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...