Προς το περιεχόμενο

Φτίαχοντας ένα χειροποίητο WaterCooling System


Sadman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εννοείτε πως δεν μπλέκουμε αλουμίνιο με χαλκό οι τύποι κανένα τρομερό λάθος που τα συνδυάσανε γιατί μετά από λίγο θα είναι γεμάτα τρύπες

 

Αυτό το προσυπογράφω κι εγώ. Το αλουμίνιο είναι παράξενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και σημερα ολη μερα στ οσχολειο εσπαγα το κεφαλι μου να δω πως μπορουμε να κανουμε και χεριοπιαστες αντλιες...

Δηλαδη ενα "κουτι" οπου θα στρεοθει και θα μονωθει ενα ανεμηστερακι μεγαλων στροφων(ή και 2!!)και θα ερχετε το νερο απο την μια και το/α ανεμηστερακι/α θα περνουνε το νερο και θα το πετανε με πιεση...κατι σαν ρουφηκτες αν βαλεις ενα τετοιο πριν το waterblock και πριν το ψυγειο το νερο λογηκα θα εταφερετε αρκετα γρηγορα(το κουτι απο plexy)αλλα δν ξερω ποσο δουλεια θα κανει...εχω σπσει το κεφαλι μου να δω αν θα δουλεψει θεωρητικα ωστενα το δοκιμασω στο τελος.

Καμια σκεψη?

post-63364-129062956223_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το προσυπογράφω κι εγώ. Το αλουμίνιο είναι παράξενο

 

δεν είναι θέμα παράξενου υλικού είναι ότι το αλουμίνιο οξειδώνεται πολύ εύκολα και μόλις έρθει σε επαφή με το νερό θα πάρει μαζί του όλα τα υπόλοιπα κομμάτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekana arpa-kola ena sxedio me to Google SketchUp gia gpu block,to nero pernaei kai apo ta ram sinks.

pisteuo tha einai arketa droseri i gpu alla me ti ergalia na to ftiakso den ksero...

 

i 2 foto einai apo thread pou anikse ena palikari apla tin evala gia na dite to logo pou ekana ti roi tou nerou etsi.

 

aaacr4.png

 

a9e60cfe0a085moly190.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορεα ιδεα.Ευκολη υλοποιηση πιστευω.Ενα δραπανο,ενα dremel,και ενα τρυπανι για φρεζα και θα γινει ευκολα πιστευω.Αν και θα μπορουσες να κανεις 2 μικρα μπλοκς που να συνδεονται και να κρυωνουνε παλι πυρηνα και μνημες ωστε να κρυωνει πιο ευκολα ο χαλκος με την μικρη διαδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

den ta ekana xorista gia na apofigo tis poles sindesis,vasika ean pareis sosta metra einai polu eukolo stin kataskeui.

mia xalkoplaka thes na tin skapseis,ena kapaki me kolimena rakor kai 4-6 tripes gia na piasei pano stin gpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι θέμα παράξενου υλικού είναι ότι το αλουμίνιο οξειδώνεται πολύ εύκολα και μόλις έρθει σε επαφή με το νερό θα πάρει μαζί του όλα τα υπόλοιπα κομμάτια

 

Εεεεεε τώρα τα άκουσα όλα!!! Το αλουμίνιο οξειδώνεται εύκολα!!! Έλεος ρε παιδια αμα ήταν έτσι ολα τα αυτοκίνητα που χρησιμοποιουν block αλουμινίου στου κινητήρες τους δεν θα άντεχαν πάνω από 1 χρόνο και επίσης τα τενεκεδάκια των αναψυκτικων θα ήταν παντελώς ακαταλληλα για αυτή την δουλεια!

 

Το αλουμίνιο οξειδώνεται εντονα και μόνο επιφανικά και σε βάθος οχι πανω από 2mm και μόνο στην 100% καθαρή μορφή του!

Το αλουμίνιο που χρησιμοποιείται για ψύκτρες, αυτοκινηνα, τενεκεδακια και γενικά για εμπορικές χρήσεις είναι παντοτε ειδικα μη οξειδωτικά κράματα αλουμινίου! Και συνηθέστερα ντουραλουμίνιο!

Το αλουμίνιο δεν είναι τοσο κατάλληλο για χρήση μαζι με χαλκό για ψύκτρες διοτι τα δύο αυτά υλικά μεταξύ του εχουν αρκετα διαφορετικη θερμοαγωγημότητα με αποτέλεσμα η μεταφορά θερμικής ενεργειας από το ένα στο άλλα γίνεται με πολύ αργούς ρυθμόυς!

 

Και για να μην λετε οτι λεω μλκιες προκαλώ οποιον θέλει να το ψαξει! Τι την τελειωσα αυτη την καταραμενη σχολή μηχανικών της επιστημης των υλικών στα Γιάννενα με πτυχιακή συγκεκριμένα στο αλουμίνιο και τα κράματα του! κατι θα μου εμεινε δεν είναι δυνατον!

 

Και για του λογου το αληθές

mx5ttzdpy623mzx7cyc6_thumb.jpg

 

Η μόνη ουσιαστική διάβρωση που παθαίνουν τα κράματα αλουμινιο και το αλουμίνιο είναι η ψαθυροποίηση που σύμβααίνει μόνο υπό ακραίες συνθήκες μηχανικής καταπόνησης ή ακραίων μεταβολλών θερμοκρασίας (της ταξεως των εκατοντάδων βαθμών)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok και εσύ super duper επιστήμονα για πες μου τότε γιατί όσου έχουν αλουμίνιο και χαλκό σε υδρόψυξη στον πρώτο μηνα μαζεύουν λάσπη μέσα στο δοχείο ? βάλε μονο στο μυαλό σου ότι σε υδρόψυξη δεν βάζουμε παραφλού αλλα νερό !!

 

άντε δεν οξειδώνεται εύκολα οξειδώνεται δύσκολα και λίγο sorry αλλα ηλεκτρονικός τελειωσα και δεν έκανα το αλουμίνιο κολλητάρι μου να ξέρω τι παθαίνει απλά αναφορικά και μονο οξειδώνεται πιο εύκολα από ότι ο χαλκός απλά περιμένω την απάντηση σου στο από πάνω ερώτημα μου μιας και έχεις τελειώσει ότι έχεις τελειώσει να μάθουμε και εμείς οι αγράμματοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vatos το αλουμίνιο δεν οξειδώνεται (σκουριάζει). Ένα παράδειγμα γιατί είσαι και ξεροκέφαλος σήμερα: έχεις δει ποτέ σκουριασμένα κουφώματα; Εγω όχι. Μην τσιτώνεις σου ξαναλέω, όλοι κάνουμε λάθη. Είναι παράξενο εννοώ πως αν πας να το θερμάνεις -ας με διορθώσει ο μηχανικός- θα σου ζεσταίνεται από μέσα χωρίς να βλέπεις μέχρι ένα οριακό σημείο όπου θα σου λιώσει πιο πολύ απ' ότι θες. Γι' αυτό δεν ταιριάζει με το χαλκό στην περίπτωσή μας. Τώρα το παιδί τι σου φταίει και το προσβάλεις δεν το κατάλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν προσβάλω κανέναν και ούτε τσιτώνω απλά θα μπορούσε και με πιο ήρεμο τρόπο να το διορθώσει ok δεν ξέρω αν οξειδώνεται η όπως λέγεται αλλιώς το αλουμίνιο που μαλών η σωστή λέξη είναι διαβρώνεται απλά περιμένω μια απάντηση στο όταν κάποιος μπλέξει αλουμίνιο με χαλκό γιατί μαζεύει και χαλκό λυόμενο και αλουμίνιο σε μορφή λάσπης στο δοχείο από την αρχή έρχομαι και λέω δεν μπλέκουμε αλουμίνιο με χαλκό γιατί το αλουμίνιο οξειδώνεται ( sorry διαβρώνεται ) όταν είναι παρέα με τον χαλκό αν είναι μονο του κανένα πρόβλημα

 

όσο για την ξεροκεφαλιά μου αν δεις 2-3 μέρες και διαβάσεις λίγο τι γίνετε εδώ μέσα θα καταλάβεις και το γιατί είμαι έτσι κάπως έγινε όλοι να λένε λάθος πράγματα και να είναι και σωστοί με το ζόρι χωρίς να βγάζω εμενα από έξω όπως εδώ πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε forum ανταλλαγής ιδεών είναι θα διαβάσεις κι "εξυπνάδες" θα διαβάσεις όμως και αλήθειες. Μην κλείνεις τα αυτιά σου εξ' αιτίας κάποιων που είτε παρασύρθηκαν είτε επίτηδες προσπαθούν να μειώσουν κάποιον. Και πάνω απ'όλα μη χαλάς την καλή αξιοπιστία σου για αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε forum ανταλλαγής ιδεών είναι θα διαβάσεις κι "εξυπνάδες" θα διαβάσεις όμως και αλήθειες. Μην κλείνεις τα αυτιά σου εξ' αιτίας κάποιων που είτε παρασύρθηκαν είτε επίτηδες προσπαθούν να μειώσουν κάποιον. Και πάνω απ'όλα μη χαλάς την καλή αξιοπιστία σου για αυτό το λόγο.

 

ok σωστό αυτό που λες είναι αλλα όταν διαβάζεις εξυπνάδες δεν τσιτώνεις όταν λες κάτι σωστό και δεν θέλουν να το καταλάβουν με ήρεμο τρόπο ?

ok εδώ παραφέρθηκα εγώ αλλα όπως ποτε δεν πάω να διορθώσω εγώ κανέναν παίζοντας το επιστήμονας η οτιδήποτε έτσι ζητάω και εγώ με ήρεμο τρόπο να με διορθώνουν εννοείτε πως δεν τα ξέρω όλα και δεν είμαι παντού σωστός αν βλέπεις ότι κάτι δεν το καταλαβαίνω με την καλή τότε βρίσε κανε ότι νομίζεις όχι εσύ συγκεκριμένα μην παρεξηγηθούμε κιόλας :-)

πιστεύω ότι εδώ είμαι σωστός και σε καμια περίπτωση δεν σηκώνω απαντισουλες του τύπου έλεος και εγω τελείωσα αυτό εσύ δεν ξέρεις κλπ από άλλους από την στιγμή που εγώ μιλάω πάντα ήρεμα και προσπαθώ να εξηγήσω αυτό που πιστεύω σωστό, όπως ο καθένας μας

με το σκεπτικό αυτό και εγώ έχω τελειώσει ηλεκτρονικός συσκευών και υπολογιστικών μονάδων εδώ έτσι θα έπρεπε να το λέω συνεχεια κάθε φορα που διάβαζα κάτι λάθος δεν θα ήταν μαλακια ?

 

τελοσπάντων ούτος η άλλος το έχασα και από μια λάθος λέξη και έπεσε το παλικάρι να με φάει :-)

απλά αν το έκανα εγώ θα με τρώγανε ούτος η άλλος

 

my bad :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σε βρίσκω γενικώς:-)

 

Back to topic: Έκανα κι εγώ την ερευνά μου και πριν καταλήξω στο σχέδιο το οποίο θα είναι μάλλον 80-90% κοπιαρισμένο από άλλο:-) , ήθελα να καταλήξω στον τρόπο κατασκευής και τα υλικά. Σκεφτόμουν να πρωτοτυπήσω και να χρησιμοποιήσω ασήμι για όλο το μπλοκ πρώτα απ'όλα.Ακούω γνώμες για αγωγιμότητα(όχι για κόστος και τέτοια pls). Δεύτερον για τα ρακόρ σκεφτόμουν να μη χρησιμοποιήσω βιδολόγο, αλλά να τα κολλήσω κι αυτά μόνιμα. Τρίτο να κάνω όλη την κατασκευή με κολλήσεις και καθόλου κινητά μέρη. Shoot!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ασημι και το κόστος δεν ξέρω αλλα νομίζω ότι έχει καλύτερη θερμική συμπεριφορά από τον χαλκό τώρα εγώ θα πρωτινά να μπορεί να χωριστεί στα 2 το block και τα ρακόρ να βγάνουν σε περίπτωση που θες να το καθαρίσεις θα είναι πολύ δύσκολο αν είναι ενιαίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...