Προς το περιεχόμενο

TURBO-X Notebooks


dub

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το ψάξεις θα δεις ότι η βάση των φορητών αυτών χρησιμοποιείται από πολύ επώνυμα καταστήματα του εξωτερικού και μάλιστα με τιμές πολύ ψηλότερες από τις αντίστοιχες του ΠΛΑΙΣΙΟΥ. Οι δυνατότητες να χτίσεις πάνω τους είναι εντυπωσιακές. Σε σχέση τιμής ποιότητας είναι κλάσεις πάνω από το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε dub τι εννόεις ότι δεν ήταν σε αυτά τα χαρακτηριστικά ,πήγες να πάρεις τον φόρητο που μας έδειξες και τον έχει και ο φίλος σου (το link ντε) και δεν ήταν σε αυτή τη τιμή ή δεν τον είχε σε αυτά τα χαρακτηριστικά να στον πάραδοσει ;Αν είναι το 2ο τότε να απαιτήσεις να σου δώσουν στην τιμή που λέει η ιστοσελίδα αλλίως να τους απειλήσεις ότι θα τους καταγγείλεις επειδή έχουν ψέυτικες προσφορές και κάθολου ετοιμοπάραδοτους τους φόρητους που ισχυρίζονται ότι φέρνουν.Πάντως σε αυτή τι τιμή μου φαίνεται μια χάρα ο συγκεκριμμένος φορητός αν πάντως δεν σε ενδιαφέρει πια τότε κάλη εναλλάκτικη λύση είναι ο HP 530 στα 640 με 2 χρόνια εγγύηση.Οπά ακόμα πιο κάλη προσφορά παιδιά 595 ευρώ και τσάντα δώρο.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1106287

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Τα Vista είναι αντικειμενικά πιο απαιτητικά/βαρυά. Δε λέω πως είναι χειρότερα, αυτό είναι ίσως υποκειμενικό. Εκτός κι αν μιλάμε για laptop με ελλειπείς drivers για XP.

 

Sorry για το offtopic.

 

Υπάρχει αντίστοιχο τόπικ που τα λέμε.

Φυσικά και ισχύει. Καθόλου πιο βαριά, και συνήθως πιο γρήγορα. Εκεί που ίσως χάσεις κάποια λίγα Frames είναι σε παιχνίδια. Όλα τα άλλα είναι αισθητά πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε dub τι εννόεις ότι δεν ήταν σε αυτά τα χαρακτηριστικά ,πήγες να πάρεις τον φόρητο που μας έδειξες και τον έχει και ο φίλος σου (το link ντε) και δεν ήταν σε αυτή τη τιμή ή δεν τον είχε σε αυτά τα χαρακτηριστικά να στον πάραδοσει ;Αν είναι το 2ο τότε να απαιτήσεις να σου δώσουν στην τιμή που λέει η ιστοσελίδα αλλίως να τους απειλήσεις ότι θα τους καταγγείλεις επειδή έχουν ψέυτικες προσφορές και κάθολου ετοιμοπάραδοτους τους φόρητους που ισχυρίζονται ότι φέρνουν.Πάντως σε αυτή τι τιμή μου φαίνεται μια χάρα ο συγκεκριμμένος φορητός αν πάντως δεν σε ενδιαφέρει πια τότε κάλη εναλλάκτικη λύση είναι ο HP 530 στα 640 με 2 χρόνια εγγύηση.Οπά ακόμα πιο κάλη προσφορά παιδιά 595 ευρώ και τσάντα δώρο.

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=21&category=69977907&product=1106287

Παιδιά ίσως δεν το έγραψα καλά και δεν έγινα κατανοητός. Είδα σε ένα μαγαζί στην Λάρισα, στην βιτρίνα, δύο φορητούς. Στον ένα ειχε μια ταμπέλα και έλεγε "HP 530" ,όμως όταν διάβασα απο κάτω τα χαρακτηριστικά δεν ήταν ίδια με αυτά που βλέπω στο "Plaisio". Στο "plaisio" αναφέρει ας πούμε για τον hp530 σκληρό δισκο 120Gb και RAM 1024MB ενώ αυτός έλεγε 80Gb σκληρό και RAM 512MB. Αυτά τα δύο τα θυμάμαι σίγουρα. Τα άλλα(επεξεργαστής, κάρτα γραφικών κτλ) δεν τα θυμάμαι. Ειναι δυνατόν το ιδιο "επώνυμο" notebook να κυκλοφορεί με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Τurbo X Prime VN23-225 ή αλλιώς Clevo M660SRU.

 

Τα κάνει όλα και συμφέρει ειδικά για κάποιον που θέλει windows 2000 ή xp.

Οι ανεμιστήρες κάνουν λίγο θόρυβο αλλά αυτό οφείλεται καθαρά στα Power Properties. Εβαλα τα Power Οn Demand και τώρα όλα είναι μία χαρά.

 

Το έχω 2 μήνες, το έχω σκίσει και δεν καταλαβαίνει τίποτα απολύτως ...

Για τα λεφτά του (660euro) είναι μία χαρά μηχανάκι...ειδικά με τον 250Gb σκληρό δίσκο... :devil:

 

Δυο ερωτησούλες φίλε γιατί μάλλον για αυτόν πάω

1. απο οθόνη πως πάει?

2. με vista το δουλεύεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "plaisio" αναφέρει ας πούμε για τον hp530 σκληρό δισκο 120Gb και RAM 1024MB ενώ αυτός έλεγε 80Gb σκληρό και RAM 512MB. Αυτά τα δύο τα θυμάμαι σίγουρα. Τα άλλα(επεξεργαστής, κάρτα γραφικών κτλ) δεν τα θυμάμαι. Ειναι δυνατόν το ιδιο "επώνυμο" notebook να κυκλοφορεί με τα διαφορετικά χαρακτηριστικά???

 

Φυσικά! Ηέκδοση που αρχικά πρότεινα είναι η ΗΡ 530 KP479AA. Στο μαγαζί που πήγες είχαν κάποια άλλη, με άλλα χαρακτηστικά. Απόλυτα λογικό. Δηλαδή πχ το Golf βγαίνει μόνο στα 1.6 lt?

 

Προτίμησε αγορά από το Πλαίσιο καθώς έχουν πολύ καλύτερη πολιτική σε περίπτωση που κάποιο προιόν είναι ελλατωματικό.

 

Πάντως ξαναγράφω ότι το συγκεκριμένο ΗΡ μαζί με το γνωστό LG είναι ότι καλύτερο υπάρχει στα 600 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΦΟΡΗΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΡΜΠΟ-Χ ΜΕ 17 ΟΘΟΝΗ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ Τ7700 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΕΠΙΘΙΜΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Σε ποια ερώτηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΦΟΡΗΤΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΤΟΥΡΜΠΟ-Χ ΜΕ 17 ΟΘΟΝΗ.ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ Τ7700 ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

ΕΠΙΘΙΜΟ ΓΡΗΓΟΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

 

Δεν κατάλαβα τίποτα. Και αν μπορείς ξαναγράψτο χωρίς κεφαλαία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και εγώ πριν περίπου 2 εβδομάδες το VN55-225 από το πλαίσιο , το μηχανάκι δεν υστερεί καθόλου από το Toshiba της κόρης μου που αν και έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά το πλήρωσα 200 ευρώ παραπάνω , και αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση είναι ότι όταν το παράγγειλα ερώτησα αν μπορώ να έχω τους Drivers για τα xp, χωρίς πολλά λόγια μέσα σε ειδικό φάκελο μαζί με όλα τα αλλά να και οι Drivers για τα χp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτησούλες φίλε γιατί μάλλον για αυτόν πάω

1. απο οθόνη πως πάει?

2. με vista το δουλεύεις?

 

H oθόνη είναι μία χαρά. Εχει πολύ καλή ευκρίνεια και ζωντανά χρώματα. Σε σύγκριση με τον IBM ThinkPad R50e η οθόνη του Clevo είναι κλάσεις ανώτερη.

 

Με XP το παρήγγειλα και μου ήρθε με 3 CDs:

CD με λειτουργικό XP

CD με Drivers XP/Win2000/Vista και Manuals

CD με ΝΕRO ESSENTIALS

 

Αρνητικό σοβαρό δεν έχω βρει ακόμη. Δεν ξέρω αν θεωρείται αρνητικό που οι θύρες USB είναι από την δεξιά πλευρά και το DVD αριστερά.

 

Το ιδιαίτερα θετικό είναι το Bluetooth. Eνεργοποιείται με Fn+F12 και αμέσως πιάνει όλες τις συσκευές (κινητά κλπ...)

Στα θετικά και η WEB Camera 1.3ΜPixels

Στα θετικά και ο Flash Reader

Το DVDRW μου καίει κανονικά τα DVD χωρίς πρόβλημα.

Ο σκληρός 250Gbyte είναι της Toshiba.

To ΒΙΟS είναι της Phoenix ver. 1.0.0.6

Tα ηχεία είναι ιδιαίτερα καλά. Βγάζουν καλό ήχο με καλό μπάσο.

Τι άλλο; Αυτά ... Αν θέλεις κάτι άλλο ρώτα ελεύθερα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...