Προς το περιεχόμενο

Κρέμα αφαίρεσης σημαδιων ακμής?


S.M.Greek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εγω εχω απογουτευτει με τους δερματολογους. τοσα χρονια θεραπεια κ παλι παω πισω. προσφατα ξεκινησα να παιρνω βοτανα σε μορφη καψουλων κ αλοε βερα, η οποια με βοηθησε κ σε αλλα προβληματα που ειχα. σιγουρα παντως ειναι καλυτερα απο τα χημικα που δινουν οι γιατροι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν διάβασα αναλυτικά όλα τα post, αλλά τα φάρμακα είναι χημικά και ποτέ δε ξέρεις...Σε δυό γνωστούς μου μετά από θεραπεία ακμής η δερματολόγος ζήτησε να πίνουν καθημερινά φρέσκο χυμό πορτοκάλι για να φύγουν οι κοκκινίλες.Ξεκούραση και βιταμίνη C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάρτε το απόφαση, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Η ακμή θεραπέυεται, υποχωρεί δηλαδή τελειώς κατόπιν σεξουαλικής ωρίμανσης, αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση, σίγουρα όμως χρειάζονται αρκέτες και σταθερές σεξουαλικές συνεδρίες.:lol: Επειτα υπάρχει και ο παράγοντας ΑΓΧΟΣ. Αν δηλαδή σεξουαλικά είσαι ισορροπημένος, πρέπει να καταπολεμήσεις την αιτία του άγχους. Δεν είναι ντροπή να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο ή ψυχίατρο, γιατί το άχγος προκαλεί και άλλα σοβαρότερα προβλήματα.

Ένας τρίτος, σπάνιος λόγος ακμής , στους άνδρες, είναι η τάση που έχουν οι τρίχες να φυτρώνουν προβληματικά. Αυτό λύνεται εύκολα παρεμβαίνοντας με 2 μπατονέτες...

 

Όταν θερaπευτεί η ακμή, τα σημάδια αντιμετωπίζονται τους χειμερινούς μήνες με peeling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν πάρτε το απόφαση, τα πράγματα έχουν ως εξής:

Η ακμή θεραπέυεται, υποχωρεί δηλαδή τελειώς κατόπιν σεξουαλικής ωρίμανσης, αυτό δεν χρειάζεται ανάλυση, σίγουρα όμως χρειάζονται αρκέτες και σταθερές σεξουαλικές συνεδρίες.:lol:

 

διαφωνω. αν ηταν ετσι θα καναμε σεξ κ θα μας εφευγε κ το αγχος κ τα σπυρακια κ ολα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

γεια σας και απο μενα παιδια.Εχω νευριασει απιστευτα με αυτο που μου συμβαινει.Ειμαι 22,Ποτε μου δεν ειχα ακμη,ουτε τετοια προβληματα με σπυρακια αλλα τωρα αλλαξανε τα πραγματα.πριν 5 μηνες περιπου εβγαλα δυο σπυρακια στο μετωπο.λεω δεν ειναι τιποτα θα φυγουνε.Τωρα ομως εχω πολλα,εχουν καλυψει την αριστερη επιφανεια απο το μετωπο μου,ενα-δυο απο αυτα φαινοντε σαν σπυρακια,τα αλλα ειναι σαν κοκκινιλες.απο τοτε πλενομαι συνεχεια στο πρωσοπο αλλα προκοπη δεν ειδα.Λεω να παω στον δερματολογο,αλλα πραγματικα δεν ξερω τι κολοσπυρα ειναι αυτα,εχει κανεις καμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σημερινη εποχη η ακμη δε θεωρηται πλεον ενα εφηβικο προβλημα...Ειναι συχνο να παρουσιαζουν καποια μορφη ακμης ακομα και 40ρηδες...Το δικο σου προβλημα μπορει να οφειλεται και σε καποια αλεργια,αν ειναι και μονο κοκκινιλες..πηγαινε καλυτερα σε ενα γιατρο να το κοιταξει και να σε κατατοπισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεθαμενο θεμα αλλα τι να κανουμε. δεν ειμαι πασχον ευτυχως. απλα παραθετω κατι που δεν ειδα απο κανεναν σας να το προτεινει. δεν ξερω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικο αλλα αξιζει να το δοκιμασει κανεις. προκειται να κατι συμπληρωματα διατροφης που περιεχουν βιταμινη Ε και φυτικα ελαια συγκεκριμενα huile d'onagre που δεν ξερω πως μεταφραζεται. αυτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ το αγοραζεις απο το φαρμακειο και τουλαχιστον στην χωρα που ζω δεν συνταγογραφειται και κοστιζει 17ευρω (AOMIXg το λενε). φυσικα για τις βαριες περιπτωσεις αμφιβαλω αν θα εχει καποιο αποτελεσμα. γενικως τα φαρμακα με τετοιο λαδι μεσα δεν πρεπει να τα παιρνουν επιληπτικα ατομα και ατομα με σχιζοφρενεια.

 

υγ για τις κοπελες, αυτο κανει και για την περιοδο αλλα μην περιμενετε αποτελεσματα σε λιγοτερο απο 4 μηνες

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνει για την περίοδο δηλαδή;

 

λολ μηπως ειμαστε σε λαθος θεμα; τεσπα καταπολεμα τα συμπτωματα πριν την περιοδο. πονοι πρηξιμο συναισθηματικες αλλαγες και πολλα αλλα φρικαλεα που μπορει να εχει μια γυναικα ολιγον γκαντεμα. βασικα μου το συνεστησε μια φιλη 45 χρονων που ειχε τρομερο προβλημα και με αυτες τις καψουλες εχει σωθει. βεβαια νομιζω οτι δεν πρεπει να τις σταματησεις, παντως και γιατρος μου ειχε συστησει αναλογο σκευασμα που περιεχει το ιδιο λαδι αλλα μου φανηκε λιγοτερο αποτελεσματικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρήξιμο και οι συναισθηματικές αλλαγές αποκλείεται να αλλάζουν.

Εκτός αν μιλάμε για ορμονοβομβίτσα.

 

δεν εχει ορμονες. πιστεψε εχω δοκιμασει κι αλλα πραματα που ουτε αυτα θα σου γεμιζαν το ματι και ειδα αποτελεσμα που ουτε εγω τα πιστευα, δεν ειμαι διατεθιμενη να πλακωθω στα αντισυλληπτικα μονο και μονο γι αυτο το λογο και να τα κανω χειροτερα τα πραματα.

στο υπογραφω με χιλια χερια οτι οι εναλακτικες θεραπειες ειναι καμια φορα πολυ πιο αποτελεσματικες απο τις συμβατικες.

 

υσ με αυτα τα χαπια ηδη βλεπω αποτελεσμα κι ειμαι στον δευτερο μηνα μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη σημερινη εποχη η ακμη δε θεωρηται πλεον ενα εφηβικο προβλημα...Ειναι συχνο να παρουσιαζουν καποια μορφη ακμης ακομα και 40ρηδες...Το δικο σου προβλημα μπορει να οφειλεται και σε καποια αλεργια,αν ειναι και μονο κοκκινιλες..πηγαινε καλυτερα σε ενα γιατρο να το κοιταξει και να σε κατατοπισει...

 

Πάλι ορμόνες που σχετίζονται με την σεξουαλική ένταση και δραστηριότητα μπορούν να δημιουργήσουν ακμή σε όλες τις ηλικίες. Έτσι έχω διαβάσει.

Από την άλλη τα αλλεργικά εξανθήματα, εμφανίζονται για μικρό χρονικό διάστημα..

Η έντονη ξηροδερμία επίσης μπορεί να προκαλέσει ακμή.

Και ο ιδρώτας αν π.χ. κάποιος αθλείται.

Αλλά πριν φτάσει κάποιος στα βότανα και το roacoutan δεν πρέπει να αποκλείσει όλα τα παραπάνω?;)

 

Εδώ μια σειρά από κακές συνήθειες μπορούν να προκαλέσουν ακμή.

Παράδειγμα: αν στεγνώνεις το πρόσωπο σου με πετσέτα, τρίβωντας το, τότε γίνεται λιπαρό και να τη η ακμή..

αν πλένεις το πρόσωπο σου κάθε μέρα με σαπούνια( και αυτά που είναι για την ακμή), καταστρέφεις την φυσική χλωρίδα του δέρματος, την φυσική του λιπαρότητα, άρα είσαι πολύ πιο ευάλωτος στην ακμή ( αυτό πολλά καλλυντικά το γράφουν)

 

Για αυτό προτείνω πλύσιμο του προσώπου με σκέτο, χλιαρό, νερό και όχι πρωί-βράδυ. Καλή διατροφή, φρούτα(Το roacutan στην βιταμίνη Α βασίζεται). Και πετάξτε τις αλοιφές(δεν εννοώ την τυροκαυτερή). Έιχα διαβάσει στο παρελθόν πολλά αρθράκια για το ότι δερματολόγοι και εταιρείες καλυντικών κάνουν καλές μπίζνες.:P

 

Αν θέλετε τα λαμβάνετε υπ' όψιν τα παραπάνω, δεν είμαι γιατρός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή διατροφή, φρούτα(Το roacutan στην βιταμίνη Α βασίζεται). Και πετάξτε τις αλοιφές(δεν εννοώ την τυροκαυτερή).

Συμφωνώ για τις αλοιφές. Μπορούν να σου οξύνουν το πρόβλημα αν πχ βάζεις δυνατή αλοιφή(benzac) και μετά βγείς στον ήλιο. Όταν έβαζα εγώ benzak ο γιατρός μου είχε πεί να μην την κρατάω πάνω απο 2 ώρες στο πρόσωπό μου!

 

Η βιταμίνη Α σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει και άλλα προβλήματτα υγείας. Γι'αυτό όσοι πέρνουν τέτοιου είδους χάπια κάνουν εξετάσεις αίματος σε τακτά χρονικά διαστήματα. Εγώ πάντως, ύστερα απο 6μηνη αγωγή έχω ένα καθαρό πρόσωπο. Έχω σταματήσει τηνα αγωγή εδώ και 4 μήνες και είχα βγάλει 1 σπυράκι μόνο το οποίο και έχει φύγει μόνο του.

Επίσης να τονίσω, μακριά απο αισθητικούς!

Οι δερματολόγοι πρέπει μόνο να καταπιάνονται με αντιμετώπιση ακμής και κανένας άλλος ή δερματολόγος σε συνεργασία με αισθητικούς.

Είναι σα να θέλεις να φτιάξεις ένα σπίτι. Θα πας στον αρχιτέκτονα να στο φτιάξει ή στον εργάτη? Ο εργάτης το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να ακολουθήσει τις συμβουλές του αρχιτέκτονα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...