Προς το περιεχόμενο

Θέλω να γίνω ασφαλιστής...


gemini235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν το τρακαρισμα εγινε μεταξυ 2 αυτοκ. καντε φιλικη δηλωση και αφου πεσουν οι υπογραφες εισαι καλυμενος...

αλλιως καλεις αστυνομια γιατι πολλοι απατεωνες μετα δεν κανουν δηλωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το τρακαρισμα εγινε μεταξυ 2 αυτοκ. καντε φιλικη δηλωση και αφου πεσουν οι υπογραφες εισαι καλυμενος...

αλλιως καλεις αστυνομια γιατι πολλοι απατεωνες μετα δεν κανουν δηλωση..

Αν υπογράψει δηλαδή ο άλλος τη φιλική δήλωση είμαι οκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα σε ολους.Δε θα μπω σε λεπτομερειες επειδη ειδα απλα καποια θεματα εδω.Θαθελα να πω οτι εχουμε 30 χρονια ασφαλιστικο γραφειο και αυτη την εποχη στρατολογουμαι ασφαλιστες οι οποιοι για οποιοδηποτε λογο δε μπορουν να βγαλουν αδεια ασφαλιστη οποτε δε μπορουνε να δουλεψουνε μονοι τους.Εδω ερχομαστε εμεις και κανουμε μια συνεργασια.Συμφωνουμε τι μπορει να προσφερει ο καθενας στον αλλο και αναλογως προχωραμε η οχι.Κατι ειδα πριν οτι για μια ασφαλεια δινουν 5ε. αυτο δεν ισχυει και αν το επραξε καποιος ειναι απλα απατεωνας.Στη συνεργασια λεμε τι πελατολογιο μπορει να φερει ο ταδε επικειμενος ασφαλιστης και αναλογως συμφωνουμε σε μια προμηθεια επι των καθαρων ασφαλιστρων καθε συμβολαιου.Αν πχ ενα συμβολαιο αυτοκινητου εχει 190 μικτα και 100 καθαρα ..θα παρει αν εχουμε πει πχ 14% προμηθ. 14ευρω...! Οσο πιο μεγαλο ασφαλιστρο τοσο μεγαλυτερο κερδος.Στις ασφαλειες ζωης συνταξιοδοτικα κτλ εκει ανεβαινουν κατακορυφα τα κερδη...!Αυτα.

Οποιος ενδιαφερεται για καποια σοβαρη συνεργασια με προοπτικες ας επικοινωνησει στο 6944947500.. μονο σοβαρες προτασεις.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θαθελα να πω οτι εχουμε 30 χρονια ασφαλιστικο γραφειο και αυτη την εποχη στρατολογουμαι ασφαλιστες οι οποιοι για οποιοδηποτε λογο δε μπορουν να βγαλουν αδεια ασφαλιστη οποτε δε μπορουνε να δουλεψουνε μονοι τους.Εδω ερχομαστε εμεις και κανουμε μια συνεργασια.Συμφωνουμε τι μπορει να προσφερει ο καθενας στον αλλο και αναλογως προχωραμε η οχι.

 

Όταν εννοείς δεν μπορούνε να βγάλουνε άδεια ασφαλιστή τι εννοείς, ότι δεν έχουνε λύκειο; Αν έχεις απολυτήριο λυκείου πας στο επαγγελματικό επιμελητήριο με πρωτότυπο απολυτήριο λυκείου, φωτοτυπία ταυτότητας και 69 ευρώ ( τόσα είναι στου Πειραιά το επιμελητήριο) και το επαγγελματικό επιμελητήριο ζητά αυτεπάγγελτα ( πλέον) από το Πρωτοδικείο πιστοποιητικό περί μη πτωχεύσεως, πιστοποιητικό περί μη δικαστικής αντίληψης και πιστοποιητικό ποινικού μητρώου.

 

Όταν τους στείλουν λοιπόν τα πιστοποιητικά ξαναπας στο Επιμελητήριο να πάρεις την άδεια του "δόκιμου ασφαλιστικού συμβούλου" και μετά από 6 μήνες πας να παρακολουθήσεις τις 100 ώρες μαθημάτων για να πας μετά να δώσεις τις εξετάσεις στο υπουργείο, τις περνάς και κάνεις τις ανάλογες διαδικασίες για την άδεια ασφαλιστή πλέον.

 

Αυτή ξέρω ότι είναι περίπου η διαδικασία. Για ποιό λόγο να μη μπορεί να βγάλει ο άλλος άδεια; Εννοείς να είναι δημόσιος υπάλληλος;Τι θα κάνει ακριβώς για σας, θα σας συστήνει πελάτες; Σίγουρα δεν μπορεί να πηγαίνει σε πελάτες και να παριστάνει τον ασφαλιστή. Και πώς θα συμφωνήσετε τις αμοιβές; Με σύμβαση έργου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ακριβώς όπως τα λέει ο black_widow ;)

 

 

 

 

Δηλαδη εγω που εχω κολλημενα ενσημα καποιων μηνων το 1992-93 ως παραγωγος ασφαλισεων, θα πρεπει τωρα για να εξασκησω και παλι το επαγγελμα να δωσω εξετασεις ?

Επεξ/σία από telegamesvg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εγω που εχω κολλημενα ενσημα καποιων μηνων το 1992-93 ως παραγωγος ασφαλισεων, θα πρεπει τωρα για να εξασκησω και παλι το επαγγελμα να δωσω εξετασεις ?

 

Να σου πω την αλήθεια δε ξέρω, παραγωγός ασφαλίσεων είναι το ίδιο με " ασφαλιστικός διαμεσολαβητής " ( κοινώς ασφαλιστής); Καλύτερα να ρωτήσεις στο επαγγελματικό επιμελητήριο. Θα ρωτήσω και τη μητέρα μου αν ξέρει να μου πει και αν ξέρει θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Με καθυστέρηση μόνο 5 χρόνων (και βάλε) θέλω να πω κι εγώ την άποψη μου μιας και είχα μια μικρή γεύση απο το επάγγελμα αυτό.

  • Δεν αναφέρεται σε όλους. Πρέπει να το έχεις. Δεν φτάνει η θέληση.
  • Θέλει πολύ τρέξιμο. Την υπομονή ενός μοναχού βουδιστή και πολύ επιμονή. Πολύ κοινωνικότητα, πολύ ευχάριστη παρουσία, πολύ πειθαρχία και πολύ υπευθυνότητα. Γενικά τα θέλει όλα και απο πολύ!
  • Δεν ξέρω για τότε αλλά εμένα εν έτη 2014 μου είπανε ότι (σύμφωνα με το αμερικάνικο σύστημα) θα πρέπει να δουλεύω 10 με 12 ώρες την ημέρα. Αφήσανε υπονοούμενο και για 14 ώρες... και Σάββατα και αν είναι θεμιτό και Κυριακές.
  • Η υπόσχεση μένει πάντα ίδια 1000 ευρώ και βάλε απο τον τρίτο μήνα και μετά. Αρκεί να θέλεις να δουλέψεις. Αυτό βέβαια είναι πολύ σχετικό διότι ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει όπως θέλει. Υπάρχουν κάποιοι που τα βγάζουν. Βγάζουν και παρά πάνω. Αν αποτύχεις όμως και δεις μετά απο μερικούς μήνες ότι δεν το έχεις με την δουλειά, σε περιμένουν χρέη στο ΤΕΒΕ και τσάμπα τα κουστουμάκια που έραβες για να είσαι ευπαρουσίαστος.
  • Γενικά στο ξεκίνημα αυτής της δουλειάς, πλέων θέλει οικονομική βοήθεια απο το σπίτι.
  • Χρειάζεται πελατολόγιο έτοιμο πριν ξεκινήσεις σαν ελεύθερος επαγγελματίας, πράγμα που σημαίνει ότι πρέπει να πρήξεις γνωστούς, συγγενείς και φίλους. Να θυμηθείς άτομα που είχες ξεγράψει απο τη μνήμη σου και απο τον κατάλογο του κινητού σου και τέτοια..! Οπότε ο κίνδυνος να σε βλέπουνε και να αλλάζουνε δρόμο κάποια στιγμή είναι αναπόφευκτος. Εκτός αν το χειριστείς πάρα πολύ σωστά (?).
  • Εντελώς προσωπική μου άποψη είναι ότι δέχεσαι και μια μικρή δόση πλύσης εγκεφάλου, μιας και πραγματικά κάποιοι επαγγελματίες ασφαλιστές το βλέπουν σαν λειτούργημα. Σιγά μην είναι και φιλανθρωπία..!! Κάποιοι βέβαια το έχουνε κι έμφυτο το concept οπότε το θεωρούν τελείως φυσιολογικό. Είπαμε, δεν είναι για όλους. Ως γνωστών αν δεν πιστέψεις σε αυτό που κάνεις, δεν θα το κάνεις καλά.

Γενικότερα, μετά απο πολύ σκέψη και καταπίεση του εαυτού μου προσπαθώντας να τον πείσω ότι μπορεί να τα καταφέρει,  κατάλαβα ότι αν πιστεύαμε στην ανθρωπότητα όσο πιστεύουνε μερικοί στο ασφαλιστικό, τραπεζικό, χρηματοοικονομικό σύστημα και γενικότερα στις πωλήσεις, ο κόσμος μας θα ήτανε τελείως διαφορετικός... Σπαταλάμε ενέργεια, χρόνο και αληθινό κόπο για να πουλάμε "κίνδυνο" ή ηλεκτρικά μανταλάκια (anyway) ενώ με την μισή ή με την ίδια ενέργεια θα κάναμε κάτι για το σύνολο. Η αρχή είναι ακριβώς ίδια, αβέβαιη, χωρίς κέρδος και χωρίς ικανότητες.

 

Υ.Γ Ζητώ συγνώμη για την τόσο προσωπική μου άποψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12ωρες θα παιρνεις τηλ.και θα πηγαινεις ραντεβου?

και πειρες το 1000αρικο που σου παν στο 3μηνο? :P

βλακειες σου λενε αν ο κυκλος σου ειναι ανεργος ή με 400ε το μηνα δεν θα ανεβεις και ποτε τωρα πια(με την κριση)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω εργαστεί σε αυτόν τον τομέα,αλλά έχω δουλέψει με ποσοστά θεωρώ πως αν δεν καίγεσαι άμεσα για λεφτά και αν έχεις να κάνεις με ένα εμπορεύσιμο προϊόν-υπηρεσία τότε αξίζεις να ασχοληθείς με κάτι τέτοιο,γιατί το ταβάνι το βάζεις ο ίδιος ενώ όταν είσαι έμισθος απλά οι άλλοι επιβραβεύουν τους κόπους σου.Σίγουρα αυτές οι δουλειές δεν ταιριάζουν στην νοοτροπία αρκετών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είμαι ασφαλιστής, δε λέω εταιρεία, και ζω από αυτό. Κι όμως δεν αλλάζει κανένας πεζοδρόμιο όταν με βλέπει και δεν έχω πρήξει κανέναν γνωστό μου. Είναι ανούσιο…

 

Όποιος πρόκειται να ξεκινήσει τώρα αυτό το επάγγελμα, πρέπει να ξέρει τα εξής:

  • Αν ονειρεύεσαι να βγάλεις χρήμα, οι ασφαλίσεις που πρέπει να κάνεις είναι ζωής. Είναι ασφαλίσεις που αφορούν πχ νοσοκομειακή περίθαλψη. Αυτό απαιτεί αρκετή προσπάθεια, όμως δεν γίνεται να μη το καταφέρεις, αρκεί τουλάχιστον να έχεις μια εμπειρία στις πωλήσεις. Το θέμα είναι πόσο χρόνο θα σου πάρει και πως θα την παλέψεις οικονομικά μέχρι τότε. Ο χρόνος που θα σου πάρει βέβαια, είναι και ανάλογος της προσπάθειας.Δες ότι ανοίγεις ένα μαγαζί. Θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, μη το ξεχνάς. Αν άνοιγες οποιοδήποτε άλλο μαγαζί, δε θα αφιέρωνες πολλές ώρες της ημέρας προσπαθώντας να το αναπτύξεις; Το ίδιο και εδώ. Δεν είσαι υπάλληλος. Θα παίξουν και 12ωρα και Σάββατα κλπ.

 

  • Για να γίνεις ασφαλιστής θες καθαρά χαρτιά από Ποινικό μητρώο, τειρεσία και δικαστήρια (δικαστικής συμπαράστασης και περί μη πτωχεύσεως)

 

  • Μην πρήξεις κανέναν γνωστό, φίλο, ακόμα και συγγενή. Κανένας δε σε εμπιστεύεται γιατί είσαι νέος στο χώρο, δεν είναι σίγουρο  ότι θα παραμείνεις στο επάγγελμα (ούτε κι εσύ) για να τον υποστηρίζεις στο μέλλον, θα φας άκυρα, θα στεναχωρηθείς και αποτέλεσμα μηδέν. Ξεκίνα να βρίσκεις νέους πελάτες, και όταν ο κύκλος σου δει ότι με το πέρασμα του χρόνου παραμένεις στο επάγγελμα, θα σε πλησιάσει αυτός.

 

Να είσαι προετοιμασμένος για τα έξοδα. Εκτός από τα πρώτα έξοδα (εξετάσεις, εγγραφές σε ΤΕΒΕ, επιμελητήρια κλπ).

  • Πληρώνεις ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), για έναν νέο είναι 456€ το δίμηνο. Πληρώνεις δικό σου συμβόλαιο επαγγελματικής αστικής ευθύνης, έχεις λογιστή, συνδρομή στο επαγγελματικό επιμελητήριο, έξοδα για κουστούμια – παπούτσια – γραβάτες – πουκάμισα κλπ, έχεις πολλές βενζίνες ή εισιτήρια το μήνα για τα ραντεβού που θα κάνεις, ένα καλό συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας, και το πιο σημαντικό, πληρώνεις εφορία, η οποία φτάνει το 45%... Δηλαδή τα μισά περίπου από όσα κερδίζεις…

 

Αυτά τα έξοδα, υπάρχουναπ τον πρώτο μήνα που θα ξεκινήσεις, και όντας νέος και άπειρος ίσως και να μη καταφέρεις να πληρωθείς… Προετοιμάσου λοιπόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είμαι ασφαλιστής, δε λέω εταιρεία, και ζω από αυτό. Κι όμως δεν αλλάζει κανένας πεζοδρόμιο όταν με βλέπει και δεν έχω πρήξει κανέναν γνωστό μου. Είναι ανούσιο…

 

Όποιος πρόκειται να ξεκινήσει τώρα αυτό το επάγγελμα, πρέπει να ξέρει τα εξής:

  • Αν ονειρεύεσαι να βγάλεις χρήμα, οι ασφαλίσεις που πρέπει να κάνεις είναι ζωής. Είναι ασφαλίσεις που αφορούν πχ νοσοκομειακή περίθαλψη. Αυτό απαιτεί αρκετή προσπάθεια, όμως δεν γίνεται να μη το καταφέρεις, αρκεί τουλάχιστον να έχεις μια εμπειρία στις πωλήσεις. Το θέμα είναι πόσο χρόνο θα σου πάρει και πως θα την παλέψεις οικονομικά μέχρι τότε. Ο χρόνος που θα σου πάρει βέβαια, είναι και ανάλογος της προσπάθειας.Δες ότι ανοίγεις ένα μαγαζί. Θα είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, μη το ξεχνάς. Αν άνοιγες οποιοδήποτε άλλο μαγαζί, δε θα αφιέρωνες πολλές ώρες της ημέρας προσπαθώντας να το αναπτύξεις; Το ίδιο και εδώ. Δεν είσαι υπάλληλος. Θα παίξουν και 12ωρα και Σάββατα κλπ.

 

  • Για να γίνεις ασφαλιστής θες καθαρά χαρτιά από Ποινικό μητρώο, τειρεσία και δικαστήρια (δικαστικής συμπαράστασης και περί μη πτωχεύσεως)

 

  • Μην πρήξεις κανέναν γνωστό, φίλο, ακόμα και συγγενή. Κανένας δε σε εμπιστεύεται γιατί είσαι νέος στο χώρο, δεν είναι σίγουρο  ότι θα παραμείνεις στο επάγγελμα (ούτε κι εσύ) για να τον υποστηρίζεις στο μέλλον, θα φας άκυρα, θα στεναχωρηθείς και αποτέλεσμα μηδέν. Ξεκίνα να βρίσκεις νέους πελάτες, και όταν ο κύκλος σου δει ότι με το πέρασμα του χρόνου παραμένεις στο επάγγελμα, θα σε πλησιάσει αυτός.

 

Να είσαι προετοιμασμένος για τα έξοδα. Εκτός από τα πρώτα έξοδα (εξετάσεις, εγγραφές σε ΤΕΒΕ, επιμελητήρια κλπ).

  • Πληρώνεις ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), για έναν νέο είναι 456€ το δίμηνο. Πληρώνεις δικό σου συμβόλαιο επαγγελματικής αστικής ευθύνης, έχεις λογιστή, συνδρομή στο επαγγελματικό επιμελητήριο, έξοδα για κουστούμια – παπούτσια – γραβάτες – πουκάμισα κλπ, έχεις πολλές βενζίνες ή εισιτήρια το μήνα για τα ραντεβού που θα κάνεις, ένα καλό συμβόλαιο κινητής τηλεφωνίας, και το πιο σημαντικό, πληρώνεις εφορία, η οποία φτάνει το 45%... Δηλαδή τα μισά περίπου από όσα κερδίζεις…

 

Αυτά τα έξοδα, υπάρχουναπ τον πρώτο μήνα που θα ξεκινήσεις, και όντας νέος και άπειρος ίσως και να μη καταφέρεις να πληρωθείς… Προετοιμάσου λοιπόν.

 

Μου προτειναν δουλεια στην εθνικη ασφαλιστικη και η αληθεια ειναι οτι αρχιζω μαθηματα για το πτυχιο ωστε σε ενα μηνα να ξεκινησω, ομολογω ομως οτι αυτα που γραφεις δεν τα ηξερα και κανεις δεν μου τα ειπε. Ειπαν μονο οτι καλυπτουν τα εξοδα μετακινησης. Δηλαδη εγω θα ειμαι ελευθερος επαγγελματιας; Τοτε γιατι μου ειπαν οτι θα μου πληρωνουν τα ενσημα καθε τριμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...