Προς το περιεχόμενο

Επαγγελματα του μελλοντος!


HELP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο DJ του forum μας απελπίστηκε..με το να βάζεις playlists στα ξενυχτάδικα, να το παίζεις cool τυπάς και να δυναμώνεις το volume όταν σκάει το μπάσο, είναι λογικό και επόμενο να μη σου προσφέρει τα λεφτά που χρειάζεσαι για να πληρώνεις έστω και την adsl του σπιτιού σου που κατεβάζεις των άλλων τα remixes!Θα μου πεις...δεν βαριέσαι...δεν γίνεται να γίνουμε όλοι Tiest-ηδες.

Αφού λοιπόν είδε και απόειδε ο,τι δεν τον πολύ πάει ο χώρος της μουσικής, αποφάσισε να τα παρατήσει και να ασχοληθεί με το 2ο μεγάλο όνειρο της ζωής του, που είναι σκουπιδιάρης.Good luck my friend!Στο εύχομαι ολόψυχα να πιάσει το βύσμα σου, να χωθείς, να παίρνεις 1300 ευρώ το μήνα και να κάνεις τη ζωούλα σου..και άσε τους άλλους να σπουδάζουν και να μορφώνονται.Ακούς εκεί. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να διαφέρω απο τους υπόλοιπους, θα απαντήσω στον aledjo δίχως σαρκασμό.

 

Αν ο μόνος σκοπός ενός επαγγέλματος ήταν η χρηματική ανταμοιβή, θα γινόμασταν όλοι σκουπιδιάρηδες. Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό. Το θέμα είναι να υπάρχει προσωπική ικανοποίηση στο επάγγελμα που κάνεις, γι'αυτό και δεν το ονομάζουμε δουλεία. Η ουσία πίσω απο τις σπουδές κανονικά είναι για να επεκτείνεις τις γνώσεις σου πάνω σε κάτι που σε ενδιαφέρει και αυτό να χρησιμοποιήσεις για να βγάλεις τα προς το ζήν και κάτι παραπάνω.

 

Θεωρώ πως καμία δουλειά δεν είναι ντροπή. Εγώ όμως, έχω άλλες προσδοκίες στη ζωή μου. Θέλω να δημιουργήσω κάτι. Θέλω να προσφέρω στην κοινωνία μου αυτό που πιστεύω πως μπορώ να κάνω καλύτερα και ως εκ τούτου να καλυτερεύσω την ΠΟΙΟΤΗΤΑ της ζωής μου. Σαφώς και δεν έχουμε όλοι τέτοιες επιλογές, αλλά στο χέρι μας είναι.

 

Τέλος, αν σε ικανοποιεί πέρα απο την τσέπη σου να γίνεις σκουπιδιάρης, κάντο. Αλλά ποτέ, μα ποτέ, μην κάνεις κάποια επάγγελμα ΜΟΝΟ επειδή έχει λεφτά. Θα το μετανιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουλακια μου τσιμπισατε ε?

 

μη πεταξω καμια μαμακια αμεσος να τη σχολιασετε..... μπραβο μπραβο!

 

σκουπιδιαρης δε θα γινω ποτε ακομα και 3000 να μου δινανε.

οπως ειπατε

Αν ο μόνος σκοπός ενός επαγγέλματος ήταν η χρηματική ανταμοιβή, θα γινόμασταν όλοι σκουπιδιάρηδες. Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό. Το θέμα είναι να υπάρχει προσωπική ικανοποίηση στο επάγγελμα που κάνεις, γι'αυτό και δεν το ονομάζουμε δουλεία.

και συμφωνω με αυτο

ΑΛΛΑ

γινεται αυτο ποτε?

 

παρτε παραδειγμα τον

Σερβιτόρος ναι, πρωΪνές ώρες σε καφετέρια.Μου 'φυγε λίγο η μαγκιά γιατί πήγαινα σε τράπεζες και εμπορικά καφέδες.

 

θελω να πω με αυτο οτι οποιαδηποτε δουλεια και αν κανεις, στανταρ θα πιαστεις και μαμακας και θα κανεις χαμαλοδουλεις ή δουλειες που ΔΕΝ ειναι δικες σου.

 

ετσι καταληγω στο συμπερασμα οτι στη τελικη ειμαατε χαμαλιδες και πιανομαστε μαμακες απο τα αφεντικα.

τα αφεντικα ζητανε πολλα και δινουν λιγα για να κερδισουν.

 

κανενα μα κανενα πτυχιο δε περνει τοσα λεφτα οσο αξιζει η δουλεια που κανει.

 

@subdee απο λεγομενα σου καταλαβαινω οτι δεν εχεις βγει στη αγορα εργασιας και δεν εχεις εμπειριες.

 

ρωτηστε τον εαυτο σας τωρα, "γιατι θελω να δουλεψω?"

 

οι νεοι που δεν εχουν βγει στη δουλεια ή αυτοι που μολις βγηκαν θα πουν αυτο

μην κάνεις κάποια επάγγελμα ΜΟΝΟ επειδή έχει λεφτά. Θα το μετανιώσεις.

 

οι μεγαλοι ανθρωποι που δουλευουν χρονια θα πουν

"κανε οτιδηποτε που να βγαζεις περισσοτερα λεφτα δουλευοντας οσο πιο λιγο γινεται"

 

 

μη μου πει κανεις οτι δουλευει απο χομπυ....

 

δουλευουμε για βγαλουμε λεφτα και να επιβιωσουμε!

τελος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηχανικός Οικονομίας και Διοίκησης

 

η μονη σωστη κουβεντα;););) δεν ειναι διαδεδομενο στην ελλαδα αλλα στο εξωτερικο αυτη η δουλεια εχει τρελα φραγκα αν και ειναι παλουκακι να βγαλεις τετοιο πανεπ. παραδειγμα τετοιας σχολης βγαινουν απλα με στρωμενη δουλεια απο κει μεσα. αν καταφερουν να περασουν την φυσικη πρωτου ετους:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι μεγαλοι ανθρωποι που δουλευουν χρονια θα πουν

"κανε οτιδηποτε που να βγαζεις περισσοτερα λεφτα δουλευοντας οσο πιο λιγο γινεται"

 

Τους εύχομαι να πεθαίνουν αργά με όσο περισσότερο πόνο γίνεται.

Αυτή η γα&)*)^# νοοτροπία έχει κατακλύσει το Δημόσιο και μας έχει κάνει γραφειοκρατικό και διεφθαρμένο σοβιετικό προτεκτοράτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο DJ του forum μας απελπίστηκε..με το να βάζεις playlists στα ξενυχτάδικα, να το παίζεις cool τυπάς και να δυναμώνεις το volume όταν σκάει το μπάσο, είναι λογικό και επόμενο να μη σου προσφέρει τα λεφτά που χρειάζεσαι για να πληρώνεις έστω και την adsl του σπιτιού σου που κατεβάζεις των άλλων τα remixes!Θα μου πεις...δεν βαριέσαι...δεν γίνεται να γίνουμε όλοι Tiest-ηδες.

 

σου ξαναλεω οτι αφου δεν εχεις ασχοληθει δε μπορεις να καταλαβεις.

θα στο πω με απλα λογια.

 

οπως ειπα και πριν ολοι σε ολες τις δουλειες πιανομαστε μαμακες και γινομαστε χαμαλιδες.

οταν λοιπον εγω και πολλοι αλλοι δουλευουμε 7-8 ωρες την ημερα ως dj, περνοντας ψυχουλα, ειναι αυτονοητο οτι θα πεσει και playlist.

 

στο εξωτερικο και σε ελαχιστα μεγαλα μαγαζια στην Ελλαδα 1) δεν ειναι ποτε μονο ενας dj 2) δε παιζει κανεις 7-8 ωρες 3) παιζει 3-4 ωρες 4) περνει περισσοτερα λεφτα

 

οταν λοιπον το αφεντικο δινει ψυχουλα και ζηταει 7-8 ωρες και οτι αλλο δε φανταζεσαι, ειναι πολυ λογικο να γινει "απατη" στη δουλεια αφου δε πληρωνει γι'αυτη...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:00 ----------

 

Τους εύχομαι να πεθαίνουν αργά με όσο περισσότερο πόνο γίνεται.

Αυτή η γα&)*)^# νοοτροπία έχει κατακλύσει το Δημόσιο και μας έχει κάνει γραφειοκρατικό και διεφθαρμένο σοβιετικό προτεκτοράτο.

 

σε παρακαλω πες μου τι δουλειες εχεις κανει ή τι δουλεια κανεις αυτη τη περιοδο.

 

εγω εχω εντελος διαφορετικη αποψη για το δημοσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχει το είδος της εργασίας; Είχα το προνόμιο, όλες τις δουλειές που έχω κάνει να τις έχω επιλέξει και να τις γουστάρω -και την περισσότερη δουλειά που έχω πατήσει (που είναι πολλή), την έχω πατήσει αμισθί. Αν πρέπει να επιβιώσεις, προφανώς και δεν θα λες "αχ εμένα δε με εμπνέει μπετατζής, θέλω μάνατζερ" αλλά το να είναι κάποιος νέος άνθρωπος και να λέει "ο στόχος είναι πολλά λεφτά με λίγη δουλειά", ε όχι ρε φίλε, πάθε καρκίνο και ψόφα, από ατομιστάκια έχουμε γεμίσει. Και σίγουρα άτομα με αυτό το σκεπτικό, σε όποιο πόστο και αν στέκονται, δεν αποδίδουν όσο κάποιος που ως προτεραιότητα έχει να κάνει τη δουλειά του σωστά. Και για να κάνεις τη δουλειά σου σωστά, πρέπει να τη γουστάρεις -αναγωγικά βήματα είναι, δεν λέω κάτι τρελό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα, μαλλον εχουμε παρεξηγησει τη λεξη "δουλεια"

τι σημαινει λοιπον η λεξη δουλεια?

 

οταν λοιπον εσυ και ολοι εμεις κανουμε κατι το οποιο απο τη δουλεια μας βγαζει καποιος αλλος λεφτα, τοτε αυτο λεγεται εκμεταλευση. (με τη καλη εννοια αφεντικο-εργαζομενος)

 

οταν εσυ και γω ριχνουμε "δουλεια" στην υπολογιστη μας ή οτιδηποτε αλλο γουσταρουμε ΧΩΡΙΣ να παρουμε λεφτα, τοτε λεγεται χομπυ.

 

ετσι το σκεφτομαι εγω.

 

εχω ριξει και γω πολλη δουλεια αμισθη οπως το λες και συ επειδη το γουσταρω, αλλα ΔΕ δεχομαι απο αυτη τη δουλεια να το εκμεταλευεται αλλος και βγαζει λεφτα χωρις να κανει τιποτα.

 

ετσι εγω καταλληγω στο "ο στόχος είναι πολλά λεφτά με λίγη δουλειά"

 

δηλαδη ρε lucifer εσυ που εισαι moderator εδω, θα δεχοσουνα να πληρωνανε ολα τα μελοι για το ινσομνια και ο hal να εβγαζε τρελα λεφτα και συ να μην επερνες τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ρε lucifer εσυ που εισαι moderator εδω, θα δεχοσουνα να πληρωνανε ολα τα μελοι για το ινσομνια και ο hal να εβγαζε τρελα λεφτα και συ να μην επερνες τιποτα?

 

Για το μοντεριλίκι δεν παίρνω λεφτά τώρα, αλλά το κάνω.

Γιατί μου αρέσει η κουβέντα 'δω μέσα, γιατί δε θεωρώ πως είναι και τίποτα δύσκολο, γιατί, για 1002 λόγους που δε θεωρώ πως θα έπρεπε να πληρώνομαι για να το κάνω.

 

Αν ο Χαλ έβγαζε αύριο δισεκατομμύρια από το φόρουμ, δε θα σταματούσε να μου αρέσει η κουβέντα, δε θα γινόταν πιο δύσκολο και δε θα θεωρούσα πως θα έπρεπε να πληρώνομαι για να το κάνω -το αν θέλω λεφτά για κάτι ή όχι, δεν εξαρτάται από το πόσα λεφτά βγάζει κάποιος άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μοντεριλίκι δεν παίρνω λεφτά τώρα, αλλά το κάνω.

Γιατί μου αρέσει η κουβέντα 'δω μέσα, γιατί δε θεωρώ πως είναι και τίποτα δύσκολο, γιατί, για 1002 λόγους που δε θεωρώ πως θα έπρεπε να πληρώνομαι για να το κάνω.

 

Αν ο Χαλ έβγαζε αύριο δισεκατομμύρια από το φόρουμ, δε θα σταματούσε να μου αρέσει η κουβέντα, δε θα γινόταν πιο δύσκολο και δε θα θεωρούσα πως θα έπρεπε να πληρώνομαι για να το κάνω -το αν θέλω λεφτά για κάτι ή όχι, δεν εξαρτάται από το πόσα λεφτά βγάζει κάποιος άλλος.

 

ωραια, πες μου τοτε εκτος απο το μοντεριλικι, τι αλλα πραγματα γουσταρεις να κανεις που δε θες να περνεις λεφτα, για να εχω υποψην μου οταν ανοιξω μια εταιρια να σε παρω για εθελοντη :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...