Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τους πολύποδες δεν ξέρω να σου απαντήσω, ο γιατρός του ξαδέρφου σου τι τον συμβούλεψε;

 

Όσον αφορά την χώνεψη, η χολή εκλείεται για τη χώνεψη των λιπαρών και κάποιων άλλων συστατικών (πχ τα αυγά χρειάζονται πολύ χολή κατά τη χώνεψη). Με την αφαίρεση της χοληδόχου κύστης ο οργανισμός χάνει ένα χώρο αποθήκευσης χολής. Η χολή όμως συνεχίζει να παράγεται απ' το συκώτι και να ρέει προς το στομάχι, απλώς όταν χρειαστεί μεγάλη ποσότητα χολής αυτή δεν είναι διαθέσιμη πλέον και η χώνεψη πραγματοποιείται μόνο με τη χολή που ρέει απ' ευθείας απ' το συκώτι και άρα διαρκεί περισσότερο χρόνο.

 

Νομίζω ότι η χολή χρειάζεται για όλα τα λιπαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη η οριστικη και ολοκληρωτικη απωλεια της χοληδοχου κυστης συνισταται στο οτι θα χωνευεις πιο αργα τα λιπαρα?

Ολα τα λιπαρα? και τα καλα(πχ.ω3) και τα κακα(πχ.κορεσμενα)?

 

Μέχρις ότου κάποιο ρομπότ καταφέρει να περιορίσει την οριστική και ολοκληρωτική απώλεια της χοληδόχου, έτσι θα ισχύει, όπως τα περιγράφεις.

 

Σχετικα με τους πολυποδες που ελεγα πριν, ο ξαδελφος μου εχει 3 τετοια(αναφερονται ως "προσεκβολες στο τοιχωμα") δε θυμαμαι το μεγεθος αλλα πολυ μικρα. Η διαγνωση εγινε πριν 17 χρονια με τυχαιο υπερηχογραφημα και ως τωρα δεν ειχε καμμια ενοχληση..

 

Αυτά τα μικρά είναι αθώα, αλλά κάποιες φορές ξέρεις, μέσα σε 17 χρόνια, κάποια από αυτά τα ψιλοπαίζουν κι όταν αρχίσουν να ενοχλούν ίσως είναι πλέον αργά. Μήπως θα ήταν καλύτερα αντί να περιμένεις απαντήσεις εδώ, να πείσεις τον ξάδερφο σου να δει κάποιον ειδικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις, καθε τοσο κανει υπ/μα και τα παρακολουθει, δεν εχουν μεγαλωσει.

Ξερεις τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση, αλλοι γιατροι σου λενε βγαλτο, αλλοι αστο.

Η διαφορα με τις πετρες ειναι υποθετω οτι οι τελευταιες μετακινουνται και μπορει να φραξουν το χοληφορο(πως λεγεται) σωληνα... εχω ακουσει οτι πολλοι διασημοι χαθηκαν προωρα γιατι δε φροντισαν τη χολη τους, και γενικα μπορει να εχεις κακα ξεμπερδεματα αν δε τη φροντισεις εγκαιρως.

Επισης εχω ακουσει οτι ειναι περισσοτερο γυναικεια ασθενεια, και 1/3 γυναικες τη βγαζουν.

 

Κακα λιπαρα ουτως ή αλλως δε πρεπει να τρωμε, αλλα με τα καλα θα υπαρχει προβλημα αν δυσκολευεαι να τα χωνεψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ξερεις τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση, αλλοι γιατροι σου λενε βγαλτο, αλλοι αστο.

...

 

Ναι, γιατί αν εξαιρέσεις κάποιες κακές περιπτώσεις επαγγελματικής υπερδραστηριότητας (του τύπου βγάζω ότι πέσει στα χέρια μου) ή κάποιες ακόμα χειρότερες ιατρικής ανεπάρκειας (άστο κι ας είναι επικίνδυνο), η θεραπευτική προσέγγιση σε κάποια πάθηση όπως και το είδος της θεραπείας, στις περισσότερες περιπτώσεις καθορίζεται μετά από στατιστική έρευνα. Τόσοι έγιναν καλά με αυτή την θεραπεία, λιγότεροι με την άλλη, άρα διαλέγουμε την πρώτη. Στο μεταξύ, σε κάποια ερευνητικό κέντρο άλλοι γιατροί μελετάνε ήδη κάτι πιο πρωτοποριακό, που πιθανόν να ανατρέψει το πρώτο και πάει λέγοντας.

Ο γιατρός που παρακολουθεί τις εξελίξεις, καλείται να κρίνει. Ο συντηρητικός θα διαλέξει το παλιό και σίγουρο. Ο ενθουσιώδης θα βγάζει μέχρι και χολές με ρομπότ. Οι ασθενείς που πήγαν καλά θα βγαίνουν και θα το διαφημίζουν, κάποιοι άλλοι όμως μπορεί να υποφέρουν από απώτερες επιπλοκές που δεν έχουν μελετηθεί ακόμα. Πολύπλοκο και τρομακτικό ίσως, όχι μόνο για τον ασθενή που έχει αγωνία για την υγεία του, αλλά και για τον γιατρό που πρέπει να επιλέξει.

Έτσι εξελίσσεται η ιατρική, αναμενόμενες λοιπόν οι πολλές γνώμες σε μια επιστήμη που δεν υπάρχουν αξιώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και θεωρω επικινδυνο να δινω συμβουλες για ιατρικα θεματα μεσω φορουμς, η επεμβαση σε περιπτωση χολολιθιασης ("πετρες" στη χοληδοχο κυστη η στους πορους, δηλ τα σωληνακια που παροχετευουν τη χολη απο την κυστη στο εντερο) ενδυκνειται:

 

α) οταν υπαρουν συμπτωματα ή

β) οταν οι πετρες ειναι στους πορους

 

και φυσικα ο κινδυνος της επεμβασης δεν υπερβαινει το οφελος.

 

η επεμβαση μπορει να γινει:

 

α) επεμβατικα, με ενδοσκοπιο που μπαινει απο το στομα (βαλτε ERCP στη wikipedia) η

β) χειρουργικα, οπου η λαπαροσκοπικη προσεγγιση εχει αντικαταστησει την επεμβαση με ανοιχτη τομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυσπερα σε 'ολους σας.η συμβουλή σας θα μου ήταν πολυτιμη. Είμαι 34 ετων και το νοεμβριο σε ενα υπερυχο βρεθηκαν 3 πολυποδες στη χολή 4 χιλιοστων. Προ λιγων ημερων σε νεοτερο υπέρηχο βρεθηκαν τουλαχιστον 5 πολυποδες παλι 4 χιλιοστων. Εχω παρει πλέον αποφαση να τη βγάλω τη χολή πριν με βγάλει αυτη, αλλα ειμε χαμενος δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθώ και που. Ασε που σαν δημ υπάλληλος δεν μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου και παρα πολλα!!!! Μπορεί κάποιος απο εσάς να με βοηθήσει και να μου προτυνει λύσεις γιατρούς και πόσο περίπου κοστίζει όλη αυτη η ιστορία? Σας ευχαριστώ όποιος μπορει ας δώσει καμιά συμβουλη!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φακελάκι έχεις τίποτα στην άκρη;

 

Oσο τους δίνεις τόσο ζητάνε, κόψτε τους το συνήθειο, αν θέλαν μπόνους ας γινόντουσαν μαιευτήρες.

 

 

Επίσης

 

billxl το dvd θα το κυκλοφορήσει ο Σειρηνάκης (πως τον λενε);ρ

 

Επίσης, καλή ανάρρωση:}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυσπερα σε 'ολους σας.η συμβουλή σας θα μου ήταν πολυτιμη. Είμαι 34 ετων και το νοεμβριο σε ενα υπερυχο βρεθηκαν 3 πολυποδες στη χολή 4 χιλιοστων. Προ λιγων ημερων σε νεοτερο υπέρηχο βρεθηκαν τουλαχιστον 5 πολυποδες παλι 4 χιλιοστων. Εχω παρει πλέον αποφαση να τη βγάλω τη χολή πριν με βγάλει αυτη, αλλα ειμε χαμενος δεν ξερω σε ποιον να απευθυνθώ και που. Ασε που σαν δημ υπάλληλος δεν μου επιτρέπουν τα οικονομικά μου και παρα πολλα!!!! Μπορεί κάποιος απο εσάς να με βοηθήσει και να μου προτυνει λύσεις γιατρούς και πόσο περίπου κοστίζει όλη αυτη η ιστορία? Σας ευχαριστώ όποιος μπορει ας δώσει καμιά συμβουλη!!!!!!!!!!!!!

O ξαδελφος μου εχει διαγνωστει επισης με 3 πολυποδες πριν απο 17 χρονια και δεν εχει κανει επεμβαση. Νομιζω οτι τα χιλιοστα του ηταν λιγο μικροτερα.

Σαν δημοσιος υπαλληλος δεν εχεις ταμειο που καλυπτει αυτες τις επεμβασεις ρουτινας? Ενοχλησεις εχεις? Μηπως να εκανες και μια αξονικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον εγω εκανα λαπαροσκοπικα αφερεση χολης πριν κανα μηνα στο νοσοκομειο της αμαλιαδας. Ειχα πολλες μικρες ασημετρες πετρες που μου δημιουργισαν αποφρακτικο ικτερο και μαλιστα 2 φορες (να ενας λογος να κανεις οσο πιο συντομα την επεμβαση)και χρειαστηκε να μεταφερθω στο νοσοκομειο του Ριου για εξεταση ERCP (μπενει σωλινας απο το στομα οπως στη γαστροσκοπιση που φτανει στη χολη και ενω σου εχουν κανει μεθη ανοιγουν το χολοδοφο σωλινα και τον καθαριζουν) μετα πηγα παλι στο νοσοκομειο της Αμαλιαδας(φοβερο νοσιλευτικο προσοπικο και χειρουργοι) οπου εκανα την επεμβαση. Παρολο που οι πετρες με το ακανονιστο σχημα τους ειχαν δημιουργισει λοιμοξεις και ο γιατρος(αστερι) με ειχε 3 ωρες και κατι στο χειρουργειο μετα δε ποναγα ιδιαιτερα, η ναρκοση δε με πηραξε και δεν ειχα ουτε εμετους ουτε πυρετο.Μετα απο 4-5 μερες βγηκα απο το νοσοκομει(τοσες πολλες μερες γιατι ηταν πολυ δυσκολη η επεμβαση και ηθελε ο χειρουργος μου να με παρακολουθει).τωρα απο τη μια τομη εχω λιπολυση(υγρο λιπος που βγαινει απο τη τομη)και καθε δευτερη μερα αλλαγες στο νοσοκομειο. Συνολο ημερων που τρεχω με μια παλιοχολη..... περιπου 2 μηνες.

Και παρολα οσα εχω περασει ακομα και εγω θα την ξανα εκανα την εγχειριση γιατι περναω οσα περναω αλλα θα ξεμπερδεψω χιλιες φορες αυτα παρα οι κολικοι. Και μη φοβασε οσο ημουν στο νοσοκομειο 10 ατομα γνωρισα που κανανε χολη και σε δυο μερες ειχαν παει σπιτι τους μη κοιτας τη δικια μου την ατυχια(μεχρι και οι γιατροι δε πιστευανε την γκαντεμια μου)

Πηγενε καν' τη να τελιωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, από την περιγραφή που κάνεις, η αμέλειά σου ήταν παροιμιώδης.

ποια αμελεια???

ο πρωτος κολικος οπου και διαγνωστικε οτι ειχα χολη ηταν στις 10 ιουνιου και αμεσος κανονισαμε χειρουργειο για τις 17 μεσα σε 4 μερες απο τι διαγνωση επαθα τον ικερο και παει λεγοντας. Μεχρι τοτε δεν ειχα κανενα συμτωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...