Προς το περιεχόμενο

Computer Hardware Store στη Βουλγαρία


Dimitris362

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε θελω να σας κοψω τα φτερα αλλα τα ηλεκτρονικα στη βουλγαρια ειναι σε τιμες ελλαδας , και ειδικα τα κινητα/λαπτοπς ειναι συνηθως πιο ακριβα ,εξαιρεσεις υπαρχουν αλλα δε νομιζω οτι αξιζει τοσο η φασαρια..

και η θεσ/νικη πανε-ελα με σαντανσκι δεν ειναι με τιποτε πανω απο 3ωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ο οποίος είναι μόνος του, δεν κόβει απόδειξη (scan it or never happened) και γενικά στηρίζεις έναν άνθρωπο, το πολύ δύο, έναντι 15 - 20 υπαλλήλων που διατηρεί το πλαίσιο.

 

εχει 5 ατομα προσωπικο και μολις εφαγα 2 σουβλακια με 2 ευρω το ενα και εκοψε κανονικα αποδειξη.

εχω και φωτο αν θες :rolleyes:

το ότι το amazon τα έχει φθηνότερα δεν έχει να κάνει με το αν το πλαίσιο είναι λαμόγιο η όχι, αλλά με τις πωλήσεις που κάνουν. Σε άλλη τιμή θα πουλήσει η εταιρεία (χονδρικης) το προϊόν της σε κάποιον που θα αγοράσει 100 κομμάτια (amazon) και σε άλλη σε αυτόν που θα αγοράσει 5(πλαίσιο)

 

εχεις την εντυπωση οτι μονο το αμαζον ειναι πιο φτηνο απο το πλαισιο?τραβα στο σκρουτζ και δες μαγαζια που πουλανε φτηνα και αγοραζουν 1 κομματι απο χονδρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαντηση για μενα, βρισκεται καπου στη μεση.

Αν ειναι σε ενα υπολογιστη των 1200 ευρω να κερδισεις 100 ευρω αγοραζοντας τον απο τη Βουλγαρια, τοτε κατ'εμε μιλαμε για προβλημα στον εγκεφαλο. Δεν αξιζει τον κοπο το μινι ταξιδι, οι βενζινες, η μελλοντικη πιθανη υποστηριξη που θα χρειαστεις κλπκλπ για ενα κερδος 100 ευρω. Πιο πολυ σε κουτοπονηρια του στυλ να πουμε στον γειτονα "χαχα μ@λ@κ@/θυμα εγω το αγορασα 100 ευρω πιο φθηνα απο σενα γιατι εχω ακρες στη Βουλγαρια" και φυσικα να φουμιζομαστε στον εαυτο μας οτι κανουμε εξυπνες αγορες.

 

Για 100 ευρω και την ελληνικη αγορα θα στηριζα και δε θα το εψαχνα καν. Και δεν ειμαι, ουτε το παιζω large (αυτο προς αυτους που θα βγουν να μου πουν οτι για μενα τα 100 ευρω μπορει να μην εχουν σημασια, αλλα αλλοι βγαζουν το μηνα τους με τοσα λεφτα κλπ. Ε αυτοι που βγαζουν το μηνα τους με 100 ευρω, δε θα παρουν pc των 1200).

 

Αν τωρα η διαφορα στην τιμη ξεφευγει επικινδυνα, ναι θα παω να το αγορασω απτη Βουλγαρια γιατι πλεον μιλαμε για σημαντικο κερδος στην τσεπη που πιθανως να αξιζει τους παραπανω συμβιβασμους.

 

Κατι ακομα. Τα ελληνικα μαγαζια ειναι ακριβα οχι επειδη ειναι απατεωνες οι ελληνες μαγαζατορες (φυσικα υπαρχουν και αυτοι), αλλα επειδη συνηθως εχουν αρκετα εξοδα συντηρησης. Πχ οταν ο υπαλληλος εχει 750 ευρω μισθο, τη στιγμη που στη Βουλγαρια εχει 200 ευρω, οταν στην Ελλαδα ανοιγεις επιχειρηση με συνεταιρο το κρατος λογω φορων, οταν στην Ελλαδα ο ΦΠΑ ειναι 23%, ε τοτε ναι θελει τιτανιες προσπαθειες για να κρατησεις ανταγωνιστικες τιμες με τη Βουλγαρια. Και οσο ο Ελληνας δεν υποστηριζει την αγορα του, τοσο θα πεφτει το βιοτικο επιπεδο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις βενζίνες μην τις βάζετε πάντως μέσα γιατι αν πας άδειος και γεμίσεις γλυτώνεις 40 ευρω.. Κατα τα αλλα συμφωνω με τον midi και ας ειναι βαζελος και ειρωνευεται τα twix. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΝΟΤ

αντι να δωσω 130 στο πλαισιο εδωσα 86 στο αμαζον και τα υπολοιπα τα φαγα σουβλακια.

απλα αντι να συντηρησω το μεγαθηριο πλαισιο στηριξα τον γειτονα με το σουβλατζιδικο.

 

 

44 ευρώ σουβλάκια, ε; Καλά πόσα έφαγες; :Ρ

 

Ορίστε, θα μπορούσες να ψωνίσεις από το πλαίσιο και να έκανες και δίαιτα παράλληλα. Τίποτα δεν εκτιμάτε πια, νησάφι!

 

 

 

ΕΝΤΙΤ: Επίσης, γιατί να πάει κανείς μέχρι τη Βουλγαρία; Είναι χώρα εντός ΕΕ (εκτός Ευρωζώνης, αλλά δεν έχει σημασία) και όσα προϊόντα στέλνονται προς την Ελλάδα δεν περνάνε τελωνείο. Τα μεταφορικά μιας παραγγελίας είναι λιγότερο από τις βενζίνες που χρειάζονται για να πάει κανείς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις την εντυπωση οτι μονο το αμαζον ειναι πιο φτηνο απο το πλαισιο?τραβα στο σκρουτζ και δες μαγαζια που πουλανε φτηνα και αγοραζουν 1 κομματι απο χονδρικη.

 

πως το ξέρεις ότι είχαν μόνο ένα κομμάτι? Τους ζήτησες τα δελτία παραγγελιών του έτους στο τέλος της χρονιάς?

 

@midi δεν καταλαβαίνω πως βρήκες ότι η αλήθεια είναι στην μέση αφού και εσύ το ιδιο πράγμα λες ότι η τιμές δεν είναι ψηλές γιατί οι έμποροι είναι λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@midi δεν καταλαβαίνω πως βρήκες ότι η αλήθεια είναι στην μέση αφού και εσύ το ιδιο πράγμα λες ότι η τιμές δεν είναι ψηλές γιατί οι έμποροι είναι λαμόγια.

Η αληθεια ειναι στη μεση στο θεμα αγοραζω/δεν αγοραζω απτο εξωτερικο αν ειναι πιο φθηνα.

Υπο προυποθεσεις αγοραζω. Αλλιως οχι.

 

Διοτι ειδα να υπαρχει η αποψη πως οτι το βρισκουμε πιο φθηνα εξω το αγοραζουμε με κλειστα ματια, στο οποιο δε συμφωνω. Οπως δε συμφωνω και στο αγοραζουμε τα παντα απο Ελλαδα για να στηριζουμε την αγορα. Η αληθεια ειναι στην μεση λοιπον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.οι μαγαζατορες δεν ξερουν -δεν ΘΕΛΟΥΝ-δεν ενδιαφερονται να πανε κατευθειαν στην πηγη να αγορασουν αυτα που πουλανε.

ουτε καν ψαχνουν να βρουν αλλον μεσαζοντα-προμηθευτη-αντ/πεια στις περισσοτερες περιπτωσεις.

αρκετοι εχουν τον μεσαζοντα-προμηθευτη-αντ/πεια για να ερχετε στον χωρο τους.

2.το χω ξαναγραψει πλεον η ποσοτητα δεν εχει να κανει με καλυτερες τιμες(ουτε καν μεταξυ eshops).τα κολπα απ οτι εχω καταλαβει πλεον ειναι κυριως στο φπα+εισαγωγη.τα εισαγεις με μειωμενο φπα(εκει που επιτρεπεται)και κερδιζεις ενα 10% μονο απο το φπα.μετα εξαρταται απο το αν κανουν οι ιδιοι εισαγωγες.γιατι λετε γεμισε το σκρουτζ με καλες τιμες απο αγνωστα μαγαζια σε ακριτικες περιοχες?

3.το μεγαλυτερο προβλημα σε κανονικο μαγαζι οχι eshop ειναι τα ενοικια.οι ιδιοκτητες δεν δεινουν δεκαρα για την κριση τοσες δεκαετιες εχουν βγαλει τοσα πολλα που ζουν με τους τοκους και δεν προκειτε να ριξουν τιμες.

4.τα eshop μπορουν να πουλανε χωρις στοκ απλα μεσω προμηθευτη.

τριγωνικη πωληση /drop shipping δεν χρειαζετε καν κεφαλαιο το στορυ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως το ειπε ο παραπανω.αν δεν ειναι λαμογια, ειναι τεμπεληδες αντιεπαγγλεματιες.Θα κοιταξουν να σου χρεώσουν και τη κορδελα που θα το τυλίξουν, δεν θα κανουν τον κοπο να ψαχτουν για καλύτερες εισαγωγές γιατι ειναι busy με τη μπαλα στο καφενειο, θα σου πλασαρουν κατι καλο και φθηνο στη μοστρα (διαφήμιση,βιτρινα) και μολις πας να το δεις θα εχει τελειώσει ολος τυχεως, αλλα θα σου προτινουν κατι αλλο που σε "συμφέρει" περισσότερο, θα εχουν υπαλλήλους με μαυρα λεφτα και θα σου κανουν deals για να γλιτωσουν την αποδειξη.Βεβαια οπως και σε ολους τους κλαδους υπαρχουν και οι εξαιρέσεις αλλα δύστυχος ειναι λιγες. Οι παραπανω που γραψαν κατι περι 6-3-2 500 χιλιαδες χιλιομετρα κτλ για βουλγαριες και σκοπια η προπαγανδίζουν ή ειναι ανιδεοι και καλα θα κανουν να μη μπερδεύουν τον κοσμο είτε για να πουλησουν πνευμα και πατριοτιλικη ειτε για προσωπικό τους κερδος. Οσο για το αμα συμφερει, και μονο για να βαλεις βενζινη αξιζει. Ασε που στα συνορα με τα σκοπια εχει πολλα ειδη μαναβικης και λαικες με τιμες στο 1/5 των ελληνικων. Επισης στη βουλγαρια θα βρεις ατελείωτα ειδη σαλαμιων και τυριων για μεζεδες ή σαντουιτς σε εξευτελιστικές τιμες και παρα πολυ νοστιμα και ποιοτικα μιας και τα δουλεύουν πολυ εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην λέμε ότι θέλουμε,6 ώρες Βουλγαρία από Θεσ/νίκη(ακόμα και Σαντάνσκι; ).Εντάξει είπαμε αλλά μην το ξεχειλώνουμε(εκτός εάν πας με παπί :rolleyes: ).

 

Για το θέμα δεν ξέρω πολλά,δεν έτυχε να πάω Βουλγαρία για hardware(συνήθως το αγοράζω όταν είμαι εξωτερικό ή το παραγγέλνω).Έχει πάντως καλά καταναλωτικά προϊόντα όπως έγραψε και ο Δημήτρης από πάνω(και ίδια με καλύτερη ποιότητα με αυτά που πουλάν για "εντόπια" στην Β.Ελλάδα).

 

Γενικά τα μεγάλα πολυκαταστήματα είναι τεράστια κοροϊδία,όλα τυχαίνει να έχουν ίδιες τιμές που με λίγο ψάξιμο βρίσκεις 20% χαμηλότερα(ελληνικό μαγαζί γιατί εάν πάμε από ξένα παίζει και το 30-50%).

 

Δεν ξέρω γιατί γίνεται αυτό και με τέτοια κρίση ειλικρινά δεν με νοιάζει,αγοράζω όπου βρω φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αγορασει μια τηλεοραση 1800 ευρω απο το Πλαισιο, και καπου το ακουσα και μου εχει μεινει, οτι το πλαισιο την αγοραζει με 600 και με το 23% + τα κερδη, εφτασε 1800 -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 ευρώ σουβλάκια, ε; Καλά πόσα έφαγες; :Ρ

 

Ορίστε, θα μπορούσες να ψωνίσεις από το πλαίσιο και να έκανες και δίαιτα παράλληλα. Τίποτα δεν εκτιμάτε πια, νησάφι!

 

 

 

ΕΝΤΙΤ: Επίσης, γιατί να πάει κανείς μέχρι τη Βουλγαρία; Είναι χώρα εντός ΕΕ (εκτός Ευρωζώνης, αλλά δεν έχει σημασία) και όσα προϊόντα στέλνονται προς την Ελλάδα δεν περνάνε τελωνείο. Τα μεταφορικά μιας παραγγελίας είναι λιγότερο από τις βενζίνες που χρειάζονται για να πάει κανείς εκεί.

τι διαιτα?προσπαθω να παχυνω!

εδω σκεφτομαι να παω απο αθηνα βουλγαρια για να βαλω βενζινη (παιζει να συμφερει :P )

 

εκτος απο τις τιμες που εχουν απαραδεκτα τα ελληνικα μαγαζια μη ξεχνατε και το support.

δειτε θεματα εδω στο φορουμ απο απαραδεκτες πολιτικες,συμπεριφορες και υπαλληλους σε διαφορα μαγαζια

απο ΜΟΥΦΕΣ προσφορες και μετα μου λετε γιατι παραγγελνω απο αμαζον,που αν χαλασει κατι σου δινουνε αλλο πισω και σου λενε για 3 χρονια συγγνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει 5 ατομα προσωπικο και μολις εφαγα 2 σουβλακια με 2 ευρω το ενα και εκοψε κανονικα αποδειξη.

εχω και φωτο αν θες :rolleyes:

 

Ρε Ντινάρα, 2 ευρώ το σουβλάκι? Στη Βουλγαρία με 2 ευρώ τρως αρνί ολόκληρο :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...