Προς το περιεχόμενο

θελω την γνωμη σας για μια εταιρεια


mitsos8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Therm-O-Forte

Κ.ΒΑΡΝΑΛΗ 51 - Κ.ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΑΘΗΝΑ 132 31

Τηλεφωνικό κέντρο : 210 8541211-13, FAX : 210 8541216

 

δεν πας μια βολτα να δεις?

-------------

ας μου εξηγησει καποιος γιατι εχει περαστει οτι οτι ειναι made in italy θεωρειτε καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

ας μου εξηγησει καποιος γιατι εχει περαστει οτι οτι ειναι made in italy θεωρειτε καλο?

Επειδη δεν ειναι Made in China/Malaysia/Singapore/India/Indonesia κλπ λογικα.

 

Κυριως επειδη δεν ειναι made in China.

 

Τουλαχιστον εγω οταν ψωνιζω ενα απτα βασικα μου κριτηρια ειναι αυτο. Αρα και made in Bulgaria/made in Ajerbaijan να μου φερεις, καλο θα το θεωρησω σε πρωτη φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες κατσαρόλες πάντως είναι οι AMC. Με είχε πρήξει η γυναίκα μου να πάρουμε με δόσεις αλλά όλη η σειρά είχε κοντά στα 2500 χιλιάρικα. Δούλευαν 2 ξαδέρφια της εκεί .

Ευτυχώς παντρευτήκαμε τον Νοέμβριο και ευτυχώς λέω μια άλλη ξαδέρφη της δούλευε στην Tupperware και μας έφεραν όλοι οι συγγενείς της κατσαρόλες tupperware top chef. Πανάκριβες και αυτές ( 300 ευρώ η μια) αλλά ήταν δώρο και τους ευχαριστούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το λέω για αυτό. Συνδύασα βασικά το γάμο με τα δώρα.Είμαστε παντρεμένοι από το 2008 έτσι και αλλιώς με πολιτικό και 2 παιδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες κατσαρόλες πάντως είναι οι AMC. Με είχε πρήξει η γυναίκα μου να πάρουμε με δόσεις αλλά όλη η σειρά είχε κοντά στα 2500 χιλιάρικα. Δούλευαν 2 ξαδέρφια της εκεί .

Ευτυχώς παντρευτήκαμε τον Νοέμβριο και ευτυχώς λέω μια άλλη ξαδέρφη της δούλευε στην Tupperware και μας έφεραν όλοι οι συγγενείς της κατσαρόλες tupperware top chef. Πανάκριβες και αυτές ( 300 ευρώ η μια) αλλά ήταν δώρο και τους ευχαριστούμε

 

Είσαι προκλητικός!grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νόμιμο δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι είναι και ηθικό... εκεί μπερδεύεται πολλής κόσμος... μια χαρά νόμιμη δουλειά κάνουν δεν υπάρχει κανένα ποινικό αδίκημα από την στιγμή που δεν εκβιάζουν ούτε παραπλανούν τον καταναλωτή για το προϊόν τους (πχ να τους λένε ότι πουλάνε κατσαρόλες ενώ στην πραγματικότητα πουλάνε τηγάνια η να τους λένε ότι οι κατσαρόλες είναι ατσάλινες ενώ είναι πχ χάλκινες..)

 

το ότι πουλάνε κάτι πολύ φτηνό πολύ ακριβά δεν είναι παράνομο και εγώ μπορώ να σου πουλήσω αν θέλω την μασημένη τσίχλα μου για 10.000 ευρώ και εσύ αν θες μπορείς να μου δόσεις τα χρήματα αυτά για να την αγοράσεις.. μια χαρά νόμιμα! αρκεί να ξέρεις ότι αγοράζεις μασημένη τσίχλα και να το κανεις με την θέληση σου.

Δεν είναι ακιβώς έτσι. Πρώτα πρώτα, άμα μου πουλήσεις την τσίχλα σου για 10.000 ευρώ, είσαι υποχρεωμένος να μου κόψεις και απόδειξη, ότι αυτή η συναλλαγή έγινε. Κάτι που όπως κατάλαβα δεν έγινε. Γιατί άραγε;;....

Μετά, εγώ μπορεί να πάω να διαφημίζω σε κάποιον φύκια για μεταξωτές κορδέλες, να του πώ 1.000 ψέμματα, ότι η κατσαρόλα είναι φτιαγμένη απ'το τάδε υλικό, κλπ. κλπ. Χωρίς να ξέρω σίγουρα, νομίζω ότι κι αυτό είναι παράνομο και τιμωρείται. Αν αγοράσεις κάτι δηλαδή, δε φταίς εξ ολοκλήρου εσύ. Έχω ακούσει ας πούμε ότι σ'αυτές τις διαφημίσεις για οδοντόκρεμες, είναι παράνομο να παρουσιάζεται και να διαφημίζει οδοντίατρος.

 

Υπάρχει δηλαδή θεμιτός και νόμιμος τρόπος να γίνεται η διαφήμιση και υπάρχει και παραπλανητικός και παράνομος. Που αν διαπιστωθεί και πιαστούν επ'αυτοφώρω ΥΠΟΘΕΤΩ θα μπορούσαν να καταδικαστούν. Υπάρχει κι αυτός ο παράγοντας.

Ποιός ξέρει τι και τι της είπαν της γυναίκας για να αποφασίσει να δώσει τόσα λεφτά. Εγώ είμαι σίγουρος, ότι αν πήγαινα εγώ στην ίδια γυναίκα και της έλεγα "θα μου δώσεις 910 ευρώ να σου δώσω 3 κατσαρόλες;" δε θα δεχόταν. Ποιός ξέρει τι παπάτζα της πούλησαν. Και σίγουρα η απλή διαφήμιση δεν αρκεί.

 

Επίσης, έχω αμφιβολία στο κατά πόσο μπορείς να πουλήσεις ένα οποιοδήποτε προϊόν σε ότι τιμή θέλεις. Αμφιβολία που την ενισχύει το γεγονός, ότι δεν κόβουν αποδείξεις και μάλιστα σε τόσο μεγάλα ποσά. Αφού είναι "νόμιμα" όλα, γιατί δεν σου κόβουν και μια απόδειξη; Δε μιλάμε για 5 ευρώ.. Βλέπεις ότι κάτι δεν πάει καλά και ότι δε φταίει μόνο ο εύπιστος ή αφελής αγοραστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύγνώμη, αλλά τη γνώμη μας γιατί τη θες, αν θα τις αγοράσεις ή όχι;;;;

φίλε ή είσαι επαγγελματίας μάγειρα και μάλιστά παίζεις σε πολύ υψηλά λίγκα οπότε δεν έρχονται πόρτα πόρτα να σου πουλήσουν κατσαρόλες, αλλά παραγγέλνεις από καταλόγους πού γνωστά προιόντα και δίνεις αρκετά λεφτά γιατί κάνεις επένδυση.

Αλλά αν δεν είναι έτσι, αναρωτιέσαι πραγματικά αν χρειάζεσαι τρεις κατσαρόλες για 910 ευρώ;;;

και μάλιστα να τα δώσεις σε κάποιους τύπους που σου χτυπάνε απλά την πόρτα;;; 910 ευρώ για τρεις κατσαρόλες, εδώ μιλάμε για τα ρόλεξ στην κατσαρόλα!!! έχεις δει κανένας εκπρόσωπο της ρόλεξ να πηγαίνει πόρτα-πόρτα;;;

Μην τρελλαθούμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου η μάνα έδωσε 3000 ευρώ για μια σειρά από ανοιξείδωτες γερμανικές κατσαρόλες μάρκας AMC.Είναι πανάκριβες αλλά τις έχεις μια ζωή και τις κληρονομείς και στα παιδιά σου.Εκτός αν εσύ έχεις δει τις κατσαρόλες του ΙΚΕΑ που έχουν 50 ευρώ για αυτό σου φαίνονται ακριβές αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω, η AMC δεν ειναι καμια τρομερη μαρκα. Εταιρια που βασιζεται μονο σε πωλησεις απο πλασιε/επιδειξεις.

All clad, calphalon, le creuset, lodge, de buyer, bourgeat, staub, chasseur.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω, η AMC δεν ειναι καμια τρομερη μαρκα. Εταιρια που βασιζεται μονο σε πωλησεις απο πλασιε/επιδειξεις.

All clad, calphalon, le creuset, lodge, de buyer, bourgeat, staub, chasseur.

 

Και πως είναι οι τρομερές μάρκες;Τις αγοράσαμε το 1981, μαγειρεύουμε σχεδόν κάθε μέρα από τότε και είναι ακόμη σαν καινούριες. Οι άλλες τι το τρομερό έχουν και πόσο κοστίζουν δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα για μαρκες που ειναι μεσα στα εστιατορια, μαγειρευουν τα 100πλασια φαγητα σε ενα μηνα και αντεχουν. Και η μανα μου σπιτι amc εχει και ειναι σαν καινουριες 30 χρονια τωρα. Απλα για τα λεφτα που ζητανε, εχει και καλυτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα για μαρκες που ειναι μεσα στα εστιατορια, μαγειρευουν τα 100πλασια φαγητα σε ενα μηνα και αντεχουν. Και η μανα μου σπιτι amc εχει και ειναι σαν καινουριες 30 χρονια τωρα. Απλα για τα λεφτα που ζητανε, εχει και καλυτερες.

 

Δεν ξέρω πριν 30 χρόνια τι γινόταν, τώρα ίσως.

Πάντως από αυτή την εταιρεία που αναφέρει αυτός που άνοιξε το νήμα έχουν έρθει και σε εμάς πλασιέ και κλείσαμε ραντεβού να έρθουν να μας δείξουν κατσαρόλες αλλά έγινε κακή συνεννόηση και δεν ξαναήρθαν. Κρίμα δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...