Προς το περιεχόμενο

το δικό μου ρεύμα


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παρατηρώ ότι πολλοί ψάχνονται με την ενεργειακή "αυτάρκεια". δεν θα πω ότι είναι ανέφικτο. ούτε και εφικτό. εκείνο που δεν βλέπω να σκέφτονται και να έχουν σαν προτεραιότητα είναι αλλαγή τρόπο ζωής.

και εξηγούμαι

αν εγώ αποφασίσω αύριο να κόψω την δεη και να είμαι αυτόνομος, με βάση τις σημερινές μου ανάγκες είναι ανέφικτο και τεχνικά (χρειάζομαι μεγάλη εγκατάσταση φωτοβολταϊκών ή ανεμογεννητριών) αλλά και οικονομικά (αν τελικά κάποια στιγμη θέλω να κάνω απόσβεση των χρημάτων που θα δώσω αρχικά). για να πάρετε μια ιδέα των καταναλώσεων που ούτε υπολογίζουμε, σκεφτείτε τον υπολογιστή. ένα μέσο ups με δύο μπαταρίες μέσα δίνει μια μικρή αυτάρκεια στο σύστημα σε περίπτωση διακοπής. για υπολογίστε τι μπαταρίες θα χρειαζόταν για να δουλεύει συνέχεια. και τι ανάγκες για φόρτιση θα είχαν. και τελικά αυτό είναι μόνο ο υπολογιστής μας

εκείνο που πρέπει να εξεταστεί πρώτα είναι πως μπορώ να μειώσω ΔΡΑΣΤΙΚΑ τις καταναλώσεις μου και αφού τις μειώσω (ΔΡΑΣΤΙΚΑ) τότε αρχίζει να έχει ρεαλισμό το σχέδιο.

βάζω λοιπόν ηλιακό θερμοσίφωνα και έτσι μηδενίζω σχεδόν μια μεγάλη κατανάλωση

κουζίνα το γυρίζω στο αέριο (φυσικό αέριο, πετρογκάζ και τα ρέστα)

φωτισμός εννοείται οικονομίας παντού

διαγράφω το κλιματιστικό και πάω σε τεχνικές παθητικού δροσισμού (τέντες, παντζούρια, φυτά, δέντρα, κλπ)

τηλεόραση αν δεν τη σταματήσω (που καλό θα ήταν) πάω σε νέας τεχνολογίας (led) και ξεχνάω τις 40, 50, 150, κλπ ίντσες.

στερεοφωνικό εννοείται ότι δεν έχω κάνα τέρας

ακόμα και υπολογιστή κόβω τα gamer συστήματα καθώς τραβάνε άντερα από ρεύμα και βολεύομαι με κάνα μικρό netbook έτσι ώστε να μπορώ να μπαίνω στο insomnia, κλπ.

αφού λοιπόν κάνω όλα τα παραπάνω (και βρω και κάποια λύση για το θέμα ψυγείο/πλυντήριο), αρχίζει να φαντάζει ρεαλιστικό το θέμα αυτάρκεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι σύμφωνω ότι το 1ο πράγμα που πρέπει να γίνει έιναι να σκεφτεί κανείς ποιές καταναλώσεις μπορεί να μειώσει και κατά πόσο αλλά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά

 

βάζω λοιπόν ηλιακό θερμοσίφωνα και έτσι μηδενίζω σχεδόν μια μεγάλη κατανάλωση

 

Έχω ηλιακό και το καλοκαίρι είναι ότι πρέπει, το χειμώνα όμως δεν αποδίδει (και μιλάμε για μεγάλο ηλιακό και μένω μόνος οπότε έχω και μειωμένες ανάγκες από ότι μια οικογένεια πχ)

 

 

κουζίνα το γυρίζω στο αέριο (φυσικό αέριο, πετρογκάζ και τα ρέστα)

 

Αν βάλεις μια διαφορετική πηγή και εγκατάσταση για το κάθε τι δε θα κάνεις οικονομία καθώς δεν θα έχεις την κατανάλωση την απαιτούμενη για να γίνει απόσωεση σε κάθε μία.

 

φωτισμός εννοείται οικονομίας παντού

 

εκεί που συμφέρει ... δε θα βάλω λάμπα οικονομίας στο πατάρι πχ

 

διαγράφω το κλιματιστικό και πάω σε τεχνικές παθητικού δροσισμού (τέντες, παντζούρια, φυτά, δέντρα, κλπ)

 

Μακάρι να μην ψηνώσουν απλά επειδή έχεις τέντες

 

 

τηλεόραση αν δεν τη σταματήσω (που καλό θα ήταν) πάω σε νέας τεχνολογίας (led) και ξεχνάω τις 40, 50, 150, κλπ ίντσες.

στερεοφωνικό εννοείται ότι δεν έχω κάνα τέρας

ακόμα και υπολογιστή κόβω τα gamer συστήματα καθώς τραβάνε άντερα από ρεύμα και βολεύομαι με κάνα μικρό netbook έτσι ώστε να μπορώ να μπαίνω στο insomnia, κλπ.

αφού λοιπόν κάνω όλα τα παραπάνω (και βρω και κάποια λύση για το θέμα ψυγείο/πλυντήριο), αρχίζει να φαντάζει ρεαλιστικό το θέμα αυτάρκεια

 

Καλά όλα αρκετά αλλά από την άλλη μπορείς να γυρίσεις και σε μια σπηλιά και να σου φτάνουν 10-20W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίρνεις και το ροπαλο και πας για κυνήγι... :mellow:

 

ανεμογεννήτρια θες λεφτά ενδεικτικά (ΑΙR-X 400W @@ δλδ ~500€, Whisper 200 1kW ~2000€). H πρώτη θα σου βγάζει 24V η δεύτερη μέχρι 48V DC. Παράδειγμα τώρα βλέπω απ το datasheet η δεύτερη δίνει 158kwh/μήνα με αέρα 5,4m/s. 1kw δίνει με 11m/s που είναι περίπου 6 μποφόρ για να καταλαβαινόμαστε, που σημαίνει ότι θες και αέρα.

 

μετα για αυτονομία θές μπαταρία/ες και inverter για να συνδεσεις στο δικτυο. (κιαλλα λεφτα)

πρόσθεσε τα όλα, δες και ποσο είναι η kwh της δεη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι σε compact DIY αντιδραστηρα σύντηξης το σκέφτηκες; :P

νάτα μας αρχίσαμε... μας τη πέσανε φίλε fylatos, είδες τι γίνεται που σου έλεγα για το θέμα δούλεμα με το DIY! :mrgreen:

 

 

και να ρωτήσω κ κάτι άλλο, το να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ αυτό το κομμάτι τί λέει, είναι εύκολο; τί χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νάτα μας αρχίσαμε... μας τη πέσανε φίλε fylatos, είδες τι γίνεται που σου έλεγα για το θέμα δούλεμα με το DIY! :mrgreen:

 

 

και να ρωτήσω κ κάτι άλλο, το να πουλάω ρεύμα στη ΔΕΗ αυτό το κομμάτι τί λέει, είναι εύκολο; τί χρειάζεται;

 

Την αυτονομια ξεχνα την, ειναι πολλα τα λεφτα και δεν θα κανεις ποτε αποσβεση, και παντα θα εισαι στην τσιτα μην καψεις λιγο παραπανω, τι θα γινει αν δεν γεμισουν οι μπαταριες για σημερα το βραδυ κλπ.

Για πωληση ρευματος, εκει παμε αλλου στο κλασικο "φωτοβολταικα σε στεγη" και κανεις οτι κανουν ολοι.

Τακτοποιηση το σπιτι με τον Ν. 4014 (αν δεν εχει αδεια, μιας και λες οτι ειναι σε νησι κλπ), αδεια μικρης κλιμακας, συννενοηση με τραπεζα και παραλληλα με προμηθευτη για αγορα φωτοβολταικων, και συμβολαιο με τη δεη για να σου αγοραζει το παραγομενο ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx pournaras αλλά μπορώ να έχω μια μικρή ανεμογεννήτρια κ να την βάλω στο δίκτιο της ΔΕΗ ή πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές η όλη ποσότητα ρεύματος που θα δίνω στη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx pournaras αλλά μπορώ να έχω μια μικρή ανεμογεννήτρια κ να την βάλω στο δίκτιο της ΔΕΗ ή πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές η όλη ποσότητα ρεύματος που θα δίνω στη ΔΕΗ;

 

Δε νομίζω ότι μπορείς να δίνεις ρεύμα στη ΔΕΗ με ανεμογεννήτρια. Ακόμα κι αν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα με τα φωτοβολταϊκά θα πρέπει να πληρεί προδιαγραφές τεχνικές, πολεοδομικές κλπ κλπ που δεν νομίζω να γίνεται για το μέγεθος που έχεις στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αυτονομία απαιτεί πολλά χρήματα γιατί όπως πολύ σωστά είπε ο haris216 οι καταναλώσεις μας είναι στον θεο. Δεν ξέρω ποιος είναι ο χρονικός ορίζοντας απόσβεσης απο την ενεργειακή αυτονόμηση ενος σπιτιου αλλά στις μέρες μας η ΔΕΗ εχει μετατραπεί σε νταβατζή οπότε όλο και περισσότερος κόσμος θα στρέφεται προς την ενεργειακή αυτονομία.

 

Εκτός από ανεμογεννήτριες και φωτοβολταικά δεν είδα κανεναν να αναφερει την γεωθερμία που λυνει το πρόβλημα με την ψύξη, θέρμανση καθως και το θεμα με ζεστό νερό όταν δεν δουλευει ο ηλιακός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από ανεμογεννήτριες και φωτοβολταικά δεν είδα κανεναν να αναφερει την γεωθερμία που λυνει το πρόβλημα με την ψύξη, θέρμανση καθως και το θεμα με ζεστό νερό όταν δεν δουλευει ο ηλιακός.

η λύση αυτή της γεωθερμίας είναι πράγματι εντυπωσιακή αλλά νομίζω πρέπει να έχει μεγάλο κόστος για την εφαρμογή της... αααχ ρε γαμώτο ονειρευόμαι να ζήσω σε μια πόλη σαν αυτή που προτείνει το zeitgeist3 :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μιλησουν και οι ειδικοι :P

Φιλε για να βαλεις ανεμογενιτρια θελεις αρκετα λεφτα υπολογιζε 15 με 30 χιλιαδες ευρω, ενα συστημα ΑΠΕ δεν το βαζεις για να αποδωσει αμεσα αλλα σε βαση μιας δεκαετιας και.

 

Τωρα ας το δουμε πιο αναλυτικα, κατ αρχην δεν μπορεις να το κανεις αυτο χωρις την αδεια της ΔΕΗ δεν υπαρχει νομικο πλαισιο, τωρα αν το ξεπερασεις ολο αυτα παλι δεν θα ειναι για σενα το ρευμα που παραγεις αλλα θα το πουλας στη ΔΕΗ.

 

Τελος εκτος απο το κοστος των υλικων θες μελετη αποδοσης καθος και καποιον να στο εγκαταστησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα πράγματα προαναφέρθηκαν. Το ευκολότερο και οικονομικότερο για μένα είναι να τοποθετήσεις κάποιο Φ/Β σύστημα, όχι βέβαια να καλύψεις όλες τις ανάγκες σου αλλά ένα μέρος. Για ανεμογεννήτρια ακόμα και μικρή να είναι δεν στο συνιστώ να βάλεις αφού κάνει θόρυβο και σίγουρα αν δεν μένεις σε ερημική περιοχή θα έχεις προβλήματα με τους γείτονες. Γεωθερμία ξέχνα το, είχα ακούσει οτι χρειάζεσαι 30 υπογραφές από δημόσιες υπηρησίες για να κατασκευαστεί μια γεωθερμική εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanx pournaras αλλά μπορώ να έχω μια μικρή ανεμογεννήτρια κ να την βάλω στο δίκτιο της ΔΕΗ ή πρέπει να έχει κάποιες προδιαγραφές η όλη ποσότητα ρεύματος που θα δίνω στη ΔΕΗ;

 

Οχι, το πακετο της πωλησης του ρευματος στη δεη, με οικιακα συστηματα, δεν καλυπτει ανεμογενητριες. Καλυπτει μονο φ/β συστηματα, κι αυτα, μονο μεχρι 10 κιλοβατ, ανα οικια.

Και ο λογος ειναι οτι μεχρι εκει δεν γινεσαι "εμπορος", και δεν εισαι υποχρεωμενος, να πληρωνεις φορους, να εχεις εταιρια και γενικα να μην μπλεκεις με εφορια. Ανω των 10 κιλοβατ, θεωρεισαι εμπορος, και υπαγεσαι σε ολα οσα υπαγεται και ενας οποιοσδηποτε επαγγελματιας.

 

Δυστυχως η ψωροκωσταινα, δεν εχει προνοησει (μπορει και τα συμφεροντα να μην την εχουν αφησει), να παιξεις με ανεμογεννητριες οπως θα επρεπε. Οι οποιες βεβαια εχουν ξεφυγει πλεον (ειδικα οι rooftop), απο το κλασσικο σχεδιο των τριων φτερων και παιζουν σε αλλα πιο αθορυβα σχεδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να πω την αλήθεια, εμπνεύστηκα από το Zeitgeist που περιγράφει πολύ αντικειενικά το πρόβλημα των πόρων αλλά κ των ΑΠΕ που φίλε pournara τα συμφέροντα δεν αφήνουν να αναπτυχθούν ή τα "αφήνουν" αλλά μόνο μέσω του μηχανισμού κέρδους (που είναι δηλαδή σα να μην τα αφήνουν)

 

δείτε εδώ http://youtu.be/2l2WxILusjc από το 2.25.00 και κάτω αν και για να είμαι ειλικρινής αξίζει να το δείτε όλο το συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ από την αρχή έως το τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...