Προς το περιεχόμενο

Ατομική Επιχείρηση στην Βουλγαρία


Kapetanakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια?

τι γινεται αν χρησιμοποιησεις την εταιρεια για το σκαφος/αυτοκ.?

1.πως βγαζεις βουλγαρική άδεια παραμονής?! (certificate for long-term residence?)

2.για να εισαι ασφαλισμενος για ιατροφαρμακευτικα εκει αρα εφορια ,δεν πρεπει να πληρωνεις και καποια εξοδα καθε χρονο?ειναι και αυτα στην τιμη?

3.<<Το μονο κακό είναι οτι απο τον νόμο είναι παράνομος γιατι το αμάξι πρέπει να είναι 6 μήνες στην Βουλγαρία.>>τι γινεται με αυτο?

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=16295&subid=2&pubid=108409161

4.φτιαχνεις εδρα εκει σε μαγαζι χονδρικης και πουλας χονδρικη σε υποκαταστημα εδω?πως γινενται η φοροαπαλλαγη για να καταλαβω το θεμα επιχειρηση που ενδιαφερει τον kapetakos

5.μηπως να αγοραζες κανα οικοπεδο εκει περα.ειναι φτηνα απ οσο ξερω βοηθαει ωστε να δειχνεις οτι οντως κατι κανεις εκει?πες μου το αντιστοιχο xe.gr της βουλγαριας

 

Καλησπέρα

Αν δεν έχεις έδρα και κέρδη στην εταιρία, τότε δεν έχεις δικαίωμα να έχεις αυτοκίνητο, άρα το να κάνεις μια εταιρία στη Βουλγαρία μόνο για να έχεις το αυτοκίνητο σου εκεί, δεν είναι σωστή λύση.

 

1. Βουλγάρικη άδεια παραμονής βγάζεις αν έχεις έδρα, αν νοικιάζεις σπίτι ή αν σε φιλοξενεί κάποιος.

2. Ασφάλεια διαλέγεις αν θα έχεις Ελλάδα ή Βουλγαρία, το κόστος στη Βουλγαρία είναι 67ε τον μήνα

3. Δεν ισχύει κάτι τετοιο γιατί κανεις δε μπορει να αποδείξει ότι το αμάξι είναι όντως 6 μήνες στη Βουλγαρία.

4. Εξαρτάται την περίπτωση, αν σε ενδιαφέρει κάτι τετοιο πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα φιλε μου.

Λεπτομερειες δε γνωριζω.

Αν θελεις ριξε μια ματια εδώ και κανε μια ερωτηση

http://www.bgreece.com/

 

βλεπει κανεις το email ή εγω ειμαι τυφλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο θεμα ειναι να γλιτωσουμε το ΤΕΒΕ στην Ελλαδα που ειναι υψηλο..

 

ερωτησεις..

 

εγω εχω μια ΟΕ εδω Ελλαδα για υπηρεσιες/κατασκευες ιστοσελιδων , 3 χρονια λειτουργιας το ΤΕΒΕ ειναι γυρω στα 220 το μηνα. εχω την ασφαλιστικη καλυψη οποια και αν ειναι αυτη και εχω την ιατριφαρμακευτικη περιθαλψη οποια κι αν ειναι αυτη.

 

-Θα πρεπει να κανω μεταφορα εδρας στην βουλγαρια για να μπω στο βουλγαρικο καθεστως ΤΕΒΕ? Η θα πρεπει να ανοιξω υποκαταστημα της εταιριας εκει?

 

-Εαν χρειαστω ιατρικες υπηρεσιες/φαρμακα θα πρεπει να τρεχω βουλγαρια?

 

-μελλοντικη συνταξη (λεμε τωρα) ποσο θα ειναι? λογικα με το ποσο βουλγαρικης συνταξης δε θα υπαρχει περιπτωση να επιβιωσεις Ελλαδα..

 

-Με τον λογιστη, τα λεφτα που θα αποδιδω κτλ πως θα ειμαι σιγουρος οτι δε θα παιζει καποια λαμογια? Αποτι καταλαβα εσεις αναλαμβανετε τις διαδικασιες και νομικη υποστηριξη.. αλλα εσεις ποιοι ειστε?

 

- θα μπορω να κανω δουλειες στην Ελλαδα και να εκδιδω τιμολογια που θα φορολογουνται μετα απο το βουλγαρικο κρατος, η θα πρεπει να κανω δουλειες μονο στην βουλγαρια?

 

-ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια?

 

με εχουν προσεγγισει 2 ατομα μεχρι τωρα να τα αναλαβουν αυτα μεσω διαφορων "εταιριων" οποτε ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με το ολο θεμα γιατι εχει γεμισει ο κοσμος λαμογια (χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ολο θεμα ειναι να γλιτωσουμε το ΤΕΒΕ στην Ελλαδα που ειναι υψηλο..

 

ερωτησεις..

 

εγω εχω μια ΟΕ εδω Ελλαδα για υπηρεσιες/κατασκευες ιστοσελιδων , 3 χρονια λειτουργιας το ΤΕΒΕ ειναι γυρω στα 220 το μηνα. εχω την ασφαλιστικη καλυψη οποια και αν ειναι αυτη και εχω την ιατριφαρμακευτικη περιθαλψη οποια κι αν ειναι αυτη.

 

-Θα πρεπει να κανω μεταφορα εδρας στην βουλγαρια για να μπω στο βουλγαρικο καθεστως ΤΕΒΕ? Η θα πρεπει να ανοιξω υποκαταστημα της εταιριας εκει?

 

-Εαν χρειαστω ιατρικες υπηρεσιες/φαρμακα θα πρεπει να τρεχω βουλγαρια?

 

-μελλοντικη συνταξη (λεμε τωρα) ποσο θα ειναι? λογικα με το ποσο βουλγαρικης συνταξης δε θα υπαρχει περιπτωση να επιβιωσεις Ελλαδα..

 

-Με τον λογιστη, τα λεφτα που θα αποδιδω κτλ πως θα ειμαι σιγουρος οτι δε θα παιζει καποια λαμογια? Αποτι καταλαβα εσεις αναλαμβανετε τις διαδικασιες και νομικη υποστηριξη.. αλλα εσεις ποιοι ειστε?

 

- θα μπορω να κανω δουλειες στην Ελλαδα και να εκδιδω τιμολογια που θα φορολογουνται μετα απο το βουλγαρικο κρατος, η θα πρεπει να κανω δουλειες μονο στην βουλγαρια?

 

-ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια?

 

με εχουν προσεγγισει 2 ατομα μεχρι τωρα να τα αναλαβουν αυτα μεσω διαφορων "εταιριων" οποτε ειμαι αρκετα επιφυλακτικος με το ολο θεμα γιατι εχει γεμισει ο κοσμος λαμογια (χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον)

 

Καλησπέρα

 

Έχω ήδη πελάτη που κάνει την ίδια δουλειά με εσένα.

 

Η εταιρία που θα ανοίξεις στη Βουλγαρία, δε θα έχει καμία σχέση με την Ελληνική. Ανοίγοντας την εταιρία στη Βουλγαρία, μπορείς να επιλέξεις σε την χώρα που θα είσαι ασφαλισμένος (3 μήνες μετά για την ακρίβεια).

Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη θα έχεις στη Βουλγαρία, καθώς επίσης και σύνταξη. Στην ελλάδα θα σε καλύπτει η πανευρωπαική κάρτα ασφάλισης μόνο για τα έκτακτα. Η σύνταξή σου φυσικά θα είναι Βουλγάρικη... δηλαδή 200 με 250€. Εδω θα πρέπει να υπολογίσεις και να αποφασίσεις μόνος σου, αν τα χρήματα που θα γλιτώσεις από την ασφάλιση αξίζουν ώστε να μπορείς να πληρώνεις μόνος σου τα φάρμακα και ότι άλλο χρειαστείς ή αν σε παίρνει να κάνεις μια ιδιωτική ασφάλιση και να εξακολουθείς να έχεις κέρδος.

 

Το Βουλγάρικο κράτος σου δίνει τη δυνατότητα να ελέγχεις ότι η εισφορές σου πληρώνονται, πολύ εύκολα. Όσο για το ποιοι είμαστε εμείς, έχουμε έδρα στο Πετρίτσι, μπορείς να επισκευθείς τα γραφεία μας και να μας γνωρίσεις. Δεν δουλεύουμε από το σπίτι και το internet.

 

Θα μπορείς να εκδίδεις τιμολόγια οπουδήποτε θέλεις και εφ όσον τα τιμολόγια απευθύνονται σε εταιρίες, τότε δε θα πληρώνει κανείς από τους δύο σας ΦΠΑ. Θα φορολογήσε στην Βουλγαρία με 10% και αν αποφασίσεις να δηλώσεις τα κέρδη στην Ελλάδα θα πληρώσεις επιπλέον 5%.

 

Δε μπορώ να σου δώσω τιμή για όλη τη διαδικασία, μπορώ όμως να σου πω ότι μπορεί να ξεκινήσει από 450€ και να φτάσει έως 1000€ για την ίδρυση.

 

Το κέρδος σου ανοίγοντας μια εταιρία δεν είναι μόνο ότι θα γλιτώσεις το ΤΕΒΕ.

 

Σίγουρα ο κόσμος έχει γεμίσει "λαμόγια" όπως λες, γι'αυτό ο καθένας θα πρέπει να κάνει μια καλή έρευνα πριν αποφασίσει με ποιον θα συνεργαστεί.

 

Για οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, στη διάθεσή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα εχω 2 εταιριες στις οποιες θα ειμαι μετοχος/ιδιοκτητης. Μια στην ελλαδα και μια στην βουλγαρια.

 

με 200 ευρω συνταξη ΔΕΝ μπορεις να ζησεις στην Ελλαδα. Τα χρηματα που γλιτωνω απο την ασφαλιση αν τα δινω για αυτασφαλιση τοτε δε βλεπω καποια διαφορα στο ολο θεμα

 

Αν εγω κανω μια δουλεια για καποιον ιδιωτη εδω στην ελλαδα πως θα του κοψω βουλγαρικο τιμολογιο? γινεται τετοιο πραγμα? Επισης αμα κοψω ελληνικο τιμολογιο δε θα πρεπειμετα να το δηλωσω στην ελληνικη δηλωση τελος του ετους? το ελληνικο τιμολογιο θα εχει αποδοση ΦΠΑ 23% οποτε τι γινεται με την βουλγαρια φαση? δε το καταλαβαινω..

 

και τι αλλο κερδος θα εχω εκτοσ απο το ΤΕΒΕ που μου λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θα εχω 2 εταιριες στις οποιες θα ειμαι μετοχος/ιδιοκτητης. Μια στην ελλαδα και μια στην βουλγαρια.

 

με 200 ευρω συνταξη ΔΕΝ μπορεις να ζησεις στην Ελλαδα. Τα χρηματα που γλιτωνω απο την ασφαλιση αν τα δινω για αυτασφαλιση τοτε δε βλεπω καποια διαφορα στο ολο θεμα

 

Αν εγω κανω μια δουλεια για καποιον ιδιωτη εδω στην ελλαδα πως θα του κοψω βουλγαρικο τιμολογιο? γινεται τετοιο πραγμα? Επισης αμα κοψω ελληνικο τιμολογιο δε θα πρεπειμετα να το δηλωσω στην ελληνικη δηλωση τελος του ετους? το ελληνικο τιμολογιο θα εχει αποδοση ΦΠΑ 23% οποτε τι γινεται με την βουλγαρια φαση? δε το καταλαβαινω..

 

και τι αλλο κερδος θα εχω εκτοσ απο το ΤΕΒΕ που μου λες?

 

Ναι μπορείς να κόψεις και σε ιδιώτη, θα πληρώσει όμως 20% ΦΠΑ (της Βουλγαρίας)

 

Ότι ελληνικό τιμολόγιο κόψεις, παραμένει ως έχει, το δηλώνεις κανονικά, πληρώνεις κανονικά το ΦΠΑ σαν να μην έχεις καμία εταιρία στη Βουλγαρία. Δεν έχει καμία σχέση η μία εταιρία με την άλλη.

 

 

Ίσως αν υπολογίζεις το ΤΕΒΕ στα 220€ τον μήνα, να μην έχει μεγάλη διαφορά με τα 67€ της Βουλγαρίας.. αλλά κάποια στιγμή θα αρχίσεις να πληρώνεις 500άρικα τον μήνα ..

 

Τι άλλο κέρδος θα έχεις...

1) Θα μπορείς με την ίδια εταιρία να έχεις ότι δραστηριότητα θέλεις... πχ. αν το χειμώνα θέλεις να πουλάς ξύλα... απλά θα το κάνεις.

2) Ο φόρος σου θα είναι 10% και όχι από 25% έως και 40 που φτάνει εδώ.

3) Αυτοκίνητο με βουλγάρικες πινακίδες με πολύ χαμηλό κόστος συντήρησης (τέλη, τεκμήρια κλπ)

4) Εύκολες ενδοκοινοτηκές συναλλαγές χωρίς ΦΠΑ..

 

και υπάρχουν κι'άλλα οφέλη σε συγκεκριμένα επαγγέλματα που δεν έχει νόημα να αναλύσουμε εδώ

 

Τι εννοείς με αυτό.

 

Αν το Δ.Σ. της Εταιρίας (δλδ εσύ) αποφασίσει να μοιράσει τα κέρδη στους μετόχους τότε πρέπει να τα δηλώσεις στην Ελλάδα και θα φορολογηθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το Δ.Σ. της Εταιρίας (δλδ εσύ) αποφασίσει να μοιράσει τα κέρδη στους μετόχους τότε πρέπει να τα δηλώσεις στην Ελλάδα και θα φορολογηθείς

 

Για να μιλάς για ΔΣ μετόχους και μερίσματα μιλάς για εταιρία περιορισμένης ευθύνης ή ανώνυμη. (ODD ή AD)

Άρα αν δεν μοιράσει κέρδη η εταιρία εγώ πως θα βάλω στην τσέπη μου χρήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μιλάς για ΔΣ μετόχους και μερίσματα μιλάς για εταιρία περιορισμένης ευθύνης ή ανώνυμη. (ODD ή AD)

Άρα αν δεν μοιράσει κέρδη η εταιρία εγώ πως θα βάλω στην τσέπη μου χρήματα;

 

Ναι μιλάω για ΕΠΕ ή ΜΕΠΕ.

Δεν λειτουργεί όπως στην Ελλάδα. Υπάρχουν τρόποι να βάλεις στην τσέπη σου χρήματα χωρίς να μοιράσεις κέρδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλάω για ΕΠΕ ή ΜΕΠΕ.

Δεν λειτουργεί όπως στην Ελλάδα. Υπάρχουν τρόποι να βάλεις στην τσέπη σου χρήματα χωρίς να μοιράσεις κέρδη

Αυτό ήθελα να κάνω quote τόση ώρα.

Και στην Ελλάδα υπάρχει τρόπος να βάλεις στην τσέπη σου χρήματα χωρίς να μοιράσεις κέρδη.

Μπορώ να σκεφτώ ήδη πολλούς τρόπους... ξέρεις λένε τον Έλληνα στην απατεωνιά δεν τον πιάνεις. Αν αρχίζεις να μπερδεύεις το ταμείο του φυσικού προσώπου με αυτό του νομικού...

 

Όμως, εδώ στην Ελλάδα οι φορολογικοί έλεγχοι είναι πλέον σοβαροί και εντατικοποιούνται.

Στη Βουλγαρία που είναι μπανανία σ' αυτό το θέμα, ίσως να συμφέρει αυτό που λες προς το παρόν.

 

Αν δεν λάβουμε υπ όψιν μας το γράμμα του νόμου, την έννοια της φορολογικής κατοικίας, το τι γράφει ο ΚΦΕ για το εισόδημα από αλλοδαπή, τις υποχρεώσεις για εισροή χρημάτων από το εξωτερικό, είμαστε και πάλι οι Έλληνες της δεκαετίας του 80.

 

Αν όλα γίνουν με το γράμμα του νόμου λοιπόν, το μόνο που γλυτώνεις είναι το ΤΕΒΕ άντε κάτι από ένα αυτοκίνητο, τη διαφορά του οποίου θα τη δώσεις στους "συμβούλους" που θα "κανονίζουν" να "διεκπεραιώνουν" τις υποθέσεις σου εκεί.

Αν δε γίνουν με το γράμμα του νόμου, χαίρω πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα να κάνω quote τόση ώρα.

Και στην Ελλάδα υπάρχει τρόπος να βάλεις στην τσέπη σου χρήματα χωρίς να μοιράσεις κέρδη.

Μπορώ να σκεφτώ ήδη πολλούς τρόπους... ξέρεις λένε τον Έλληνα στην απατεωνιά δεν τον πιάνεις. Αν αρχίζεις να μπερδεύεις το ταμείο του φυσικού προσώπου με αυτό του νομικού...

 

Όμως, εδώ στην Ελλάδα οι φορολογικοί έλεγχοι είναι πλέον σοβαροί και εντατικοποιούνται.

Στη Βουλγαρία που είναι μπανανία σ' αυτό το θέμα, ίσως να συμφέρει αυτό που λες προς το παρόν.

 

Αν δεν λάβουμε υπ όψιν μας το γράμμα του νόμου, την έννοια της φορολογικής κατοικίας, το τι γράφει ο ΚΦΕ για το εισόδημα από αλλοδαπή, τις υποχρεώσεις για εισροή χρημάτων από το εξωτερικό, είμαστε και πάλι οι Έλληνες της δεκαετίας του 80.

 

Αν όλα γίνουν με το γράμμα του νόμου λοιπόν, το μόνο που γλυτώνεις είναι το ΤΕΒΕ άντε κάτι από ένα αυτοκίνητο, τη διαφορά του οποίου θα τη δώσεις στους "συμβούλους" που θα "κανονίζουν" να "διεκπεραιώνουν" τις υποθέσεις σου εκεί.

Αν δε γίνουν με το γράμμα του νόμου, χαίρω πολύ.

 

Νομίζω ότι υπερβάλεις.

Πόσο νομίζεις οτι θα πάρει ο "σύμβουλος" για να "διεκπαιρεώσει" τις υποθέσεις σου εκεί για να μη σε συμφέρει;

Και όσο αφορά το φόρο.. 15% σύνολο είναι εφόσον κάθε χρόνο μοιράζεις κέρδη με το.. γραμμα του νόμου.

 

Για να διευκρινίσω κάτι, δεν είμαι εδώ για να πείσω οποιονδήποτε να κάνει εταιρία στη Βουλγαρία, απαντάω σε μερικές ερωτήσεις και ο καθένας μπορεί να ζυγίσει τα δεδομένα και να βγάλει τα συμπεράσματά του αν τον συμφέρει ή όχι. Σίγουρα δε μπορεί να είναι καλή κίνηση για όλους.

 

Πάντα με καλή διάθεση .. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπερβάλεις.

Πόσο νομίζεις οτι θα πάρει ο "σύμβουλος" για να "διεκπαιρεώσει" τις υποθέσεις σου εκεί για να μη σε συμφέρει;

Και όσο αφορά το φόρο.. 15% σύνολο είναι εφόσον κάθε χρόνο μοιράζεις κέρδη με το.. γραμμα του νόμου.

 

Παλικάρι μου καλό, με το φόρο σε επίπεδο νομικού προσώπου στη Βουλγαρία δεν εξαντλείται η φορολογική υποχρέωση του φυσικού προσώπου που μένει στην Ελλάδα.

 

Το φυσικό πρόσωπο στην Ελλάδα θα δηλώσει το εισόδημα από την αλλοδαπή, θα αφαιρέσει το φόρο που αφορά τον ίδιο και έχει αποδοθεί στη Βουλγαρία και θα πληρώσει τη διαφορά στην Ελλάδα ανάλογα με την ελληνική κλίμακα.

Αυτό ορίζει ο ΚΦΕ και διαμέσου των συμβάσεων αποφυγής διπλής φορολογίας Ελλάδας - Βουλγαρίας.

 

Γι' αυτό σου λέω πως αυτά εμείς τα κάναμε τσίχλα και τα μασάμε στην Ελλάδα τόσα χρόνια. Αν κάποιος θέλει να συνεχίσει να λειτουργεί με την ίδια λογική, ας επιστρέψει στο ελληνικό 1980 των παχιών αγελάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ήθελα να κάνω quote τόση ώρα.

Και στην Ελλάδα υπάρχει τρόπος να βάλεις στην τσέπη σου χρήματα χωρίς να μοιράσεις κέρδη.

Μπορώ να σκεφτώ ήδη πολλούς τρόπους... ξέρεις λένε τον Έλληνα στην απατεωνιά δεν τον πιάνεις. Αν αρχίζεις να μπερδεύεις το ταμείο του φυσικού προσώπου με αυτό του νομικού...

 

Όμως, εδώ στην Ελλάδα οι φορολογικοί έλεγχοι είναι πλέον σοβαροί και εντατικοποιούνται.

Στη Βουλγαρία που είναι μπανανία σ' αυτό το θέμα, ίσως να συμφέρει αυτό που λες προς το παρόν.

 

Αν δεν λάβουμε υπ όψιν μας το γράμμα του νόμου, την έννοια της φορολογικής κατοικίας, το τι γράφει ο ΚΦΕ για το εισόδημα από αλλοδαπή, τις υποχρεώσεις για εισροή χρημάτων από το εξωτερικό, είμαστε και πάλι οι Έλληνες της δεκαετίας του 80.

 

Αν όλα γίνουν με το γράμμα του νόμου λοιπόν, το μόνο που γλυτώνεις είναι το ΤΕΒΕ άντε κάτι από ένα αυτοκίνητο, τη διαφορά του οποίου θα τη δώσεις στους "συμβούλους" που θα "κανονίζουν" να "διεκπεραιώνουν" τις υποθέσεις σου εκεί.

Αν δε γίνουν με το γράμμα του νόμου, χαίρω πολύ.

 

και ειναι λιγο αυτο...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...