Προς το περιεχόμενο

Πανεπιστήμια και προγραμματισμός


PCganster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Βέβαια φαντάζομαι εξαρτάται λίγο και από τη συγκεκριμένη σχολή, αλλά γενικά αν περιμένεις γνώσεις προγραμματισμού είναι η λάθος σχολή.

 

Για να πω τον αντίλογο πάντως προσωπικά αισθάνομαι ότι η σχολή μου πρόσφερε πολλά για να προοδεύσω σαν άνθρωπος. Σαν προγραμματιστής αποκλειστικά πιθανότατα θα ήταν αποδοτικότερο να αφοσιωθεί κανείς μόνο σ' αυτό, αλλά η σχολή μέτρησε σε πολύ πιο καθολικό επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τελειώσει ηλεκτρολόγος και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Βέβαια φαντάζομαι εξαρτάται λίγο και από τη συγκεκριμένη σχολή, αλλά γενικά αν περιμένεις γνώσεις προγραμματισμού είναι η λάθος σχολή.

 

Για να πω τον αντίλογο πάντως προσωπικά αισθάνομαι ότι η σχολή μου πρόσφερε πολλά για να προοδεύσω σαν άνθρωπος. Σαν προγραμματιστής αποκλειστικά πιθανότατα θα ήταν αποδοτικότερο να αφοσιωθεί κανείς μόνο σ' αυτό, αλλά η σχολή μέτρησε σε πολύ πιο καθολικό επίπεδο.

Δε ξέρω ποια σχολή (και πότε) έβαλες, αλλά γενικά δε νομίζω να είναι περιορισμένες οι γνώσεις πάνω σε προγραμματισμό σε τέτοιες σχολές. Εξάλλου δε γίνεται 4 (ή 5) έτη να κανείς φουλ μαθήματα προγραμματισμού... Σίγουρα θες και κάμποσα μαθηματικά και ίσως και hardware το οποίο σε αναγκάζει να ασχοληθείς ΚΑΙ με φυσική εεε;

Και στην τελική άμα εξαιρέσουμε τα ΑΤΕΙ, δεν υπάρχουν σχολές "καθαρά" προγραμματισμού. Οι πιο κοντινές είναι οι ΗΜΜΗΥ το οποίο είναι το αντίστοιχο του computer engineer (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω ποια σχολή (και πότε) έβαλες, αλλά γενικά δε νομίζω να είναι περιορισμένες οι γνώσεις πάνω σε προγραμματισμό σε τέτοιες σχολές. Εξάλλου δε γίνεται 4 (ή 5) έτη να κανείς φουλ μαθήματα προγραμματισμού... Σίγουρα θες και κάμποσα μαθηματικά και ίσως και hardware το οποίο σε αναγκάζει να ασχοληθείς ΚΑΙ με φυσική εεε;

Και στην τελική άμα εξαιρέσουμε τα ΑΤΕΙ, δεν υπάρχουν σχολές "καθαρά" προγραμματισμού. Οι πιο κοντινές είναι οι ΗΜΜΗΥ το οποίο είναι το αντίστοιχο του computer engineer (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

 

Το προγραμμα σπουδων σε περιοριζει γιατι περιεχει σημαντικο αριθμο μαθηματων που οι σχολες μηχανικων πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων/δικτυων/υπολογιστων δεν προσφερουν.

Οπως 4 ηλεκτρικα κυκλωματα, ενεργειακη οικονομια, σαε, ανανεωσιμες πηγες και ποσα αλλα.

Οπως αντιστοιχα, υπαρχουν μαθηματα στις σχολες μηχανικων πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων/δικτυων/υπολογιστων που στους ηλεκτρολογους διδασκονται μονο σε κατευθυνση οπως για παραδειγμα τεχνολογια λογισμικου, συστηματα ουρων αναμονης και αλλα.

Αυτη η παρατηρηση βεβαια δε σημαινει οτι ενας ηλεκτρολογος μηχανικος δε μπορει να ειναι και αριστος προγραμματιστης, απλα εχει ενα ευρυτερο φασμα μαθηματων τα 3 πρωτα χρονια σε τομεις απο το αντιστοιχο φασμα που προσφερει ο Βολος/Πατρα/Κοζανη/Σαμος/Χανια.

Οι ΗΜΜΗΥ ειναι το αντιστοιχο του Electrical and Electronic Engineer.

Τα τμηματα μηχανικων πληροφορικης/τηλεπικοινωνιων/δικτυων/υπολογιστων ειναι τα αντιστοιχα του Computer-Information-Telecommunication Engineer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω σπουδαζω στο Πολυτεχνειο Κρητης ΗΜΜΥ. Ειναι παρα πολυ καλη σχολη με παρα πολλες διακρισεις, να φανταστεις ο προεδρος του τμηματος μας ειναι βραβευμενος με ACM ο μοναδικο Ελληνας. Δες μια εδω Link. Αν θελεις περισσοτερες πληροφοριες στειλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην τελική άμα εξαιρέσουμε τα ΑΤΕΙ, δεν υπάρχουν σχολές "καθαρά" προγραμματισμού. Οι πιο κοντινές είναι οι ΗΜΜΗΥ το οποίο είναι το αντίστοιχο του computer engineer (αν κάνω λάθος διορθώστε με).

 

Σχολές προγραμματισμού όχι. Σχολές computer science όμως υπάρχουν αρκετές.

 

Όπως λέει και ο WoodSell3r, HMΜΗY είναι το αντίστοιχο του electrical & electronic engineer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει τετοιο τμημα, ακομα.

Ολα τα συναφη τμηματα εχουν και τα μαθηματικα, την φυσικη, τις τηλεπικοινωνιες, τους αλγοριθμους, ορισμενες γλωσσες προγραμματισμου και αλλα.

Μπορεις να περασεις σε οποια σχολη θελεις, να ακολουθησεις το προγραμμα σπουδων και στον ελευθερο χρονο να εχεις μονο αναπτυξη εφαρμογων.

Δε μπορει ενα τμημα να προσφερει μονο γνωση σε αναπτυξη εφαρμογων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ασχοληθω μονο με αναπτυξη προγραμματων

πως λεγεται το τμημα που ειδικευεται μονο σε αυτο?

 

Λέγεται κάτσε σπίτι σου και στρώσου.

 

Πάντως ξαναλέω πως -- προσωπική άποψη -- είναι λάθος να νομίζεις ότι η σχολή δεν έχει να σου προσφέρει. Στο πανεπιστήμιο δε μαθαίνεις πως να κάνεις το Χ ή το Υ -- μαθαίνεις πώς να μαθαίνεις. Που είναι ανεκτίμητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να ασχοληθω μονο με αναπτυξη προγραμματων

πως λεγεται το τμημα που ειδικευεται μονο σε αυτο?

 

 

Δες το τμήμα Επιστήμης των υπολογιστών στην Κρήτη.

 

 

 

Για τους ηλεκτρολόγους τι παίζει το ξέρω από πρώτο χέρι (ως απάντηση στο φίλο επάνω)! έχουν και κάποια προγραμμαστικά μαθήματα (κυρίως Java) αλλά παιζει μεγάλο ρόλο να ασχοληθείς και μόνος σου για να μάθεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος θέλει να γίνει προγραμματιστής, τότε θα πρέπει να τελειώσει ΤΕΙ.

 

Αυτή ακριβώς είναι η χρησιμότητα των ΤΕΙ στην πληροφορική. Παράγουν μηχανικούς που ξέρουν να υλοποιούν σε κώδικα ένα design και ξέρουν αρκετά καλά τα εργαλεία.

 

Σε ένα ΑΕΙ θα μάθεις το πώς να οργανώνεις τις έννοιες, να επιλέγεις την κατάλληλη δομή δεδομένων, τα μοντέλα βάσει των οποίων λειτουργούν τα πάντα γύρω από τους υπολογιστές, τους αλγόριθμους και το "γιατί" πίσω από τις ανάγκες για κάθε αλγόριθμο... αλλά προγραμματιστής ΔΕΝ θα γίνεις. Θα γίνεις πληροφορικάριος. ITής.

 

 

Εάν θες να γίνεις καθαρός προγραμματιστής, τότε ΤΕΙ χαλαρά. Νομίζω ότι το ΤΕΙ Θεσ/νίκης έχει αρκετά καλό τμήμα για προγραμματισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yaprxoun ΤΕΙ και ΤΕΙ.

 

Κάποια είναι απλά για κλάματα.

 

Έπειτα

Σε ένα ΑΕΙ θα μάθεις το πώς να οργανώνεις τις έννοιες, να επιλέγεις την κατάλληλη δομή δεδομένων, τα μοντέλα βάσει των οποίων λειτουργούν τα πάντα γύρω από τους υπολογιστές, τους αλγόριθμους και το "γιατί" πίσω από τις ανάγκες για κάθε αλγόριθμο

Και στο ΤΕΙ τα μαθαίνεις αυτά (τα συγκεκριμένα) απλά οι περισσότεροι δεν κάθονται να διαβάσουν.

 

Η μεγάλη διαφορα είναι ότι στα ΤΕΙ πλειοψηφούν τα παιδιά με μέσο ορο λυκείου από 10-15-16max.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (στε πολλές περιπτώσεις, όχι πάντα) να είναι άτομα τα οποια πραγματικά δεν ξέρουν να στρώνουν κ**λο και να διαβάζουν σωστά και με τις μέρες αλλα να αρκούνται σε πασαλείμματα, αντιγραφές, σκονάκια, ο,τι χρειάζεται απλά για να μπει το 5.

 

(Εγώ ευτυχώς από ένα σημείο και πέρα επέλεξα να προσπαθήσω να μάθω να διαβάζω και το ΤΕΙ μου έδωσε πολλά περισσότερα απ όσα περίμενα αρχικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα (στε πολλές περιπτώσεις, όχι πάντα) να είναι άτομα τα οποια πραγματικά δεν ξέρουν να στρώνουν κ**λο και να διαβάζουν σωστά και με τις μέρες αλλα να αρκούνται σε πασαλείμματα, αντιγραφές, σκονάκια, ο,τι χρειάζεται απλά για να μπει το 5.

Σαν πρώην καθηγητής σε IT-related ΤΕΙ με χαμηλή βάση επιβεβαιώνω το παραπάνω από το πρώτο γράμμα μέχρι την τελευταία τελεία. Δε θα μπορούσε κανείς να το πει καλύτερα.

 

Βεβαίως υπήρχαν και φοιτητές που κανόνισαν μόνοι τους να βρούμε αχρησιμοποίητη αίθουσα και εξοπλισμό για εκτός διδακτικών ωρών μαθήματα/συζητήσεις, όπου το κλίμα ήταν τελείως διαφορετικό και υπήρχε μεγάλο ενδιαφέρον. Αλλά αυτοί ήταν η εξαίρεση.

 

Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ πως την παλεύουν οι καθηγητές που είναι χρόνια εκεί και προσπαθούν να διδάξουν π.χ. αλγορίθμους και "advanced" C++ σ' αυτό το κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...