Προς το περιεχόμενο

Εστιατόρια, φαγάδικα, καφετέριες κτλ.


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γαμώτο γύρο καλό δε βρίσκω πλέον σχεδόν πουθενά. Θεσσαλονίκη εννοώ. Πλέον δε παίρνω ποτέ.

Επίσης οι κοτομπουκιές είναι όντως ύπουλες.

 

Δεν τρώω συχνά έξω αλλά έχει ένα καλό γυράδικο στην Αγ. Δημητρίου (Γυρίσματα λέγεται). Είχε τόσο λίγο λίπος που η λαδόκολλα ήταν τελείως στεγνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ξενοφών στην Κομνηνών είναι αρκετά καλός. Καμία σχέση φυσικά με τον παλιό ορίτζιναλ Ξενοφών αλλά αποδεκτός. Εννοείται δεν είναι το αηδιαστικά μεγάλο και λιπαρό τουμπιώτικο πιτόγυρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το γυρος της Ελλαδας, βασ. Ολγας με Σοφουλη εχει πολυ καλο γυρο. Το Γυραδικο/Πρασσας Fail.

 

Αληθεια, τοση διαφορα στην τιμη εχει στην Αθηνα; 2.30 ακριβο; Εδω στα 2.6-8 παιζουν στην ανατολικη Θεσσαλονικη τουλαχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά, τα μισά απο αυτά δεν τα είχα δοκιμάσει, απλά έκανα μια γενική παρατήρηση, οτι κάποτε έβρισκες μέτριο γύρο και σε γειτονιές.

Πήρα της πληροφορίες μου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά' date=' τα μισά απο αυτά δεν τα είχα δοκιμάσει, απλά έκανα μια γενική παρατήρηση, οτι κάποτε έβρισκες μέτριο γύρο και σε γειτονιές.

Πήρα της πληροφορίες μου :D[/quote']

 

Καλα αυτο ισχυει, τα συνοικιακα, απο εκει που εκαναν μονα τον γυρο τους, τωρα αγοραζουν καταψυγμενα λιπη, επισης τρελη παραβαση υγειονομικα, τα διπλοψηνουν αν δεν τελειωσει ο γυρος σε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα περισσότερα σουβλατζίδικα λαδονουν τις πίτες που προορίζονται για τυλιχτα με το λάδι που την προηγούμενη μέρα τηγανιζαν τις πατατες

 

Αποστολή από το MT11i με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τις χειροτερες εντυπωσεις απο το αυτο το μαγαζι....

 

καρμποναρα με 15 και ηταν 2 μπουκιες!

απο γευση οτι ναναι...

 

βρηκα αλλο ιταλικο που με 7.5 ευρω τρωω ενα κουβα καρμποναρα στο φουρνο με γαματη γευση

Εχει καλη ποιοτητα αλλα ειναι 100% υπερεκτημημενο ασοψετε ο μποτρινι :mad:

Καλα ιταλικα εχω βρει στο περιστερι τη ματινα, στη πετρουπολη το μακαρονι μανια και αν ποτε περασετε απο ηγουμενιτσα συνιστω το cuccina ανεπιφυλακτα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το γυρος της Ελλαδας, βασ. Ολγας με Σοφουλη εχει πολυ καλο γυρο. Το Γυραδικο/Πρασσας Fail.

 

Αληθεια, τοση διαφορα στην τιμη εχει στην Αθηνα; 2.30 ακριβο; Εδω στα 2.6-8 παιζουν στην ανατολικη Θεσσαλονικη τουλαχιστον.

 

Και που να δείς τον Γερολυμάτο στην Αγία Βαρβάρα.Δικά του τα κρέατα, 1.30 το πιττόγυρο. Σόκ όταν έρχεται ο ντελιβεράς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και που να δείς τον Γερολυμάτο στην Αγία Βαρβάρα.Δικά του τα κρέατα' date=' 1.30 το πιττόγυρο. Σόκ όταν έρχεται ο ντελιβεράς...[/quote']

 

Τι Range εχει το Delivery του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tenshi Υπάρχει και ποιο φθηνό στην Αγία το Κο-Κο είναι σχετικά καινούργιο στον ίδιο δρόμο που είναι ο Γερολυμάτος 1.20 ο γύρος και λίγο καλύτερο νομίζω (η ταπεινή μου άποψη πάνω στο θέμα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως παιδιά, για αυτά που λέμε περί καθαριότητας, ποιότητας και τα σχετικά, προσωπικά είμαι αρκετά μπερδεμένος. Έχω φάει σε αμέτρητα σουβλατζίδικα, σαντουϊτσάδικα, καντίνες και τα σχετικά. Πρόβλημα (από απλή ενόχληση, μέχρι δηλητηρίαση), ακόμα και μετά από ξενύχτια με υπερκατανάλωση αλκοόλ, οπότε το στομάχι είναι ήδη ταλαιπωρημένο, δεν αντιμετώπισα ποτέ.

 

Προφανώς ήμουν τυχερός, δεν το συζητάμε, αλλά έχω συμπεράνει (με κάθε επιφύλαξη το λέω και εν γνώσει του ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις) τα εξής:

 

- τα περισσότερα επικίνδυνα μέρη, «φωνάζουν» από μακριά.

 

- συνήθως, το επίφοβο κρεατικό π.χ., μυρίζει περίεργα την ώρα που πας να το φας (έχω πέσει σε τέτοιες φάσεις και φυσικά δεν έφαγα). Θα μου πείτε, αν το έχει πλακώσει ο άλλος στα μπαχαρικά και τις γαρνιτούρες, τι να καταλάβεις; Σωστό κι αυτό, αλλά μέχρι τώρα δεν την έχω πατήσει...

 

 

 

Δυο παραδείγματα, από τα παλιά χρόνια (το πρώτο, αρνητικό μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο, ενώ το δεύτερο ακριβώς το αντίθετο), συμπτωματικά και τα δύο στην ίδια «υπέροχη» περιοχή της Αθήνας (περιοχή Ομόνοιας, ένα στη Ζήνωνος και ένα στη Σατωβριάνδου) :

 

1) Πολλά χρόνια πριν, όταν ακόμα ήμουν παιδάκι (δεκαετία '70...), ο παππούς μου είχε ένα μαγαζί με παπούτσια στη Ζήνωνος, όπου και ξημεροβραδιαζόμουν σχεδόν καθημερινά. Κολλητά στο μαγαζί, ήταν ένας ...δηλητηριαστής, που έφτιαχνε σουβλάκι με πίτα, με αυτό το κρέας που το βάζουν στη γνωστή κάθετη σούβλα του γύρου, αλλά είναι κιμάς (δε θυμάμαι πως το λένε...σις κεμπάπ, ή κάπως έτσι αν δεν κάνω λάθος). Δεν ξέρω τι άκρες είχε με αστυνομίες, δήμους και τα σχετικά τότε, αλλά, όλως παραδόξως, δεν του το είχαν κλείσει του κερατά! Ο ...σοφός παππούς μου, είχε φροντίσει να μη μου πάρει ποτέ να φάω από 'κει. Δεν ήταν μόνο το ότι η μπόχα με το που περνούσες απ' έξω, έκανε ακόμα και τα σκυλιά ν' αλλάζουν πεζοδρόμιο. Ήταν και το γεγονός ότι, ακόμα κι αν δεν εμπιστευόσουν τη μύτη σου, δε μπορούσες να μην εμπιστευτείς τα ίδια σου τα μάτια: Ο απίθανος εκείνος τύπος, χρησιμοποιούσε ένα πολύ κοφτερό, ειδικό μαχαίρι, για να κόβει το «υλικό» από τη σούβλα. Ήταν σε σχήμα και μέγεθος μεγάλου μπαλτά, αλλά πολύ μικρού πάχους (λίγο πιο παχύ από λάμα ξυραφιού). Όπως έκοβε, του έπεφταν και κάτι ψιλά κομματάκια στο πάτωμα, οπότε κάτω μαζευόταν στρώμα λίγδας. Κάθε τόσο λοιπόν, ο τύπος ατάραχος τελείως, χωρίς καν να δείχνει ότι τον απασχολεί αν θα τον έβλεπε κανείς (που τον έβλεπαν άνετα...), με το ίδιο αυτό μαχαίρι, έσκυβε και ...έξυνε τη λίγδα απ' το πάτωμα, το χτύπαγε στο σκουπιδοτενεκέ που είχε μπροστά του για να φύγει ό,τι είχε κολλήσει επάνω και μετά, απλώς περνώντας το με μια χαρτοπετσέτα(!), συνέχιζε να κόβει κρέας!

 

Πραγματικά απορώ ακόμα, πως είναι δυνατόν να έμεινε ανοιχτό αυτό το αίσχος, για πάνω από μια δεκαπενταετία...

 

2) Στη Σατωβριάνδου, υπάρχει ένα σουβλατζίδικο, γνωστό σε κάθε κάτοικο, επαγγελματία, ή τακτικό επισκέπτη του κέντρου, το οποίο λειτουργεί από το ...1956(!) νομίζω, περνώντας από πατέρα σε γιο. Το όνομα αυτού «Λευτέρης, ο Πολίτης». Φτιάχνει μόνο ένα συγκεκριμένο σουβλάκι με πίτα, αποκλειστικά με ένα δικό του μπιφτέκι, το οποίο έχει την ίδια ακριβώς - μοναδική, αφού δε μιάζει ούτε στο ελάχιστο με κανένα άλλο σουβλάκι - γεύση, από το '75 που έφαγα για πρώτη φορά, μέχρι σήμερα. Το αν είναι νόστιμο ή όχι είναι υποκειμενικό (Προσωπικά το θεωρώ μία από τις ωραιότερες γεύσεις που έχω δοκιμάσει ποτέ. Άλλον μπορεί να τον ξενίσει ή και να μη του αρέσει). Το αδιαμφισβήτητο γεγονός είναι, ότι όποια ώρα της ημέρας κι αν περάσεις μπροστά από το μαγαζί (δουλεύει από το πρωί μέχρι τις 8 περίπου το βράδυ και είναι αποκλειστικά για όρθιους), επικρατεί πανικός. Τι πανικός δηλαδή; Λαοθάλασσα!

 

Ίσως λόγω ηλίθιου ανταγωνισμού, οι φήμες που έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς για το συγκεκριμένο μαγαζί, δεν έχουν προηγούμενο. Ότι το μπιφτέκι του φτιάχνεται από ακατάλληλα για βρώση κρέατα, ότι περιέχει αλεσμένα ...κόκαλα και δέρμα μαζί με το κρέας, ότι, ότι, ότι...

 

Αυτό που ξέρω εγώ να πω, είναι ότι τρώω ...40 χρόνια από 'κει, έχω φάει αμέτρητες κυριολεκτικά φορές και δεν έχω νιώσει ούτε την ελάχιστη ενόχληση.

 

Εκτός κι αν - δεδομένου ότι όπως είπα νωρίτερα, μέχρι σήμερα δε μου έκατσε πρόβλημα από φαγητό «του δρόμου» - είμαι ...άτρωτος οργανισμός και δεν το ξέρω!

 

 

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κόλπο με το μπαχαρικό είναι παλιό και είναι ένδειξη ότι το κρέας δεν την παλεύει και πολύ. Δηλαδή αν παραγγείλεις μερίδα γύρο και δεν έχεις ζητήσει πάπρικα ή άλλα μπαχαρικά και στη φέρουν έτσι, κάτι παίζει.

 

Αν πάρεις τυλιχτό είναι πιο δύσκολο να εντοπίσεις κάτι τέτοιο.

 

Πάντως σαν καταναλωτές μπορούμε να προφυλαχθούμε σε ένα βαθμό αν γνωρίζουμε μερικά βασικά πράγματα για το σουβλάκι:

 

- Στα τυλιχτά συνήθως βάζουν καλαμάκια/σουβλάκια που δεν «περνάνε» για να τα σερβίρουν σκέτα ή σε μερίδα, είτε επειδή είναι καμμένα, είτε επειδή είναι περισσότερη ώρα εκτός φωτιάς, είτε για άλλους λόγους.

- Το ίδιο και με το γύρο, τη ντομάτα (κάποια μαγαζιά χρησιμοποιούν 2 ποικιλίες ντομάτας) κ.ά.

- Όταν μπαίνεις με όρεξη να φας γύρο στο σουβλατζίδικο και βλέπεις να είναι στα τελευταία του, αλλάζεις γνώμη και παίρνεις κάτι άλλο. Ως γνωστόν ο γύρος, ο οποίος ψήνεται τόσες ώρες απ' το πρωί εσωτερικά έχει γίνει σα ζαμπόν, σαν το Zwan ένα πράγμα, και πρέπει να αποφεύγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι Range εχει το Delivery του;

Αιγάλεω σίγουρα μέχρι τα ΤΕΙ Αθηνών.

Αν κρίνω βάση απόστασης,λογικά θα πρέπει να καλύπτει Χαϊδάρι μέχρι παλατάκι και Κορυδαλλό.Με πάσα επιφύλαξη όλα αυτά,αφού ο ιδιοκτήτης μπορεί να έχει διαφορετική άποψη

Tenshi Υπάρχει και ποιο φθηνό στην Αγία το Κο-Κο είναι σχετικά καινούργιο στον ίδιο δρόμο που είναι ο Γερολυμάτος 1.20 ο γύρος και λίγο καλύτερο νομίζω (η ταπεινή μου άποψη πάνω στο θέμα.)

 

Noted (και ενημερώθηκε η παρέα).ty ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...