Προς το περιεχόμενο

Οδηγός αγορών για eBay! #2


giankyr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια,αν μπορουσε καποιος να μου εξηγησει τι μπορει να παιζει θα ηταν μεγαλη βοηθεια:

 

Εδω και καποιους μηνες παραγγελνω διαφορα μικροπραγματα απο το ebay. Παρολο που αυτοι που τα πουλανε φαινονται αξιοπιστοι κι ολα οκ,μονο μερικα απ'αυτα φτανουν στα χερια μου!!!Οταν επικοινωνω μαζι τους οι περισσοτεροι μου λενε πως μπορει να παρει απο 4 μεχρι και 8 εβδομαδες!!Αλλα κ οταν αυτο το διαστημα περασει δεν παραλαμβανω την παραγγελια μου.Ρωτησα στα ελτα της περιοχης,αλλα πού βοηθεια:απαντουν μονιμα πως παντα φερνουν τις ειδοποιησεις και την αλληλογραφια και το μονο που μπορω να κανω ειναι μια αναφορα για απωλεια.

Κι εδω αναρωτιεμαι:ειναι θεμα ελτα ,πωλητη ή εγω κανω κατι λαθος? Να σημειωσω πως παντα ειμαι συνεπης στην πληρωμη οποτε δεν υπαρχει λογος καθυστερησης της αποστολης του προιοντος.

Αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια ας απαντησει μιας και εχω βαρεθει και κυριως εχω ξενερωσει να περιμενω και να χανω τα λεφτα μου!

 

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να υποθέσω ότι παραγγέλνεις από Κίνα,Χονγκ Κονγκ και τα σχετικά;Γιατί έως 8 εβδομάδες ...σίγουρα δεν είναι απ το Αιγάλεω!

Αν αυτά που παραγγέλνεις ΔΕΝ είναι συστημένα (και για να λες αρκετά δεν έρχονται στα χέρια σου) ή στο ταχυδρομείο στα παίρνουν ή πιθανότερο αν μένεις σε πολυκατοικία ο ταχυδρόμος τ αφήνει κάτω και κάποιος επωφελείται.

Για να ξέρεις πάντως έως 45 μέρες αν δεν έχει έρθει το αντικείμενο έχεις δικαίωμα να ζητήσεις τα χρήματά σου πίσω απ τον πωλητή.Συνήθως οι κινέζοι αν και τα στέλνουν "απλά" (όχι συστημένα) δεν κάνουν μανούρες και σου επιστρέφουν τα χρήματα.Τώρα αν κάποιος στα "αρπάζει" απ την πολυκατοικία,είναι και λίγο άδικο να βάλεις αρνητικό feedback και να ζητάς χρήματα πίσω.Η μοναδική λύση για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο είναι να παραγγέλνεις συστημένα.Δεν χάνονται αυτά ,άσε που ο ταχυδρόμος δεν το αφήνει το δέμα έτσι ...αλλά πρέπει να υπογράψεις για να παραλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα ένα αντικείμενο από Αμερική, μετά απο 42 μέρες δεν έχει έρθει και επικοινώνησα με τον πωλητή και μου είπε:

Hi, we shipped out your package on time, but you said still not receive it, we bought insurance for your package, please go to insurance claim online link verify your item lost info :

http://shipclaim.com/xxxxxx (όπου xxxxxx κάποιοι άλλοι χαρακτήρες)

 

after you make verify,we will make refund,Thank you.

 

To track id μου γράφει:

Processed through USPS Sort Facility

2012-02-05, 07:26:00, LOS ANGELES, CA 90009

 

Το λινκ που μου έδωσε με οδηγεί σε ένα site, το οποίο γράφει τον τίτλο του αντικειμένου, αλλά δεν μου γεμίζει το μάτι. Τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ratzxx6r at gmail.com

eBay at eBay.gr

ebay at buyers-purchase-protection-program.com

 

Seems not to be taken as spoof mails and they managed to pay them £600 for a buying from the irresponsible and unsafe eBay.

 

Just anyone could steal others account, put an item for sale, manage to take a bidders email, let him try to reach them as they vanish the item and then use a fake agent respond from eBay buyer protection program (protection program for eBay only and a management tool..), just to make thing more believable..

 

This story more detailed travels through the world and will carry on for as long as I live and any disappointed customer.

 

Περισσότερες πληροφορίες στην επόμενη περιγραφή. Πάντως, ούτε καρφί τους καίγεται στο eBay. Το eBay Buyer Protection Program είναι για τα μάτια του κόσμου. Περισσότερο κόσμο γνωρίζω να έχασε χρήματα παρά να είχε refund!

 

 

2012/3/7 Αβραμίδης Αβραάμ <[email protected]>:

 

Τα παρακάτω γεγονότα είναι πραγματικά (δυστυχώς).. Προς ενημέρωση όλων.

 

 

Αβραμίδης Αβραάμ

Διπλ. Μηχ. Μηχανικός Α.Π.Θ.

Υπηρεσίες Μηχανικών και Συμβούλων

Νικομηδείας 3, Τ.Κ. 56 431

τηλ./φαξ: 2310 587543

κιν.: 6972 826638

[email protected]

ΚΕΝΑΚ - ENERGY IMPROVEMENT

 

Avramidis Avraam

Dipl. Mech. Engineer A.U.Th.

Services of Engineers and Consultants

Nikomideias 3, PS 564 31

Thessaloniki, Greece

tel./fax: +302310587543

mob.: +306972826638

[email protected]

ΚΕΝΑΚ - ENERGY IMPROVEMENT

twitter: @mygreenenergygr

facebook: Avramidis Avraam.

 

Έναρξη προωθημένου μηνύματος:

 

Από: Avraam Avramidis <[email protected]>

Ημερομηνία: 7 Μαρτίου 2012 7:18:28 GMT+02:00

Προς: "[email protected]" <[email protected]>

Θέμα: Fraud action commited

 

Here is the story:

 

Any eBay buyer could be a victim. The so called seller appears with a

product. He asks you to send him an email before you bid. Later when you win

the bid (when you win the item) he vanishes the item from the list. So you

ask him with an email for the reasons and he replies..:

 

"Ok the transaction is started. Please check your e-mail address carefully

because eBay have already sent you an invoice with payment and delivery

instructions.

Let me know if you got the invoice from eBay?

Thanks"

 

So I asked info from eBay (as I thought) about their agent. They replied:

 

"Dear Avraam Avramidis,

 

My name is Chris Edwards *and I'm glad to assist you .I`m the person that

handle this transaction.We like to inform you that you must send the payment

condirmation to our fax number: +44 8445852698.

Payment must be submitted via Western Union transfer ONLY to our eBay Agent.

We will secure the payment until the Buyer receives, inspects and accept the

item. Or, if it is the case, eBay will refund the full payment to the Buyer.

 

* eBay Agent Name:

First Name : Tracy

Last Name: Tomkins

Address: 40 Avon Road

City: Sunbury

Zip: TW16 7TB

Country:United Kingdom

 

 

If you need answers to your questions, please fell free to contact us .

 

Thank you for your patience .

Chris Edwards

Manager Payments Department"

 

So I paid them an invoice, sent them my money. Later on (tomorrow morning,

after they got my money):

 

"Hello,

I have started your delivery today but it is a problem, my wife by mistake

have wrong your package with the other buyer and have sent you another

package which contain 3 units Apple MacBook Pro 15.4" i7 MC723B/A. The

package is on the way directly to your home address and the only problem is

that i am not able to return the package back so fast so i can send you the

correct package to you. To do this will take 15-20 days to get back the

macbooks and send you the correct package. That's why I thought to an

alternative if you accept this package which contain 3 units, because is our

mistake i will give a discount for the extra 2 units and the price will be

GBP 1,000 and think it's a very good offer. I propose this as to avoid the

delay of the transaction. I wait your fast decision and if you will decide

to buy them i will contact eBay to send you another invoice for 2 units for

GBP 1,000 . I'm very sorry to inform you this but i will hope that we will

have an agreement.

 

Thanks

 

2012/3/5 Ratz morley <[email protected]>

 

Hi,

 

Please follow eBay invoice and send them the payment confirmation to start

delivery.

 

Thanks"

 

--

 

 

That is when I figured the fraud! Seems stupid but it worked for them..

 

Avraam A.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ενω δε πιστευα οτι θα βγαλω ακρη στο κατεβατο νομιζω οτι παραεβγαλα κιολας...εχει βρωμισει το ebay

 

τελος παντων παιδια ειδικα οι αγγλοι μας περνανε και για μ@λκ##ς. δεν υπαρχει πιο κοροιδια στις τιμες των μεταφορικων απο τους αγγλους. βαζουν τις 29 και τις 39 λιρες μεταφορικα για ελλαδα για την πλακα τους ενω στελνουν με economy ελτα...του τεστειν περνουν 5 γραμματοσημα της 1 λιρας σου στελνουν ενα συστημενο φακελο-δεμα ελλαδα και σου ζηταν 40 ευρω...ελεος εχω στειλει σε 5 διαφορετικα ατομα μηνυμα οτι τα μεταφορικα με ελτα για ελλαδα ειναι απαραδεκτα και ολοι μου απαντησαν το ιδιο. βαζουν τα ιδια μεταφορικα για οπουδηποτε εξωτερικο και αν ειναι πιο λιγα θα κανουν refund (εννοειτε @@ refund θα κανουν δεν προβλεπεται κατι τετοιο...)

αν μπειτε σε αλλα ebay οπως γερμανικο τα μεταφορικα ειναι πολυ προσεγμενα οπως και στο ebay uk αν πουλιεται κατι απο την υπολοιπη ευρωπη και αν καποιος εχει ''χωσει'' στα μεταφορικα δε του κανουν ουτε bid...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άν πάρω κάτι από Αγγλία ή Αμερική (π.χ. έναν εκτυπωτή), πώς μπορώ να ξέρω ότι λόγω ρεύματος θα παίξει εδώ Ελλάδα; Αυτοί δεν έχουν διαφορετικά ρεύματα και πρίζες;

 

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά;

 

Και κάτι ακόμα. Αυτό το Buyshield protection τί είναι; Μετά από μία αγορά, μου ήρθε ένα mail σχετικά με buyshield protection που λέει κάντε click εδώ και θα αποκτήσετε άμεσα "instant warranty price quote online.". Αυτά εμένα μου φάνηκαν κινέζικα. Πάντως το mail μπήκε απευθείας στα spam. Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει??

 

Ευχαριστώ !!

Επεξ/σία από johnyb98
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν πάρω κάτι από Αγγλία ή Αμερική (π.χ. έναν εκτυπωτή), πώς μπορώ να ξέρω ότι λόγω ρεύματος θα παίξει εδώ Ελλάδα; Αυτοί δεν έχουν διαφορετικά ρεύματα και πρίζες;

 

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σχετικά;

 

Και κάτι ακόμα. Αυτό το Buyshield protection τί είναι; Μετά από μία αγορά, μου ήρθε ένα mail σχετικά με buyshield protection που λέει κάντε click εδώ και θα αποκτήσετε άμεσα "instant warranty price quote online.". Αυτά εμένα μου φάνηκαν κινέζικα. Πάντως το mail μπήκε απευθείας στα spam. Αν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει??

 

Ευχαριστώ !!

 

Απο Αμερική πιθανόν να έχεις θέμα διότι δουλεύουν στα 110V. Συνήθως τα σύγχρονα μηχανήματα έχουν μετασχηματιστές συμβατούς ταυτόχρονα με 110V (για Αμερική) και με 220V (για Ευρώπη). Καλά θα είναι να το διευκρινήσεις πριν αγοράσεις. Πάντως αν τελικά είναι για Αμερικάνικο δίκτυο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μετατροπέα (converter) που μετατρέπει τα 220V σε 110V και δεν είναι κάτι ακριβό . Και βέβαια θα χρειαστείς αντάπτορα για το ρευματολήπτη, που είναι πολύ εύκολο και φθηνό να βρείς.

 

Απο Αγγλία δεν έχεις πρόβλημα με τα Volts αλλά θα έχεις θέμα με το ρευματολήπτη γιατί έχουν ειδικό ρευματολήπτη και δεν γνωρίζω να υπάρχει αντάπτορας. Πάντως κόβεις τον Αγγλικό και μοντάρεις ένα κλασσικό Ελλήνικό τύπου shouko.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ανταπτορα περνεις ενα τετοιο

ειναι και για αμερικης και αγγλιας και αυστραλιας, αρκει να δεχεται η συσκευη τα 220volt, ebay δεν εχω βρει κατι φθηνοτερο απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω μεσα στις μερες ενα δεμα απο κινα.Η αξια του μαζι με τα μεταφορικα ειναι 13 ευρω.Θα πληρωσω τιποτα παραπανω,για το τελωνειο ας πουμε πχ;

 

Επισης θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε ποσο κανει να ερθει ενα δεμα σπιτι απο την στιγμη που θα φτασει ελλαδα.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είπαμε μόνο πληρωμή με paypal, όλα αυτά βρωμάνε απάτη από πολύ μακριά "να συννενοηθούμε και να τα βρούμε μεταξύ μας και θα σου δώσω και άλλα 2 κομμάτια παραπάνω, πρέπει όμως να με πληρώσεις με western union"

 

Πληρωμή με paypal μόνο πρέπει να γίνεται και αν στις 30 μέρες δεν έχει έρθει το αντικείμενο dispute και claim στα καπάκια. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω μεσα στις μερες ενα δεμα απο κινα.Η αξια του μαζι με τα μεταφορικα ειναι 13 ευρω.Θα πληρωσω τιποτα παραπανω,για το τελωνειο ας πουμε πχ;

 

Επισης θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε ποσο κανει να ερθει ενα δεμα σπιτι απο την στιγμη που θα φτασει ελλαδα.Ευχαριστω.

 

Και γω πριν λίγες ημέρες έφερα κάτι από Κίνα αξίας €15,00 (μαζί με τα μεταφορικά), και δεν πλήρωσα κάτι παραπάνω. Ο ταχυδρόμος απλά το έφερε στο σπίτι. Μην περιμένεις να πληρώσεις κάτι extra.

 

Όσο για το τελωνείο δεν ξέρω ακριβώς, αλλά θα συμφωνήσω με τον tonil. Παραπάνω από 2-3 εργάσιμες δε νομίζω να μείνει στο τελωνείο.

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι. Η εγγραφή που έχω κάνει στο eBay είναι στο ebay.co.uk , δηλαδή στο Αγγλικό. Όταν πάω στο ebay.com και θέλω να πάρω κάτι από κει, δε με αφήνει με τίποτα. Κανένα αντικείμενο δε στέλνεται Ελλάδα. Όσο και να προσπαθήσω τρώω πόρτα. Γιατί γίνεται αυτό;

Έχω προσπαθήσει να επικοινωνήσω με sellers από το ebay.com αλλά ούτε καν επικοινωνία δε με αφήνει να κάνω. Πόρτα και κει.

 

Μήπως επειδή το account μου είναι UK δε με αφήνει να αγοράζω απ' το US?

 

Μήπως για να αγοράσω απ' το US πρέπει να είναι κάτι ακριβό π.χ. >€200 κι όχι π.χ. κάτι αξίας €20?

 

Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει?

 

Ευχαριστώ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το λογαριασμο που εχεις συνδεεσαι κανονικα σε ολα τα ebay sites δεν παιζει πολο που εκανες το λογαριασμο. log in κανει στο .com? δοκιμασε και με αλλο browser να δεις αν το κανει.

 

μια προχειρη λυση αν δε σου δουλευει ειναι αφου κανεις ανζητηση να τσεκανεις το φιλτρο worldwide κατω αριστερα ωστε να βλεπεις τα αποτελεσματα του .com και οποιουδηποτε αλλου στο .uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...