Προς το περιεχόμενο

Θρίλερ με συλλήψεις για το gamato.info


prigipa_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Grimpr μιλάει για ανωνυμία και εσύ αναφέρεσαι στο rapidshare που πας και συσχετίζεις οικειοθελώς παράνομο κατέβασμα με το ονοματεπώνυμο σου και τραπεζικούς λογαριασμούς και διευθύνσεις, μπουνταλάς ξέρεις τι σημαίνει στα τούρκικα?

 

Για τα παιδιά στο gamato μάλλον θα τους αφήσουν εντός ολίγων ωρών, εδώ αφήσανε τους υπόπτους που συλλάβαν ως Πυρήνες της Φωτιάς, δεν θα τους κάνουν απολύτως τίποτα.

 

έχει ακουστει τιποτα για rapidshare?

 

αν ξερει κανεις να μας δωσει τα φωτα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 775
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

έχει ακουστει τιποτα για rapidshare?

 

αν ξερει κανεις να μας δωσει τα φωτα του...

Όχι Παύλο δεν έχει ακουστεί τίποτα, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ καταγράφονται τα πάντα. Με τα σημερινά δεδομένα είναι αδιανόητο να κυνηγήσουν όλους τους χρήστες που κατεβάζουν απο το rs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μηπως το παραζαλισαμε το θεμα?

Πολυ ντορο το καναμε, οτι ηταν να ειπωθει πιστεθω ειπωθηκε και με το παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι Παύλο δεν έχει ακουστεί τίποτα, αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ καταγράφονται τα πάντα. Με τα σημερινά δεδομένα είναι αδιανόητο να κυνηγήσουν όλους τους χρήστες που κατεβάζουν απο το rs.

 

αυτο ειναι το θεμα, οτι σιγουρα καταγραφονται τα παντα.

 

το οτι ειναι αδιανοητο να κυνηγησουν ολους τους χρηστες, δεν πιστευω οτι εξασφαλιζει κανεναν.

 

ισως τo cryptload να ειναι μια λυση, αλλα και εκει ποιος μπορει να ειναι σιγουρος οτι με αυτον τον τροπο εξασφαλιζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ακουστει τιποτα για rapidshare?

 

αν ξερει κανεις να μας δωσει τα φωτα του...

 

Αργά ή γρήγορα θα μπει τέλος και στο rapid. Αυτό είναι σίγουρο. Τίποτα δεν κρατά για πάντα. Αλλά προλαβαίνουμε να κατεβάσουμε μερικά tera ακόμα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως τo cryptload να ειναι μια λυση, αλλα και εκει ποιος μπορει να ειναι σιγουρος οτι με αυτον τον τροπο εξασφαλιζεται;

 

Φύγαμε offtopic. Άμα θες να συνεχίσουμε αυτό το θέμα, άνοιξε καινούργιο θέμα.

Το cryptload δεν εξασφαλίζει την ανωνυμία. Απλά δυσκολεύει τη "διάδοση" των links. Και πάλι έχει καταγραφεί ποιος έχει κάνει upload το αρχείο στο rapid, όπως επίσης καταγράφεται ποιος το κατεβάζει.

 

Ένας "τραβηγμένος" τρόπος ανωνυμίας στο rapid είναι να έχεις ένα υπολογιστή μόνο για download, να έχεις "δανεισμένους" κωδικούς από rapids και να "δανείζεσαι" ασύρματο Internet από κάποιο γείτονα. Εννοείται ότι ο υπολογιστής τρέχει *nix λειτουργικό και δεν κάνεις τίποτα άλλο με αυτό τον υπολογιστή (πχ να στέλνεις/λαμβάνεις emails).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ολη μας δεν κατεβαζαμε απο το gamato ?

 

Ειμαι σιγουρος πως ναι. Ποσα λεφτα θα πρεπει να δωσουν οι admins για να αποφυλακιστουν ?

 

Απλα μηπως με τοσους χρηστες απο το γαματο αν διναμε ολοι απο ενα μικρο η μεγαλο ποσο, μηπως μπορουσαμε να βοηθησουμε την κατασταση λιγο. Γιατι ολοι μας καναμε upload 1-2 τορρεντ (προσωπικα δεν εχω κανει γιατι δεν χρειαστηκε ποτε), οποτε ολοι μας φταιμε λιγο...

 

Συγγνωμη για τυχον λαθη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάει κανείς σε μια από τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας που οργανώνουν αύριο;

 

 

Προβλέπεται να γίνει χαμός, αναμένεται η προσέλευση του κόσμου να εκπλήξει πολλούς απ' ότι έμαθα...

 

Προτείνω όποιος έχει χρόνο και θέλει, να πάει, ευκαιρία είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ολη μας δεν κατεβαζαμε απο το gamato ?

 

Ειμαι σιγουρος πως ναι. Ποσα λεφτα θα πρεπει να δωσουν οι admins για να αποφυλακιστουν ?

 

Απλα μηπως με τοσους χρηστες απο το γαματο αν διναμε ολοι απο ενα μικρο η μεγαλο ποσο, μηπως μπορουσαμε να βοηθησουμε την κατασταση λιγο. Γιατι ολοι μας καναμε upload 1-2 τορρεντ (προσωπικα δεν εχω κανει γιατι δεν χρειαστηκε ποτε), οποτε ολοι μας φταιμε λιγο...

 

Συγγνωμη για τυχον λαθη :)

 

Εγώ δεν το είχα χρησιμοποιήσει σχεδόν καθόλου, αλλά συμφωνώ. Από το να πάει κάποιος φυλακή για torrenting (που μπορεί να ήταν ο οποιοσδήποτε από εμάς στη θέση του), προτιμώ να συνεισφέρω ότι μπορώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις ένα μικρό λαθάκι με τις γενικότητες. Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και θα σου δώσω ένα παράδειγμα με ακραίες επιλογές για να γίνω κατανοητός. Αν έπρεπε να επιλέξεις αν θα υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα παρακάτω είδη, τι θα επέλεγες να δώσεις ως copyright free.

 

-Το τραγούδι το "νινι σέρνει καράβι"

-Η 9η του Μπετόβεν

-Ο πίνακας με τη σφαγή της Χίου

-Ένα πάμφθηνο φάρμακο για το AIDS

-Φωτοβολταϊκά πάνελ

-Το σχέδιο ενός αρχιτέκτονα (όχι πολιτικού μηχανικού)

 

Θα μπορούσα ΙΣΩΣ να συμφωνήσω μαζί σου για το πρώτο, αλλά για ΟΛΑ τα υπόλοιπα, είναι αναγκαία τα πνευματικά δικαιώματα, όπως και τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας. Για λόγους ανθρωπισμού θα ήθελα να μην υπάρχουν και δικαιώματα για το φάρμακο.

 

Αν το ημερολόγιο είναι για φιλανθρωπικούς σκοπούς, ως καλλιτέχνης θα σου δώσω δωρεάν το δικαίωμα να τυπώσεις, αλλά άμα εσύ το κάνεις για να βγάλεις χρήματα, θα πληρώσεις.

 

Ο μάστορας έχει πληρώσει ανάλογη προμήθεια/ποσοστό όταν αγόρασε τα εργαλεία για να βγάζει το ψωμί του.

 

Edit1 : Ο Σφακιανάκης έκανε την κίνηση αυτή γιατί έκανε αρπαχτή με την εφημερίδα και γιατί είναι φτασμένος καλλιτέχνης και έχει βγάλει πολλα λεφτά με τα πνευματικά δικαιώματα. Άμα ήταν καινουργιος ή με ημερομηνία λήξης, δε θα έκανε τίποτα.

 

Edit2 : Επειδή δε θέλω να είμαι τελείως εκτός θέματος, συμφωνώ και εκφράζομαι με το παρακάτω που έγραψε ο xaotikos

 

 

 

Όπως έχει πει και Πανούσης (άλλο λαμόγιο) : Δημοκρατία σημαίνει ισονομία για όλους

 

1ον Θα συμφωνησω μαζι σου σε πολλα. Ομως θα σου κανω την εξης ερωτηση: Μηπως ζει ακομα ο Μπετοβεν και δεν το χω καταλαβει. Ποιος ειναι αυτος που παιρνει φραγκα για πνευματικα δικαιωματα εκπροσωποντας τον Μπετοβεν; Επομενως ποιος ο λογος για πνευματικα δικαιωματα στην συγκεκριμενη περιπτωση; (Εξου και το αρχικο μου Post για Σωκρατη Πλατωνα κλπ)

2ον Μηλαω για την ελληνικη πραγματικοτητα και για τους φοβερους τραγουδιστες, ηθοποιους κλπ που εκπροσωπουν την τεχνη σημερα στην Ελλαδα.

3ον Μηλαω για τους τραγουδιστες που αν δεν υπηρχαν τα πειρατικα cd δεν θα τους ηξερε ουτε ο γειτονας τους. Πες μου για παραδειγμα ποιος θα ηξερε τον sotis βολανης πριν λιγα χρονια αν δεν υπηρχαν τα πειρατικα cd; (τον συγκεκριμενο τον παιρνω ως παραδειγμα, υπαρχουν και αλλοι)

4ον δεν ειμαι εκπροσωπος κανενος σφακιανακη απλως ο ανθρωπος καταλαβε τι γινεται και να συμφωνησω, ηθελε να το ''παιξει'' καλος. Γιατι ομως δεν το κανουν και τοσες αλλες φιρμες που και αμετρητο χρημα εχουν και φτασμενοι ειναι; Ο σφακιανακης και ο καθε σφακιανακης θα βγει χαμμενος; Δεν νομιζω. Ας πουλανε οι αλλοι τα cd τους λοιπον, και θα ξεφυτρωσουν αλλα 10 gamato.

5oν θεωρω τα φωτοβολταικα και καθε φαρμακο 1000000 φορες πιο σημαντικο απο το καλυτερο εργο τεχνης. (προσωπικη αποψη).

6ον Με την λογικη των πνευματικων δικαιωματων λοιπον, απαγορευεται να τραγουδησω οποιοδηποτε τραγουδι. Απαγορευεται να παντρευω την κορη μου φερειπειν και να τραγουδησω το σημερα γαμος γινεται στον χωρο της δεξιωσης, γιατι ειναι δημοσιος χωρος και το τραγουδι υποκειται σε νομο περι πνευματικης ιδιοκτησιας.

 

Συμπερασματικα λοιπον, για μενα υπαρχουν πραγματα τα οποια πρεπει να προστατευονται δια νομου.(οπως ενα βιβλιο, επιστημονικο συγραμμα). Οχι ομως και τα καραγκιοζοτραγουδα και τσοντοταινιες που κατεβαζει καποιος απο το καθε γαματο. Στο κατω κατω δεν ειδα να κατεβαζει κανεις την 9η του Μπετοβεν. Αν οι νομοταγεις ελληνες τραγουδιστες, ηθοποιοι κλπ κοπτονται τοσο ας κοιταξουν να δηλωσουν στην εφορια αυτα που παιρνουν και ας αφησουν τα υπολοιπα περι νομιμοτητας. Οσο για την αστυνομια μας ας κοιταξει να αρπαξει τιποτα αλλα λαμογια και ας αφησει καποτε τις ευκολες συλληψεις. Απορω που δεν συνελαβαν την ζαρντινιερα ως υπευθυνη για τον ξηλοδαρμο του φοιτητη προπερσι.

 

Φιλικα λοιπον αυτα πιστευω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, ολη μας δεν κατεβαζαμε απο το gamato ?

Ισχύει.

Πάντως νωρίτερα κάποιος βγήκε και ρώτησε αν το gamato ήταν με invites ή όχι! :lol:

Οπότε να μην ορκίζεστε για κανέναν. Εγώ πχ δεν το χρησιμοποιούσα επειδή α) δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά, β) δε με νοιάζουν οι σειρές, γ) δεν κατεβάζω από χόμπυ και δ) ότι βρω public άμα λάχει, τόσο απλά.

(για τους εξυπνάκηδες, πχ κάποιος πολύ νωρίτερα που βγήκε να το παίξει μάγκας και ξερόλας, τάχα μου πως όλοι κατεβάζουν κι ας λένε δίνω κι ενδεικτικό screenshot από την κίνηση της γραμμής ή ας έρθουν σπίτι μου να δούνε τί κατέχω)

 

 

Είχα γραφτεί πάντως και κάποτε κατέβασα Ρουβά, αλλά δεν ήταν για μένα, προφανώς... :lol:

 

Επίσης θυμάμαι όταν το πρωτοείδα σε ένα φίλο κι έφριξα με τόσα στοιχεία που είδα να κρατάει για τους χρήστες και όπως αποδείχτηκε δεν είχα κι άδικο. Να θυμίσω άλλη μία φορά πώς λειτουργούσε το site:

Έπρεπε να είσαι εγγεγραμμένος και:

- κρατούσε μεγέθη upload/download

- κρατούσε λίστες με το τί κατέβασε ο χρήστης (!)

- κρατούσε και IPs (προφανώς)

 

Οπότε αν είσαι μέλος κι έχεις κατεβάσει κι ανεβάσει τα κέρατά σου, πόσο δύκολο είναι να στείλει την αστυνομία σπίτι σου, με τέτοιο φακέλωμα που σου έχει κάνει? Άμα θες να φτιάξεις ένα t.tracker τέτοιας απήχησης και κρατάς τέτοιου είδους στοιχεία για τον κάθε χρήστη, είσαι ο φίλος της Δίωξης... :P

 

 

Υ.Γ. Προβλέπω να έχουμε αύξηση στο άνοιγμα ή το σκάλισμα threads που αφορούν τη χρήση κρυπτογραφημένων διαμερισμάτων σε δίσκους, θα πάρουν φωτιά... :mrgreen:

Επίσης ξεκινάμε ιδέες για το κρύψιμο δίσκων κτλ. Πχ τύλιγμα σε αεροστεγή σακούλα και θάψιμο μέσα σε γλάστρα με φυτό από πάνω... :lol:

 

Υ.Γ.2 Μη γράφετε με μπλε/κόκκινο/ροζ ξερωγωτι, γιατί θα σας πάρει ο Χάρος (εγώ δηλαδή)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι αλλιως ip απο τορρεντ ειναι δυσκολο να κρυψεις εδω μπορεις να τους δειςμε το utorrent σε ποιον δινεις.Αμα ηταν ετσι θα εμπαινε ενας της διωξης ηλεκτρονικου θα κατεβαζε ενα τορρεντ και οποια ελληνικη ip εβλεπε στον δικαστη με την μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει.

Πάντως νωρίτερα κάποιος βγήκε και ρώτησε αν το gamato ήταν με invites ή όχι! :lol:

Οπότε να μην ορκίζεστε για κανέναν. Εγώ πχ δεν το χρησιμοποιούσα επειδή α) δεν με ενδιαφέρουν τα ελληνικά, β) δε με νοιάζουν οι σειρές, γ) δεν κατεβάζω από χόμπυ και δ) ότι βρω public άμα λάχει, τόσο απλά.

(για τους εξυπνάκηδες, πχ κάποιος πολύ νωρίτερα που βγήκε να το παίξει μάγκας και ξερόλας, τάχα μου πως όλοι κατεβάζουν κι ας λένε δίνω κι ενδεικτικό screenshot από την κίνηση της γραμμής ή ας έρθουν σπίτι μου να δούνε τί κατέχω)

 

 

Είχα γραφτεί πάντως και κάποτε κατέβασα Ρουβά, αλλά δεν ήταν για μένα, προφανώς... :lol:

 

Επίσης θυμάμαι όταν το πρωτοείδα σε ένα φίλο κι έφριξα με τόσα στοιχεία που είδα να κρατάει για τους χρήστες και όπως αποδείχτηκε δεν είχα κι άδικο. Να θυμίσω άλλη μία φορά πώς λειτουργούσε το site:

Έπρεπε να είσαι εγγεγραμμένος και:

- κρατούσε μεγέθη upload/download

- κρατούσε λίστες με το τί κατέβασε ο χρήστης (!)

- κρατούσε και IPs (προφανώς)

 

Οπότε αν είσαι μέλος κι έχεις κατεβάσει κι ανεβάσει τα κέρατά σου, πόσο δύκολο είναι να στείλει την αστυνομία σπίτι σου, με τέτοιο φακέλωμα που σου έχει κάνει? Άμα θες να φτιάξεις ένα t.tracker τέτοιας απήχησης και κρατάς τέτοιου είδους στοιχεία για τον κάθε χρήστη, είσαι ο φίλος της Δίωξης... :P

 

 

Υ.Γ. Προβλέπω να έχουμε αύξηση στο άνοιγμα ή το σκάλισμα threads που αφορούν τη χρήση κρυπτογραφημένων διαμερισμάτων σε δίσκους, θα πάρουν φωτιά... :mrgreen:

Επίσης ξεκινάμε ιδέες για το κρύψιμο δίσκων κτλ. Πχ τύλιγμα σε αεροστεγή σακούλα και θάψιμο μέσα σε γλάστρα με φυτό από πάνω... :lol:

 

Υ.Γ.2 Μη γράφετε με μπλε/κόκκινο/ροζ ξερωγωτι, γιατί θα σας πάρει ο Χάρος (εγώ δηλαδή)...

 

Βασικα καλο θα ηταν να υπηρχε ενας σκληρος πανω απο baby oil και μολις πηγαινε η Διωξη να κανει κατασχεση, ο δισκος να βυθιζοταν και να μην μπορουσαν να κανουν τιποτα. Η να φτιαχναμε κατι που θα εδινε πολυ ρευμα στον σκληρο ωστε να χαλαγε, αν τυχον πειραζε καποιος το ποντικι του σερβερ χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...