Προς το περιεχόμενο

τι θα γινει με αυτην την αλλεργια?


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλο οφτόπικ αλλά επειδή εδώ μέσα συχνάζουν άτομα με αλλεργίες, γιατροί κλπ και ίσως μπορούν να βοηθήσουν:

 

Μου έδωσαν ντεπόν μάξιμουμ καταλάθος αντί για κανονικό, και επειδή η σχέση μου με τα φάρμακα είναι ανύπαρκτη, υποθέτω ότι η έντονη φαγούρα και οι κοκκινίλες στα λεπτεπίλεπτα χεράκια μου οφείλονται σε αυτό.. Μπορώ να κάνω κάτι πιο δραστικό από το "να περιμένω";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Γιατρός δεν είμαι, αλλά επειδή πρόσφατα είχα μια συζήτηση, το depon maximum, όπως και το απλό depon, περιέχει μόνο παρακεταμόλη, απλώς σε διπλάσια δόση ανά δισκίο (1000mg έναντι 500mg αντίστοιχα). Άρα, εκ πρώτης, δεν πρέπει να είναι θέμα αλεργίας στη δραστική ουσία αλλά πιθανόν στη δοσολογία.

 

Μια βόλτα από το φαρμακείο της γειτονιάς νομίζω θα σε καθησυχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν αυτού, όπως και τα περισσότερα αναλγητικά, η παρακεταμόλη έχει μια ασθενή αντιφλεγμονώδη δράση -πολύ μικρή για να είναι αποτελεσματική ως καταπολέμηση φλεγμονών (όπως είναι η ιμπουπροφένη η οποία στις ίδιες ποσότητες είναι αποτελεσματικότερο αναλγητικό από την παρακεταμόλη) μα υπαρκτή και άρα αποκλείουσα να προκαλεί η ίδια φλεγμονές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, το πιθανότερο είναι να οφείλεται στην υπερδοσολογία, από τη στιγμή που φάρμακα παίρνω μόνο σε δύσκολες/απάλευτες καταστάσεις, οπότε το χιλιάρι ήταν αρκετά μεγάλη δόση για τα στάνταρντζ μου.

 

Μου είπαν να τα πλύνω με δροσερό νερό και να βάλω ενυδατική, πράγμα που έκανα και όντως -δεν ξέρω αν απλά αυθυποβάλλομαι- έχει αρχίσει να χαλαρώνει η φαγούρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις όπως και να 'χει =)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

κλασικα και εγω εχω ανοιξιατικη αλεργια, με το που αλαζει η ατμοσφαιρα και σηκωνονται λιγο σκονες, φταρνισμα και νερακι απο την μυτι. Συνηθως κραταει 9-11 το πρωι στην δουλεια, μετα περναει!!

 

Αλλα σημερα βραδυ κανα 15ρτο μετα το φαι (ενα μπεργκερακι και ενα σταρ κλαμπ!) αρχισα να φταρνιζομαι συνεχομενα, εριξα καμια 20ρια. Καποια στιγμη ριχνω ενα γερο τριψμο στα ματια και το αποτελεσμα το αριστερο ματι κυριος να αρχιζει να φουσκωνει. Στην αρχη λεεω το παρακανα με το τριψιμο, αλλα αφου συνεχισε να φουσκωνει ψιλιαστικα οτι κατι αλλεργικο επαθα. Να μην πολυλογω στο νοσκομειο μου παιξανε μια ενεση κορτιζονεης, καμια 50ρια ml την εκοψα. Επισης σπιτι ηπια ενα ξοζαλ. Ο γιατρος με κρατησε 2 μισαωρα για ελγχο για παρενεργειες. Μου εγραψε θεραπεια με χαπακια κορτιζονης για μια βδομαδα, 3 την μερα για 3 μερες και μετα το μειωνει 1 την μερα για αλλες 3.

 

Το θεμα ειναι οτι γυρισα και εψαξα στο νετ για παρενεργειες κορτιζονης και ανυσηχησα. Μηπως το παρακανει με την θεραπεια που μου εγραψε, μια βδομαδα να χαπακωνομαι? Παρακρατηση υγρων, παχος, μακροχρονια συμπτωματα, πειραγμα στο στομαχι, καταρακτη, καταθλιψη.....και αλλα ομορφα. Σιγουρα αυτα ειναι για μεγαλες δοσεις και μακροχρονια ληψη, αλλα και εμενα μου φαινετε πολυ μια βδομαδα χαπακωμα ειδικα αν δω οτι υποχωρει συντομα, ηδη εχω χαλαρωσει λιγο. Τι να κανω, να το εφαρμοσω πιστα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασικα και εγω εχω ανοιξιατικη αλεργια, με το που αλαζει η ατμοσφαιρα και σηκωνονται λιγο σκονες, φταρνισμα και νερακι απο την μυτι. Συνηθως κραταει 9-11 το πρωι στην δουλεια, μετα περναει!!

 

..............................................

 

Το θεμα ειναι οτι γυρισα και εψαξα στο νετ για παρενεργειες κορτιζονης και ανυσηχησα. Μηπως το παρακανει με την θεραπεια που μου εγραψε, μια βδομαδα να χαπακωνομαι? Παρακρατηση υγρων, παχος, μακροχρονια συμπτωματα, πειραγμα στο στομαχι, καταρακτη, καταθλιψη.....και αλλα ομορφα. Σιγουρα αυτα ειναι για μεγαλες δοσεις και μακροχρονια ληψη, αλλα και εμενα μου φαινετε πολυ μια βδομαδα χαπακωμα ειδικα αν δω οτι υποχωρει συντομα, ηδη εχω χαλαρωσει λιγο. Τι να κανω, να το εφαρμοσω πιστα??

 

 

κανε οτι σου ειπε. αν κανεις κατακρατηση υγρων απλα θα φουσκωσεις λιγο μετα μολις τα κοψεις θα πηγαινεις ολη την ωρα προς νερου σου:lol: και θα ξεφουσκωσεις μεσα σε 2 μερες. μην πλακωθεις ομως στο φαι. και καλα που λενε οτι η κορτιζονη παχαινει, αμα δεν δεν τρως δεν παχαινεις (περαν απο τα νερα που οπως σου ειπα φευγουν). επισης το αλατι συμβαλει στην κατακρατηση υγρωνB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει σκίσει το περδικάκι. Για την ώρα Rupafin και Singulair χάπια.

Από το φθινόπωρο θα ξεκινήσω σειρά εμβολίων για την αλλεργία. 2 τη βδομάδα για 4 μήνες :eek: Υποτίθεται ότι το αποτέλεσμα της θεραπείας θα είναι μόνιμο.

 

Πάντως μη παίρνετε στην τύχη κορτιζονούχα φάρμακα. Από γιατρό μόνο αν χρειαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκανα την ερυενα μου, πηρα τηλεφωνο ενα φαρμακοποιο και ενα γιατρο και με καθυσηχασαν. Ναι μεν υπαρχουν και μικροτερα χαπια, αλλα ειμαι και 100 κιλα μαντραχαλος. Μου εγραψαν 16mg medrol, 3 την μερα για τρεις μερες, μισο επι 3 φορες για αλλες 3 μερες και ενα μονο μισαδακι για την εβδομη μερα. Επισης ενα Pariet την μερα για να προστατευει το στομαχι. Το μονο που με ανυσηχει ειναι οτι εχω γαμησε τα μεταβολισμο και δεν ξερω πως θα με επηρεασουν.

 

Ουσιαστικα και οι δυο μου ειπαν οτι αφου μου παιξανε την ενεση (τελικα 500ρα ητανε, μεγαλη) πρεπει να συνεχισω με τα χπαια και να μειωθει η δοση σταδιακα. Και μου επιβεβαιωσαν οτι ειναι γαμω τα φαρμακα αλλα οντως εχει τις γνωστες παρενεργειες, αλλα σε μια βδομαδα με αυτες τις δοσεις δυσκολα θα με επιρεασει σε κατι. Ειδωμεν, τωρα καταπινο το πρωτο.

 

Η πλακα ειναι οτι η μανα μου το παιζει συνεχεια γιατρος και μου λεει το πρωι να μου τιαξει ενα γαλα! Μετα μου λεει φρυγανια με μελι η μαρμελαδα. Πως δεν μου πε και για μεσημεριανο κανα καλοαλατισμενο μπριτζολακι!!

 

Το θεμα ειναι πως θα την βγαλω που ειμαι και περιεργος στο φαγητο. Σημερα θα χτυπησω κοτοπουλο μπουτι χωρις αλατια και λαδια. Λεμονακι και ριγανη κανει?? σκεφτομαι μπιφτεκακια σκετα, κανα ριζακι, σαλατες..μακαρονια κανουν? μου παν οχι ψαρια, γλυκα, σοκολατες, γαλακτομικα και αλατια. Νομιζω και φρουτα αλλα ο γιατρος στο τηλεφωνο μου πε οτι κανα φρουτακι που και που δεν πειραζει. Σκεφτομαι αχλαδια και μηλα με λιγη κανελιτσα, καπου διαβασα μια γλυκου κανελα την μερα κανει θαυματα οταν περνεις κορτιζονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Aerius στη βόρεια ιταλία που ήταν τίγκα στο πράσινο ήταν σα να το περνα για πλάκα.Εδώ εντάξει είμαι.Μάλλον το ένα χάπι που έχουν για δοσολογία την ημέρα δε φτάνει για 100 κιλά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το aerius με πείραξε την προηγούμενη εβδομάδα, έπαιρνα 1 το βράδι πριν πέσω για ύπνο και το πρωί ελεεινό μέιντέι. Ισως φταίει που πήρα τα μασώμενα δισκία αντί τα κανονικά; Τι να πώ. Το έκοψα πάντως, σταδιάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα με πιασε. Πήρα ενα βράδυ ενα xozal και ήμουν χώμα ολη την επόμενη μέρα. Τώρα την παλεύω με ζιρτεκ που είναι πιο χαλαρά ;) Αυτά τα αντισταμινικά δεν παλεύονται. Δεν μπορούσα να σηκώσω βλέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...