Προς το περιεχόμενο

Μόνωση Ταράτσας με ελάχιστο βάρος


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μερικες ερωτησεις για μονωση...

 

Ταρατσα:Η ταρατσα εχει μονωση με πολυαιρεθανη πανω απο τη πλακα και μετα επιστρωση τσιμεντου με ρισεις.Το προβλημα ειναι οτι ειχε γινει μια επιπλεον μονωση με ενα απσπρο υλικο το οποιο ομως εκσασε.Το τσιμεντο ομως εχει αρχεισει και το τρωει η υγρασια και σκεφτομαι να βαλω ελαστομερες , λετε να εχω προβλημα?

 

Ζαρντινιερες:Ποια ειναι η καλυτερη λυση για ζαρντινερες σε μπαλκονι, που ομως υπαρχει τρυπα για να φευγουν τα νερα.

Και τελος στο πεζοδρομιο εχω ζαρντινιερες μεγαλες που κατω εχουν χωμα (δεν εχει τσιμεντο κατω) Πρεπει να μονωθουν μονο τα τυχεια γυρω γυρω? η πρεπει

να ριξω τσιμεντο στο δαπεδο της ζαρντινιερας και να μονωθει ολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια χαρά.

Ενδιαφέρον το θέμα μια και αντιμετωπίζω κ εγώ κάποιο πρόβλημα με την μόνωση. Το χειμώνα μπήκε ένα ντεπόζιτο στην ταράτσα και οι μάστορες που το στερέωσαν σε κάτι ρέλες μάλλον έκαναν κάποια ζημιά στην ταράτσα με αποτέλεσμα έκτοτε να μπάζει νερά. Και όχι απλά υγρασία, αλλά νερό. Ευτυχώς εκείνο το τμήμα δεν κατοικείται προς το παρόν μια και έχουν αρχίσει διαδικασίες ανακαίνισης. Τώρα που καλοκαίρεψε και έχει στεγνώσει πλέον ψάχνω τρόπο μόνωσης.

 

1. Η ταράτσα είναι παλιά και πολύ λεπτή, οπότε λύσεις με πλακάκια και τσιμέντα αποκλείονται.

2. Θα με ενδιέφερε να γινόταν και κάποιου είδους θερμομόνωση αλλά δυστυχώς λόγω ελάχιστης αντοχής της ταράτσας αποκλείεται και αυτή. Μιλάμε λοιπόν αποκλειστικά για αδιαβροχοποίηση, εκτός και αν υπάρχει κάποιο υλικό που κάνει και για τα δύο είδη μονώσεων.

3. Η ταράτσα 4ος όροφος έχει πάνω της 2-3 ντεπόζιτα, 5 ηλιακούς με τα μπόιλερ τους και γενικά είναι από δύσκολο έως αδύνατο να αδειάσει και να μονωθεί ως μια ενιαία επιφάνεια. Η μόνωση θα πρέπει να γίνει με όλα αυτά πάνω της. Υπόψη ότι όλα στηρίζονται σε μεταλλικές βάσεις (σιδερένια στηρίγματα)

4. Αν και η ταράτσα είναι ουσιαστικά μια, αποτελείται από 3 επιφάνειες η μία δίπλα στην άλλη. Η κεντρική που είναι επίπεδη και μια από κάθε μεριά της που είναι επικλινείς. Τα νερά μπαίνουν μάλλον από σκάσιμο οριζόντιων τσιμεντένιων δοκαριών και αρμών στην κεντρική και στη μια κεκλιμένη.

 

Πήγα σε κάποιο κατάστημα με δομικά υλικά και μου πρότειναν ως πιο ενδεδειγμένη λύση το HYDRO STOP. Στεγανωτικό ταρατσών 2 συστατικών με 15 χρόνια εγγύηση. Είναι της DUROSTICK και στο δείγμα γράφει «Επαλειφόμενο ελαστικό λευκό τσιμεντοειδές κονίαμα». Μου είπαν με 3 χέρια θα ξεμπερδέψω και επίσης δεν χρειάζεται ειδικό συνεργείο αφού μπορεί να γίνει από μένα.

 

Τι λέτε και σεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Καλημέρα σε όλους, ήθελα να ρωτήσω και γω με την σειρά μου για μόνωση ταράτσας εξαιτίας του σοβαρού προβλήματος υγρομόνωσης και θερμομόνωσης που αντιμετοπίζω εγώ και η οικεγένεια μου τα τελευταία 2 χρόνια (μούχλα στην ντουλάπα και σε όλα τα ρούχα και άλλα πολλά τέτοια ωραία πράγματα...)

Το οίκημα είναι απο το '60 η ταράτσα έχει σαν υλικό μωσαικό και έχει και κάποιες μικρόρογμές λόγω των πολλών χρόνων...

Εκτίμηση ενός μονωσά που ήρθε να το δει είπε πως δεν κρατά καθόλου νερά εξαιτίας της καλής ρίσης που έχει...

 

Σαν λύση μου πρότεινε...

Στεγάνωση με πολυουρεθάνη (Ηyperdesmo LV)και για τέλος πλάκες απο λευκό τσιμετνοκονίαμα 2 εκ. και μονωτικό Styrofoam 5 εκ. (Polytile της Polykem)

Η ταράτσα είναι περίπου 100 τ.μ και έδωσε γι'αυτά τα δύο υλικά 41euro ανά τετραγωνικό..

Είναι καλά??

Μπορεί να μου πει κάποιος τα υπέρ και τα κατά??

Σαν τιμη μου φαινεται τσιμπιμένη...Έχει κανείς να προτείνει καποιον ειδικό για μονώσεις κοντά στον Βύρωνα??Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Μια χαρά είναι, πέτυχες μοντέρνο και σοβαρό μάστορα και καλή τιμή. έχω βαρεθεί πια τα ασφαλτόπανα και τα φλόγιστρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν καιρό είχα ψάξει για μόνωση και βρήκα κάποια προϊόντα με νανοτεχνολογία από την Nanophos.

Τους έστειλα mail να ρωτήσω τι και πως για να μονώσω (υγρασία+θερμομόνωση) μια ταράτσα 135 m2 και με έγραψαν στα @@ τους.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το προϊόν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγώ πριν καιρό είχα ψάξει για μόνωση και βρήκα κάποια προϊόντα με νανοτεχνολογία από την Nanophos.

Τους έστειλα mail να ρωτήσω τι και πως για να μονώσω (υγρασία+θερμομόνωση) μια ταράτσα 135 m2 και με έγραψαν στα @@ τους.

Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς το προϊόν αυτό;

 

και γω τα έχω μελετήσει ... αλλά χρώμα που κάνει και υγρομόνωση και θερμομόνωση ? και τι βαθμό θερμομόνωσης ???? παλί καλά πάντως που δεν τα παραλένε για 0,1292 W/(mK) μιλάνε που είναι καλύτερα απο το ακρυλικο χρώμα και όχι απο καποιο πραγματικό συστημα θερμομόνωσης της τοιχοποίας. Όταν δώ πάντως μελέτη απόδοσης σε εφαρμογή (βάψιμο κτιρίου) 5 years old ... τότε θα το ξανασκεφτώ:mrgreen:

 

40193_139794339394630_139754546065276_187042_1087013_n.jpg το rooftile που λέγαμε

Επεξ/σία από manos360
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

καλησπερα.και εγω εχω φαινομενα μουχλας σπιτι μου με το δωμα απο πανω μου ηλικιας 40ετων.διαβασα ολα τα παραπανω και βαση και αλλων εικασιων σκεφτομαι πολυ να βαλω πλακακια(μπανιου) μεγαλης επιφανειας(για να εχω λιγοτερους αρμους) ανοιχτοχρωμα,κυριως για το θεμα υγρασιας.140τμ η επιφανεια του,η μιση επιφανεια ειχε περαστει προ 10ετιας με ασφαλτοπανο,ενω το δωμα δεν πατιεται σχεδον καθολου και εχει 3ηλιακους.

τα ερωτηματα ειναι τα εξης.

-κρινεται απαραιτητη η επιπλεον στρωση με αφρομπετο?

-τι κολλα,αρμοστοκο προτεινετε?

-υπαρχει καμια συμβουλη στην επιλογη πλακιδιων?

-εχει ενα μικρο προβλημα ρυσης στις γωνιες της ταρατσας.μπορει να διορθωθει με την τοποθετηση πλακιδιων απλα ή θα χρειαστει και χρηση αλλου υλικου?

-τελος,σκεφτομαι πολυ την χρηση της νανοτεχνολογιας στην κολλα-αρμοστοκκου αντι νερου,αν επιτρεπεται οικονομικα.Τι λετε γιαυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να μονώσω ταράτσα σε μονοκατοικία και έπηξα από τις πολλές λύσεις.

Το βασικό είναι ότι θέλω ελάχιστο βάρος.

 

Ρώτησα και οι λυσεις ήταν διάφορα στρώματα με το τελευταίο μαζί με τις ρύσεις για να πατιέται έδινε μπόλικο βάρος.

 

Καμιά λύση με μικρό βάρος που να πατιέται ?

 

Παιδιά έψαχνα καιρό και εγώ να βρω μια τέτοια λύση και επειδή τελικά έβγαλα άκρη και έμεινα αρκετά ικανοποιημένος, το γράφω και εδώ για όποιον άλλο ενδιαφέρεται για ελαφριά μόνωση, κυρίως για όσους έχουν παλιό σπίτι όπως εγώ.

 

Μου κόστισε 22 ευρώ το τετραγωνικό εργασία και υλικά και το βάρος της ήταν κάτω από 10 κιλά ανά τετραγωνικό! Ο μάστορας που το έκανε ήταν ξένος βέβαια αλλά ήταν μια χαρά και η τιμή και το αποτέλεσμα ακόμα καλύτερα.

 

Η λύση αυτή λέγεται durosol light roof και για όποιον θέλει να δει λεπτομέρειες, Link.png Site: http://www.monosistaratson.gr/light-roof-monosi">http://www.monosistaratson.gr/light-roof-monosi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα φίλε μου, η μόνωση της ταράτσας είναι πολύ σημαντικό και για το χειμώνα κρατάει την υγρασία αλλά και το καλοκαίρι για τη ζέστη.Πρόσφατα έβαλα και εγώ και είδα μεγάλες διαφορές. Ο μάστορας που έρχεται ρίχνει πρώτα την μόνωση σε όλη την επιφάνεια της ταράτσας και στη συνέχεια ρίχνει ένα ελαφρύ μπετό χωρίς να επιβαρύνει την ταράτσα με βάρος κτλ. Μπορείς να κοιτάξεις εδώ Link.png Site: μόνωση ταράτσας και να διαβάσεις σχετικά. Ελπίζω να σε βοήθησα με την απάντησή μου.Εύχομαι καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σημαντικο στην ταρατσα ειναι η ρυσεις. Πρεπει να εχει καλη κλιση για να φευγουν τα νερα. Μετα υπαρχουν αρκετες λυσεις για μονωση και για υγρομονωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

 

Ρίξτε μια ματιά σε αυτό το link: http://www.kalivis.c...ts.php?id=107 

Δίνει πληροφορίες για διάφορα συστήματα μονώσεων δωμάτων

 

 

Χρήστης kalae, γράφτηκε Κυριακάτικα 7.33 το πρωί, για να απαντήσει με link στο site kalivis, σε θέμα του 2009

(παίζει η εν λόγω ταράτσα να έχει πέσει από τότε  :-D )

 

Seems legit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βρήκα αυτή την εταιρεία έχει δικά της συστήματα για μονώσεις ταρατσών με χαμηλό βάρος. Έχει κάποιος εμπειρία από αυτά τα συστήματα? Φαίνεται αξιόπιστη λύση αφού έχουν και 10 χρόνια εγγύηση.

Επεξ/σία από koskos1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...