Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο για το γενικό ζήτημα του ύψους του ενοικίου, γνώμη μου είναι ότι μιας και...."γίνατε συνένοχοι" (στο ζήτημα της παρανομίας απέναντι στις ακριβείς υποχρεώσεις του ιδιοκτήτη στην εφορία) όπως ειπώθηκε, μια χαρά ηθικό έρεισμα έχεις να γίνεις και συμμέτοχος στο όφελος, πόσο μάλλον όταν εσένα σου κουτσουρεύουν με το έτσι θέλω τα (μισθολογικά) σου εισοδήματα : ο ιδιοκτήτης για ποιόν ακριβώς λόγο να μην υποστεί μια από τα ίδια;

Hello?

To διάβασες καθόλου το θέμα και τα ποσταρίσματα, ή απλά 2-3; Ο ΤΣ δεν είπε ότι του μείωσαν τον μισθό, είπε ότι από την αρχή δεν έβγαινε πέρα αλλά παρόλ'αυτά δέχτηκε να νοικιάσει ένα σπίτι που δεν μπορούσε να πληρώσει.

 

Και ειλικρινά αυτή η λογική "συνένοχοι στο όφελος" δεν μπορώ να την καταλάβω, γιατί ο ενοικιαστής όταν δέχεται να δηλώνεται λιγότερο ενοίκιο στην εφορία είναι ΗΔΗ ΣΥΝΕΝΟΧΟΣ ΣΤΟ ΟΦΕΛΟΣ. Αλλιώς για να πάρει το καθαρό ενοίκιο στο χέρι ο ιδιοκτήτης, αυτό που πραγματικά θέλει να του μένει στην τσέπη κάθε μήνα, ο ενοικιαστής είναι υποχρεωμένος να πληρώσει μεγαλύτερο ενοίκιο. Οπότε για να μην πληρώνει πολλά, δέχεται να πληρώνει λιγότερα και να κλέβουν το κράτος, βασικά και οι δύο. Από την πρώτη στιγμή είνια συνένοχος ο ενοικιαστής και συμμετέχει και στο όφελος.

 

Και να πούμε και το άλλο το κουφό που υποστηρίζεις, ότι μόνο τα εισοδήματα του ενοικιαστή έχουν κουτσουρευτεί.

Το ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει περισσότερους φόρους τώρα το ξέχασες.

Το ότι ο ιδιοκτήτης πληρώνει το χαράτσι το ξέχασες και αυτό.

Το ότι είμαι ιδιοκτήτης δεν σημαίνει είμαι εισοδηματίας αλλά το 95% τοιυλάχιστον των ιδιοκτητών δεν ζούνε από τα ενοίκια αλλά από τις δικές τους δουλειές και ότι φυσικά και τα δικά τους εισοδήματα έχουν ήδη κουτσουρευτεί και αυτό το ξέχασες.

 

Τώρα τα ξέχασες, τα αμέλησες, δεν σε νοιάζει να τα αναφέρεις, τα βλέπεις μονόπλευρα γιατί έτσι σε συμφέρει, δεν έχεις ιδέα τι γίνεται γενικά στον κόσμο και κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια, θα σε γελάσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το συμβολαιο δεν εξασφαλιζει περισσοτερο τον ενοικιαστη; Και τον ενοικο βεβαια, αλλα νομιζω περισσοτερο τον αλλον. Ωστε να μη μπορει να σε διωξει οποτε εκεινος θελησει.

 

Αντιθετως, εσυ μπορεις να φυγεις νωριτερα απο την ημερομηνια που κανονισατε στο συμβολαιο. Σωστα;

 

Ρωταω, γιατι εκανα συμβολαιο για 2 χρονια και ληγει τελη οκτωβριου. Εγω σκεφτομαι να φυγω τελη σεπτεμβριου, δλδ 1 μηνα νωριτερα. Επισης για το μηνα σεπτεμβριο δε θα πληρωσω καθολου ενοικιο, επειδη ειχα δωσει εγγυηση για 1 μηνα. Καλα τα λεω; Μπορει να μου κανει τιποτα;

 

Υποσημειωση. Το ενοικιο ηταν στα 360 ευρω και τοσα ειχα δωσει και για 1 μηνα εγγυηση. Υστερα το μειωσαμε στα 330 ευρω. Μπορω να του πω οτι το τελευταιο μηνα δε θα τον πληρωσω καθολου ( εγγυηση ) και τον προτελευταιο μηνα θα του δωσω 30 ευρω λιγοτερα;

 

Υποσημειωση2. Οταν ειχαμε μειωσει το συμβολαιο, ξανακαναμε ενα ιδιο, απλα αλλαξαμε το ποσο και την ημερομηνια ( +2 χρονια, δλδ εληγε το 2014! ). Επισης πανω-πανω γραφαμε με στυλο "ΜΕΙΩΣΙΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ" ή καπως ετσι. Θα μπορω να φυγω κανονικα ομως, συμφωνα με την ημερομηνια του 1ου συμφωνητικου, σωστα;

 

Καποιος που να ασχολειται με αυτα να με διαφωτισει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμβολαιο δεν εξασφαλιζει περισσοτερο τον ενοικιαστη; Και τον ενοικο βεβαια, αλλα νομιζω περισσοτερο τον αλλον. Ωστε να μη μπορει να σε διωξει οποτε εκεινος θελησει.

 

Αντιθετως, εσυ μπορεις να φυγεις νωριτερα απο την ημερομηνια που κανονισατε στο συμβολαιο. Σωστα;

Λαθος. Το συμβολαιο ειδικα ως προς τη διαρκεια του, ειναι δεσμευτικο και για τις 2 πλευρες,

Ρωταω, γιατι εκανα συμβολαιο για 2 χρονια και ληγει τελη οκτωβριου. Εγω σκεφτομαι να φυγω τελη σεπτεμβριου, δλδ 1 μηνα νωριτερα. Επισης για το μηνα σεπτεμβριο δε θα πληρωσω καθολου ενοικιο, επειδη ειχα δωσει εγγυηση για 1 μηνα. Καλα τα λεω; Μπορει να μου κανει τιποτα;

FYI ΟΛΑ τα συμβολαια εχουν 3ετη διαρκεια ακομα και αν σε αυτα αναγραφεται μικροτερο χρονικο διαστημα. Δια νομου.

Αρα αν ο ιδιοκτητης ειναι υποψιασμενος ως προς αυτο, μπορει να ισχυριστει οτι φευγεις 1 χρονο νωριτερα. Συνηθως, ο συμβιβασμος ερχεται με το να μην επιστρεφεται η εγγυηση, αυτο ομως δεν αποκλειει οτι μπορει να μη σε αφησει να φυγεις ή να σε αφησει να φυγεις επιστρεφοντας σου και την εγγυηση.

 

Απο κει και περα η εγγυηση τυπικα επιστρεφεται με το που φευγεις απτο σπιτι (δηλαδη την μερα που θα φυγεις θα τσεκαρει το σπιτι και αν ολα ειναι ενταξει οφειλει να σου δωσει 360 ευρω στο χερι). Επειδη ομως υπαρχουν ιδιοκτητες που δεν τη δινουν επικαλουμενοι διαφορες δικαιολογιες συνηθιζεται η συμβιβαστικη λυση που προαναφερεις, παλι εφοσον τσεκαρει οτι ολα ειναι ενταξει μεσα στο σπιτι, οτι δε του χρωστας λογαριασμους κλπ.

Τωρα αν με το ετσι θελω δε τους δωσεις το ενοικιο με το προσχημα της επιστροφης της εγγυησης, χωρις ομως να τη δικαιουσαι (πχ να εχεις κανει φθορες), τοτε παμε αλλου. Το τι μπορει να σου κανει τυπικα ειναι να λαβει νομικα μετρα εναντιον σου (απο εξωδικα εως μυνησεις) αλλα δεν ξερω αν πρακτικα τον βολευει να καταφυγει εκει. Καλο ειναι οι 2 πλευρες να βρισκονται σε συνενοηση παντως. Για ολους.

Υποσημειωση. Το ενοικιο ηταν στα 360 ευρω και τοσα ειχα δωσει και για 1 μηνα εγγυηση. Υστερα το μειωσαμε στα 330 ευρω. Μπορω να του πω οτι το τελευταιο μηνα δε θα τον πληρωσω καθολου ( εγγυηση ) και τον προτελευταιο μηνα θα του δωσω 30 ευρω λιγοτερα;

Συνενοεισαι εγκαιρα μαζι του.

Υποσημειωση2. Οταν ειχαμε μειωσει το συμβολαιο, ξανακαναμε ενα ιδιο, απλα αλλαξαμε το ποσο και την ημερομηνια ( +2 χρονια, δλδ εληγε το 2014! ). Επισης πανω-πανω γραφαμε με στυλο "ΜΕΙΩΣΙΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ" ή καπως ετσι. Θα μπορω να φυγω κανονικα ομως, συμφωνα με την ημερομηνια του 1ου συμφωνητικου, σωστα;

Αν το τελευταιο συμβολαιο ξεκινησε το 2012, τοτε ισχυ εχει αυτο το συμβολαιο πλεον, και με βαση τα παραπανω ληγει το 2015, τυπικα δηλαδη δεν μπορεις να φυγεις νωριτερα. Και οπως ειπα αν ειναι υποψιασμενος ως προς αυτο ο ιδιοκτητης και εχει σκοπο να σου κανει τη ζωη δυσκολη, μπορει να σου πει να του βρεις αλλο ενοικιαστη για να σ'αφησει να σπασεις το συμβολαιο κλπ ομορφα.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε φιλε, δεν ηξερα οτι ισχυει το δευτερο συμβολαιο. Καλυτερα να εκανα αυτο που ειχε πει η μητερα μου ( που ειναι λογιστρια ), για απλη τροποποιηση του τρεχοντος συμβολαιου και οχι να κανουμε καινουριο απο την αρχη.. Αν και οταν τον ρωτησα με ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορω να φυγω οποτε θελω.

 

Επισης ποτε δεν ειχαμε προβληματα, δε νομιζω να μου κανει κατι τωρα. Παντα συνεπης ειμαι εδω και 2 περιπου χρονια.

 

Αυτο για τα 3 χρονια υποχρεωτικα δε το ηξερα παντως!

 

Ξερεις τι μπορει να μου κανει στη χειροτερη περιπτωση που θελησω να φυγω και αυτος αρνηθει; Να με παει στα δικαστηρια; Δε θα πληρωσει αρκετα; Τον συμφερει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε φιλε, δεν ηξερα οτι ισχυει το δευτερο συμβολαιο. Καλυτερα να εκανα αυτο που ειχε πει η μητερα μου ( που ειναι λογιστρια ), για απλη τροποποιηση του τρεχοντος συμβολαιου και οχι να κανουμε καινουριο απο την αρχη.. Αν και οταν τον ρωτησα με ειπαν οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι μπορω να φυγω οποτε θελω.

 

Επισης ποτε δεν ειχαμε προβληματα, δε νομιζω να μου κανει κατι τωρα. Παντα συνεπης ειμαι εδω και 2 περιπου χρονια.

Ε, αρα αν δεν κανει κωλοτουμπα δε θα εχεις προβλημα αν τον πλησιασεις με κομπλε τροπο και του πεις οτι ειναι να φυγεις και να τα βρειτε με εγγυησεις κλπ.

Αυτο για τα 3 χρονια υποχρεωτικα δε το ηξερα παντως!

Ουτε εγω το ηξερα μεχρι που το ανεφερε ο paredwse :P

Ξερεις τι μπορει να μου κανει στη χειροτερη περιπτωση που θελησω να φυγω και αυτος αρνηθει; Να με παει στα δικαστηρια; Δε θα πληρωσει αρκετα; Τον συμφερει;

Ε ναι στη χειροτερη μπορει να απαιτησει -δικαστικα- να του πληρωνεις ολα τα ενοικια για την (3ετη) διαρκεια του συμβολαιου, ως το 2015 δηλαδη. Πρακτικα πρεπει να πεσεις σε μεγαλο στοκο για να σου κανει τετοιες ιστοριες, η χειροτερη περιπτωση που μεχρι στιγμης εχω ακουσει ειναι να ζηταει να του βρεις αλλο ενοικιαστη πριν φυγεις και η πιο συνηθισμενη περιπτωση ειναι να μην επιστρεφει εγγυηση. Εγω, εκ προσωπικης πειρας, οταν τα ειχα καλα με τον ιδιοκτητη επαιρνα και την εγγυηση μου πισω χωρις παρατραγουδα, νοουμενου οτι ημουν παντοτε ενταξει στις υποχρεωσεις μου. Ακομα κι αν εσπαγα νωριτερα το συμβολαιο, ακομα και ενας μεγαλος φραγκοφονιας/στραβοξυλο ιδιοκτητης ειχε δεχτει να μου δωσει πισω την εγγυηση (αλλα τις τοτε εποχες ηξερε οτι αν φυγω την επομενη μερα θα εχει αλλον ενοικιαστη με πιθανως ακριβοτερο ενοικιο, τον συμφερε να φυγω εγω δηλαδη).

 

Παντως, δεν νομιζω να τον συμφερει να ψαχτει με δικαστηρια. Αν τα πατε καλα και αν το πας κι εσυ με το καλο οτι φευγεις, λογικα δε θα εχεις προβλημα, εκτος αν τρωει τιποτα χοντρα οικονομικα ζορια που τοτε λογικα θα σε πιεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Γνωριζω οτι το θεμα ειναι παλιο,αλλα επειδη εχω μια ερωτηση σχετικη με αυτο,δε βρισκω το λογο να ανοιξω νεο.

 

Θα ηθελα,ει δυνατον,απαντησεις σωστες/ισχυουσες και οχι εικασιες.

 

Περιπτωση Α. Συμβολαιο ενοικιασης διαμερισματος εχει ληξει,μετα και την τυπικη διαρκεια των 2+1 ετων. Κατοπιν συμφωνιας με τον ενοικιαστη και ενεκα των δυσκολων καιρων,εχει συμφωνηθει μειωση ενοικιου,αλλα διχως ανανεωση συμβολαιου ομως (σιωπηρη αναμισθωση),καθοτι θα επρεπε να βγει πλεον ενεργειακο πιστοποιητικο για το μισθιο,κατι που αποκλειεται προς το παρον λογω του κοστους. Εξαλλου,ο ενοικιαστης εκδηλωσε προθεση να παραμεινει.

Η καταθεση ενοικιου γινοταν σε μηνιαια βαση στην τραπεζα. Πλεον,ο ενοικιαστης απαιτει και βεβαια εισπραττει - επειδη δεν υπαρχει νεο συμβολαιο με τη νεα τιμη - χειρογραφες αποδειξεις με τη νεα μειωμενη τιμη του ενοικιου,ωστε να ειναι ενταξει φορολογικα. Αμφοτεροι δηλωνουν τα πραγματικα ποσα στις φορολογικες τους δηλωσεις.

 

Τι προβλεπεται σε τετοιες περιπτωσεις οσον αφορα την αποχωρηση του ενοικιαστη?

 

Μπορει να φυγει οποτε θελησει?
Μπορει να απαιτησει ο εκμισθωτης να φυγει,ανα πασα στιγμη?

Τι (χρονικο) περιθωριο μπορει/πρεπει να δωσει στον μισθωτη? Ενα μηνα? Τρεις μηνες?

Εαν ο μισθωτης για τον οποιδηποτε λογο αρνηθει να αποχωρησει,δεδομενου οτι δεν υπαρχει συμβολαιο,τι μπορει να κανει ο εκμισθωτης?

 

Περιπτωση Β.  Ενοικιαστης διαμερισματος,με ιδιο καθεστως (εχει ληξει το συμβολαιο,δεν εχει ανανεωθει και εξακολουθει να μενει στο μισθιο και να πληρωνει),αδυνατει ξαφνικα να ανταπεξελθει στο ενοικιο,το καθυστερει και τελικα καταληγει να χρωστα 3+ ενοικια,κατι που δεν αναμενεται να ομαλοποιηθει.

 

 

Τι δυνατοτητες εχει ο εκμισθωτης?
Εαν ζητησει απο τον μισθωτη να αποχωρησει,ποσο χρονικο περιθωριο προβλεπει ο νομος?

Τι νομικες ενεργειες μπορει να κανει,προκειμενου να πιεσει τον μισθωτη να αποχωρησει?

Μπορει ο εκμισθωτης να κοψει το ρευμα στο ακινητο (επειδη ειναι στο ονομα του),προκειμενου να τον αναγκασει να φυγει?

 

Στην περιπτωση Β,λαμβανοντας υποψη πως τα χρωστουμενα ενοικια πιθανον ποτε δε θα εισπραχθουν και ο εκμισθωτης απλα θελει ο "μη δυναμενος να πληρωσει" μισθωτης να "του αδειασει τη γωνια",προκειμενου να  αναμισθωσει το ακινητο του,τι ενεργεις μπορει να κανει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιπτωση Α. 

Μπορει να φυγει οποτε θελησει?

φυσικα, ποιος κ τι θα τον σταματησει;

 

Μπορει να απαιτησει ο εκμισθωτης να φυγει,ανα πασα στιγμη?

οχι βεβαια, τι το περασες;

 

Τι (χρονικο) περιθωριο μπορει/πρεπει να δωσει στον μισθωτη? Ενα μηνα? Τρεις μηνες?

αν γινοταν (που δεν γινεται, αντε καμια περιπτωση ιδιοκατοικησης, κ παλι συζητησιμο ειναι)

1,5-2 μηνες

 

Εαν ο μισθωτης για τον οποιδηποτε λογο αρνηθει να αποχωρησει,δεδομενου οτι δεν υπαρχει συμβολαιο,τι μπορει να κανει ο εκμισθωτης?

εξωση φυσικα, δεν παιζει ρολο οτι δεν υπαρχει συμβολαιο, υποτιθεται οτι συνεχιζεται το προηγουμενο

 

Περιπτωση Β.  

 

Εαν ζητησει απο τον μισθωτη να αποχωρησει,ποσο χρονικο περιθωριο προβλεπει ο νομος?

1,5-2 μηνες

 

Τι νομικες ενεργειες μπορει να κανει,προκειμενου να πιεσει τον μισθωτη να αποχωρησει?

οπως στα προηγουμενα, εξωση

 

Μπορει ο εκμισθωτης να κοψει το ρευμα στο ακινητο (επειδη ειναι στο ονομα του),προκειμενου να τον αναγκασει να φυγει?

οχι βεβαια, τι το περασες επισης; ακομα κ αν ειναι στο ονομα σου δεν εχεις δικαιωμα τετοιο,

αν θελει να σε σκισει σου τραβαει μια μηνυση κ τραβιεσαι

 

Στην περιπτωση Β,λαμβανοντας υποψη πως τα χρωστουμενα ενοικια πιθανον ποτε δε θα εισπραχθουν και ο εκμισθωτης απλα θελει ο "μη δυναμενος να πληρωσει" μισθωτης να "του αδειασει τη γωνια",προκειμενου να  αναμισθωσει το ακινητο του,τι ενεργεις μπορει να κανει?

εξωση και παλι και μονο εξωση, δυστυχως ή ευτυχως (κι εγω στην 1η κατηγορια ανηκω παντως)

ο νομος υποστηριζει φουλ 100% τον νοικαρη,

σου λεει αυτος δεν εχει, οποτε, αυτος που εχει θα χασει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως στα προηγουμενα, εξωση

 

 

 

 

 

καλυτερη λυση δοκιμασμενη του κοβεις νερο και ρευμα

 

βεβαια ευχεσαι να μη σε καταγγειλει και απλα να παρει ποδι. δοκιμασμενο με επιτυχια σε μια εβδομαδα την εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγω ενα θέμα.

 

Λοιπόν εχω συμβόλαιο 3 χρόνια στο σπίτι ομως...έβγαλε μούχλα πριν 4 μήνες και το παιδικό δωμάτιο το σφραγισα.

 

Αρα πληρώνω εδω και καιρό 1 δωμάτιο μείον.

 

Ο ιδιοκτήτης υπόσχεται απο τότε να το φτιάξει αλλά τίποτα . Είπε μεσα στον Ιούνιο για να στεγνώσει η ταράτσα είμαι ρετιρέ.

 

Του είπα θα φυγω και μου πε θα κάνουμε οτι λέει το συμβόλαιο αν φύγετε.

 

Υπάρχει λύση να φύγω ;; εχω βρέφος και δεν έχει δωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω και εγω ενα θέμα.

 

Λοιπόν εχω συμβόλαιο 3 χρόνια στο σπίτι ομως...έβγαλε μούχλα πριν 4 μήνες και το παιδικό δωμάτιο το σφραγισα.

 

Αρα πληρώνω εδω και καιρό 1 δωμάτιο μείον.

 

Ο ιδιοκτήτης υπόσχεται απο τότε να το φτιάξει αλλά τίποτα . Είπε μεσα στον Ιούνιο για να στεγνώσει η ταράτσα είμαι ρετιρέ.

 

Του είπα θα φυγω και μου πε θα κάνουμε οτι λέει το συμβόλαιο αν φύγετε.

 

Υπάρχει λύση να φύγω ;; εχω βρέφος και δεν έχει δωμάτιο.

Μπορείς να φύγεις:

 

Ο μισθωτής μπορεί όμως να καταγγείλει μια αστική μίσθωση πριν την συμβατική της λήξη ΜΟΝΟ στις εξής περιπτώσεις:

...

β) αν η χρήση του μισθίου συνεπάγεται σπουδαίο κίνδυνο της υγείας του μισθωτή ή των συνοικούντων οικείων του (βλ. 588 ΑΚ),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε συμβουλέψου και εσύ δικηγόρο :)

Το εκανα. Μπορεί να σου κάνει οτι θελει λέει διότι τωρα είναι καλοκαίρι αρα η μούχλα έφυγε. Δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει λύση να φύγω ;; εχω βρέφος και δεν έχει δωμάτιο.

Μπορεί να σου κάνει οτι θελει λέει διότι τωρα είναι καλοκαίρι αρα η μούχλα έφυγε.

Με μπέρδεψες λίγο... αυτή τη στιγμή υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

 

Εφόσον τώρα δεν υπάρχει μούχλα, λογικό είναι να μην μπορείς να επικαλεστείς τη μούχλα για να φύγεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχει λύση να φύγω ;; εχω βρέφος και δεν έχει δωμάτιο.

Μπορεί να σου κάνει οτι θελει λέει διότι τωρα είναι καλοκαίρι αρα η μούχλα έφυγε.

Με μπέρδεψες λίγο... αυτή τη στιγμή υπάρχει ή δεν υπάρχει πρόβλημα?

 

Εφόσον τώρα δεν υπάρχει μούχλα, λογικό είναι να μην μπορείς να επικαλεστείς τη μούχλα για να φύγεις :P

Υπάρχει μούχλα αλλα αυτός υποστηρίζει επειδή είναι καλοκαίρι δεν θα έχω πρόβλημα μέχρι να το φτιάξει σε 1 μηνα.Εκεί κολλάω. Να του κανω εξώδικο ;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...