Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - Αλλαγές στο Desktop (video)


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δηλαδη εσυ οτι τα tablets θα αντικαταστησουν τους σταθερους??? Να λεγαμε οτι τα laptops θα αντικαταστησουν τους σταθερους οκ... Δηλαδη το κινητο μου το nexus που ειναι ενα μικρο tablet θα αντικαταστησει και τον σταθερο μου και τον φορητο μου??? Λιγο δυσκολο δεν νομιζεις??? Ασε που το φορητο μου ειναι ultrabook δηλαδη σε μεγεθος και βαρος tablet με ολα ομως τα συν ενος κανονικου υπολογιστη.

Με είδες πουθενά να μιλάω για σταθερούς υπολογιστες; ότι θέλετε διαβάζετε εδω μέσα;

 

Και δεν σου είπα ότι το 7'' nexus θα αντικαταστήσει το laptop σου. Για τα υβριδικά laptops/tablets μίλησα που παρουσιάστηκαν πριν 2-3 μήνες που έχουν οθόνη αφής και αποσπώμενα πληκτρολόγια. ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ. για αυτές τις υλοποιήσεις φτιάχτηκαν τα windows 8 και σε αυτές θα δώσουν το 100% των δυνατοτήτων τους. Αυτά είναι το μέλλον.

 

κατεμέ τα windows 8 δεν βλέπω τον λόγο να τα προτιμήσει κάποιος αν έχει ήδη windows 7 σε desktop ή γενικά σε μηχανημα χωρίς οθονη αφής. όχι ότι δεν είναι πιο σταθερά ή γρήγορα αλλά δεν θα είναι ουσιαστική και αναγκαία αυτή η αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα smarts που γράφεις τι είναι ? Τα smartphones ? Λογικό μου ακούγεται κάποιος να αλλάζει πιο συχνά κινητό απο υπολογιστή, υπάρχουν και οι επιδοτήσεις.

Ας σταματήσουν κάποιοι αυτη την καραμέλα περί σουπερ φορητών υπολογιστών, τους κάναμε σουπερ υπολογιστές επειδή μπαίνουν στο facebook ??

Ελεος ! ¨Οσοι αγοράζουν ταμπλέτες η κύρια χρήση που κάνουν είναι να σερφάρουν.

Σταματήστε να γράφετε @@, ουτε καν ενα CD δεν μπορούν να κάψουν οι πορδές αφού ουτε καν drive δεν εχουν και τα κάναμε και σούπερ !!

 

Επίσης κάθε φορά που βγαίνει ενα λειτουργικό πετάγονται και 500 άτομα και λένε την φράση "παει σφαίρα" είναι λογικό ρε άμπαλε ενα λειτουργικό μόλις εχει εγκατασταθεί να τρέχει νεράκι, περίμενε να περάσει λίγος καιρός να το φορτώσεις και μετά δες πως παει.

 

Η microsoft κατάλαβε την πατατιά που έβγαλε και πήγε να χρυσώσει το χάπι με την πολύ καλή τιμή πώλησης.

 

Τα vista που πολλοί έκραξαν είναι αστεράτα μπροστά στα windows 8.

Αφιερομενο!

http://www.youtube.com/watch?v=31Pp8Rf4g9I

 

Και αυτο ειναι μονο η αρχη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματήστε να γράφετε @@, ουτε καν ενα CD δεν μπορούν να κάψουν οι πορδές αφού ουτε καν drive δεν εχουν και τα κάναμε και σούπερ !!

 

CD, DVD, Blu-ray έχουν επίσης ημερομηνία λήξης, όχι άμεσα αλλά θα γίνει και αυτό

 

Και αυτο ειναι μονο η αρχη!

 

Αυτό πλεον είναι πασιφανές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι πραγματικα θελετε να μην σκεφτεστε καθολου ! λες και θα σας ρωτησουν οι εταιριες ποιο ειναι το μελλον . το μελλον θα ειναι αυτο που τους συμφερει καλυτερα . προς το παρων θεωρω πως τα αρπαζουν καλα απο τα κινητα . απο τα desktop δεν τα αρπαζουν τοσο γιατι σχεδον κανενας δεν θα χτυπησει ετοιμο κουτατο desktop . λογικα θα κατσουν να φτιαξουν ενα ... το μελλον βρισκεται στις εταιριες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win8 δεν τα θεωρώ εξέλιξη σε σχέση με τα 7 για την ακρίβεια μάλλον θέλουν να κάνουν μερικά βήματα πίσω όσον αφορά τις δυνατότητες. Να γίνουν πιο απλά βρε παιδάκι μου. Το μέλλον το αποφασίζει ο κόσμος στο τέλος. Αυτοί απλά προσπαθούν να σπρωξουν καταστάσεις προς την πλευρά που τους συμφέρει. Θα δούμε σε σχετικά σύντομα τα αποτελέσματα :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win8 δεν τα θεωρώ εξέλιξη σε σχέση με τα 7 για την ακρίβεια μάλλον θέλουν να κάνουν μερικά βήματα πίσω όσον αφορά τις δυνατότητες. Να γίνουν πιο απλά βρε παιδάκι μου. Το μέλλον το αποφασίζει ο κόσμος στο τέλος. Αυτοί απλά προσπαθούν να σπρωξουν καταστάσεις προς την πλευρά που τους συμφέρει. Θα δούμε σε σχετικά σύντομα τα αποτελέσματα :-)

Δηλαδη???

Σαν ποιες δυνατοτες μιλας???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν αναφερόμαστε σε πωλήσεις PC εννοούμε brand name έτσι; Δηλαδή HP, Dell, Whatever έτοιμα στημένα συστήματα. Λογικό να έχουν πέσει, εγώ θα περίμενα να έχουν εξαφανιστεί καμιά δεκαετία τώρα.

 

Είναι τόσο απλό να στήσεις ένα PC ή να χώσεις κάποιον να το στήσει.Έχουν ψωμιά ακόμα, έχουμε και δουλειές που χρειάζονται power και όχι απλά smooth scrolling. Θέλουν δουλειά οι mobile συσκευές ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά από αρκετή χρήση μπορώ και έχω μια καλή άποψη.

 

τα σέβη μου στην microsoft για την προσφορά τον 15 euro.

 

προσωπικά τα θεωρώ πολύ καλλίτερα απο τα 7.

ταχύτητα και απόκριση σε άψογα επίπεδα και μια σκάλα πάνω απο τα 7 σε εμπειρία χρήσης.

πολύ καλλίτερη διαχείριση τον πόρων του συστήματος και με μικρότερο αποτύπωμα.

το tiled gui εχει τη χρησιμότητα του ακομα και χωρης touch.

αλλά το desktop περιβάλλον είναι πολύ βελτιωμένο σε όλα. (copy, task manager, restore options,iso mount, file explorer (ribbon bar) etc.)

 

έχω ακόμα μερικά παράπονα όπως τα people hub, messaging, που δε λειτουργούν ακόμα σωστά και δεν εχει και τρόπο ακόμα να σβήσεις μαζικά επαφές ειδικά που το σεταρα με τον παλιό windows live λογαριασμό μου και μου έχουν ξεφυτρώσει κοντά 300 επαφές απο το messenger που δεν χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ελέω skype. και γενικά η συνδεσιμότητα με τους διαφόρους social λογαριασμους και η διαχείριση τους μέσα απο τα windows είναι ακόμα σε βρεφικό επίπεδο.

 

Απο κει και πέρα το μόνο που χρειαζόμουνα ώστε να νιώθω οτι είμαι σε γνώριμο περιβάλλον ήταν να κάνω εγκατάσταση το start8.

δεν έπρεπε να το αφεραισει η μικρομαλακη γιατι είναι αναγκαίο ώστε να κρατηθεί μια συνοχή με το προηγούμενο λειτουργικό ώστε η μετάβαση ναι μην είναι τόσο βίαιη, ειδικά για τον άπυρο/μέσο χρήστη.

 

Εμένα μου κάνουν πάντως. ολα μου τα audio προγράμματα δουλεύουν άψογα, έπεσα σε μερικές ασυμβατότητες (corel x5, lennar digital sylenth1 vsti, jing ) οχι κάτι που δε διορθώθηκε με ενα update στα προγράμματα αυτά.

 

πιστεύω οτι με το πρώτο service pack θα στρώσουν μια χαρά. και ειδικά με το οικοσύστημα της microsoft ειναι σίγουρη επιτυχία.

 

τώρα αναμονή για τα wp 7.8 μπας και στρώσει και το κινητό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδάκια καλημέρα καταρχήν.

 

Τα 8 ήρθαν και θα μείνουν οπότε όσο πιο γρήγορα το πάρετε απόφαση τόσο πιο ομαλή θα είναι η μετάβαση. Αλλιώς, θα παλεύετε 1-2 χρόνια να προσπαθείτε να βάζετε λειτουργίες των παλιών windows στα 8 ενώ σε 1-2 βδομάδες θα είχατε μάθει το νέο λειτουργικό απ' έξω κι ανακατωτά.

 

Όσοι λοιποί δεν τα γουστάρετε μπορείτε να πάτε προς MacOS μεριά να δείτε τη γλύκα (στους χρήστες windows αναφέρομαι, το ξέρω πως εσύ με το mac το παίζεις ...στα δάχτυλα).

 

Επί του θέματος μας τώρα.

Πολύ ωραίο βίντεο παιδιά. Μπράβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ίδια κουβέντα με την μετάβαση από Windows XP σε 7...

 

Καμία σχέση...

Από τα XP σε 7 δεν υπήρχε το πρόβλημα του desktop...

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

μερικοι πραγματικα θελετε να μην σκεφτεστε καθολου ! λες και θα σας ρωτησουν οι εταιριες ποιο ειναι το μελλον . το μελλον θα ειναι αυτο που τους συμφερει καλυτερα . προς το παρων θεωρω πως τα αρπαζουν καλα απο τα κινητα . απο τα desktop δεν τα αρπαζουν τοσο γιατι σχεδον κανενας δεν θα χτυπησει ετοιμο κουτατο desktop . λογικα θα κατσουν να φτιαξουν ενα ... το μελλον βρισκεται στις εταιριες .

 

Πες τα φίλε πες τα...

Πόσο μυαλό χρειάζεται για να το καταλάβετε...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Είναι γρήγορα' date=' αποκρίσιμα και καταναλώνουν ελάχιστη μνήμη ΑΛΛΑ το metro interface είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Δεν θα μας αναγκάσει με το ζόρι να ξαναμάθουμε από την αρχή τον τρόπο διάδρασης με τον υπολογιστή....

 

Ευτυχώς που παρακάμπτεται με πλάγιους τρόπους τουλάχιστον.[/quote']

 

Για αυτό (Είναι γρήγορα, αποκρίσιμα και καταναλώνουν ελάχιστη μνήμη) γιατί είναι για φορητές συσκευές... Εκεί θέλει να μας παει η Microsoft...

Εμείς οι παλιοί πρέπει να της πάμε κόντρα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω παντως αυτο που παρατηρησα με μια βολτα που εκανα στα tech μαγαζια του Mall, ειναι οτι ολα ειχαν τα Windows 8 ως εκθεμα με touchscreen monitor μονο. Mono ενα μαγαζι ειχε μαζι με την touchscreen και ενα mouse.

Mε την touchscreen oθονη η εμπειρια χειρισμου ηταν πραγματι ανωτερη απο αυτη με το κλασικο gui των Windows 7, παρολο ομως που χρειαστηκε να καταφυγουμε ενα προχειρο manual που ειχανε αναρτησει για να δουμε που στο διαολο ειναι το start menu. :-D

 

Mερικες παρατηρησεις:

 

1. Αν θελει η MS να πετυχουν τα Windows 8 στα desktops, πρεπει να προωθησει εμμεσα και αμεσα τις συσκευες με touchscreen interface (monitor, mouse, keyboard, kinect, ktl). Οι δυνατοτητες τους φαινονται ξεκαθαρα με την χρηση ενος touchscreen interface.

 

2. Το design με τα tiles, αν και ομορφο, γρηγορα κατανταει βαρετο μετα απο λιγη χρηση. Οπως ειπε και ο φιλος μου: "Πολλα τετραγωνακια, γμτ μου."

Δεν ξερω ποια ειναι η πολιτικη της πανω στο συγκεκριμενο θεμα αλλα γνωμη μου ειναι πως πρεπει το design πρεπει να ειναι πληρως παραμετροποιησιμο. Οι χρηστες να μπορουν να φτιαχνουν τα δικα τους themes που θα αλλαζει ριζιτα την εμφανιση και την λειτουργια του Modern UI.

καποιος μπορει να γουσταρει να εχει κυκλικα αντι για τετραγωνισμενα tiles. Καποιος αλλος να θελει να εχει ενα wallpaper για καθε section του λειτουργικο. κοκ.

 

3. Δεν γνωριζω αν το υποστηριζει ηδη αλλα νομιζω θα ηταν βολικο για οσους εχουν μεγαλα touchscreen monitors, να υπαρχει ενα virtual keyboard με εξυπνη αναγνωριση και αντιστοιχη των γραμματων, ωστε να κανουν την δουλεια χωρις το παραδοσιακο keyboard.

Προσωπικα ψιλοξενερωσα που ενω χρησιμοποιουσα την οθονη για να αλλαζω menu και να τρεχω apps, επρεπε να καταφυγω στο keyboard για να γραψω κατι. Eλπιζω να το εχει στα υποψιν αυτο η MS.

 

4. Επισης καλο θα ηταν η υποστηριξη gestures ωστε να συσχετιζωω προγραμματα η λειτουργιες με καποιο gesture που θα σχηματιζω πανω στην toυscreen επιφανεια. πχ οταν αποτυπωνω ενα τριγωνο να κλεινει ο υπολογιστης.

Αν ειναι να αξιοποιηθει το touchscreen interface, ας γινει αυτο με τον πληρεστερο τροπο.

 

Γενικη η εμπειρια μου με τα Windows 8 με μια touchscreen oθονη,αν και οχι τελεια, ηταν ευχαριστη. Σιγουρα δειχνει για δυνατο λειτουργικο με ταχυτατη αποκριση στις εντολες που λαμβανε. Ωραιο design αν και καπως μονοτονο.

Δεν θα τα εγκαταστησω μεχρι να παρω καινουργιο υπολογιστη, κατι που ειναι καλο γιατι μεχρι τοτε θα εχει βγει και το πρωτο sp1 που θα λυνει πολλα απο τα τωρινα bugs και προβληματα που σιγουρα θα εχει.

Αλλα σιγουρα ειανι must buy αγορα.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 8 ειναι μια χαρα' date=' στο δικο μου λαπτοπ που ειναι 3τιας πετανε, ποσο μαλλον σε καινουργιο[/quote']

 

Οχι τριετίας 100νταετιας να βάλεις θα δουλέψουν... Χα χα χα...

Αφού είναι για κινητά...

Αχ ρε Microsoft...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Επιτέλους μετά από πολλά χρόνια και κάτι καινούργιο στο desktop και τέλος και με το μενού Έναρξη. Καιρός ήταν.

 

Ms Dos Windws 1.0 Windows 2.0 Windows 3.0 Windows 95 Windows 98 Windows me Windows 2000 Windows XP Windows Vista Windows 7..........

 

(((Windows 8))) Microsoft (((R.I.P.)))

(This the end Microsoft friends the end)

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα το start το χρησιμοποιουσα ελαχιστα και μονο για search αντι να παταω Win και να γραφω στο κουτακι κανω το ιδιο και τωρα.

 

Θεμα συνηθειας ειναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μια εβδομάδα χρήσης στα win8 (dual boot, εχω και τα 7) γυρνοντας πίσω στα 7 μου φαίνεται γυμνό το λειτουργικό. Απορώ πως τα δούλευα τόσα χρόνια..

Μόλις συνηθησεις τα 8 και πάει το χέρι μόνο του αντιλαμβάνεσαι γιατί το προηγούμενο start menu είναι όντως εντελώς περιτο και άχρηστο.. Και το γράφω εγώ που σε προηγούμενα ποστ ειχα και εγώ ένστασή πάνω σε αυτο. Προβληματάκια όπως πχ το κρυμμένο shutdown λύνονται εύκολα. Εχω βάλει ένα tille button που κάνει shutdown κατεύθυναν..

Αυτή η μανία πολλών εδώ μεσα να θάψουν οτιδήποτε καινούργιο χωρίς να το χρησιμοποιήσουν.. Και όταν λέμε να το χρησιμοποιήσεις εννοούμε να το δοκιμάσεις μια εβδομάδα, να το συνηθησεις στοιχειωδώς.. Ούτε μήνα ούτε μερα.. Ένα νορμάλ χρονικό περιθώριο. Τότε θα δούμε αν το 99.9% όσων τα ξέρουν ολα θα έγραφαν τα ίδια.. Στοιχηματίζω το κεφαλι μου ότι θα κανουν ρεκόρ πωλήσεων. Και δε συμπαθω καν τη microsoft, αλλά όταν κάνει εξαιρετική (και όχι απλα καλη δουλειά) η αλήθεια πρέπει να λέγεται.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 1 εβδομάδα χρήσης έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι είναι συμπαθητικά για το laptop μου και εντελώς δύσχρηστα για το media pc που έχω στο σαλόνι. Το νέο interface με τα tiles δεν βολεύει καθόλου όταν χρησιμοποιείς τηλεόραση (που βρίσκεται 2,5-3 μέτρα μακριά).

Επίσης, ως χρήστης των windows από την εποχή των '95, έχω πάθει πολιτισμικό σοκ με τη δυσκολία που αντιμετωπίζω στο να εκτελέσω διαδικασίες που θεωρούσα έως τώρα πολύ απλές (π.χ. να φτιάξω ενα shortcut για το magnifier).

Φαντάζομαι οτι είναι σε κάποιο βαθμό θέμα συνήθειας, αλλά νομίζω οτι για τη συγκεκριμένη χρήση δεν είναι και πολύ βολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...