Προς το περιεχόμενο

οδοντιατροι στα σκοπια


EXPORTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Οπότε αν είναι πάμε να την αράξουμε μαζί γιατί αν εσύ χρεώνεις 50 και αυτοί 60 την κάτσαμε ομαδικά. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Πρέπει να ρίξεις τις τιμές και να τις ρίξω και εγώ, για να έχουμε ανταγωνιστικό τιμοκατάλογο σε σχέση με τους (ελληνόφωνους πλέον) γείτονες στα 100χλμ. Απλά

 

 

...στα μπολντ παίζει μια καλή ιδέα (...εσύ βέβαια το εννοούσες αλλιώς) : συνεταιρισμός. Κοινός χώρος δηλαδή, φτηνότερο νοίκι χώρου αναλογικά, άλλα πάγια έξοδα, ίσως κοινή χρήση κάποιου απ' τον εξοπλισμό. Κι έτσι να ρίξετε και τιμές...Δεν ξέρω βέβαια, ίσως και να μην είναι τόσο απλό όσο το βλέπω εγώ (αν νομικά δεν μπορείτε να συστεγάζεστε πχ) κι αν υπάρχουν περισσότερα από απλώς μια...τάση για φαγωμάρα μεταξύ σας (των επαγγελματιών) που διακρίνω, αλλά αν δεν υπάρχει άλλο θέμα, ίσως η συνεργασία να είναι λύση. Γενικά για τους κλάδους σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 81
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αγαπητέ Γουώς, το νομοθετικό πλαίσιο στην Ελλάδα απαγόρευε ή καθιστούσε πολύ δύσκολη τη σύσταση εταιρείας από οδοντιάτρους. Συνεργασίες υπήρχαν και υπάρχουν αλλά ήταν δύσκολο. Εδώ και κανά δυο χρόνια άλλαξαν τα πράγματα άλλα όχι η νοοτροπία. Προφανώς και είμαι υπέρ της ιδέας (κοινά έξοδα, κοινή reception, κοινό parking, το σημαντικότερο, δεν στέλνεις τον ασθενή σε άλλες ειδικότητες έξω αφού γίνονται όλα ιν χάουζ) αλλά δεν βρίσκεις εύκολα συνεργάτες όσο απίθανο και αν σου ακούγεται. Ο Έλληνας οδοντίατρος θέλει να βγάζει πολλά και στη προσπάθεια του δεν βγάζει όσα θα έβγαζε στα πλαίσια ενός πολυδύναμου ιατρείου με σύγχρονο εξοπλισμό (πανοραμικής τομογραφίας ή cone beam, χειρουργείo, cad cam, κα καλούδια). 

Πιστεύω θα αλλάξει η νοοτροπία όταν θα ξεκινήσουν τα πολυοδοντιατρεία από επιχειρηματίες σε συνεργασία με έναν γιατρό (νομοθετικά απαραίτητο) και θα δουλεύουν για 700 Ε βασικό μισθό. Τότε θα σκεφτούν να συνεργαστούν - οι οδοντίατροι. 

Και πάλι όχι από θέληση αλλά από ανάγκη αφού οι τιμές στην αγορά θα πέσουν (και καλά θα κάνουν). Τώρα το αν οι οδοντοτεχνίτες είναι πρόθυμοι να εργαστούν σαν υπάλληλοι ή συνεργάτες είναι θέμα που έχει κατ' εμέ δύο παραμέτρους.

α. το ότι δεν υπάρχει αρκετή δουλειά από μία ομάδα οδοντιάτρων για να είναι βιώσιμο ένα οδ/τεχνικό εργαστήριο

β. ότι θα πρέπει να συνηθίσουν να δουλεύουν με ποσοστό και όχι με τη δουλειά. 

 

Δλδ μπορεί να βγάζουν 30Ε τη στεφάνη και όχι 50-90Ε, ότι μπορεί να έχουν αβαρείες τα πρώτα χρόνια κλπ. Δεν υποτιμώ τις δυσκολίες του επαγγέλματος τους, ούτε υπερτιμώ τις δυσκολίες του οδοντιατρικού κλάδου. Απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν αλλαγές στην νοοτροπία. Ίσως θα ήταν πιο εύκολο να ήμασταν όλοι υπάλληλοι όπως στην Αγγλία πχ. Και λεφτά θα βγάζαμε και δεν θα μας απασχολούσε το επιχειρηματικό κομμάτι. 

 

Εν κατακλείδι, έχεις δίκιο στο ότι είναι ο μόνος τρόπος να γίνουμε ανταγωνιστικοί και σύγχρονοι. Απλά δεν είναι εύκολο όσο τα λεφτά τα βάζουν οι οδοντογιατροί και οι οδοντοτεχνίτες γιατί περιμένουν ή προσμένουν απίθανα κέρδη, που μόνο με ένα πολύ επιτυχημένο ατομικό ιατρείο / εργαστήριο μπορείς να έχεις. Το αν υπάρχει αυτό το πράγμα πλέον είναι άλλη συζήτηση.

 

Μακάρι να συνεργαστώ στο μέλλον με κάποιους ανοιχτόμυαλους, δημιουργικούς και σύγχρονους επιστήμονες, τεχνίτες και οδοντίατρους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα ήταν πιο εύκολο να ήμασταν όλοι υπάλληλοι όπως στην Αγγλία πχ. Και λεφτά θα βγάζαμε και δεν θα μας απασχολούσε το επιχειρηματικό κομμάτι. 

 

...fixed, με νόημα... ^_^

 

 

(...και πέραν της πλάκας, είμαι βέβαιος ότι δεν κόμισα γλαύκας, αλλά μια μικρή αφορμή για να πιάσει κανείς σχετική κουβέντα, μπορεί και ν' αποδειχτεί χρήσιμη...Φαντάσου σε πχ στο επόμενο Πανελλήνιο Συνέδριο Ιδιωτών Οδοντιάτρων, ν' ανεβαίνεις στο βήμα, και να λες "...λοιπόν παιδιά, είπα να πω κι εγώ ένα κατιτίς που είχα στο μυαλό. Δε θα σας κουράσω πολύ - είχα πριν καιρό μια κουβέντα μ' έναν Ινδιάνο στο Διαδίκτυο, η οποία μου θύμισε το πόσο μαλάκες είμαστε κι εμείς κι οι οδοντοτεχνίτες, που δεν κοιτάμε να συνεταιριζόμαστε, να συστεγαζόμαστε και γενικώς να την συμπαλαίψουμε πριν αρχίσουμε να μιλάμε σλαβοβουλγάρικα, και είπα να ανοίξω την κουβέντα και εδώ, για να γίνει μια πρώτη προσέγγιση, να ακουστούν γνώμες, να φανούν τάσεις, κλπ..."

...κλπ  B) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν χρειάζεται να τρέχετε στα Σκόπια για φτηνό οδοντίατρο. Σε όλα τα μέρη της Ελλάδας υπάρχουν πολύ φτηνοί οδοντίατροι που έχουν πολύ δουλειά και είναι και πολύ καλοί*. Παντού υπάρχουν οδοντίατροι που έχουν τελειώσει στην Αλβανία, Σερβία, Βουλγαρία κλπ που έχουν πολύ χαμηλές τιμές. 

 

Εγώ πχ, ξέρω έναν εδώ στην Πάτρα που έχει τελειώσει Σερβία και πέρνει 25Ε το σφράγισμα την στιγμή που εγώ παίρνω 50 και 60. Και μάλιστα είναι και πολύ καλός. Σε ένα γνωστό μου παιδί που πήγε του βρήκε και του έκανε 25 σφραγίσματα και του πήρε μαζί με κάτι άλλα 700Ε την στιγμή που εγώ του είχα βρει  3 δηλαδή κόστος 150Ε. Και μάλιστα του έκανε 5-5 τα σφραγίσματα. 5 σφραγίσματα σε 20 λεπτά ενώ εγώ ο άχρηστος κάνω 30-45 λεπτα για το ένα με 10 χρόνια ιατρείο. Αυτός ο "οδοντίατρος" έχει πολύ δουλειά, ενώ έχει ανοίξει μόλις 2 χρόνια. Να δούμε σε 5 χρόνια που θα βρίσκεται...

 

 

 

 

 

*σύμφωνα με τους πελάτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός από τον ‘’Ινδιάνο’’, να θυμηθεί ότι συνάντησε και αυτόχθονες που του υπενθύμισαν, ότι και αυτοί επένδυσαν, μέσω των φόρων (και όχι μόνο), στο (στα) πτυχία των περισσότερων γιατρών και οδοντιάτρων ειδικότερα. Που, οι περισσότεροι, δεν έχουν ούτε υψηλότερο IQ, ούτε είναι καλύτεροι επιστήμονες από πολλούς άλλους (όχι όλους) με πτυχία ευρωπαϊκών ή αμερικάνικων πανεπιστημίων, που πλήρωσαν για να τα αποκτήσουν.

 

Παλαιότερα γνώρισα καρδιολόγο, πτυχιούχο ευρωπαϊκού πανεπιστημίου με μεταπτυχιακό σε αμερικάνικο (αμφότερα με άριστα) και πρώτο «βοηθό» (στο δημόσιο νοσοκομείο) κορυφαίου καθηγητή. Όταν αποχώρισε και άνοιξε ιδιωτικό ιατρείο, πριν 20 χρόνια-εποχή χρυσών αγελάδων- είχε, χαμηλότερες τιμές από τους υπόλοιπους συναδέλφους του. Ακόμα και αυτούς με ένα πτυχίο, με μικρότερη εμπειρία και δυνατότητες.

 

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι άπληστοι, πλεονέκτες, αχόρταγοι, ή τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ!

 

 

 

 

Παιδιά, δεν χρειάζεται να τρέχετε στα Σκόπια για φτηνό οδοντίατρο. Σε όλα τα μέρη της Ελλάδας υπάρχουν πολύ φτηνοί οδοντίατροι που έχουν πολύ δουλειά και είναι και πολύ καλοί*. Παντού υπάρχουν οδοντίατροι που έχουν τελειώσει στην Αλβανία, Σερβία, Βουλγαρία κλπ που έχουν πολύ χαμηλές τιμές. 

 

Εγώ πχ, ξέρω έναν εδώ στην Πάτρα που έχει τελειώσει Σερβία και πέρνει 25Ε το σφράγισμα την στιγμή που εγώ παίρνω 50 και 60. Και μάλιστα είναι και πολύ καλός. Σε ένα γνωστό μου παιδί που πήγε του βρήκε και του έκανε 25 σφραγίσματα και του πήρε μαζί με κάτι άλλα 700Ε την στιγμή που εγώ του είχα βρει  3 δηλαδή κόστος 150Ε. Και μάλιστα του έκανε 5-5 τα σφραγίσματα. 5 σφραγίσματα σε 20 λεπτά ενώ εγώ ο άχρηστος κάνω 30-45 λεπτα για το ένα με 10 χρόνια ιατρείο. Αυτός ο "οδοντίατρος" έχει πολύ δουλειά, ενώ έχει ανοίξει μόλις 2 χρόνια. Να δούμε σε 5 χρόνια που θα βρίσκεται...

 

1. Τα «κόλπα» αυτά είναι παλαιά και περισσότερο υπεύθυνοι είστε εσείς, οι άλλοι οδοντίατροι (gr). Είτε με την ιδιότητα του πολιτικού, που τρέχει να λύσει τα «προβλήματα» του κλάδου και μόνο, είτε με την ιδιότητα του ενεργού πολίτη (που οφείλατε να έχετε αλλά την αποποιηθήκατε), είτε σαν οδοντιατρικός σύλλογος.

2. Τα 3 σφραγίσματα που γίνονται 5-6, τα ξέραμε και από παλιά, πριν ξεκινήσει η νέα, σύγχρονη κατάρρευση της «Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας» και οι μεταναστεύσεις των λαών…

Μας τα έμαθαν οι αυτόχθονες «επιστήμονες» και οι φοιτητές της οδοντιατρικής σχολής (υπό την εποπτεία του ιερατείου των καθηγητών), που, «χρειάζονταν» αυτό το σφράγισμα. Καταλαβαίνεις τι λέω…

3. Νομίζω ότι δεν είναι κατάλληλο το θέμα και η εποχή, να ξεκινήσουμε συγκρίσεις του Ελληνικού με τα πανεπιστήμια της Αλβανίας, της Σερβίας, της Βουλγαρίας. (αυτό το τελευταίο τι το ήθελες, είχαν τμήμα πληροφορικής, πολλά χρόνια πριν το δούμε στη χώρα μας)

- Να σου θυμίσω, ότι στο ελληνικό πανεπιστήμιο και σε κορυφαία ευρωπαϊκά, υπάρχουν καθηγητές και αναπληρωτές καθηγητές που έκαναν το διδακτορικό τους στην Βουλγαρία, στην πρώην Γιουγκοσλαβία, στην πρώην Αν. Γερμανία, στην Πολωνία, στην πρώην Τσεχοσλοβακία κτλ.

4. Τα ξέρουν αρκετοί, ο καλύτερος οδοντίατρος δεν είναι ούτε ο πιο γρήγορος ούτε ο πιο αργός. Ένα σφράγισμα μπορεί να χρειασθεί από μερικά λεπτά της ώρας έως μερικές επισκέψεις και φυσικά περισσότερο χρόνο, ο οδοντίατρος και ο "Θεός" ξέρουν καλύτερα.

- Μερικοί άνθρωποι, με το πέρασμα του χρόνου γίνονται «χειρότεροι» επιστήμονες και επαγγελματίες, για πολλούς λόγους. Το είπε και ο ''fylatos'', με άλλο τρόπο, παραπάνω.

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθουμε ...Έτσι να πετάμε τα λεφτά μας στα υποκρατήδια που το παίζουν και Μακεδόνες ...Ντροπή...Θα έμενα με χαλασμένα δόντια παρά να πάω να τα φτιάξω εκεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθουμε ...Έτσι να πετάμε τα λεφτά μας στα υποκρατήδια που το παίζουν και Μακεδόνες ...Ντροπή...Θα έμενα με χαλασμένα δόντια παρά να πάω να τα φτιάξω εκεί .

Ναι καλά, να σε πιάσει ο πόνος και να μην σταματά, και όχι στα Σκόπια θα πας, σκατά θα φας για να στο φτιάξει κάποιος και να σταματήσει. Και μιλάς για πονόδοντο που δεν βαστιέται με τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα σε προηγούμενη σελίδα ξανά , απο την στογμή που υπάρχουν τουλάχιστον στην Β.Ελλάδα αρκετοί Οδοντίατροι με προσιτές τιμές ( αρκεί να ψάξεις ) και ειδικά για την Θεσσαλονίκη είναι και η Οδοντιατρική Σχολή μια λύση προσιτή , δεν υπάρχει λόγος ωστε Έλληνας να πάει στα Σκόπια . Πόσο μάλλον να πάει και να αφήσει χεήματα εκεί .

Μόνη δικαιολογία είναι να θέλει να πάει πχ Ρουμανία και επειδή υπάρχει πρόβλημα στα Βουλγαρικά σύνορα αναγκαστικά θα κάνει τον κύκλο απο την Φυρομ .

( οπως πρόσφατα δυστυχώς αναγκάστηκα να κάνω )

Παρακαλώ , ας προσέχουμε τις επιλογές μας .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά να πάθουμε ...Έτσι να πετάμε τα λεφτά μας στα υποκρατήδια που το παίζουν και Μακεδόνες ...Ντροπή...Θα έμενα με χαλασμένα δόντια παρά να πάω να τα φτιάξω εκεί .

 

...μόνο στα υποκρατίδια; Στα σχολεία να δεις πώς τα πετάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

πες μου τον οδοντοτεχνίτη σου γιατί χρεώνει 40% κάτω από τον δικό μου. Αα και το να λες όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες είναι εκτός από γενικόλογο και προσβλητικό ανίδεο. Δηλαδή και αυτοί που δουλεύουν στο κοινωνικό ιατρείο κλέφτες είναι; Στον ts ας πάει στην οδοντιατρική σχολή στο μεταπτυχιακό ή στο προπτυχιακό. Μια χαρά δουλειά θα του κάνουν και θα του μείνουν και τα λεφτά από την βενζίνη.  

 

Να πω ότι δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει σαπίλα στο χώρο μου, όπως και σε όλους τους χώρους αλλά:

 

-τα μηχανήματα στην Ελλάδα οι εταιρείες τα πουλάνε 50% πάνω από ότι στην Ρουμανία πχ

-τα υλικά 50-60%

-υπάρχει υψηλή φορολογία 

-οι τεχνίτες έχουν συνεταιριστεί και έχουν βάλει πλαφόν. Ο μέσος οδοντίατρος βγάζει λιγότερα από τον μέσο τεχνίτη

-τα ασφαλιστικά ταμεία έδιναν κάτι κοντά στα 5Ε ανά σφράγισμα στους οδοντιάτρους (οκ). Τέλος καλύπτουν μέρος από τις μασέλες και τα μασελάκια. 

 

Το να πάει κάποιος στα Σκόπια δεν με στεναχωρεί. Το να πάει κάποιος στα τυφλά είναι λάθος. Καλά κάνει ο ts και κάνει έρευνα αγοράς. Αν δεν μπορεί να επωμιστεί το κόστος στην Ελλάδα καλά θα κάνει να τα φτιάξει όπου μπορεί. Απλά μην πάει στο πιο φτηνό για το κόστος μόνο. 

Αν οι τιμές των τεχνιτών δεν προσαρμοστούν, δεν θα εξορθολογιστεί το κόστος και στην Ελλάδα. Να το πω διαφορετικά, γιατί για έναν καθαρισμό μπορείς να βρεις άνετα οδοντίατρο με 30Ε; Γιατί δεν έχει κόστος τεχνίτη. Δεν το ρίχνω στους τεχνίτες απλά λέω ότι δεν είναι δυνατόν να λέμε όλους τους οδοντιάτρους κλέφτες και να αγνοούμε τη πολυπλοκότητα του προβλήματος. Ένας οδοντίατρος σπούδασε μίνιμουμ 5 χρόνια, το ιατρείο του κόστισε 80000+, τα υλικά κάθε μήνα (μαζί με τον τεχνίτη) 2000+. Αν έχει κάνει μεταπτυχιακό άλλα 3 χρόνια και πόσα λεφτά για το μεταπτυχιακό. 

Υπάρχουν επαγγέλματα που κερδοσκοπούν περισσότερο από τους κακούς οδοντιάτρους στο σύνολο τους (αναφέρθηκαν παραπάνω, υδραυλικοί κλπ) που δεν τους κράζει τόσο ο κόσμος. Ή μήπως νομίζετε ότι όλοι οι οδοντίατροι έχουν βίλες και γιώτ;

 

TS διάλεξε γιατρό που να εμπιστεύεσαι, πιστοποιημένο (με καλό πτυχίο και γνώσεις, ρώτα για αυτά μην ντρέπεσαι, πρέπει να σου πει!), ακόμα και από τα Σκόπια (το από που είναι δεν μου λέει κάτι) και κάνε τη δουλειά που χρειάζεσαι για να έχεις καλή στοματική υγεία. 

 

υγ οι ασφαλιστικές δεν μας εντάσσουν γιατί δεν θέλουν να καλύψουν το κόστος του οδοντιατρικού λάθους, δεν καλύπτουν δλδ το malpractice. Δεν γίνεται μόνο στην Ελλάδα αυτό. Αν και κατά την γνώμη μου κάθε οδοντίατρος πρέπει να έχει ασφάλεια για malpractice.

Επειδή έθιξες το θέμα εκμετάλευσης οδοντιάτρων από οδοντοτεχνίτες έχω να σου πώ οτι κάτι τέτοιο αντικειμενικά δεν ισχύει και δεν ξέρω τι προσπαθείς να βγάλεις από όλο αυτό. Θες να μας πείς ότι  η μερ.οδοντοστοιχία που το εργαστηριο την δίνει απο 160-220 ευρώ κερδίζει παραπανω απο έναν οδοντίατρο που η τιμή ξεκινάει από 800 ευρώ ενω το 95% της δουλειάς την έχει κάνει ο τεχνίτης(ο οδοντίατρος πέρνει τα μέτρα και τις καταγραφές)Επίσης θες να μας πεις οτι και στην ακίνητη κερδίζει ο τεχνίτης όταν οι τιμές σε ένα μέσο εργαστήριο κυμαίνονται απο 30-60 ενώ ο οδοντιατρος χρεώνει ανάλογα τα κέφια του τουλάχιστον 3 φορες πάνω.Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι το κόστος των μηχανημάτων σας με ενός οδοντοτεχνικού εργαστηρίου δεν εχει καμία σχέση ακόμα και αν το εργαστήριο είναι τεχνολογικά πισω (χωρις laser και scanner).Μην σχολιασω τις γεφυρες που τα ενδιαμεσα ειναι λεφτα  του αερα.Να πουμε για τις επαναληψεις? που ειτε φταιει ο οδοντίατρος ειτε οχι τις χρεωνεται ο τεχνιτης?Και εχω μια άλλη ερώτηση ρε παιδία αφου ισχυρίζεστε οτι ένα μέσο οδοντ.εργαστήριο βγάζει περισσότερα λεφτά  απ οτι ένας μέσος οδοντίατρος τότε γιατι σπουδάσατε τόσα χρόνια όπως λες ,για το τίποτα? Λοιπον ας αφησουμε τα παραμυθια γιατι ξέρουμε πολύ καλά ποιός κερδοσκοπεί και εκμεταλλεύεται και ας βαλει στο μυαλο του ο κάθε οδοντιατρος οτι ο οδοντοτεχνιτης του ειναι ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ του οχι υπαλληλος του και οτι ο καθε οδοντοτεχνιτης ειναι ξεχωριστος το ιδιο και οι δουλειες του,δεν ειναι παπουτσια ιδια μαρκας που σε αλλο μαγαζι θα τα βρει ποιο φθηνα και σε αλλο ποιο ακριβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα μίνιμουμ 80000. Όπως άλλωστε δεν έχουν όλα τα οδοντοτεχνικά εργαστήρια scanner. Αν το πάμε έτσι αν βάλω και εγώ laser σκληρών ιστών και cerec blue cam (και έτσι δεν σου στέλνω και όλη μου τη δουλειά εκτός από τις ολικές-μερικές άντε και καμιά μεταλλοκεραμική, αν υπάρχει λόγος γιατί το κόστος ανά στεφάνη βγαίνει πιο φθηνά στην ολοκεραμική cerec από 50Ε, άσχετα που για άλλο λόγο βάζεις cerec όχι για το κόστος) τότε να δούμε τι είναι πιο ακριβό.

 

Αλλά χάνεις το νόημα. Αν ο οδοντίατρος στα σκόπια χρεώνει 60-80Ε τη στεφάνη (πιο λίγο και από την οδοντιατρική σχολή) και εσύ μου έχεις 50Ε τη στεφάνη καταλαβαίνεις ότι αν θέλω να τον ανταγωνιστώ και ρίξω την τιμή στα 80-90Ε θα έχεις εσύ μεγαλύτερο κέρδος από εμένα και καμία ευθύνη (την έχω εγώ που σε διάλεξα και έλεγξα τη δουλειά σου). 

 

Αυτή είναι η συζήτηση. Τώρα ψάξε και βρες συναδέλφους σου από τα Σκόπια, δες τι υλικά βάζουν, δες πόσο αγόρασαν τα ίδια μηχανήματα που αγόρασες εσύ διπλά λεφτά και έλα να μιλήσουμε. Δε λέω ότι φταις αποκλειστικά εσύ και ο κλάδος σου. Ούτε έγραψα ότι οι οδοντίατροι είναι άγιοι. Απλά η αισχροκέρδεια ξεκινά από τους εμπόρους μηχανημάτων και επειδή βάζει ο καθένας μας το καπέλο του φτάνουμε σε αυτό το σημείο που είμαστε τώρα. Ούτε χρεώνει ο μέσος Έλληνας 500% πάνω δλδ 250Ε τη στεφάνη (ναι υπάρχει και οδοντίατρος που θα χρεώσει 400 αλλά για empress II πρόσθιο δόντι με stain n glaze ίδιο με το διπλανό). Μη τρελαθούμε. Αλλά δεν το συνεχίζω, αν θες στείλε μου pm. 

 

Και για του λόγου το αληθές

 

http://endomak.com.mk/?page_id=1072

 

60 E με βασικό κράμα. 150-200 ζιρκονίας/ αλουμίνας cerec. 

 Αα και για να μην ξεκινήσουμε τη συζήτηση περι υλικών και καλής/κακής δουλειάς, ε η ips emax που βάζουν στο cerec η ίδια είναι και κάνει 200Ε το δόντι. 

 

Οπότε αν είναι πάμε να την αράξουμε μαζί γιατί αν εσύ χρεώνεις 50 και αυτοί 60 την κάτσαμε ομαδικά. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός. Πρέπει να ρίξεις τις τιμές και να τις ρίξω και εγώ, για να έχουμε ανταγωνιστικό τιμοκατάλογο σε σχέση με τους (ελληνόφωνους πλέον) γείτονες στα 100χλμ. Απλά

Φιλε μου καλε μαλλον τα εχεις μπερδεψει λιγο ,εδω ειναι Ελλαδα ,οταν απαιτεις ο τεχνιτης να κατεβασει τιμη κατω απο 50  ευρω την στεφανη ενω ολα γυρο (υλικα ,μηχανηματα, τροπος ζωης )οχι μονο δεν εχουν φθηνυνει αλλα ακριβυνει, εισαι τουλαχιστον αφελης,Μας δειχνεις ντοκουμεντα απο τις τιμες των Σκοπιων και τις Βουλγαριας, εμενα πρεπει να μου πει κατι αυτο??

Για βαλε τις τιμες της Ελλαδας και μετα κανουμε κουβεντα ,γιατι και εγω μπορω να σου αραδιασω τις τιμες της Γερμανιας,αλλα που θα μας βγαλει αυτο??

Λες οτι για της υπερβολικες τιμες τον οδοντιατρων φταινε οι τεχνιτες,το ακουσαμε και αυτο και το πιο λυπηρο ειναι οτι το πιστευεις κιολλας,τι να πω?Αυτα λετε και στους πελατες και οταν οι καημενοι ακουνε τις αληθεινες τιμες των τεχνιτων τραβανε τα μαλλια τους!!Οπως ειπε και ο συνναδελφος παραπανω αντι για 500 και 600% βγαλτε 100 ή 200% για να χτυπησετε τιμες,τα 5 - 10 ευρω που θα σου κοψει ο τεχνιτης θα σε κανουν να κατεβασεις τιμες?? Αυτα τα 5 ευρω ειναι που σε κρατανε και δεν μπορεις να γινεις ανταγωνιστικος?Απο 50 να την παμε 45 ?(το οποιο στα περισσοτερα εργαστηρια εχει γινει)

"Εντάξη" να κοροιδευετε  τους πελατες ,αλλα δυστυχως τους τεχνιτες δεν μπορειτε να τους κοροιδεψετε.

Εν τελη αν θες να πουμε πιο ειναι το σωστο, ο πελατης πρεπει να ενημερωνεται ξεχωριστα για τις τιμες του τεχνιτη και του οδοντιατρου ,και μετα θα σου ελεγα αν ο πελατης θα ξαναπαταγε στο ιατρειο σου ή αν θα εψαχνε αλλη λυση στα Σκοπια.

Εγω προσωπικα με ενα εργαστηριο που μεχρι στιγμης μου εχει στοιχισει 250.000(γιατι μην ξεχναμε οτι το εχω στην Ελλαδα οχι σταΣκοπια και εχω laser και scanner,επειδη οδοντιατροι σαν και εσενα θα ελεγαν ,καλα σοβαρο εργαστηριο εχεις χωρις laiser?)δεν δεχομαι απο ανθρωπους μορφωμενους με πτυχια να μου κανουν παζαρια για 2 και 5 ευρω ειναι τουλαχιστον ξεφτιλα και πραγματικα δειχνει πληρη αγνοια των πραγματων .Λυπαμαι πραγματικα που υπαρχουν τετοιοι επαγγελματιες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους όσους είναι εκτός του χώρου να έχετε στο μυαλό σας ότι ο οδοντοτεχνίτης είναι το εργοστάσιο και ο οδοντίατρος ο μεσάζοντας. Υπάρχουν δουλειές όπου ο οδοντίατρος είναι απαραίτητος και άλλες που ο οδοντίατρος είναι απλά μεσάζοντας.

Και για να τα λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους ο οδοντίατρος αγοράζει το δόντι με 50 ευρώ και το πουλάει 150-180. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όλους όσους είναι εκτός του χώρου να έχετε στο μυαλό σας ότι ο οδοντοτεχνίτης είναι το εργοστάσιο και ο οδοντίατρος ο μεσάζοντας. Υπάρχουν δουλειές όπου ο οδοντίατρος είναι απαραίτητος και άλλες που ο οδοντίατρος είναι απλά μεσάζοντας.

Και για να τα λέμε και τα πράγματα με το όνομα τους ο οδοντίατρος αγοράζει το δόντι με 50 ευρώ και το πουλάει 150-180. 

Και αυτο ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων,υπαρχουν οδοντιατροι δηθεν κυριλε που κατω απο 200 ευρω δεν κατεβαινει το δοντακι,.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να μην ειναι σοβαρο;Μεθοδος αναλογικη λεγεται..Αφου κατι δεν λειτουργησε μεχρι τωρα. Δεν θα λειτουργησει και γενικα. Αρα ας προσπαθησουμε να τους τιμωρησουμε μηπως αλλαξουν μυαλα.

Κάτι παρόμοιο λέω κι εγώ,όποτε προκύπτει συζήτηση για την κοινωνικοοικονομική κατάντια της χώρας μας...

 

Λέω δηλαδή πως από τη στιγμή που με τα όσα έγιναν (και εξακολουθούν να γίνονται) δεν έχει αλλάξει τίποτε προς το καλύτερο,δεν έχει βγει κανένας με όπλο επειδή έμεινε π.χ. άστεγος ,δεν έχει γίνει τίποτε μαζικό παρά την εξαθλίωση μεγάλης μερίδας συμπολιτών μας...ίσως το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι όχι απλά να τους "τιμωρήσουμε" καταναλώνοντας τα χρήματα μας σε ξένες αγορές αλλά και να μεταναστεύσουμε το συντομότερο δυνατό ούτως ώστε να μείνουν στην Ελλάδα μόνο συνταξιούχοι,απατεώνες πολιτικοί,κομματόσκυλα,τεμπέληδες κ.α. κι έτσι να βοηθήσουμε να σκάσει η φούσκα πιο γρήγορα,να γίνει το ολικό "restart" και κατόπιν ενός διαστήματος γερής πείνας να σταθούμε ξανά (εκτός Ευρωζώνης) στα πόδια μας...

Αυτα με τις υπερτιμολογησεις που λες saya επιβεβαιωνουν ποσο αδαης εισαι για το θεμα που μιλας (οπως συνηθως συμβαινει). Σε πολλα προιοντα οι τιμες εντος Ελλαδας παιζουν στα ισα τις τιμες σε χωρες με πολυ μικροτερη φορολογηση επιχειρησεων/ΦΠΑ/υπαλληλων κλπ.

Τις προάλλες που ήμουν Βουκουρέστι έφαγα σε κεντρικό KFC της πόλης ένα burger με 3,9 lei (περίπου 80 cent του €)...το ίδιο burger στο Mediterranean Cosmos στη Θεσσαλονίκη το είχα πληρώσει 3,2 €!Αλλά ναι ξέχασα,είμαστε "αδαείς"...

 Αν οι τιμές των τεχνιτών δεν προσαρμοστούν, δεν θα εξορθολογιστεί το κόστος και στην Ελλάδα. Να το πω διαφορετικά, γιατί για έναν καθαρισμό μπορείς να βρεις άνετα οδοντίατρο με 30Ε; Γιατί δεν έχει κόστος τεχνίτη. Δεν το ρίχνω στους τεχνίτες απλά λέω...

Μ'αρέσει που μιλάς για "30€" λες και είναι φιστίκια...μου θύμισες ένα συμφοιτητή μου ο οποίος έχει δύο γονείς ιατρούς με ιδιόκτητα ιατρεία και οι δύο σε νησί (καταλαβαίνετε για τι λεφτά μιλάμε) και μου έλεγε ότι του έδιναν 800€/μήνα μόνο για τις εξόδους του και μάλιστα "γιατί δεν ήθελαν να τον κακομάθουν"!!! :rolleyes: 

Είναι εμφανές ότι στην Ελλάδα υπάρχουν αυτοί που ζουν στην πραγματικότητα και αυτοί που ζουν στο δικό τους κόσμο,τον οποίο έπλασαν υπό την ανοχή του Ελληνικού κράτους και των αφελών προβάτων καταναλωτών...ε λοιπόν μια απ'αυτές τις ομάδες ατόμων είστε εσείς οι οδοντίατροι αγαπητέ!

Γιατί ρε να σου δώσει 30€ για μια οδοντιατρική εργασία της πλάκας,με μηδενικό για σένα κόστος που διαρκεί 5-10 λεπτά;;;Στα Σκόπια με το 10% του ποσού (3€) θα κάνει την ίδια ακριβώς δουλειά!Μπορεί και καλύτερη,δεδομένου ότι εκεί οι άνθρωποι θα θέλουν να τον ξαναδούν,σεβόμενοι τον πελάτη και το συνάλλαγμα που τους φέρνει!

 

Κατά τ'άλλα είτε σου αρέσει είτε όχι ΟΛΑ τα ρίχνεις στους οδοντοτεχνίτες και δυστυχώς δεν πείθεις!

Όσοι δραστηριοποιήστε στη Βόρεια Ελλάδα,παρακαλάτε να μη ξυπνήσουν οι πελάτες σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 για καθαρισμό σου φαίνονται πολλά εσένα;

Το μηδενικό κόστος που επικαλείσαι το έχεις υπολογίσει; Επιχείρηση δική σου πάντως δεν έχεις, αυτό είναι σίγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...