Προς το περιεχόμενο

Σοκολατολογία-Σοκολατογνωσία


evabb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ρεγουλα παντως το πιπερι, και σιγα σιγα αλλαζε το, θα δεις ειναι αρκετα νοστιμο

Ναι σκεφτόμουν να βάλω για αρχή το 1/4 από οσο βάζω σε αλατι. Θα δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ελαιολαδο σε αλλες χωρες ειναι το κυριως συστατικο σε κεικ.

Και στην ελλάδα που παραδοσιακά το προτιμάνε απο το βουτυρο. Η μητέρα μου πχ φτιάχνει το κλασσικο κεικ βουτυρου με λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως η σοκολατα με πιπερι που αναφερθηκε πριν τα σπαει απλα. Εχω δοκιμασει και με λεβαντα που ηταν οκ αλλα καπως meh και με τσαι που ηταν καρα σουπερ. Με καταστρεφετε με καθε (οντοπικ) ποστ που κανετε σε αυτο το θεμα να το ξερετε ε. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι το λεγομενο σπορελαιο, ειναι αρκετα συχνη η χριση του επειδη δεν εχει εξτρα υγρασια οπως το βουτυρο και σε μερικες συνταγες δεν το θελεις. Το ελαιολαδο εχει δυνατη γευση, τελευταια φορα που ειχα φαει ηταν κεικ ελαιολαδου και βανιλιας και ηταν απλα τρομερο.

Για ελαιόλαδο ελεγα και γω. Μια άλλη φορά ειχε φτιάξει η μανα μου τσουρέκια με ελαιολαδο. Εγω περίμενα να μην βγει καλο χωρις βουτυρο, αλλα ηταν πολυ νοστιμα. Γενικα οταν φτιαχνει γλυκά που θελουν βουτυρο παντα βαζει ελαιολαδο, εκτος αν ειναι 100% απαραιτητο (πχ αν χρειαζεται να το κανεις κρεμα με ζαχαρη κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα τα υλικά για τα σοκολατακια.αυριο λογικά θα δοκιμάσω να τα φτιάξω. Προς το παρόν έφαγα μια σερανο και ναι καλά κρατάει αλλά υπαρχει τσιγκουνιά στη γέμιση ρε γαμωτο.

 

Με πιπέρι και με καυτερή έχω φαει αλλά με αλάτι πότε. Μπαίνει στα υπόψη ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...