Προς το περιεχόμενο

Λεύκη,τρόποι θεραπείας και ψυχολογική κατάσταση


ΜΑΝΩΛΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε σνόμπαρα αυτό που είπες btw. Απλά ήθελα μια πιο λεπτομερή απάντηση γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς κολλάνε οι "δυσχρωμίες" με την άθληση. Αλλά από τη στιγμή που λες ότι δεν έχουν προσδιοριστεί τα αίτια, πάσσο. Τα πάντα παίζει να κολλάνε.

Επεξ/σία από MsquitoPrincess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεια σας και από εμένα είμαι νέο μέλος στην παρέα σας , έχω μια κορη 8 1/2 ετών όπου εδω και 2 χρόνια εχει ξεκινήσει λεύκη με αρχή τα γόνατα (μετά από δυνατό πέσιμο ξεκίνησε), μετά πήγε στους αστραγάλους, στα δάχτυλα χεριών και ποδιών και στο βλέφαρο του δεξιου της ματιού, κάνουμε ένα χρόνο Ομοιοπαθητική και το μόνο που έχουμε καταφέρει είναι κάπως να φρενάρουμε την ταχύτητα εξάπλωσης, έχουμε ακούσει διάφορα για θεραπεία της Λέυκης αλλά και το αντίθετο ότι δεν υπάρχει καμία θεραπεία, εδω να σημειωσω ότι υπάρχει κληρονομηκότητα από την μητέρα μου (εχουν και η 4 της αδελφές και η γιαγιά μου αλλά όχι η μητέρα μου), πρώτος μου ξάδελφος (η μητέρα του είναι μια από τις αδελφές της μητέρας μου που εχει λεύκη) στον Καναδά το έχει ψάξει πολύ στενά με συναδέλφους του γιατρούς οι οποίοι έχουν άμεση σχέση με την Λεύκη και η απάντηση είναι δεν υπάρχει κάποιο φάρμακο το οποίο έχει αποδείξει ότι βοηθάει στην εξαφάνιση της Λευκης :mad: , πριν από αρκετό καιρό άκουσα μια ιστορία για μια κόρη φίλης της πεθεράς μου όπου μετά από διαζύγιο γέμισε ολόκληρη και η μόνη λύση που βρήκε ήταν η αλοιφη PROTOPIC, εξαφανίσθηκε όλη η λεύκη (την είδε η πεθερά μου την κοπέλα και δεν το πίστευε ότι έγινε καλά το δέρμα της) , ξέρετε εσείς κάτι για αυτή την αλοιφή ? Θ α εκτιμούσα κάθε απάντηση διότι κοντεύουμε να τρελαθούμε, δεν τολμώ να την βάλω στην μικρή ακόμα γιατί είναι πολύ μικρή ακόμα... σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δα και σε προηγούμενο ποστ και μου 'κανε εντύπωση.Πώς ακριβώς βοηθάει η γυμναστική στο να μειωθούν τα συμπτώματα?

 

Δεν μπορώ να σου δώσω επιστημονική απάντηση. Μόνο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου γνώμη μετά από τα άπειρα που έχω διαβάσει για το θέμα.

 

Τα μελλανοκύτταρα καταστρέφονται από νευροτοξίνες (1η θεωρία), ή από το ανοσοποιητικό σύστημα(2η θεωρία), ή από τις υπόλοιπες γνωστές θεωρίες που δεν κολλάνε με αυτό που θα πω.

 

Όταν γυμνάζεσαι ο μηχανισμός "άνθρωπος" λειτουργεί καλύτερα, λαδώνεται (μεταφορικά) και αποβάλει τοξίνες μέσω του ιδρώτα. Επίσης βελτιώνονται οι λειτουργίες πολλών των οργάνων. Όταν έχεις ένα μηχανισμό που λειτουργεί καλύτερα, έχεις και βελτίωση άλλων λειτουργιών.

 

Όσο αναφορά στον ήλιο που ανέφερα παραπάνω: Είναι κ αυτό ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ συμπέρασμα και σε καμία περίπτωση δεν το προτείνω (δεν είμαι και γιατρός). Το δέρμα είναι ευαίσθητο.

 

Βέβαια να σας πω εδώ 2 ΓΕΓΟΝΟΤΑ.

1. Ο μπαμπάς μου έχει από τα 20 (όπως και γω). Ο τρόπος που κατάφερε να τα μειώσει στο μισό ήταν όταν ένα καλοκαίρι πήρε ένα μικρό ιστιοπλοϊκό σκαφάκι και πέρασε όλο το καλοκαίρι σε παραλίες και ήλιους ( ;) )

2. Το καλοκαίρι που έκανα την θεραπεία στο Νεοτις, πήγα 2 φορές διακοπές, σύνολο 15 μέρες. Είχα καλή παρέα κ δεν ντρεπόμουν να κάθομαι στον ήλιο πρωί-μεσημέρι-βράδυ. Δεν ξέρω αν βοήθησε, αλλά θεραπεία κ ήλιος μαζί μείωσαν τα σημάδια στο πρόσωπο μου στο μισό.

 

Έχει κάποιος εμπειρία από το κέντρο αισθητικής που αναφέρω πιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν χαιρετώ όλους τους "συνπάσχοντες",άλλους πολύ και άλλους λίγο,αν και δεν εχει τοσο πολυ σημασια.Θελω να επισημανω ορισμενα πραγματα ,τα οποια αν θελετε τα συζηταμε.1ον μια λευκη κηλιδα ή περισσοτερες ,μπορει να σου δημιουργησει μια ψυχολογικα ασχημη κατασταση,η οποια δεν εχει μετρο,γιατι απλουστατα ο καθε ανθρωπος διαφερει απ τον αλλο σημαντικα,πχ καποιος χωριζει και δεν μπορει να βαλει μπουκια στο στομα του ενω αλλος γινεται τετραπαχος,αλλη ανακαλυπτει οτι εχει λευκη και λεει "δεν βαριεσαι",ενω αλλη χανει τον υπνο της και την ηρεμια της και κοιτιεται στον καθρεπτη 200 φορες την μερα,αντιμετωπιση γι αυτο δεν υπαρχει ή εισαι δυνατος-η ή δεν εισαι,γι αυτο λοιπον και τα διαφορετικα αποτελεσματα σε καθε λογης θεραπεια,περα τον γενετικο.Η λευκη ειναι ενα προβλημα και οσο να λενε οι αλλοι δεν το βλεπουν,το βλεπουν,γιατι αμα γνωρισεις καποιον που κουτσαινει θα του λες καθε μερα οτι ειναι κουτσος,απλως πειθεις τον εαυτο σου να μην το βλεπεις και τον φερνεις σε δυσκολη θεση,εσυ ομως το βλεπεις, δυστυχως ,αν παψεις να το "βλεπεις" τοτε εισαι τερας ψυχικης δυναμης(και ειναι αρκετοι-ες) και η τυχον ιαση ή υφεση θα εχει σιγουρα μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας.2ον σιγουρα,απο αλλα δερματικα βαρυτερα νοσηματα,ας πουμε οτι ειμαστε πολυ καλυτερα,ειχα ενα φιλο που ειχε ψωριαση και μιλαμε οτι το δικο μας μπροστα σ'αυτο δεν ηταν αξιο αναφορας,η λευκη ειναι αποκλειστικα και μονο αισθητικο προβλημα.3ον κανενας μα κανενας δεν μπορει να σου πει οτι μπορει να θεραπευσει την λευκη,ακομα και μια τυχον θεραπεια μπορει να ειναι παροδικη και μετα απο λιγο να σε ξαναθυμηθει,λογω το οτι ειναι αυτοανοσο νοσημα οπως ο καρκινος πχ εκει που λες οτι καθαρισες να τονε ξανα σε αλλο σημειο,εδω ερχομαι να προσθεσω κατι χωρις να ειναι επιστημονικα τεκμηριωμενο,ανθρωποι με λευκη εμφανιζουν απο μηδενικη εως πολυ μικρη πιθανοτητα εμφανισης καρκινου,4ον σ αυτους που ειναι ψυχικα δυνατοι και δεν το δινουν σημασια θελω να εκφρασω τον θαυμασμο μου και θα εδινα πολλα για να τους μοιασω ομως και σ αυτους που ειναι σαν εμενα θελω να τους πω κατι το οποιο προσπαθω

να εχω μοτο στην ζωη μου "CARPE DIEM"(ΑΔΡΑΞΕ ΤΗΝ ΜΕΡΑ),να στε καλα ολοι σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Γεια σας κ από μένα..

Δοκίμασα laser νέας γενιάς (όχι PUVA) σε ένα κέντρο στην Αθήνα. Μένω Θεσσαλονίκη κ καταλαβαίνετε την ταλαιπωρία του αυθημερόν Αθήνα κ πίσω..

Η θεραπεία ήταν για 2 συνεδρίες τη βδομάδα. Λόγω του ότι είμαι φοιτητής, μπορούσα να κάνω μόνο μία.

Μέσα σε 3-4 βδομάδες άρχισα να βλέπω καλά αποτελέσματα.

Βέβαια, χαπακωνόμουν με C, φολικό οξύ και αντιοξειδωτικά (σε λογικές ποσότητες), έκανα γυμναστική και καθόμουν αρκετά στον ήλιο (μου είπαν να μην το κάνω, αλλά τα αποτελέσματα βελτιώνονται απίστευτα με ήλιο).

 

Στις περιοχές των ματιών είχα μείωση κατά 50%. Στους αγκώνες 25-30. Αλλά με το που άρχισαν τα αποτελέσματα, τελείωσαν οι επισκέψεις μου.

 

Φέτος, έχω μαζέψει αρκετά λεφτά. Θα παρατήσω τη δουλειά μου (ευτυχώς δέχτηκαν άδεια άνεφ) και για 2.5 μήνες, 2 φορές τη βδομάδα και με εντατική γυμναστική και βιταμίνες θα προσπαθήσω να μειώσω κατά 90% αυτή τη μαλακία (στόχος το 100%).

 

Όσοι ενδιαφέρεστε για το κέντρο, στείλτε μου μήνυμα (δε θα ήθελα να κάνω διαφήμιση).

Όσοι έχετε ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ κέντρο υπόψη προς Θεσσαλονίκη ΠΑΡΑΚΑΛΩ πείτε μου. Είναι μεγάλη η ταλαιπωρία και πολλά[/font]

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:57 ----------

 

θα ηθελα να μου πεισ για το κεντρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο μένα,

με ένα σχετικά γρήγορο ψάξιμο κατέληξα εδω : http://www.vitiligosupport.org/treatments_and_research/

Όπου υπάρχει αρκετή πληροφορία που επιβεβαιώνει σε ένα βαθμό όλες τις απόψεις που ακούστηκαν παραπάνω..

 

Η σελίδα στο wikipedia είναι : en.wikipedia.org/wiki/Vitiligo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. βρήκα το φορουμ σήμερα, και ήθελα τη γνώμη κάποιων που ξέρουν κάτι παραπάνω από μένα σχετικά με τη λέυκη. Είμαι 27 χρονών και πρώτη φορά φέτος παρατήρησα γύρω από τα μάτια μου (και τα δύο) μια χρωματική διαφορά, σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπο. Το χειμώνα δεν ξεχώριζε κάτι, (φοράω και γυαλιά και δεν πολυφαίνεται) αλλά τώρα που το πρόσωπο μου μαύρισε και βγάζω και λίγες φακίδες, φάνηκε η διαφορά αυτή.Είναι σχετικά μικρή η διαφορά και είναι και στα δύο μάτια και μοιάζει με το περίγραμμα που θα άφηναν τα γυαλιά σε κάποιον που μαύρησε απότομα στο πρόσωπο. Δεν έχω κανένα άλλο σημάδι σε άλλο μέρος του σώματος, δεν έχω κληρονομικότητα και δεν έχω περάσει κανένα ιδιαίτερο ψυχολογικό στρες, αντίθετα σε γενικές γραμμές η ζωή μλου κυλάει ομαλά. Είμαι λίγο αγχώδης και νευρικός άνθρωπος αλλά νομίζω σε λογικά πλαίσια. Πήγα σε μια δερματολόγο και μου είπε ότι της μοιάζει με λεύκη χωρίς όμως να μπορεί να μου το πεί με σιγουριά ακόμα. Συγνώμη αν σας κούρασα με πολλά λόγια αλλά επειδή μου ήρθε λίγο κεραμίδα, ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. βρήκα το φορουμ σήμερα, και ήθελα τη γνώμη κάποιων που ξέρουν κάτι παραπάνω από μένα σχετικά με τη λέυκη. Είμαι 27 χρονών και πρώτη φορά φέτος παρατήρησα γύρω από τα μάτια μου (και τα δύο) μια χρωματική διαφορά, σε σχέση με το υπόλοιπο πρόσωπο. Το χειμώνα δεν ξεχώριζε κάτι, (φοράω και γυαλιά και δεν πολυφαίνεται) αλλά τώρα που το πρόσωπο μου μαύρισε και βγάζω και λίγες φακίδες, φάνηκε η διαφορά αυτή.Είναι σχετικά μικρή η διαφορά και είναι και στα δύο μάτια και μοιάζει με το περίγραμμα που θα άφηναν τα γυαλιά σε κάποιον που μαύρησε απότομα στο πρόσωπο. Δεν έχω κανένα άλλο σημάδι σε άλλο μέρος του σώματος, δεν έχω κληρονομικότητα και δεν έχω περάσει κανένα ιδιαίτερο ψυχολογικό στρες, αντίθετα σε γενικές γραμμές η ζωή μλου κυλάει ομαλά. Είμαι λίγο αγχώδης και νευρικός άνθρωπος αλλά νομίζω σε λογικά πλαίσια. Πήγα σε μια δερματολόγο και μου είπε ότι της μοιάζει με λεύκη χωρίς όμως να μπορεί να μου το πεί με σιγουριά ακόμα. Συγνώμη αν σας κούρασα με πολλά λόγια αλλά επειδή μου ήρθε λίγο κεραμίδα, ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει τη γνώμη του.

Ευχαριστώ.

 

Γεια σου,

Είμαι μικρότερος από σένα (24) αλλά έχω διαβάσει τα άπειρα για το θέμα.

Ο καλύτερος τρόπος για να διαπιστώσεις αν όντως είναι, είναι να χρησιμοποιήσεις black light. Μπορείς να αγοράσεις μία λάμπα, είναι πολύ φτηνές. Άναψε τη σε δωμάτιο χωρίς φως (και μιας και θα κοιτάς τα μάτια, μπορεί να βοηθήσει καθρέφτης). Με αυτό τον τρόπο θα τονιστούν οι χρωματικές διαφορές. Αν δεις μεγάλες αλλαγές στο χρώμα τότε σίγουρα είναι αυτό. Δεν είναι μπακάλικη μέθοδος, είναι αυτό που κάνουν κ οι δερματολόγοι.

Αν είναι αρχή ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσεις θεραπεία για να μην επεκταθεί.

Ελπίζω να βοήθησα.

Καλές διακοπές!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα , όταν ανακάλυψα αυτό το forum όπου ομοιοπαθείς μιλάνε για τη λεύκη.

 

Λοιπόν , και εγώ σε ηλικία 22 ετών (δηλαδή πριν από 2 περίπου χρόνια) , καθώς διήνυα την τελευταία εξεταστική της Νομικής σχολής και τα είχα παίξει με το διάβασμα και το άγχος , και σε συνδυασμό με ενα χωρισμό που ήρθε στο καπάκι , παρατήρησα δύο μικρά άσπρα σημάδια στην άκρη του στόματος. Μετά από λίγο κάτι παρόμοια σημάδια εμφανίστηκαν στα γεννητικά και τα χέρια..... Όταν είδα ότι αυτά άρχισαν να επεκτείνονται , άρχισα να τρέχω στους γιατρούς. Οι Νο1 , Νο2 και Νο3 μου είπαν ότι θεραπεία δεν υπάρχει και να συμβιβαστώ. Ο Νο4 μου έδωσε μία αλοιφή (elidel) και μου είπε πρωί - βράδυ να βάζω στα σημεία που εμφανίζουν την δυσχρωμία , αλλά με το ρίσκο ότι παίζει το αποτέλεσμα να είναι αντίθετο , δλδ αντί να το σταματάει να το προκαλεί να επεκταθεί. Μετά από 2 χρόνια που βάζω την αλοιφή αυτή , τα σημάδια στην άκρη του στόματος έχουν φύγει σχεδόν τελείως , ενώ στα χέρια από ότι έχω καταλάβει απλώς το συγκρατεί , για να μην επεκταθεί.

 

Ρώτησα τους δικούς μου , μήπως και κάποιος στο σόι το είχε , και επέσε ο κλήρος σε εμένα να το κουβαλήσω , και έμαθα ότι μία θεία της μάνας μου , που η γυναίκα πέθανε σε ηλικία 92 ετών και πριν εγώ γεννηθώ , το είχε....

 

Τέλος πάντων , μέχρι στιγμής το έχω πάρει καλά , η σχέση μου δεν έχει δώσει την παραμικρή σημασία , και από ότι βλέπω και από τις άλλες δημοσιέυσεις , τελικά το ψυχολογικό παίζει μεγάλο ρόλο. Εντάξει , μερικές φορές όταν συναντάω ανθρώπους για πρώτη φορά και με ρωτάνε τι είναι και αν είναι μεταδοτικό μου τη δίνει λίγο στα νεύρα , αλλά σε σχέση με τις αρρώστιες που κυκλοφορούν στο κόσμο , η λεύκη δεν είναι τίποτα.

 

Πάντως αν κανείς σας δοκιμάσει καμιά καινούρια θεραπεία και δει κανένα αποτέλεσμα , ας το αναφέρει!(Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία:-D:-D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο χάρηκα , όταν ανακάλυψα αυτό το forum όπου ομοιοπαθείς μιλάνε για τη λεύκη.

 

Λοιπόν , και εγώ σε ηλικία 22 ετών (δηλαδή πριν από 2 περίπου χρόνια) , καθώς διήνυα την τελευταία εξεταστική της Νομικής σχολής και τα είχα παίξει με το διάβασμα και το άγχος , και σε συνδυασμό με ενα χωρισμό που ήρθε στο καπάκι , παρατήρησα δύο μικρά άσπρα σημάδια στην άκρη του στόματος. Μετά από λίγο κάτι παρόμοια σημάδια εμφανίστηκαν στα γεννητικά και τα χέρια..... Όταν είδα ότι αυτά άρχισαν να επεκτείνονται , άρχισα να τρέχω στους γιατρούς. Οι Νο1 , Νο2 και Νο3 μου είπαν ότι θεραπεία δεν υπάρχει και να συμβιβαστώ. Ο Νο4 μου έδωσε μία αλοιφή (elidel) και μου είπε πρωί - βράδυ να βάζω στα σημεία που εμφανίζουν την δυσχρωμία , αλλά με το ρίσκο ότι παίζει το αποτέλεσμα να είναι αντίθετο , δλδ αντί να το σταματάει να το προκαλεί να επεκταθεί. Μετά από 2 χρόνια που βάζω την αλοιφή αυτή , τα σημάδια στην άκρη του στόματος έχουν φύγει σχεδόν τελείως , ενώ στα χέρια από ότι έχω καταλάβει απλώς το συγκρατεί , για να μην επεκταθεί.

 

Ρώτησα τους δικούς μου , μήπως και κάποιος στο σόι το είχε , και επέσε ο κλήρος σε εμένα να το κουβαλήσω , και έμαθα ότι μία θεία της μάνας μου , που η γυναίκα πέθανε σε ηλικία 92 ετών και πριν εγώ γεννηθώ , το είχε....

 

Τέλος πάντων , μέχρι στιγμής το έχω πάρει καλά , η σχέση μου δεν έχει δώσει την παραμικρή σημασία , και από ότι βλέπω και από τις άλλες δημοσιέυσεις , τελικά το ψυχολογικό παίζει μεγάλο ρόλο. Εντάξει , μερικές φορές όταν συναντάω ανθρώπους για πρώτη φορά και με ρωτάνε τι είναι και αν είναι μεταδοτικό μου τη δίνει λίγο στα νεύρα , αλλά σε σχέση με τις αρρώστιες που κυκλοφορούν στο κόσμο , η λεύκη δεν είναι τίποτα.

 

Πάντως αν κανείς σας δοκιμάσει καμιά καινούρια θεραπεία και δει κανένα αποτέλεσμα , ας το αναφέρει!(Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία:-D:-D)

 

Καλώς ήρθες στην παρέα!

 

Αν διαβάσεις παραπάνω, θα δεις ότι ξεκίνησα σε ένα κέντρο στην Αθήνα μια θεραπεία η οποία δίνει μεγάλα αποτελέσματα. Η γιατρός μου έδωσε επίσης ELIDEL.

 

Όσο αναφορά αυτή, είναι ανοσοκατασταλτική αλοιφή. Αυτό σημαίνει ότι καταπολεμά το ανοσοποιητικό μας σύστημα στο σημείο που τη βάζουμε. Σαν να έχουμε τοπικά AIDS ένα πράγμα. ΓΙΑΤΙ όμως αυτό είναι καλό??

Η μία από τις θεωρίες της λεύκης, λέει ότι το ανοσοποιητικό μας σύστημα είναι πολύ πιο δυνατό (χαζό θα έλεγα) με αποτέλεσμα τα Τ-λεμφοκύτταρα να αναγνωρίζουν τα μελανοκύτταρα για εχθρικά κ να τα καταπολεμάν. Με αυτή την κρέμα καταφέρνουμε να αναστείλουμε όλη αυτή την ιστορία.

Επίσης μου είπε ότι είναι καλό να την βάζω ακόμα και όταν τελειώσω τη θεραπεία.

 

Αν έχει δει κάποιος βελτίωση ας μοιραστεί τον τρόπο μαζί μας!!!!

 

(ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, επιβεβαιώστε όσα λέω, μπορεί να είναι μπούρδες)

 

Σ' ευχαριστώ ΠΟΛΥ Όσιρις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω και δεν μπορώ να σας βοηθήσω αλλά διαβάζοντας όσα λέτε μένω κατάπληκτος από όσα δεινά μπορεί να προκαλέσει το άγχος.Γιατί αφού λέτε ότι εξαντλήσατε κάθε είδους εξέταση και καταλήξατε ότι είναι ψυχολογικό αναρωτιέμαι πως μπρούν να βοηθήσουν οι κρέμες όταν το πρόβλημα είναι από μέσα.

Υποθέτω πως θα περιορίζουν το πρόβλημα αλλά ίχι ότι θα το θεραπεύουν εντελώς.

Γιά πείτε μου όμως σε περιόδους που είστε ήρεμοι το πρόβλημα περιορίζεται?Βλέπετε δηλαδή το δέρμα σας να "επουλώνεται" κατά κάποιο τρόπο?

 

Αυτό που θα σας πω εγώ και μη γελάσετε σας παρακαλώ είναι το εξής.

Σε περιόδους που είχα μεγάλη ένταση γιά διάφορους λόγους(σπουδές, εξετάσεις, στρατός, απώλεια αγαπημένου προσώπου) συγχωρήστε μου αλλά σε μένα τότε η ένταση έβγαινε ως απίστευτη στύση!!.Επί μέρες.Όπως καταλαβαίνετε ντρεπόμουν να κυκλοφορήσω.

Κι εγώ που νόμιζα ότι το άγχος σε ρίχνει και δεν χαμπαριάζεις ούτε από τη μις κόσμος!

Επισκέφτηκα έναν γιατρό ο οποίος με καθησύχασε ότι σε μένα σωματοποίται το άγχος με αυτά τα χαρακτηριστικά και γυρεύει διέξοδο μέσα από το σέξ.

Με ρώτησε γιά τυχόν καταπιεσμένα παιδικά χρόνια και άλλα τέτοια,

Εγώ κάνοντας πλάκα μαζί του του είπα δηλαδή γιατρέ στα γεράματα να ρίχνω και κανένα μπινελίκι στη γριά μου να θυμώνω να στρεσσάρομαι μπας και γίνει τίποτα?

Γέλασε ο άνθρωπος και μου έδωσε κάτι χάπια από τα οποία πήρα δύο μόνο και τα άλλα τα πέταξα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Odyodyodys είδα και την παλαιότερη δημοσίευση σου και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Αν μπορείς στείλε με π. μνμ την διεύθυνση του δερματολογικού κέντρου. Είσαι τυχερός που στην περίπτωση σου είδες αποτελέσματα. Και αυτό γιατί από ότι έχω καταλάβει , πολλοί προσπαθούν να εκμεταλλευθούν την πάθηση μας , υποβάλλοντας μας σε εξετάσεις , φαρμακευτικές αγωγές και θεραπείες (και συνακόλουθα έξοδα) , χωρίς (τις περισσότερες φορές) να υπάρχει το παραμικρό δείγμα βελτίωσης. Αυτό συμπέρανα και από τη δική μου εμπειρία αλλά από άλλες δημοσιεύσεις που αναφέρονται παραπάνω , καθώς και από γνωστό μου που δοκίμασε τη θεραπεία PUVA με ψωραλαίνιο , χωρίς κανένα αποτέλεσμα...

 

Πάντως ο τελευταίος γιατρός , που μου συνταγογράφησε την αλοιφή που σου ανέφερα , μου είπε ότι καλό θα ήταν να κάνω και μία εξέταση θυρεοειδούς , γιατί πολλές φορές η κακή του λειτουργία προκαλεί έξαρση της λέυκης. Θα κάνω και αυτή την εξέταση να δω τι γίνεται.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

 

Odyodyodys είδα και την παλαιότερη δημοσίευση σου και μου κίνησε το ενδιαφέρον. Αν μπορείς στείλε με π. μνμ την διεύθυνση του δερματολογικού κέντρου. Είσαι τυχερός που στην περίπτωση σου είδες αποτελέσματα. Και αυτό γιατί από ότι έχω καταλάβει , πολλοί προσπαθούν να εκμεταλλευθούν την πάθηση μας , υποβάλλοντας μας σε εξετάσεις , φαρμακευτικές αγωγές και θεραπείες (και συνακόλουθα έξοδα) , χωρίς (τις περισσότερες φορές) να υπάρχει το παραμικρό δείγμα βελτίωσης. Αυτό συμπέρανα και από τη δική μου εμπειρία αλλά από άλλες δημοσιεύσεις που αναφέρονται παραπάνω , καθώς και από γνωστό μου που δοκίμασε τη θεραπεία PUVA με ψωραλαίνιο , χωρίς κανένα αποτέλεσμα...

 

Πάντως ο τελευταίος γιατρός , που μου συνταγογράφησε την αλοιφή που σου ανέφερα , μου είπε ότι καλό θα ήταν να κάνω και μία εξέταση θυρεοειδούς , γιατί πολλές φορές η κακή του λειτουργία προκαλεί έξαρση της λέυκης. Θα κάνω και αυτή την εξέταση να δω τι γίνεται.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

Γεια σου,

 

Για το θυρεοειδή το έχω ξανακούσει, αλλά ακόμα δεν πήγα για εξέταση.

Αρκετοί υποστηρίζουν ότι και η κακή λειτουργία του συκωτιού επηρεάζει.

 

Ο λόγος που συνεχίζω και γράφω εδώ είναι για να μαζέψω γνώμες για το τι δουλεύει και τι όχι. Γιατί κάθε γιατρός και κάθε κέντρο περηφανεύεται ότι καταφέρνει το αδύνατο.

 

Για την PUVA: Δεν έχω κάνει. έχω γνωρίσει ανθρώπους που έχουν κάνει χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Αυτό που έχω μάθει (επιβεβαιώστε με) είναι ότι μπορεί με μεγάλη επιτυχία να σταματήσει την εξάπλωση. Δεν θέλω να το δοκιμάσω ακόμα.

 

Στο κέντρο που πηγαίνω εγώ η θεραπεία είναι με narrow band UVB ακτίνες. Είναι τοπική η θεραπεία και απ' ότι έχω δει και διαβάσει είναι ότι πιο προχωρημένο μπορεί να προσφέρει η επιστήμη. Αν γνωρίζεται κάτι πιο καινούριο ΠΑΡΑΚΑΛΩ πείτε το γιατί αυτό τον καιρό πηγαινοέρχομαι Αθήνα - Θεσσαλονίκη μια φορά τη βδομάδα γιατί δεν έχω βρει κέντρο στη Θεσσαλονίκη που μένω που να έχει το συγκεκριμένο μηχάνημα. Η ταλαιπωρία είναι μεγάλη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...