Προς το περιεχόμενο

Περί τεθωρακισμένων (Αυλώνα κλπ)


tsipouro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια βδομαδα με παιρνουνε φανταρο λοιπον..γνωριζει καποιος πως μπορω να παω αυλωνα?ειμαι απο θεσσαλονικη.ευχαριστω προκαταβολικα...:-):-)

 

φίλε με τρένο να πας και θα κατέβεις στο σταθμό Αγιος Θωμάς.Εκεί ειναι το στρατόπεδο και όχι στο χωριό.Ιντερσίτι απο όσο ξέρω δεν κάνει στάση εκεί, οπότε θα πάς με καρβουνιάρη...

Με κτελ ειναι ταλαιπωρία ,σε αφήνει εθνικη οδό και μετα θέλει ταξί.

Έτσι ήταν το 2001-02 που ημουν εγώ...Ωραίες εποχές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίσατε τώρα…, συγκινηθικα.

Θυμάμαι ακόμη την πρώτη μέρα που κοντοστάθηκα έξω από την πύλη του Αυλώνα σκεπτόμενος το τι με περίμενε αν την περνούσα.

Την πρώτη μέρα σαν πρόβατα…εμβόλια, ρουχισμός, εξετάσεις…, απαράδεκτη η πρώτη μέρα.

Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν που πάει Αυλώνα αλλά είναι ψιλό πικρά, όπως και τα περισσότερα κέντρα.

Ο πρώτος 1,5 μηνάς ήταν χαλαρός , μετά πήραμε ειδικότητες και αλλάξαμε ύλη. Εκεί άρχισαν τα δύσκολα.

Είχαμε κάτι ψαράδες δεκανείς και λοχίες που στην αρχή ακόμη και για φαί με τρέξιμο μας πήγαιναν. Όταν ήσουν εξοδούχος δεν επιτρεπόταν κάτσεις μέσα και να ξεκουραστείς στο θάλαμο , ούτε καν να μπεις και ας είχε κρύο έξω . Επίσης πολλούς εξοδούχους που δεν έβγαιναν τους έχωναν αγγαρεία το βραδύ. Εμένα ένα κ@@@παιδο λοχίας δεν με γούσταρε και κάθε μέρα με έχωνε αγγαρεία (αυτοί διάλεγαν άτομα για αγγαρεία) μέχρι που βγήκα παραπονουμενος και χέστηκε επάνω του ο ψαράς. ;)

Αυτό που με πείραξε περισσότερο από όλα στο κέντρο και το θυμάμαι, ήταν που στις εξόδους μας, οι οποίες ήταν μετά από μια νύχτα που είχες σκοπιά (ξενύχτι δηλαδή), βγαίναμε για να μην μας χώσουν… όπως προανέφερα και θυμάμαι που πλησίαζαν τα Χριστούγεννα και μέσα από το πούλμαν που μας μετέφερε στην Αθηνά έβλεπα στα παράθυρα των σπιτιών την ζεστασιά και θαλπωρή που είχαν καθώς ήταν στολισμένα με φωτάκια και εμείς ενώ ήμασταν κουρασμένοι έπρεπε να περιπλανιόμαστε στην κρύα Αθηνά περιμένοντας να πάει 23:00 περίπου για να πάμε στο θάλαμο για ύπνο. Απαράδεκτο σύνθημα. Πηγαίναμε σε κινηματογράφο θυμάμαι και στο μισό έργο κοιμόμουν.:mrgreen:

Στην μονάδα ήταν διαφορετικά. Όταν είχες έξοδο μπορούσες να κάτσεις μέσα και να κοιμηθείς.

Μια συμβουλή προς νέους , μην ψαρωνετε από τα καναρινιά που αργότερα θα γίνουν δεκανείς – λοχίες . Είναι ένα τίποτα. Ο κάθε θάλαμος έχει 2-3 τέτοιους. Μια φορά έναν που το έπαιζε πολύ μάγκας τον αρπάξαμε στον θάλαμο και μετά ήταν κότα.

Καλό ξεκινά στους νέους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει κατι ενδοξα φυλακεια ,οπως των καυσιμων και πεδιου βολής...καθε σκοπιά και μια ιστορία πάντως...

Μη μασατε ,ειναι μια αγγαρεια που καλως ή κακώς ολοι την αντιμετωπιζουν...ολα ειναι θεμα ψυχολογιας, μετα απο λιγα χρονια θα θυμαστε το στρατο και θα χαμογελατε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Ρε παιδιά υπάρχει κανένας εδώ μέσα 285 σειρά ????????????????????

 

Πάντως εγώ αυτό που θυμάμαι είναι τα ατελείωτα χιλιόμετρα που είχα ρίξει από ¼ (1 επιλαρχία 4 ίλη) στα μαγειριά της 4ης επιλ. Κοντά στο κεντρικό δοικ. Οι παλιοί θα θυμούνται ως μάγειρας Νοέμβριος μηνάς μέσα στο χιόνι και στο κρύο 4 φορές την ημέρα κανένα 20 λεπτό περπάτημα την φορά, αλλά γενικά πέρασα καλά σε όλη την θητεία μου αν και είχα επιλέξει να μπω ΤΕΘΩ γιατί γούσταρα τα άρματα

 

Υγ : μην τολμήσει κανένας νεοσιλεκτος να πει μπροστά σε βαθμοφόρο την λέξη τανκς δεν θέλω να θυμηθώ τι μας κάνανε εμάς, και κάτι ακόμα να μάθετε καλά το τραγουδάκι ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΞΑΚΟΥΣΤΗ…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαυρος και εγω, 282 σειρα ειδικοτητα ΑΠΑΟ.

 

Η αυλωνα ειναι ωραια ρε σε σχεση με τις μοναδες, αλλα πολυ μεγαλη.

Φυλακιο ιατριων και φυλακιο πυλης ειχα κανει πολυ.

 

Στο φυλακιο πυλης αν πας, παρε μαζι σου το σλιπιν μπαγκ ενωειτε,μην ακουμπησεις τις κουβερτες και μη πλησιασεις τις τουαλετες. Οι τρυπες στις τουαλετες δεν εχουν ουτε καν νερο και ειναι φωλιες απο αρουραιους. Αν πας ποτε στις τουαλετες θα δεις κανεναν να περπαταει πανω στο καζανακι και να μπαινει στις τρυπες.

 

Φυλακειο ιατριων ειναι χαβαλες, ειναι διπλα τα καγκελα και παραγγελνεις σουβλακια στα φερνει το ντελιβερι, αλλα μη κανεις το λαθος, 2 φορες που παραγγειλα σουβλακια αμφιβαλω αν αυτο το καφε πραγμα που ειχε μεσα ηταν γυρος. Στο φυλακειο ιατριων εχει μια σκοπια που ειναι ακριβως διπλα στο θαλαμο, ακομα και με τις παντοφλες πας αν εισαι ο τυχερος που θα κανεις εκει. Η σκοπιες εκει ειναι ολες υπερυψωμενες και το βραδυ οταν πεφτει η νυχτα βλεπεις πολλα φωτα γυρω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θυμίσατε τώρα…, συγκινηθικα.

Θυμάμαι ακόμη την πρώτη μέρα που κοντοστάθηκα έξω από την πύλη του Αυλώνα σκεπτόμενος το τι με περίμενε αν την περνούσα.

Την πρώτη μέρα σαν πρόβατα…εμβόλια, ρουχισμός, εξετάσεις…, απαράδεκτη η πρώτη μέρα.

Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν που πάει Αυλώνα αλλά είναι ψιλό πικρά, όπως και τα περισσότερα κέντρα.

Ο πρώτος 1,5 μηνάς ήταν χαλαρός , μετά πήραμε ειδικότητες και αλλάξαμε ύλη. Εκεί άρχισαν τα δύσκολα.

Είχαμε κάτι ψαράδες δεκανείς και λοχίες που στην αρχή ακόμη και για φαί με τρέξιμο μας πήγαιναν. Όταν ήσουν εξοδούχος δεν επιτρεπόταν κάτσεις μέσα και να ξεκουραστείς στο θάλαμο , ούτε καν να μπεις και ας είχε κρύο έξω . Επίσης πολλούς εξοδούχους που δεν έβγαιναν τους έχωναν αγγαρεία το βραδύ. Εμένα ένα κ@@@παιδο λοχίας δεν με γούσταρε και κάθε μέρα με έχωνε αγγαρεία (αυτοί διάλεγαν άτομα για αγγαρεία) μέχρι που βγήκα παραπονουμενος και χέστηκε επάνω του ο ψαράς. ;)

Αυτό που με πείραξε περισσότερο από όλα στο κέντρο και το θυμάμαι, ήταν που στις εξόδους μας, οι οποίες ήταν μετά από μια νύχτα που είχες σκοπιά (ξενύχτι δηλαδή), βγαίναμε για να μην μας χώσουν… όπως προανέφερα και θυμάμαι που πλησίαζαν τα Χριστούγεννα και μέσα από το πούλμαν που μας μετέφερε στην Αθηνά έβλεπα στα παράθυρα των σπιτιών την ζεστασιά και θαλπωρή που είχαν καθώς ήταν στολισμένα με φωτάκια και εμείς ενώ ήμασταν κουρασμένοι έπρεπε να περιπλανιόμαστε στην κρύα Αθηνά περιμένοντας να πάει 23:00 περίπου για να πάμε στο θάλαμο για ύπνο. Απαράδεκτο σύνθημα. Πηγαίναμε σε κινηματογράφο θυμάμαι και στο μισό έργο κοιμόμουν.:mrgreen:

Στην μονάδα ήταν διαφορετικά. Όταν είχες έξοδο μπορούσες να κάτσεις μέσα και να κοιμηθείς.

Μια συμβουλή προς νέους , μην ψαρωνετε από τα καναρινιά που αργότερα θα γίνουν δεκανείς – λοχίες . Είναι ένα τίποτα. Ο κάθε θάλαμος έχει 2-3 τέτοιους. Μια φορά έναν που το έπαιζε πολύ μάγκας τον αρπάξαμε στον θάλαμο και μετά ήταν κότα.

Καλό ξεκινά στους νέους.

 

Για πολυ κομαντο σε κοβω καρντασι. Ημουνα και γω ενα τετοιο καναρινι στο στρατο και ομολογω πως μου λειπουν κατι τετοια στρατά σαν του συναφιου σου. Κανεις λες και ημασταν μπαμπουλες και ξεχνας τα αστερια που σε περιτριγυριζαν. Ειδες εσυ κληρωτο να στελνει στην σεντρα συναδελφο του???

Μηπως ησασταν πολυ ψαραδες και σας δουλευαν ολοι??? Ειμαι εξοδουχος και δεν μπορω να κοιμηθω πρωτη φορα το ακουω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολυ κομαντο σε κοβω καρντασι. Ημουνα και γω ενα τετοιο καναρινι στο στρατο και ομολογω πως μου λειπουν κατι τετοια στρατά σαν του συναφιου σου. Κανεις λες και ημασταν μπαμπουλες και ξεχνας τα αστερια που σε περιτριγυριζαν. Ειδες εσυ κληρωτο να στελνει στην σεντρα συναδελφο του???

Μηπως ησασταν πολυ ψαραδες και σας δουλευαν ολοι??? Ειμαι εξοδουχος και δεν μπορω να κοιμηθω πρωτη φορα το ακουω.

 

 

 

Συγνώμη φίλε αλλά δεν είναι έτσι ακριβός όπως τα λες, υπήρχαν και κάποιοι που είχαν πάρει ένα κολο σήμα (κατώτερο βέβαια γιατί αν περάσεις από ευελπιδων σου κόβουν τον τσαμπουκά από την αρχή) και νομίζανε ότι είχαν πιάσει τον παπά από τα αρ@@***@δια και το παίζανε δύναμη και εξουσία, αλλά αυτοί που αναφέρω είναι εξαιρέσεις γιατί υπήρχαν και υπαξιωματικοί και μαμώ τα άτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Γειά σου ρε σειρά xasimako!!Ήμουν 285 σειρά!!Σε ποιά επιλαρχία κ σε ποιά ίλη ήσουν??????

Πήγα αυλώνα απο μεταταξη απο υγειονομικο κ ήμουν ΛΥΒ,μετα 3η επιλαρχια,καλλονη λεσβου 5 μηνεσ(πικρα ατελειωτη) κ μετα αυλωνα παλι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλλονη λεσβου 5 μηνεσ(πικρα ατελειωτη) κ μετα αυλωνα παλι!!!!

Πικρα η Καλλονη? :confused:

Εμεις πηγαιναμε εκει για να ξεσκασουμε.... :-( :-D

Πολλες δεκαδες σειρες πριν απο σενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...