Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση ΠΟΥ?


koszyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειμαι Καταρ, απο κοινωνικης αποψης ειναι χαλια, απο οικονομικοεπαγγελματικης σε λιγα χρονια (3) θα γυρισω ελλαδα αρχοντας. Παρακαλω να μην παρανοησετε το γεγονος οτι εδω θα βγαλετε λεφτα και το βιογραφικο σας θα κανει ΜΠΑΜ με υποτιθεμενη ταση μου να δειχτω στα φορουμ του ινσομνια.

 

Αν εχετε ορεξη για σκληρη δουλεια τα λεφτα/XP ειναι εδω και Κινα.τελος

οτι εγινε se dubai,abu dhabi παει να γινει και στο καταρ.ολα μαζι σε λιγο χρονο...

το qatar φτιαχνει υποδομες γιατι θελει το mundial 2022 και να ακουστει λιγο στον τουρισμο.

το θεμα ειναι οτι τα καλα λεφτα τα δειναν πριν 1-2χρονια με αρκετη προυπηρεσια μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν εξετάσεις τύπου lower που μπορείς να δόσεις στην ελλάδα για να δεις πως τα πας ?

 

Υπάρχουν και είναι κάθε Δεκέμβρη.

 

Μέχρι το 2009 ήταν 4 επίπεδα αλλά από το Δεκέμβρη του 2010 πρόσθεσαν άλλο ένα και τώρα είναι 5 επειδή η διαφορά σε δυσκολία από το 3 στο 2 ήταν μεγάλη.

 

Λέγεται JLPT και το ευκολότερο τώρα πια είναι το JLPT5 και το πιο δύσκολο το JLPT1

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Language_Proficiency_Test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Merdock

 

Ειμαι Στη χωρα 2 χρονια ακριβως και πια καταλαβαινω-μιλαω λίγα αραβικα τοσα ωστε να εχω τους ντοπιους με το μερος μου ευκολα στις καθημερινες συναλλαγες (built rapport και ετσι).Μιλαω και Γαλλικα που ειναι επισης μεγαλη δουλεια εδω καθως υπαρχουν πολοθ τυνησιοι-λιβανεζοι που αμα τους μιλησεις γαλλικα ψαρωνουν. Αλλα με αγγλικα κανεις την δουλεια σου.

 

Γενικα η χωρα προβλεπεται για 4 τομεις κατ'εμε:Hospitality,engineering-architecture-oil/gas-sports consultancy/phycology. Για τα ξενοδεοχεια ειναι πραγματικα παραδεισος καθως οι μισθοι ειναι πολυ πανω απο τον ευρωπαικο μεσο ορο μεγαλων χωρων που εχουν παραδοση στο χωρο (αλλα και αμερικης θα ελεγα) και συνεχως ανοιγουν καινουργια σα μανηταρια. Μια καλη θεση σε ξενοδοχειο-επισητιστικο τομεα θα σου δωσει 2.5-3 χιλιαρικα το μηνα τσεπα με σπιτι πληρωμενο. Ο αντιστοιχος υπευθυνος (μανατζερ) 35 αρης στην ελλαδα ειναι στα 1100+ μαξ και ο αντιστοιχος διευθυντης τμηματος (νταιρεκτορ)42αρης+ ειναι στα 1600+ οχι τσεπα και με ενα καρο εξοδα.

 

Στην αθλητικη ψυχολογια υπαρχει μεγαλη ανθηση και επειδη γνωριζω προσωπικα πως υπαρχει μεγαλη πεινα στον τομεα (Ελλαδα-εκτος και αν καποιος δουλευει για τις μεγαλες ΠΑΕ) το καταρ ενδεικνυται. Μιλαμε για ποσα που ξεπερνουν τα 4 χιλιαρικα με διαφορα allowances extra (σπιτι, αμαξι, λαπτοπ, φαγητο). Τωρα δε που κανουν συνεχεια αθλητικες δραστηριοτητες (καταρ μαστερς, μοτο τζι πι, το ασιαν καπ, το ΚΑΤΑΡ 2022) εχει να γινει τις πουτανιας στον τομεα αυτο. Εχω φιλο που δουλευε στους Ολυμπιακους της Αθηνας, "πεινασε" μερικα χρονια και τωρα σε ιδιωτικη εταιρια εδω χτυπαει 6χιλ ως αθλητικος ψυχολογος.

 

Απλα δεν χρειαζεται να πω τιποτα για τους μηχανικους-αρχιτεκτονες. Θα παραθεσω ΜΟΝΟ τις ελληνοκυπριακες εταιριες και οποιος καταλαβε καταλαβε: Τερνα, Αρχιροδον, Ακτορας, J&P etc. Μιλαμε για πολυ δουλεια, χοντρα λεφτα και απιστευτη εμπειρια καθως ολα τα προτζεκτς ειναι μεγαθηρια.

 

 

Τα ιδια ισχυουν για το πετρελαιο και το φυσικο αεριο. Μισθους εδω δεν γνωριζω μιας και δεν εχω πολλους γνωστους απο τον τομεα αλλα οσους σινιορ στελεχη ξερω κυκλοφορουν με Cayenne +.

 

@Kage, Δεν θα διαφωνησω μαζι σου καθως εχεις την αποψη σου ομως θα συμπληρωσω πως κατ εμε το Καταρ δεν κινδυνευει απο κινδυνους που επληξαν γειτονικες χωρες γιατι α)εχει αεριο+πετρελαιο β)δεν εχει θρησκευτικα προβληματα γ)εχει υγιέστατη οικονομια. Εδω η κριση του 2009 περασε και δεν ακουμπησε τι να λεμε. τελος με το ΚΑΤΑΡ 2022 οχι μονο εξαλλειφεται ουσιαστικα οποισδηποτε κινδυνος αλλα μεγιστοποιουνται ολα τα παραπανω που ανεφερα στους 4 αυτους τομεις. Φυσικα ο καθενας εχει την αποψη του.

 

Εδω να σημειωσω πως ολα τα νουμερα αναφερονται σε senior positions, οχι entry levels. Εγω χτυπησα καλη δουλεια με 2 χρονια προυπηρεσια μονο αλλα μεσω networking. Επισης παιζει ρολο και η μορφωση. Ενα MSc θα μετρησει, ενα Μβα ακομη παραπανω. Εχεις κανει και ε-Κορνελ μαθηματα, (πχ) ακομη καλυτερα.

 

 

Τελος μην νομιζετε πως ολα εδω ειναι ροδινα. Το μερος ειναι ιδανικο για λεφτα και ισχυρο CV, αλλα απο κοινωνικης αποψης ειναι μεσαιωνας.Σκοταδισμος λεμε, με πηγαν σηκωτο στη στενη (6 ωρες) γιατι φορουσα μπλουζα θαντερκατς και ο κοκκινος πανθηρας στο μαυρο φοντο ηταν ο Σεϊτάν οπως τον λεει το Κορανι.

 

Oh, yes.

 

 

Ps. Αν επρεπε να φυγω ΤΩΡΑ απο Καταρ και να παω καπου αλλου εξισου καλα στους τομεις που μας ενδιαφερουν (CV, £££) και ισως καλυτερα σε κοινωνικο επιπεδο (νιαμου) τοτε θα πηγαινα Κινα.Ελπιζω να σας καλυψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε περιπτωση οποιος σκεφτεται μεταναστευση στο εξωτερικο θα πρεπει να εχει αξιολογησει καποια πραγματα στο νου του.

 

Α. Ορεξη για δουλεια, δουλεια και δουλεια.

Β. Ορεξη για οποιαδηποτε δουλεια, ιδιαιτερα στην αρχη.

Γ. Προσωπικη ζωη σε 2η/3η/4η μοιρα. Απλα θα δουλευετε ΠΟΛΥ, θα γυρνατε σπιτι να ξεκουραστειτε και thats it.

Δ. Γερα συκωτια να αντεξετε να σας αντιμετωπιζουν σαν ξενο/σαν Αλβανο ενιοτε.

Ε. Γερα συκωτια να βλεπετε παντου παρεουλες, ζευγαρακια κλπ κι εσεις να ειστε χωρις φιλους, παρρες, γκομενες και να σκεφτεστε οτι το γκομενακι ειναι μονοχουλι στο Ελλαντα και περιμενει το Πασχα/Χριστουγεννα/καλοκαιρι. Οπως επισης και ο κολλητος σας ο Μητσος, ο Γιωργος κλπ.

 

Μεγαλη αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ε. Γερα συκωτια να βλεπετε παντου παρεουλες, ζευγαρακια κλπ κι εσεις να ειστε χωρις φιλους, παρρες, γκομενες και να σκεφτεστε οτι το γκομενακι ειναι μονοχουλι στο Ελλαντα και περιμενει το Πασχα/Χριστουγεννα/καλοκαιρι. Οπως επισης και ο κολλητος σας ο Μητσος, ο Γιωργος κλπ.

 

Μεγαλη αποφαση.

 

Αυτό είναι το μεγαλύτερο γαμήσι.......Και εγώ έλεγα πάω να φύγω γιατί μου χει σπάσει τις μπάλες η χώρα, μίλησα, κανόνισα σχεδόν τα πάντα με συγγενείς (@AUS) και λίγο πριν το "γεια σας" λάκισα. Βέβαια έχω ακόμα λίγες αντοχές μπας και κάνω κάτι εδώ για κανέναν χρόνο, ενάμιση το πολύ. Μετά γαμήσι ξεγαμήσι αναγκαστικά θα πάρω τον πούλο :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το μεγαλύτερο γαμήσι.......Και εγώ έλεγα πάω να φύγω γιατί μου χει σπάσει τις μπάλες η χώρα, μίλησα, κανόνισα σχεδόν τα πάντα με συγγενείς (@AUS) και λίγο πριν το "γεια σας" λάκισα. Βέβαια έχω ακόμα λίγες αντοχές μπας και κάνω κάτι εδώ για κανέναν χρόνο, ενάμιση το πολύ. Μετά γαμήσι ξεγαμήσι αναγκαστικά θα πάρω τον πούλο :/

 

Αυτό είναι το λιγότερο που με νοιάζει προσωπικά :-D

Έτσι και αλλιώς και εδώ οι παρέες που έχω είναι μετρημένες στα δάχτυλα και σχεδόν όλοι οι καλοί φίλοι μου μένουν μακρυά οπότε τους βλέπω μιας φορά το 4μηνο κι αν.

 

 

Μόνο οι γονείς μου θα μου λείψουν μιας και είμαι και μοναχοπαίδι οπότε έχω συνηθίσει τόσα χρόνια να είμαστε οι 3 μας :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει από μετανάστευση σε χώρες όπως Ολλανδία/Σουηδία/Ελβετία?

Ρωτησε και o Merdock πριν..Αν κάποιος έχει εμπειρία ας πει

 

Αν έχεις όρεξη και συ να διαβάσεις. :)

 

http://www.mofeu.eu/forum/forumdisplay.php?f=59

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες.Φευγω για δουλεια Νεα Ζηλανδια σε 2-3μηνες....

 

Η Νέα Ζηλανδία είναι υπέροχη χώρα, καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

 

Btw μιας και πριν κοίταζα κάτι φωτογραφίες από ένα ταξίδι που είχα κάνει στην Γενεύη,η Ελβετία τι λέει για μετανάστευση;Γνωρίζει κανείς κάτι;Πχ αν θες οπωσδήποτε Γαλλικά ή Γερμανικά ή αν την βολεύεις και με τα Αγγλικά στην αρχή,από πανεπιστήμια υπάρχει κάτι αξιόλογο για να πας για μεταπτυχιακό κτλ.

Επειδη εκατσε - περιεργο πως γιατι δεν εχω σχεση με Ελβετια - να εχω 3 γνωστους αυτη την περιοδο να δουλευουν εκει, το bottom line ειναι

 

- Μια χαρα βρισκεις δουλεια, καλα λεφτα, με Αγγλικα. Οι εξτρα γλωσσες βοηθανε αλλα δεν ειναι απαραιτητο καθως οι εταιριες εκει δεχονται απο αλλες χωρες εργαζομενους και ειναι προετοιμασμενες να βγει το προγραμμα με Αγγλικα

 

- Ειναι δυσκολα αν εισαι μονος σου, ευκολα αν εχεις φιλους/ζευγαρι. Δεν υπαρχει ζωη, ισως νιωσεις να σε πλακωνει το μερος μετα τη δουλεια. Αλλα ειναι σουπερ αν αποφασισεις και μπορεσεις να κανεις εκει οικογενεια γιατι ειναι ασφαλη, καθαρα, ανθρωπινα

 

Αποτι μου εχουν δωσει να καταλαβω, αν καποιος θελει να παει να φτιαχτει και να ζησει εκει και γουσταρει αυτη τη ζωη, την ησυχια, την ασφαλεια, την καθαριοτητα, παει. Αν απλα θες να πας καπου επειδη εδω ειναι δυσκολα και θες να βγαζεις λεφτα ωστε να συνεχισεις την ζωη που κανεις απο τα 18 μεχρι τα 32 στην Ελλαδα, τοτε καλυτερα να ψαξεις για κατι αλλο

 

 

 

 

Εγω προσωπικα, παρα τις ταραχες, μαλλον Λονδινο θα κοιταξω γιατι μια χαρα την αντεχα και την γουσταρα τη ζωη στην Αγγλια (οπως και η γυναικα) οποτε ειναι περισσοτερο επιλογη (δηλαδη το σκεφτομουν ανεξαρτητα κρισης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...