Προς το περιεχόμενο

Official Whiskey Topic


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 875
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι "είναι Iρλανδικό λικέρ που έχει ως βάση ουίσκι και κρέμα" εχεις δίκιο λικερ είναι το γράφει η βικιπεδια.Απλα είδα το "βάση ουισκι" και νόμιζα οτι περιλαμβάνεται στην κατηγορία ουίσκι.Κανα τοπικ για Λικέρ θα ανοίξουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία που κάποιοι αναφέρθηκαν σε "ποτάδικα" στέκια, να προτείνω ένα, σε όσους - και πιθανότατα είναι πολλοί - δεν το ξέρουν; "Γρανάζι" (καμία σχέση με το gay club, έτσι; ), στην πλατεία Δέγλερη, στο Περιστέρι (Άγιος Ιερόθεος).

Χωμένο σε στενάκι - αν δεν ξέρεις που είναι δεν το βρίσκεις με τίποτα - και, σα να μην έφτανε αυτό, είναι και υπόγειο (μιλάμε για καραμπινάτο υπόγειο όμως! Βάθος αμέτρητο...)

Χωρίς υπερβολές, δεν πρέπει να υπάρχει πιο ενημερωμένη κάβα σε μπαρ, σε όλη την Ελλάδα (για να μην πω και πιο έξω, και με πάρετε με τις πέτρες!). Βάλτε στοίχημα με τον εαυτό σας και ζητήστε στο Θανάση - ο ιδιοκτήτης - το πιο απίθανο, σπάνιο, δυσεύρετο ποτό - ή μπύρα - που μπορείτε να σκεφτείτε και περιμένετε να μην το έχει... θα χάσετε! Οι τιμές είναι λογικότατες - καμία σχέση με τα "μοδάτα" μαγαζάκια του κ..ου - η ποιότητα και η καθαρότητα των ποτών πέραν πάσης αμφισβητήσεως, και η ιστορία των ...20κάτι χρόνων λειτουργίας του μαγαζιού - στον ίδιο ακριβώς χώρο με τον ίδιο ιδιοκτήτη - εγγύηση για τα παραπάνω.

Προϋποθέσεις για να περάσετε καλά; Μόνο δύο:

Να σας αρέσει ο χαμηλός φωτισμός - και το κλασικό bar style του χώρου - και να αγαπάτε τη blues και τη rock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία που κάποιοι αναφέρθηκαν σε "ποτάδικα" στέκια, να προτείνω ένα, σε όσους - και πιθανότατα είναι πολλοί - δεν το ξέρουν; "Γρανάζι" (καμία σχέση με το gay club, έτσι; ), στην πλατεία Δέγλερη, στο Περιστέρι (Άγιος Ιερόθεος).

Χωμένο σε στενάκι - αν δεν ξέρεις που είναι δεν το βρίσκεις με τίποτα - και, σα να μην έφτανε αυτό, είναι και υπόγειο (μιλάμε για καραμπινάτο υπόγειο όμως! Βάθος αμέτρητο...)

Χωρίς υπερβολές, δεν πρέπει να υπάρχει πιο ενημερωμένη κάβα σε μπαρ, σε όλη την Ελλάδα (για να μην πω και πιο έξω, και με πάρετε με τις πέτρες!). Βάλτε στοίχημα με τον εαυτό σας και ζητήστε στο Θανάση - ο ιδιοκτήτης - το πιο απίθανο, σπάνιο, δυσεύρετο ποτό - ή μπύρα - που μπορείτε να σκεφτείτε και περιμένετε να μην το έχει... θα χάσετε! Οι τιμές είναι λογικότατες - καμία σχέση με τα "μοδάτα" μαγαζάκια του κ..ου - η ποιότητα και η καθαρότητα των ποτών πέραν πάσης αμφισβητήσεως, και η ιστορία των ...20κάτι χρόνων λειτουργίας του μαγαζιού - στον ίδιο ακριβώς χώρο με τον ίδιο ιδιοκτήτη - εγγύηση για τα παραπάνω.

Προϋποθέσεις για να περάσετε καλά; Μόνο δύο:

Να σας αρέσει ο χαμηλός φωτισμός - και το κλασικό bar style του χώρου - και να αγαπάτε τη blues και τη rock.

 

Διεύθυνση. Κατά προτίμηση σε πμ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ μούφα.

Η πιο ακατάλληλη και άστοχη λέξη, που θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις! Δεν πειράζει όμως! Η άγνοια τα έχει αυτά...

Πληροφοριακά: Το συγκεκριμένο μαγαζί - όπως γράφω στην αρχή - λειτουργεί γύρω στα 22 χρόνια, στον ίδιο χώρο και κάτω από την ίδια ιδιοκτησία και διαχείριση. Ο δε ιδιοκτήτης, είναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ παρών, δουλεύοντας μπάρμαν. Από την αρχή της λειτουργίας του, κάθε χρόνο, το κλείνει όλο το καλοκαίρι και μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη, επειδή ...έτσι κάνει κέφι! Ο τύπος "τα βροντάει" και την κάνει για το νησί του. Μαγκιά του, για 'μένα...

Τι ρώτησες; Αν χάνει πελάτες; Πως και δε "μπαίνει μέσα"; Μα, αυτό κερδίζεις, όταν είσαι αληθινός επαγγελματίας. Σκέψου τι όνομα πρέπει να έχεις δημιουργήσει στο χώρο σου, για να έχεις την πολυτέλεια να εξαφανίζεσαι για 4 μήνες κάθε χρόνο - για τους οποίους το νοίκι τρέχει κανονικότατα... - και, όταν επιστρέφεις, να σε περιμένουν όλοι οι πελάτες σου, για να συνεχίσουν να γεμίζουν το μαγαζί σου, ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ για τους υπόλοιπους 8...

Αν, για 'σένα προσωπικά, ισχύουν οι δύο προϋποθέσεις που ανέφερα στο αρχικό μου post (περί στυλ και μουσικής), σου προτείνω να πας μια φορά ...όταν ανοίξει! Θα δεις ότι θα ...καταπιείς τη γλώσσα σου, όταν θυμηθείς ότι κάποτε χρησιμοποίησες τη λέξη ..."μούφα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χοχ, ηρέμησε m8, εννοούσα μούφα που θα περιμένω μέχρι τον Οκτώβρη για να πάω.

 

Και να σου πω την αλήθεια, δεν καταλαβαίνω γιατί το πήρες τόσο προσωπικά, παρόλο που με παρεξήγησες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου ζητώ συγνώμη, που έδωσα την εντύπωση - άθελά μου - ότι σε παρεξήγησα, ότι το πήρα προσωπικά, ή ότι άλλο! Απλά, στη μέχρι τώρα πορεία μου, έχω επισκεφτεί άπειρα ποτάδικα και μπαρ στα 4 σημεία του ορίζοντα, έχοντας πιει τις ...εφτά θάλασσες σε αλκοόλ, παλεύοντας να ξεχωρίσω κάποιες περιπτώσεις μαγαζιών που αξίζουν. Τελικά, κατέληξα σε ...μονοψήφιο αριθμό! Τα πάντα υπόκεινται στο υποκειμενικό κριτήριο του καθενός βέβαια, αλλά, δε μπορούσα να φανταστώ πόσο δύσκολο θα ήταν να βρω κάποια μέρη όπου:

 

- Δε θα είμαι υποχρεωμένος να δέχομαι να μου ...βιάζουν τ' αυτιά και τη διάθεση, επιβάλλοντάς μου ν' ακούω βλακείες.

- Δε θα μου σερβίρουν φωτιστικό πετρέλαιο στη θέση του ποτού που παραγγέλνω, το οποίο και θα χρυσοπληρώνω και θα είναι λειψή μερίδα και θα ρισκάρω να με πάρει ο διάολος από πλευράς υγείας, αν τελικά το πιω (Κάθε κατάχρηση είναι επιβλαβής, δε το συζητάμε. Φαντάσου όμως και να πίνεις πολύ και αυτό που πίνεις να είναι ...χημικά απόβλητα!)

- Δε θα εκμηδενίζω τον αυτοσεβασμό και την αξιοπρέπεια μου, επιτρέποντας στον κάθε ...καραγκιόζη, να αποφασίζει - μέσω του face control - αν θα μου ...επιτρέψει (!) να ξοδέψω τα λεφτά μου στο μαγαζί του.

 

Για τους λόγους αυτούς - και για αρκετούς ακόμα που δεν αναφέρω, για να μη γράφω με τις ώρες και σε ζαλίζω - η απάντησή μου φάνηκε να έχει ...επιθετικό στυλ! Συγνώμη και πάλι, ειλικρινά δεν το ήθελα!

 

Anyway, από Οκτώβριο, όταν θα έχεις την ευκαιρία, πέρνα μια βόλτα και, κατά πάσα πιθανότητα - αν δεν τίθεται ζήτημα απόστασης - θα δεις ότι θα βρεις ένα πολύ καλό στέκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...