Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω προσωπικα διαλεξα τον megasun της ηλιοακμη και ειμαι υπερευχαριστημενος, ειναι 3πλης ενεργειας με επιλεκτικα πανελ, τουλαχιστον μεχρι στιγμης απο το καλοκαιρι που τον αγορασα το νερο που βγαζει ειναι τοσο καυτο σε σημειο να παθεις εγκαυμα :-) και κραταει και την επομενη ημερα το νερο τοσο ζεστο

 

Χωρίς να αποτελεί αιχμή για τον ηλιακό που αγόρασες, η απόδοση του το καλοκαίρι που και η θερμοκρασία του νερού του δικτύου είναι περίπου στους 25 βαθμούς αλλά και η θερμοκρασία περιβάλλοντος υψηλή δεν αποτελεί απόδειξη ή έστω ένδειξη.

Ακόμα και ένα πλαστικό βαρέλι βαμένο μαύρο το καλοκαίρι είναι ικανό να δώσει καυτό νερό και (ειδικά αν δε φυσάει) να δώσει ζεστό νερό και την επόμενη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χωρίς να αποτελεί αιχμή για τον ηλιακό που αγόρασες, η απόδοση του το καλοκαίρι που και η θερμοκρασία του νερού του δικτύου είναι περίπου στους 25 βαθμούς αλλά και η θερμοκρασία περιβάλλοντος υψηλή δεν αποτελεί απόδειξη ή έστω ένδειξη.

Ακόμα και ένα πλαστικό βαρέλι βαμένο μαύρο το καλοκαίρι είναι ικανό να δώσει καυτό νερό και (ειδικά αν δε φυσάει) να δώσει ζεστό νερό και την επόμενη μέρα.

ναι το καταλαβαινω , γι'αυτο ειπα οτι μεχρι στιγμης εχει ζεστο νερο τωρα τον χειμωνα ετσι κιάλλιως θα ζεσταινει απο το καλοριφερ και τοτε θα τεσταρηστει και η μονωση του ( αν θα κραταει το νερο ζεστο) ,παντως μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον acomaedo. Το καλοκαίρι δεν είναι περίοδος κρίσης ενός ηλιακού!

 

demosdem εσύ γιατί λες να έχει τόση μεγάλη διαφορά η τελευταία λύση που λες; Λες να είναι το ίδιο ακριβώς προϊόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον acomaedo. Το καλοκαίρι δεν είναι περίοδος κρίσης ενός ηλιακού!

 

demosdem εσύ γιατί λες να έχει τόση μεγάλη διαφορά η τελευταία λύση που λες; Λες να είναι το ίδιο ακριβώς προϊόν;

 

Προφανώς δεν είναι το ιδιο προιόν. Και επίσης δεν μπορεσα βρω στοιχεία του στο δίκτυο. Τελικά αποφάσισα και αγόρασα τον MegaSun. Αυτές τις μέρες θα τοποθετηθεί. Ελπίζω να ξεμπερδέψω και να ησυχάσω με το θέμα αυτό. Ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και απάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου καλησπέρα,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum αυτό και ευελπιστώ να με βοηθήσει κάποιος ειδικός από εδώ.

Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ηλιακό 160λίτρων και όσο ρωτάω στα διάφορα μαγαζιά τόσο μπερδεύομαι. Παρόλο που διάβασα τις προηγούμενες σελίδες εξακολουθώ να έχω τις εξής ερωτήσεις:

1. Για Αθήνα πρέπει να επιλέξω επιλεκτικό συλλέκτη που στις περισσότερες «καλές» εταιρίες είναι μονός στα 2- 2,5m2 ,ή απλό συλλέκτη που είναι διπλός στα 3m2 ? Γιατί ορισμένοι ειδήμονες υποστηρίζουν ότι υπερτερεί η δεύτερη επιλογή αλλά δεν μου φαίνεται λογικό.

2. Επίσης δεν έχω καταλάβει εάν υπερτερούν τα μπόιλερ από INOX ή από GLASS?

3. Μεταξύ CALPAK και COSMOSOLAR ποιος θεωρείται πιο αξιόπιστος? Έχετε να μου προτείνετε κάποια άλλη μάρκα στα ίδια χρήματα?

4. Υπάρχει καμία εμπειρία από τους RIVO?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε ολους και απο μένα .....

 

Ψάχνω και εγώ να αγοράσω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα στο Ηράκλειο της Κρήτης στο οποίο και ζώ.

 

Οι τοπικές βιοτεχνίες εδώ κατασκευάζουν 2 τύπους θερμοσίφωνων.

Αυτό των Glass και από χάλκο...

Αναφέρουν ότι ο χαλκός χαλάει δύσκολα και δεν διαβρώνεται ενω δεν υφίστανται το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης....

 

Ξερει κανεις κάτι σχετικό για τους χάλκινους θερμοσίφωνες??

Οι τιμές των Glass υψηλής πίεσης, τριπλής ενέργειας και κλειστού κυκλώματος ξεκινάνε από 830 ευρώ ενώ οι αντίστοιχοι από χαλκό από 1150 ευρώ.

Όλοι συνοδεύονται από συλλέκτες με επιλεκτικό απορροφητη (2,5μ2) και αλουμινένιο πλαίσιο....

 

Οι τιμές αυτές θεωρούνται καλές?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Επεξ/σία από desmo_arakan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα, ειμαι καινουριος στο foroum αλλα εκανα μια εγκατασταση πριν απο 2 ημερες και θελω να σας την περιγραψω μιας και βλεπω οτι μπωρει να φανει χρησιμη για καπιους απο εδω.Πριν 2 χρονια εκανα ανακαινηση στο σπιτι μου αλλα βλακοδως δεν προεβλεψα να αφησω αναμονες στα κεραμιδια για την βαση και τις απαραιτητες σωληνωσεις που χρειαζετε ενας ηλιακος.Απλα τοποθετησα ενα χαλκινο μποιλερ καθετο 200 λτ 2πλης ενεργειας στο υπογειο. μολις λοιπον απεκτησα το προτο μου παιδι πριν 20 μηνες,οι αναγκες για ζεστο νερο αυξηθηκαν στο κατακορυφο για ολο το 24ωρο και ετσι ρυθμισα τον θερμοστατη στους 55-60 βαθμους και αφηνα το θερμοσιφωνο μονιμα αναμενο.Η διαφορα στην τιμη του ρυματος ηταν απεριγραπτη παιδια,εως και 220 ευρω το 4μηνο.Ετσι αποφασισα να κανω το μποιλερ απο 2πλης σε τριπλης ενεργειας!!! Αυτο το εκανα ως εξης:

1) 3 συλλεκτες επιλεκτικους 2m= 6m

2) χαλκινη σωληνα φ18 με μωνοση (γιατι τις περασα εξωτερικα)20+20 μετρα

3) στηριγματα βασης συλεκτων για κεραμοσκεπη 2τεμ+2 τεμ λαμαρινοΠ με τα οποια μπορεις να στηριξεις 2 συλλεκτες σε μια βαση.

4) βαλβιδα ασφαλειας για εξαερωση, υψηλης θερμοκρασιας 180c γιατι το καλοκαιρι εαν δεν λειτουργει το κλειστο κυκλωμα οι συλλεκτες πιανουν και 250c

5) βαλβιδα εκτονωσης 3 bar για την πιεση του κυκλοματος

6) αυτοματο πληρωσης για να μην ειμαι καθε χρονο πανω στην σκεπη να γεμιζω συλλεκτες

7) ικανοποιητικη ποσοτητα αντιψυκτικου υγρου 7lt.

8) δοχειο διαστολης

9) διαφορικο θερμοστατη ηλιακων-μποιλερ της SELTRON ND2 (ακριβουτσικο προιον)

10) κυκλοφορητη βεβαιως......

11) εναλλακτη διπλης ενεργειας το οποιο ειναι, αντι να αλλαξεις ολο το μποιλερ αλλαζεις μονο την αντισταση, απλα εχει μια σερπαντινα που κυκλοφορει το υγρο απο το κυκλωμα του ηλιακου.

12)κατι εξαρτηματα κατι καλωδια κατι κυαθεια μην σας ζαλιζω και πολυ.

Λοιπον ολα αυτα πηγαν 1800 ευρω παρακαλω.

Και τωρα αρχιζουν τα συμπερασματα

Αφου εγεινε η εγκατασταση και δουλεψε ολο αυτο αρχιζω το τσεκαρισμα,οι συλλεκτες στο peak επιασαν 85c το νερο στο θερμοσυφονο τους 57c στις 15.30 το μεσημερι παντα συμφωνα με τους θερμοστατες και με οτι αποκλιση μπορει να εχουν αυτοι. Το αποτελεσμα??? Καναμε μπανιο 2 ατομα και το νερο τελιωσε απο το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι νερο γιοκ αποδωση ελαχιστη και να περιμενω μεχρι τις 12.00 για ζεστο νερο ,τα εξοδα τεραστια, καλυτερα να ειχα βαλει απο την αρχη ενα πολυ καλο ηλιακο και να ειχα τελιωσει. και τωρα??? μπωρο να κανω κατι να βελτιωσο την αποδωση? αν μπωρει καποιος να βοηθησει παρακαλω... Ευχαριστω για την υπομονη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε ολους και απο μένα .....

 

Ψάχνω και εγώ να αγοράσω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα στο Ηράκλειο της Κρήτης στο οποίο και ζώ.

 

Οι τοπικές βιοτεχνίες εδώ κατασκευάζουν 2 τύπους θερμοσίφωνων.

Αυτό των Glass και από χάλκο...

Αναφέρουν ότι ο χαλκός χαλάει δύσκολα και δεν διαβρώνεται ενω δεν υφίστανται το φαινόμενο της ηλεκτρόλυσης....

 

Ξερει κανεις κάτι σχετικό για τους χάλκινους θερμοσίφωνες??

Οι τιμές των Glass υψηλής πίεσης, τριπλής ενέργειας και κλειστού κυκλώματος ξεκινάνε από 830 ευρώ ενώ οι αντίστοιχοι από χαλκό από 1150 ευρώ.

Όλοι συνοδεύονται από συλλέκτες με επιλεκτικό απορροφητη (2,5μ2) και αλουμινένιο πλαίσιο....

 

Οι τιμές αυτές θεωρούνται καλές?

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

 

Επειδή ασχολούμαι με ηλιακά, σαν μηχανολόγος εξειδικευμένος στην ηλιακή ενέργεια σε κάποιο συνέδριο, γνώρισα κάποιον από το Ηράκλειο Κρήτης, ο οποίος με εντυπωσίασε με το εύρος των γνωσεών του. Ονομάζεται Βουδούρης Ιωάννης και το τηλέφωνό του είναι 2810250873. θα σε βοηθήει (και πές του ότι έρχεσαι από τον Λευτέρη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα, ειμαι καινουριος στο foroum αλλα εκανα μια εγκατασταση πριν απο 2 ημερες και θελω να σας την περιγραψω μιας και βλεπω οτι μπωρει να φανει χρησιμη για καπιους απο εδω.Πριν 2 χρονια εκανα ανακαινηση στο σπιτι μου αλλα βλακοδως δεν προεβλεψα να αφησω αναμονες στα κεραμιδια για την βαση και τις απαραιτητες σωληνωσεις που χρειαζετε ενας ηλιακος.Απλα τοποθετησα ενα χαλκινο μποιλερ καθετο 200 λτ 2πλης ενεργειας στο υπογειο. μολις λοιπον απεκτησα το προτο μου παιδι πριν 20 μηνες,οι αναγκες για ζεστο νερο αυξηθηκαν στο κατακορυφο για ολο το 24ωρο και ετσι ρυθμισα τον θερμοστατη στους 55-60 βαθμους και αφηνα το θερμοσιφωνο μονιμα αναμενο.Η διαφορα στην τιμη του ρυματος ηταν απεριγραπτη παιδια,εως και 220 ευρω το 4μηνο.Ετσι αποφασισα να κανω το μποιλερ απο 2πλης σε τριπλης ενεργειας!!! Αυτο το εκανα ως εξης:

1) 3 συλλεκτες επιλεκτικους 2m= 6m

2) χαλκινη σωληνα φ18 με μωνοση (γιατι τις περασα εξωτερικα)20+20 μετρα

3) στηριγματα βασης συλεκτων για κεραμοσκεπη 2τεμ+2 τεμ λαμαρινοΠ με τα οποια μπορεις να στηριξεις 2 συλλεκτες σε μια βαση.

4) βαλβιδα ασφαλειας για εξαερωση, υψηλης θερμοκρασιας 180c γιατι το καλοκαιρι εαν δεν λειτουργει το κλειστο κυκλωμα οι συλλεκτες πιανουν και 250c

5) βαλβιδα εκτονωσης 3 bar για την πιεση του κυκλοματος

6) αυτοματο πληρωσης για να μην ειμαι καθε χρονο πανω στην σκεπη να γεμιζω συλλεκτες

7) ικανοποιητικη ποσοτητα αντιψυκτικου υγρου 7lt.

8) δοχειο διαστολης

9) διαφορικο θερμοστατη ηλιακων-μποιλερ της SELTRON ND2 (ακριβουτσικο προιον)

10) κυκλοφορητη βεβαιως......

11) εναλλακτη διπλης ενεργειας το οποιο ειναι, αντι να αλλαξεις ολο το μποιλερ αλλαζεις μονο την αντισταση, απλα εχει μια σερπαντινα που κυκλοφορει το υγρο απο το κυκλωμα του ηλιακου.

12)κατι εξαρτηματα κατι καλωδια κατι κυαθεια μην σας ζαλιζω και πολυ.

Λοιπον ολα αυτα πηγαν 1800 ευρω παρακαλω.

Και τωρα αρχιζουν τα συμπερασματα

Αφου εγεινε η εγκατασταση και δουλεψε ολο αυτο αρχιζω το τσεκαρισμα,οι συλλεκτες στο peak επιασαν 85c το νερο στο θερμοσυφονο τους 57c στις 15.30 το μεσημερι παντα συμφωνα με τους θερμοστατες και με οτι αποκλιση μπορει να εχουν αυτοι. Το αποτελεσμα??? Καναμε μπανιο 2 ατομα και το νερο τελιωσε απο το απογευμα μεχρι το επομενο πρωι νερο γιοκ αποδωση ελαχιστη και να περιμενω μεχρι τις 12.00 για ζεστο νερο ,τα εξοδα τεραστια, καλυτερα να ειχα βαλει απο την αρχη ενα πολυ καλο ηλιακο και να ειχα τελιωσει. και τωρα??? μπωρο να κανω κατι να βελτιωσο την αποδωση? αν μπωρει καποιος να βοηθησει παρακαλω... Ευχαριστω για την υπομονη σας.

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Σχέτικά με την απόδοσή σου, ένα πρώτο θέμα που πρέπει να δείς είναι ο εναλλάκης σου. Για να λειτουργεί αποδοτικά το σύστημα σου χρειάζεσε τουλάχιστον 1.5 m² εναλλάκτη. Μικρότερη επιφάνεια από αυτή δεν προκειτε να σου αποδόσει καθώς δεν μπορεί να σου μετάφέρει την ενέργεια. Το δέυτερο πρόβλημα είναι η θέση του εναλλάκτη (πού ψηλά) που δεν μπορείς να κάνεις τιποτα για αυτό.

 

Δυό παρατηρήσεις:

1) Πολύ καλή η επιλογή βαλβίδας ασφαλείας υψηλών θερμοκρασιών (σπάνια το βλέπεις στην Ελλάδα) αλλά τα 3bar είναι πολύ λίγα. Αυξησέ τη στα 6 bar και άσε το σύστημά σου να ανεβάσει πίεση (με άμεση συνέπεια την άυξηση του σημείου βρασμού του νερόυ)

2) Πρόσεξε το δοχείο διαστολής σου. Χρειάζεσε τουλάχιστον 20lt τύπου Solar (αντοχή στα 10bar)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

ειμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα την βοηθεια σας. Μένω στην Αθήνα και θέλω να αγοράσω έναν ηλιακό θερμοσίφωνα για να καλύπτει τις ανάκες μίας τετραμαλούς οικογένειας. Ψάχνω για μία καλή αγορα και όχι της πλάκας, δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, όμως. Προσφατα σε μία έκθεση με ενημερώσανε για skyland (160lt - Μονός Συλλέκτης χαλκού) και cosmosolar (160lt - Μονός Συλλέκτης χαλκού). Cosmosolar καλός μου φάνηκε αλλα πανάκριβος (1700 ευρώ), sky land πιο προσιτος (1200 ευρώ). Τι λέτε; παιζει τίποτε άλλο;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

 

Ψάχνω για μία καλή αγορα και όχι της πλάκας, δεν έχω και πολλές γνώσεις πάνω στο θέμα, όμως. Προσφατα σε μία έκθεση με ενημερώσανε για skyland (160lt - Μονός Συλλέκτης χαλκού) και cosmosolar (160lt - Μονός Συλλέκτης χαλκού). Cosmosolar καλός μου φάνηκε αλλα πανάκριβος (1700 ευρώ), sky land πιο προσιτος (1200 ευρώ).

Χωρίς να αποτελεί μομφή για κανέναν απο τους δύο συλλέκτες, τί εννοείς όταν λές οτι σου φάνηκε καλός? Εμφανισιακά ή σου έδειξαν φυλλάδιο με την καμπύλη απόδοσης του συλλέκτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδειξε φυλλάδιο με καμπυλη απόδοσης, καθώς και πλήρη περιγραφή του boiler, το οποίο είναι από τιτάνιο και κατασκευάστηκε στον Δημόκριτο, όπως άλλωστε όλος ο ηλιακός. Γι' αυτό μάλιστα εδιναν εγγλυηση εφ' όρου ζωής, εφόσον γίνονται τα service του κάθε 2 χρόνια. Πάντως και εμφανισιακά ωραίος ήταν....!! Τί λες, λοιπόν; Θα ήθελα τη γνώμη σου και σε ευχαριστώ γαι το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδειξε φυλλάδιο με καμπυλη απόδοσης, καθώς και πλήρη περιγραφή του boiler, το οποίο είναι από τιτάνιο και κατασκευάστηκε στον Δημόκριτο, όπως άλλωστε όλος ο ηλιακός. Γι' αυτό μάλιστα εδιναν εγγλυηση εφ' όρου ζωής, εφόσον γίνονται τα service του κάθε 2 χρόνια. Πάντως και εμφανισιακά ωραίος ήταν....!! Τί λες, λοιπόν; Θα ήθελα τη γνώμη σου και σε ευχαριστώ γαι το ενδιαφέρον.

 

Να του ζητήσεις τις μετρήσεις που έχει κάνει και που τις έχει κάνει.

Ο ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ είναι εργαστήριο δεν κατασκευάζει ηλιακά συστήματα.

Επίσης γνωρίζω ότι έχει τεθεί εκτός της αγοράς στην Ισπανία. Γιατί άραγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την καλησπέρα μου σε όλα τα μέλη του φόρουμ. Θα ήθελα να σας ζητήσω την βοήθεια σας πάνω στο εξής θέμα. Έχω τοποθετήσει ηλιακό MALTEZOS 200 λίτρα στην πολυκατοικία που μένω. Όπως συμβαίνει με όλα τα διαμερίσματα στις πολυκατοικίες έτσι και το δικό μου δεν εφάπτεται με την ταράτσα, αντίθετα έχω απόσταση από την ταράτσα περίπου 20 με 25 μέτρα (με ότι αυτό συνεπάγεται με το "χαμένο" νερό το χειμώνα).

 

Η ερώτηση μου έχει να κάνει πάνω στο εξής θέμα....το χειμώνα όταν δεν έχει ηλιοφάνεια, με αντίσταση 4-5kw και 2 ώρες στο ηλεκτρικό για να έχω ζεστό νερό τι χρέωση να περιμένω. Προσπαθώ να βρω μια φόρμουλα υπολογισμού.

 

ps. Όταν έχει ήλιο, η απόδοση του ηλιακού είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική απλά θέλω να ξέρω τι γίνεται τις ημέρες χωρίς ήλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...