Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο 1 χρονο απουσιας απο την γυμναστικη λεω να το ξανα παρω απο την αρχη. Τον τελευταιο χρονο εκανα αρκετο ποδηλατο αλλα ακολουθουσα χαλια διατροφη και δεν ειχα ορεξη για ασκησεις με βαρη κλπ οποτε δεν εχω δει βελτιωση στο σωμα μου λογο ποδηλατου λογικο κιολας. Σκεφτομαι να κανω το πρωι πριν φαω ποδηλατο για 30-40 λεπτα στο προπονητηριο στην αρχη, μετα να ακολουθω ενα πιο συμμαζεμενο προγραμμα διατροφης και το απογευμα να κανω 3 σετ απο push ups, ελξεις στο μονοζυγο και κωπηλατικη.

Λεω να ακολουθησω αυτο το προγραμμα για 1 μηνα σαν εισαγωγικο με τις παραπανω ασκησεις απο 3 φορες την εβδομαδα και να εχω αλλες 2 μερες καθαρα αεροβιας στο ποδηλατο με παραπανω ωρα. Απο εκει και περα μολις τελειωσει ο μηνας θα μπω στα κλασσικα προγραμματα με 2 μυικες ομαδες ανα μερα και 2 μερες ξεκουραση. Στοχος μου για τον 1ο μηνα ειναι να φτιαξω σταδιακα την διατροφη μου, να μπουν παλι τα βαρη στο προγραμμα, να αυξησω την αντοχη μου στην αεροβια και σιγα σιγα να χασω καποιο περιττο λιπος που εχει μαζευτει στα ποδια παροτι τα 72 κιλα μου.

 

Σκεφτομαι σωστα η προτεινετε κατι αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Μετα απο 1 χρονο απουσιας απο την γυμναστικη λεω να το ξανα παρω απο την αρχη. Τον τελευταιο χρονο εκανα αρκετο ποδηλατο αλλα ακολουθουσα χαλια διατροφη και δεν ειχα ορεξη για ασκησεις με βαρη κλπ οποτε δεν εχω δει βελτιωση στο σωμα μου λογο ποδηλατου λογικο κιολας. Σκεφτομαι να κανω το πρωι πριν φαω ποδηλατο για 30-40 λεπτα στο προπονητηριο στην αρχη, μετα να ακολουθω ενα πιο συμμαζεμενο προγραμμα διατροφης και το απογευμα να κανω 3 σετ απο push ups, ελξεις στο μονοζυγο και κωπηλατικη.

Λεω να ακολουθησω αυτο το προγραμμα για 1 μηνα σαν εισαγωγικο με τις παραπανω ασκησεις απο 3 φορες την εβδομαδα και να εχω αλλες 2 μερες καθαρα αεροβιας στο ποδηλατο με παραπανω ωρα. Απο εκει και περα μολις τελειωσει ο μηνας θα μπω στα κλασσικα προγραμματα με 2 μυικες ομαδες ανα μερα και 2 μερες ξεκουραση. Στοχος μου για τον 1ο μηνα ειναι να φτιαξω σταδιακα την διατροφη μου, να μπουν παλι τα βαρη στο προγραμμα, να αυξησω την αντοχη μου στην αεροβια και σιγα σιγα να χασω καποιο περιττο λιπος που εχει μαζευτει στα ποδια παροτι τα 72 κιλα μου.

 

Σκεφτομαι σωστα η προτεινετε κατι αλλο;

 

Αν διαθέτεις κανά βαράκι ή καμιά μπάρα καλό θα ήταν να τα εντάξεις και αυτά στον πρώτο μήνα προσαρμογής για να μην κάνεις μόνο στήθος και πλάτη. Κάνε από ένα κυκλικό από 3 γύρους και 1 άσκηση ανά μυϊκή ομάδα και πιστεύω θα ξεσκουριάσεις σε λιγότερο από μήνα κιόλλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαθέτεις κανά βαράκι ή καμιά μπάρα καλό θα ήταν να τα εντάξεις και αυτά στον πρώτο μήνα προσαρμογής για να μην κάνεις μόνο στήθος και πλάτη. Κάνε από ένα κυκλικό από 3 γύρους και 1 άσκηση ανά μυϊκή ομάδα και πιστεύω θα ξεσκουριάσεις σε λιγότερο από μήνα κιόλλας.

 

Βαρακια υπαρχουν αλλα σκεφτομαι οτι αν πιασω να κανω κυκλικο με 3 σετ θα μου παιρνει αρκετη ωρα και μονο στην ιδεα θα βαριεμαι και ισως πηδαω μερες. Ειναι και καλοκαιρι οποτε σιγουρα θα ερθουν μερες που θα λεω που να τα κανω τωρα ολα αυτα αστο για την επομενη. Απο την επομενη θα παμε στην επομενη και στο τελος θα το παρατησω τελειως.

 

Με αυτες τις ασκησεις που ειπα πιστευω οτι σε πρωτη φαση εχω καλυψει τις μεγαλες μυικες ομαδες (πλατη, στηθος, ποδια) αλλα και τις μικρες που αν και δεν επικεντρωνομαι εκει γυμναζονται και αυτες παραλληλα.

 

Οσο για το προγραμμα τωρα λεω να κανω τα παρακατω challenges

1) http://hundredpushups.com/index.html που το ειχα ολοκληρωσει παλια αλλα τωρα ζητημα ειναι αν θα μπορω να βγαλω τα 40 pushups

2) http://twentypullups.com/

3) 3 σετ με 12, 8, 6 στην κοπηλατικη

 

και για την αεροβια λεω να βαλω κατι cd απο Cardio Coach που ειδα να αναφερονται στις προηγουμενες σελιδες, απο οτι ειδα ειναι ενα ειδος διαλειμματικης οποτε ειναι καλυτερα απο την απλη αεροβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρακια υπαρχουν αλλα σκεφτομαι οτι αν πιασω να κανω κυκλικο με 3 σετ θα μου παιρνει αρκετη ωρα και μονο στην ιδεα θα βαριεμαι και ισως πηδαω μερες. Ειναι και καλοκαιρι οποτε σιγουρα θα ερθουν μερες που θα λεω που να τα κανω τωρα ολα αυτα αστο για την επομενη. Απο την επομενη θα παμε στην επομενη και στο τελος θα το παρατησω τελειως.

 

Με αυτες τις ασκησεις που ειπα πιστευω οτι σε πρωτη φαση εχω καλυψει τις μεγαλες μυικες ομαδες (πλατη, στηθος, ποδια) αλλα και τις μικρες που αν και δεν επικεντρωνομαι εκει γυμναζονται και αυτες παραλληλα.

 

Οσο για το προγραμμα τωρα λεω να κανω τα παρακατω challenges

1) http://hundredpushups.com/index.html που το ειχα ολοκληρωσει παλια αλλα τωρα ζητημα ειναι αν θα μπορω να βγαλω τα 40 pushups

2) http://twentypullups.com/

3) 3 σετ με 12, 8, 6 στην κοπηλατικη

 

και για την αεροβια λεω να βαλω κατι cd απο Cardio Coach που ειδα να αναφερονται στις προηγουμενες σελιδες, απο οτι ειδα ειναι ενα ειδος διαλειμματικης οποτε ειναι καλυτερα απο την απλη αεροβια.

 

Απο το να βαριέσαι και να μην κάνεις τίποτα οκ κάνε αυτά τα challenges, απλά θεωρώ καλύτερα να κάνεις κανά κυκλικό από το κάνεις μόνο αυτές τις τρεις ασκήσεις...τουλάχιστον κάνε τις με παραλλαγές ώστε να πιάνουν και αλλού (πχ push ups με κλειστά χέρια για να πιάνεις τρικέφαλα, μονόζυγο με κλειστά χέρια και παλάμες προς τα εσένα για να πιάνεις δικέφαλα, push ups με τα πόδια όσο πιό ψηλά μπορείς σε καναν τοίχο για ώμους, και πολλά πολλά άλλα)

 

Όσο για την αερόβια κάνε ανάλογα με τους στόχους σου. Η διαλλειματική π.χ. είναι για αντοχή σε υψηλή ένταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω.. Είναι κακό να γυμνάζεσαι 2 φορές την ημέρα;;;

 

πχ εγώ πάω γυμναστήριο 6-8 απόγευμα και κατά τις 10 τρώω... Απλά μετά επειδή μένω ξυπνιος μέχρι τις 5-6 τα ξημερώματα (λόγω καλοκαιριού) είναι λάθος να κάνω κάνα σχοινάκι, κοιλιακούς, τπτ push ups και καμιά άσκηση με αλτηράκια στο σπίτι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω.. Είναι κακό να γυμνάζεσαι 2 φορές την ημέρα;;;

 

πχ εγώ πάω γυμναστήριο 6-8 κατά τις 10 και κάτι τρώω απλά μετά επειδή μένω ξυπνιος μέχρι τις 5-6 (λόγω καλοκαιριού) είναι λάθος να κάνω κάνα σχοινάκι, κοιλιακούς, τπτ push ups και καμιά άσκηση με αλτηράκια στο σπίτι;;;

 

Εξαρτάται από τι έχεις κάνεις πριν στο γυμναστήριο. Αν είχες ημέρα στήθους στις 8 το απόγευμα και πας και κάνεις Push ups στις 6 το πρωί κάνεις χειρότερα τα πράγματα. Για να δομηθεί ο μυς χρειάζεται αποθεραπεία...εσύ τον "τραυμάτισες" το απόγευμα και ενώ είναι σε κατάσταση αναδόμησης εσύ πας και τον ξαναχτυπάς.

 

Γι' αυτό χρειάζονται τουλάχιστον 3 μέρες τουλάχιστον πριν κάνεις την ίδια μυϊκή ομάδα μέσα σε 1 εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο gym κάνω λίγο από όλα. Τρέχω στο διάδρομο κάνα μισάωρο 4-5 χιλιομετράκια, στα καπάκια κοιλιακούς και ραχιαίους και μετά πιάνω όργανα για πόδια στήθος πλάτες και ώμους 7-8 ασκήσεις σύνολο.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι τα βάρη που βάζω στα οργανα ειναι αστεια max 50-70 λίμπρες 15x3 set. Με ενδιαφέρει φυσική κατάσταση και φυσικά να χάσω λίπος από κοιλιά. Δεν έχω βλέψεις να φουσκώσω ή να παρω όγκο δεν μαρέσει αυτό...

 

Δεν το έχω κάνει αυτό που λέω έτσι απλά είπα να ρωτήσω, ντάξει μην τα κάνουμε και χειρότερα τα πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο gym κάνω λίγο από όλα. Τρέχω στο διάδρομο κάνα μισάωρο 4-5 χιλιομετράκια, στα καπάκια κοιλιακούς και ραχιαίους και μετά πιάνω όργανα για πόδια στήθος πλάτες και ώμους 7-8 ασκήσεις σύνολο.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι τα βάρη που βάζω στα οργανα ειναι αστεια max 50-70 λίμπρες 15x3 set. Με ενδιαφέρει φυσική κατάσταση και φυσικά να χάσω λίπος από κοιλιά. Δεν έχω βλέψεις να φουσκώσω ή να παρω όγκο δεν μαρέσει αυτό...

 

Δεν το έχω κάνει αυτό που λέω έτσι απλά είπα να ρωτήσω, ντάξει μην τα κάνουμε και χειρότερα τα πράγματα...

 

Δεν ξέρω τι πρόγραμμα κάνεις αλλά αφού στοχεύεις σε φυσική κατάσταση θα έχεις το ανάλογο...αν όχι φτιάξτο λίγο γιατί να παίρνεις να κάνεις με μηχανήματα και να κάνεις με αστεία κιλα δεν ξέρω κατά πόσο θα δεις αποτελέσματα...

Επιπλέον όπως γράφτηκε από πάνω δεν γίνεται να χάσεις λίπος μόνο από κοιλιά ή κάπου τόπικά...από παντού χάνεται το λίπος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα το χάσουμε το ρημάδι το λίπος;;; Eίμαι 1,81 βάρος 79 κιλά...

 

Α επίσης σκέφτομαι απο χειμώνα να ξεκινήσω σε Personal trainer προσωπικό.. ξέρετε περίπου πόσο πάει ο μήνας ή η μέρα (πως πληρώνονται αυτοί)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς θα το χάσουμε το ρημάδι το λίπος;;; Eίμαι 1,81 βάρος 79 κιλά...

Α επίσης σκέφτομαι απο χειμώνα να ξεκινήσω σε Personal trainer προσωπικό.. ξέρετε περίπου πόσο πάει ο μήνας ή η μέρα (πως πληρώνονται αυτοί)...

 

Πάρε τους δρόμους και άρχισε να τρέχεις...

 

Δεν αξίζει...είναι πολλά τα λεφτά. Τι τον θες όμως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο gym κάνω λίγο από όλα. Τρέχω στο διάδρομο κάνα μισάωρο 4-5 χιλιομετράκια, στα καπάκια κοιλιακούς και ραχιαίους και μετά πιάνω όργανα για πόδια στήθος πλάτες και ώμους 7-8 ασκήσεις σύνολο.

 

Να ξεκαθαρίσω ότι τα βάρη που βάζω στα οργανα ειναι αστεια max 50-70 λίμπρες 15x3 set. Με ενδιαφέρει φυσική κατάσταση και φυσικά να χάσω λίπος από κοιλιά. Δεν έχω βλέψεις να φουσκώσω ή να παρω όγκο δεν μαρέσει αυτό...

 

Δεν το έχω κάνει αυτό που λέω έτσι απλά είπα να ρωτήσω, ντάξει μην τα κάνουμε και χειρότερα τα πράγματα...

 

Λοιπόν θα πω και το εξής να το καταλάβετε όλοι.

 

Το μόνο που δίνει όγκο είναι το φαγητό. Τρώς παραπάνω θερμίδες από της διατήρησης? Παίρνεις όγκο. Τρως λιγότερες? Χάνεις.

 

Η γυμναστική και η σύνθεσή του φαγητού καθορίζει ΤΙ ΟΓΚΟ ΒΑΖΕΙΣ. Τρως λίπη και υδατάνθρακες? Θα παχύνεις. Τρώς πρωτείνες ως επί το πλείστον θα πάρεις μυς. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΡΗ ΣΟΒΑΡΑ? Απλά θα γίνεις αδύνατος και με λίπος. Σηκώνεις όσο μπορείς? ΦΤιάχνεις μυς. Όσο φτιάχνεις μυς τόσες περισσότερες θερμίδες θέλει το σώμα σου για να τους διατηρήσει.

 

Με άλλα λόγια φτιάχνοντας τους μυς το σώμα σας καταναλώνει από μόνο του παραπάνω θερμίδες , αυξάνετε ο μεταβολισμός.

 

Τώρα για το πως θέλετε να φαίνεστε.

 

Αν τρέχετε μόνο και δεν κάνετε βάρη, θα είστε σαν μαραθωνοδρόμοι. Αν σας αρέσει καλώς.

 

Τα μοντέλα όμως στα εξώφυλλα ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ. Θέλεις να είσαι αδύναμος και μυώδης? Τρώγε πρωτείνη, μείνε υποθερμιδικός και σήκωνε όσο μπορείς

 

Για ασκήσεις στο σπίτι

 

Πουσαπς, μονόζυγο, προβολές , κοιλιακοί , ραχιαίοι, διατάσεις. Για να μην κλέβετε μην βάζετε επαναλήψεις. ¨Οσα κάνετε σε ένα λεπτό ανά άσκηση και αυτό σε 3 κύκλους. Εξαιρούνται οι διατάσεις. ¨Οσο καλύτεροι γίνεστε τόσο περισσότερες επαναλήψεις κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θα πω και το εξής να το καταλάβετε όλοι.

 

Το μόνο που δίνει όγκο είναι το φαγητό. Τρώς παραπάνω θερμίδες από της διατήρησης? Παίρνεις όγκο. Τρως λιγότερες? Χάνεις.

 

Η γυμναστική και η σύνθεσή του φαγητού καθορίζει ΤΙ ΟΓΚΟ ΒΑΖΕΙΣ. Τρως λίπη και υδατάνθρακες? Θα παχύνεις. Τρώς πρωτείνες ως επί το πλείστον θα πάρεις μυς. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙΣ ΒΑΡΗ ΣΟΒΑΡΑ? Απλά θα γίνεις αδύνατος και με λίπος. Σηκώνεις όσο μπορείς? ΦΤιάχνεις μυς. Όσο φτιάχνεις μυς τόσες περισσότερες θερμίδες θέλει το σώμα σου για να τους διατηρήσει.

 

Με άλλα λόγια φτιάχνοντας τους μυς το σώμα σας καταναλώνει από μόνο του παραπάνω θερμίδες , αυξάνετε ο μεταβολισμός.

 

Τώρα για το πως θέλετε να φαίνεστε.

 

Αν τρέχετε μόνο και δεν κάνετε βάρη, θα είστε σαν μαραθωνοδρόμοι. Αν σας αρέσει καλώς.

 

Τα μοντέλα όμως στα εξώφυλλα ΣΗΚΩΝΟΥΝ ΚΙΛΑ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ. Θέλεις να είσαι αδύναμος και μυώδης? Τρώγε πρωτείνη, μείνε υποθερμιδικός και σήκωνε όσο μπορείς.

 

Κοίτα εγώ προσωπικά θα ήθελα να χάσω λίπος όπως είπα και αν γίνεται λίγη γράμμωση έχει καλώς. όγκο δεν θέλω... Επομένως βάση αυτών που λες, πρέπει να κάνω διατροφή πρωτεϊνες και βάρη να σηκώνω όσο μπορώ.... Ε αυτό λίγο πολύ προσπαθώ να κάνω όσον αφορά τα βάρη. Πχ για στήθος δεν μπορώ να βάλω πιο πάνω από αυτό που κάνω...

 

Αν βάλω πάρα πάνω κιλά με το ζόρι θα βγάλω 5 επαναλήψεις, να κάνω έτσι λοιπόν; Είδα σημερα κάτι μπάρες πρωτείνης 9σαν σοκολάτες έμοιαζαν) σε ένα μαγαζί με είδη γυμναστικής... Είναι αξιόπιστα αυτά ρε παιδά; Kαι επίσης πρέπει να τα παίρνουμε μετά το γυμναστήριο να υποθέσω πχ 1-2 ώρες μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα. Τρέξιμο δλδ επιτρέπεται και μετά το γυμναστήριο; Επίσης εάν γνωρίζεις απάντησε μου και για τους personal trainers....

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Αν τρέχεις στο γυμναστήριο δεν χρειάζεται να τρέχεις κι άλλο. Απλά συνήθως όσους βλέπω και τρέχουν στους διαδρόμους στο γυμναστήριο δεν λες ότι σκίζονται κιόλλας. Αν πηγαίνεις στο γυμνασήριο μόνο για τρέξιμο ξεγράψου. 1ον γλυτώνεις λεφτά. 2ον σίγουρα θα δεις καλύτερα αποτελέσματα έξω (δεν έχει επιστημονική βάση αυτό, εμπειρικά το λέω)

 

Ο Personal θα σου πάρει σίγουρα ένα 30άρι (άντε επειδή έχουμε κρίση (20-25).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...