Προς το περιεχόμενο

σπυράκια


al_katerinaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

επισης η συχνη επαλειψη με αγνο παρθενο σπερα βοηθαει στην δημιουργια μιας επιδερμιδας καλυτετ=ρης της κλεοπατρας...

 

περα απο την πλακα,αυτα ειναι μερικα απο τα τρικ που χρησιμοποιουμε εμεις για να σας πεισουμε.. :)

 

τεσπα..μια ειναι η συνταγη για τα σπυρακια πιστευω...

 

η κρεμα στο γαλακτομπουρεκο.....

 

απο εκει και περα διαλεγεις αν θα παρεις τον ρολο του ζαχαροπλαστη η του γαλακτομπουρεκου... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσοχη με το roaccutan,δεν ειναι καραμελα.Εννοεται μονο απο γιατρο,εννοεται τακτικη παρακολουθηση με μηνιαιες εξετασεις αιματος(θα σας πει ο δερματολογος) και εννοειται οτι παει πακετακι με αντισυλληπτικα για τις κοπελες.

Αυτα.

ξεχασα να το γραψω αυτο: εκανα εξετασεις καθε 1 ή 2 μηνες, δεν ηπια αλκοολ οσο το επαιρνα, εκανα καλη διατροφη, ειχα κοψει χοιρινα κλπ λιπαρες τροφες, και το εκανα χειμωνα ωστε να μην με βλεπει πολυ ηλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως κι η dimitroula 29 έτσι κι εγώ είχα κυστική ακμή και το 2004,αφότου πρώρα ταλαιπωρήθηκα από έναν κομπογιαννίτη ο οποίος μου έκανε πήλινγκ και στη δική μου περίπτωση επιδείνωσε το πρόβλημα,κατέφυγα σε 2-3 γιατρούς όπου και οι 3 μου συνέστησαν το Roaccutane.H θεραπεία σε μένα κράτησε περίπου 8 μήνες ώσπου να φύγουν εντελώς τα σπυράκια και οι αδένες να μη εκκρίνουν άλλο σμήγμα.Σε μένα δυστυχώς έπεσε και μέσα στο καλοκαίρι.Δεν είναι τόσο τραγικό όσο φαίνεται απλά πρέπει να ακολουθείς συγκεκριμένη διατροφή (όχι λιπαρά,αλμυρά,πικάντικα κ.ο.κ γιατί το χάπι ανεβάζει την χοληστερίνη),να προσέχεις πολύ τον ήλιο-ειδικά το καλοκαίρι-και να είσαι συνέχεια μ'ένα αντηλιακό(εγώ φορούσα αντηλιακό 60άρι σε πρόσωπο και σώμα..Ναι,ήμουν σαν αφρόγαλο καλοκαιριάτικα :P) και κάθε μήνα έκανα εξετάσεις αίματος ώστε η γιατρός να μου ρυθμίζει τη δόση.

 

Πλέον έχει εξαλειφθεί η ακμή,βγάζω κανένα μικρό σπυράκι μια στις τόσες και μου'χουν μείνει ελάχιστα σημαδάκια που μόνο με μεγεθυντικό φαίνονται.

 

Θα σου πρότεινα πάντως να επισκεφτείς οπωσδήποτε γιατρό,εκείνος θα σου πει τι είδος ακμής έχεις και πώς θα την αντιμετωπίσεις.

 

λοιπον απ οτι διαβασα εκανες τη θεραπεια μεσα στο καλοκαιρι...το θεμα μου ειναι οτι εκει που δεν ειχα καθολου σπυρακια εχω κανενα μηνα που εχω εμφανισει αρκετα κ δε μπορω να τα βλεπω...η δερματολογος μου εδωσε αρχικα αλοιφες κλπ αλλα δεν ειδα βελτιωση'παρα μονο καποια ξεραθηκαν...μου ειπε για κατι χαπια ονοματι τρετιν αλλα μου συστησε να μην τα παρω καλοκαιρι...εγω ομως επειγομαι γτ δεν αντεχω να βλεπω τα σπυρια...δεν ειναι ιδιαιτερα πολλα αλλα δεν εχει σημασια...θελω να σε ρωτησω πως αντιμετωπισες τον ηλιο??..κ μηπως σου εμειναν τιποτα σημαδια?...ενταξει θα αποφυγω οσο μπορω τον ηλιο αλλα καλοκαιρι εχουμε αναποφεκτα θα παω κ στη θαλασσα!....σε παρακαλωωω πες μου για το αν σοθ δηιουργηθηκαν προβληματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια συμβουλη παιδια

 

ελπιζω να μην ειστε απο αυτους/ες που ενω ειναι μια χαρα,με το που δουν ενα δυο σπυρακια πανικοβαλλονται και τρεχουν κατευθειαν σε γιατρους και πλακωνονται με μεικ απ για να μη φαινονται....

και στο κατω κατω αντρας με λιγα σπυρια δεν ειναι και κατι αμαν αμαν

το δερμα του αντρα δεν πρεπει να ειναι σαν κωλαρακι...

 

 

θυμηθηκα κατι "αγορια" που ειχε φερει η στεφανιδου και ελεγαν πως κανουν αποτριχωση σε ολο το σωμα,μασαζ με σοκολατα και ηφαιστιογενεις πετρες κλπ και κανουν χαλαουες και με το που δουν σπυρι πλακωνονται στα κολλαγονα και βαζουν μεικ απ να μη φαινονται...σορρυ για το οφ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απ οτι διαβασα εκανες τη θεραπεια μεσα στο καλοκαιρι...το θεμα μου ειναι οτι εκει που δεν ειχα καθολου σπυρακια εχω κανενα μηνα που εχω εμφανισει αρκετα κ δε μπορω να τα βλεπω...η δερματολογος μου εδωσε αρχικα αλοιφες κλπ αλλα δεν ειδα βελτιωση'παρα μονο καποια ξεραθηκαν...μου ειπε για κατι χαπια ονοματι τρετιν αλλα μου συστησε να μην τα παρω καλοκαιρι...εγω ομως επειγομαι γτ δεν αντεχω να βλεπω τα σπυρια...δεν ειναι ιδιαιτερα πολλα αλλα δεν εχει σημασια...θελω να σε ρωτησω πως αντιμετωπισες τον ηλιο??..κ μηπως σου εμειναν τιποτα σημαδια?...ενταξει θα αποφυγω οσο μπορω τον ηλιο αλλα καλοκαιρι εχουμε αναποφεκτα θα παω κ στη θαλασσα!....σε παρακαλωωω πες μου για το αν σοθ δηιουργηθηκαν προβληματα!

 

Καλησπέρα!

Κοίτα,το χάπι που λες δεν το ξέρω,εγώ roaccutan έπαιρνα,ίσως να είναι εφάμιλλα αυτών που λες.

Τέτοιου είδους χάπια καλό είναι να τα παίρνεις χειμώνα γιατί ο ήλιος επιδεινώνει κατά πολύ το πρόβλημα αλλά κι εγώ τέλη χειμώνα ξεκίνησα τότε τη θραπεία και μες στο καλοκαίρι έπαιρνα χάπια.Θέλει προσοχή:Θυμάμαι φορούσα καπέλο-δίσκο για φρούτα (:P),αντηλιακό σε σώμα-πρόσωπο 60άρια,δεν πήγαινα για μπάνιο 12-5 παρά μόνο νωρίς το πρωί/αργά απόγευμα..Γενικά θέλει αρκετή προσοχή,αν δεν επείγεσαι,καλύτερα να ξεκινούσες φθινόπωρο πάντως.

 

Σημάδια δεν μου έμειναν-ευτυχώς γιατί είχα κυστική ακμή κι ήμουν ψιλοχάλι-παρά μόνο μερικά που ούτε καν φαίνονται,μόνο με μεγεθυντικό καθρέφτη.

 

Μην τρελλαίνεσαι,μια διαδικασία είναι που θα την περάσεις αν πρέπει αλλά θα ξενοιάσεις από σπυράκια,αν τ'αφήσεις χειρότερα θα'ναι παρά καλύτερα!

 

Ελπίζω να βοήθησα!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα κι απο μένα!

 

Εγώ είμαι 27χρ. Ποτέ δεν είχα ακμή με την ένοια του κόκκινου προσώπου. ίσα ίσα που το πρόσωπό μου θεωρείται καθαρό. ΑΛΛΑ κατά καιρούς κατά μέσο όρο 2 φορές τον χρόνο βγάζω κάτι σπυριά με σμίγμα. Κυρίως στην περιοχή Τ(μάτια, μύτη) Αυτό έχει ώς αποτέλεσμα να πρίζομαι, ειδικά αν βγει στη μύτη πάνω κοντά στα μάτια-φρύδια τα μάτια μου για μέρες είναι πρισμένα(όχι και τα 2 αλλά σε αυτό που βρίσκεται πιο κοντά με το σμύγμα).

Τα τελευταία χρόναι βγάζω κυρίως κοντά στα φρύδια. Πριν 2 χρόνια είχα βγάλει το πρώτο μεγάλο σε αυτή τη περιοχή, με πολύ υπομονή και μετά απο μήνες εφυγε αν και έχει μείνει ένα ελάχιστο υπόλυμα. Πέρσι έβγαλα πάλι λίγο πιο δίπλα. Πήγα στον δερματολόγο και ξέρετε τι έκανε; Μου το έβγαλε, με νυστέρι. Για 2 βδομάδες είχα επίδεσμο αλλά μετά δεν έμεινε τίποτα. Μετά από λίγους μήνες έβγαλα πάλι σε άλλο σημείο αλλά πάλι σε αυτή τη περιοχή. Πήγα στον ίδιο, πάλι κάτι έκανε αλλά μου το έκανε πολύ χειρότερα. Μόλις πήγα σε άλλο δερματολόγο τρόμαξε με το θέαμα και με αυτά που είπα που μου έκανε ο άλλος.

Για να μη σας κουράζω ο δερματολόγος μου έδωσε μια πολύ γερή αντιβίωση να φύγει η μόλυνση που μου προκάλεσε ο άλλος(Υπόψην έχω ακόμη συμάδι από την βλακεία του άλλου). Μετά από αυτή μου έδωσε την MINOCIN κάτι μικρές κάψουλες για ένα μήνα. Παράληλα για 10 μέρες έβαζα την ALTARGO μια αληφή. Μίκρινε αισθητά και πιστευω θα είχε εξαφανιστεί αν δεν μου είχε κάνει αυτό που μου έκανε ο προηγούμενος.

 

Πριν 1 βδομάδα πάλι έβγαλα ένα άλλο πάλι κάτω από το φρύδι.Αφού ξύπνησα πρισμένος μια μέρα και κατάλαβα πως πάλι θα έχω τα ίδια πήγα και πήρα μόνος μου τις κάψουλες MINOCIN και από την επόμενη μέρα όντως δεν είχα πρίξυμο. Ακόμη δεν μου έχει τελειώσει το κουτί που είναι για 12 μέρες. Δεν έχω πρίξιμο είναι ελάχιστα κόκκινο αλλά είναι φουσκομένο πργάμα που το καταλαβαίνω όταν πλαίνομαι. Λέω να πάρω άλλο ένα κουτί ώστε να κάνω την θεραπεία ένα μήνα όπως και την άλλη φορά. Υπόψην τα MINOCIN είναι αντιβίωση αλλά μόνο 50mg για αυτό την πέρνεις παραπάνω από 10 μέρες.

ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΟΜΩς ΠΩς ΘΑ ΠΑΣ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΝΑ ΣΤΗ ΔΩΣΕΙ, ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!

 

Νομίζω είμαι από τους λίγους που θέλω να φτάσω στα 30 μήπως και απαλλαγώ από αυτά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είμαι από τους λίγους που θέλω να φτάσω στα 30 μήπως και απαλλαγώ από αυτά!!

Νομιζεις οτι το φαινομενο "ακμη" ενδιαφερεται για τις στρογγυλοποιησεις στις ηλικιες?:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερούδια!!!ήθελα να ρωτήσω,μήπως ξέρετε κανέναν καλό δερματολόγο,εδώ στην Αθήνα...χρόνια βασανίζομαι με τα σπυράκια,έχω δοκιμάσει πόσες κρέμες αλλά.....είχα επισκεφθεί και το νοσοκομείο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΓΓΡΟΣ,δοκίμασα κάποιες θεράπειες αλλα και πάλι έβγαιναν...σας ευχαριστώωωω :-)

 

Εδώ ο κόσμος χάνεται και εσύ αγχώνεσε με τα σπυράκια σου...

 

Να σου πω τι να κάνεις ? Την επόμενη φορ'α που θα βγείς το βράδυ και σε φλερτάρει κάποιο παιδί το οποίο εσύ του έδωσες το θάρρος να έρθει να σου μιλήσει κοιτάζοντας τον συνεχώς με κλεφτές ματιές , μην τον στείλεις για κρύο ντούς σπίτι του αλλά να πάς να το κάνετε μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

καλημέρα παιδιά βασικά γράφτηκα σε αυτό το site για να κανω μια ερώτηση επειδή ταλαιπωρούμε λίγο με τα σπυράκια μου έχουν βγει από τα 23 κάπου κ τώρα είμαι 28 αλλα δεν έχω πρόβλημα ακμής απλά βγαίνουν 2-3 μετά φεύγουν κ βγαίνουν αλλα 2-3 κάπου αλλου βάζω όλα αυτά τα χρονια brevoxyl είχα δοκιμάσει κ άλλες κρέμες αλλα μπα δεν κάνουν τιποτα η brevoxyl από όσες έχω δοκιμάσει είναι η καλύτερη γιατί μου καίει το δέρμα κ έτσι τα κάνει αν όχι να φύγουν απλά από έντονα γίνονται τόσο δα έτοιμα να φύγουν βεβαια είναι φορες που βγαίνουν παραπάνω από 2-3 ας πούμε 6 με 7 αλλα δεν μπορώ να τα βλέπω κ τα σπάω γιατί όταν τα σπάω με την brevoxyl μετά μαζί φεύγουν πολύ πιο γρήγορα σε 2 με 3ης μέρες. μου έχουν πει πολλοί να μην τα πειράζω όπως κ δερματολόγοι κ ότι θα φύγουν από μονα τους σε λίγες μέρες το έκανα για να δω αλλα μπαααα μαλακίες έλεγαν μου φαίνεται είχε περάσει μιάμιση εβδομάδα κ δεν είχαν φύγει μέχρι που τα έσπασα έβαλα την κρέμα κ μετά από 2 μέρες έφρυγαν :). αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι επειδή έχω βαρεθεί αυτήν την ιστορία φεύγουν 3 βγαίνουν αλλα 3 ολη την ώρα το ίδιο κ επειδή έχω βαρεθεί να αγοράζω συνεχεια κρέμες κρέμες κρέμες κ να μην λένε να εξαφανιστούν μια κ καλή, λέω να πάρω κάτι πιο δραστικό κανένα roaccutane η κατι τετοιο ας πούμε το είχα πει κ σε μια δερματολόγο 2 φορες το είχα φέρει κουβέντα αλλα μου άλλαζε γνώμη συνεχεια μου λέει τι σε νοιάζει μοντέλο δουλεύεις κ θέλεις να έχεις πεντακάθαρο δέρμα κ μου είπε να μην το ρισκάρω μιας κ δεν έχω πρόβλημα ακμής κ ότι κ να πάρω τα χάπια δεν σημαίνει ότι δεν θα ξαναβγούν αργότερα κ μου έδινε άλλες κρέμες η οποιες σαν την brevoxyl δεν ήταν για κανένα λόγο οποτε κάποια στιγμή της παράταγα κ ξανά έπαιρνα brevoxyl FOR THE WIN :) αλλα αυτή την φορα δεν της κάνω το χατίρι της δερματολόγου βαρέθηκα αυτό το παραμύθι ειλικρινά θέλω μια λύση οριστική κ είναι πρώτη φορα που ποστάρω να ρωτήσω για κάτι τέτοιο απλά διάβαζα να δω τη λένε διαφορα άτομα που έχουν πάρει τα χάπια οποτε αυτά που θέλω να μάθω είναι: παθαίνεις στάνταρ ξηρότητα σε πρόσωπο χείλη κ μύτη γιατί έχω διαβάσει για τέτοια περιστατικά κ μου έχουν πει κ κάνα 2 άτομα αλλα, σε ένα από αυτά που διάβασα μιας κοπέλας το μονο που είχε πάθει ήταν ότι της έσκασαν τα χείλη κ επίσης στο γυμναστήριο που πάω ένα παιδί που συζητήσαμε μου είπε ότι πήρε κ ο αδερφός του για 2 μήνες μονο τόσο του είπε ο δερματολόγος του μιας κ αυτός δεν είχε πρόβλημα ακμής ηταν σαν εμενα κ ότι καθάρισε εντελώς δεν του ξανά εμφανίστηκε ούτε ένα κ ότι δεν έπαθε τιποτα ούτε ξηρότητες ούτε τιποτα απολύτως.οποτε σκέφτομαι σοβαρά να πάρω ένα πακέτο κ να περνώ ένα χάπι την μέρα κ αν γίνει τιποτα σοβαρό όπως να ματώσει καμια μύτη η κανένας πόνος στην πλάτη που λένε το σταματάω. θέλω να μου πείτε όσοι έχετε πάρει κ δεν είχατε πρόβλημα ακμής απλά 4-5 σπυράκια η ας πούμε μικρό προβληματάκι κ τα πήρατε τι παρενέργειες είχατε κ αν είχατε είναι τραγικές εννοώ αν περνώ ένα χάπι την ημερα που λογικά είναι πολύ μικρή δόση κ τα πάρω μέχρι να φύγουν θα έχω αυτές της ξηρότητες κ τους πόνους η παίζει να μην με πιάσει τιποτα σοβαρό μιας κ η δόση είναι μικρή ξέρω ότι αυτό που ζητάω είναι κάτι πολυ συγκεκριμένο απλά ελπίζω να πετύχω κάποιον που να είναι το ίδιο σαν εμενα κ να έχει όντως πάρει τόσο μικρή δόση εννοώ ποσο είναι για κάποιον που έχει ακμή 2 η 3 χάπια την ημερα?οποτε για κάποιον που δεν έχει πρόβλημα αν πάρει 1 μονο τι γίνετε με της παρενέργειες θα είναι ίδιες η θα είναι πιο ελαφρού τύπου? κ όντως τα παθαίνεις όλα αυτά η υπάρχουν κ άτομα που δεν τα έχουν πάθει ολά αυτά? κ πια είναι τα πολύ στάνταρ που μπορεί να πάθεις? αυτό που φοβάμαι παρα πολύ είναι η τριχόπτωση που έχω διαβάσει αλλα μου έχουν πει άτομα ότι άν δεν είναι κληρονομική δεν παίζει τόσο σιγουρα να την πάθεις θα είναι πολύ σπάνιο κ είναι να το έχεις κληρονομικό πιο πολύ κιολας, εκεί που είναι να σου πέσουν σε κάποια συγκεκριμένη υλικιά ας πουμε να σου το κάνουν τα χάπια αυτά να σε πιασέι πιο σύντομα αυτά ηθελα να ρωτήσω sorry για την έκθεση κ γιατις τοσες ερωτησης :) κ ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις που θα πάρω αν πάρω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για 2-3 σπυράκια μια στο τόσο δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να πάρεις ροακουτάν. Είναι για εξαιρετικά βαριές περιπτώσεις ακμής, εκεί που δεν πιάνει κάτι άλλο, γιατί πολύ απλά κάνουν ριζική καταστροφή και αναδόμηση του δέρματος. Άρα, ναι, μάλλον δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάθεις ξηροδερμία κλπ. Ένας φαρμακοποιός μου είχε πει κάποτε ότι τα δίνουν και σε ελαφρές περιπτώσεις καρκίνου δέρματος, δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει, αλλά you get my point. Επίσης δεν έχει μόνο σωματικές παρανέργειες, αλλά και ψυχολογικές (τάσεις αυτοκτονίας/μελαγχολίας κλπ). Το σκέφτεσαι ακόμη;

 

Για την ιστορία, εγώ θα το έκανα χαλαρά, αλλά μόνο εάν είχα πραγματικά έντονο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε κατά διάνοια για τόσο λίγα σπυράκια να κάνεις τέτοια θεραπεία ( δε νομίζω να βρεις δερματολόγο που να σου προτείνει χάπι για τόσο μικρό πρόβλημα ) . Και εγώ τόσα σπυράκια βγάζω και στην ηλικία περίπου που λες εσύ άρχιζα να τα βγάζω... Έχω παρατηρήσει λοιπόν ότι τα βγάζω σε περιόδους έντονου άγχους ( π.χ. περίοδος εξεταστικής ) ή μετά από την κατανάλωση συγκεκριμένων τροφών ( σοκολάτα , αναψυκτικά , τηγανητά , αυγό ) . Μου είχε δώσει ο δερματολόγος κάτι κρέμες αλλά τις έβαλα μόνο για λίγες ημέρες και δε χρειάστηκε να τις ξαναβάλω αφού πρόσεχα παραπάνω τη διατροφή μου . Τώρα που ξανάβγαλα διαπίστωσα ότι έχω χάσει τις κρέμες και πρέπει να ξαναπάω δερματολόγο , αν δω τα ζόρικα αλλά ξέρω ότι η διατροφή μου φταίει και ότι αμελούσα συχνά την απολέπιση.

 

Εννοείται ότι έχω ατομική πετσέτα για το πρόσωπο , ατομική πετσέτα για τα χέρια , πλένω συχνά τα χέρια και προσπαθώ να μην τα ακουμπάω στο πρόσωπο ( προσπαθώ ... ). Αν είσαι γυναίκα ελέγχεις μήπως έχεις πολυκυστικές ( εξάλλου είναι και το πρώτο πράγμα που σε ρωτάει ο δερματολόγος ) . Εμένα δε με ενοχλούν τα σπυράκια αλλά η κοκκινίλα τους γιατί αναγκάζομαι να βάζω make - up για να είναι ομοιόμορφο το χρώμα του προσώπου και δε θέλω να το παρακάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια σημειωση: τα αντισυλληπτικα που ειπε ο δρκωστης ειναι γιατι γνωστη παρενεργεια του ροακουταν ειναι οι τερατογεννεσεις στην περιπτωση που μεινει καποια εγκυος κατα τη θεραπεια. Γι αυτο και σου απαγορευει ο γιατρος να κανεις παιδι για καποιο διαστημα μετα. Το γραφει εξαλλου και με μεγαλα τρομακτικα κοκκινα γραμματα στο κουτι.

Η πρωην μου το πηρε για 6 μηνες. Θεαματικα αποτελεσματα αλλα ηθελε την προσοχη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ είμαι 19 και έχω κάποια σπυράκια στο πρόσωπο,έχω πάει σε δερματολόγο μου είπε έχω λιπαρό δέρμα και η ακμή είναι ήπια,μου έγραψε μια κρέμα(skinoren) μια μάσκα(caladerm mask) και μια ενυδατική και φυσικα σαπούνι για καθαρισμό καθημερινά,μετά απο 1 μήνα και κάτι έχω δεί κάποια διαφορά(όχι μεγάλη) και μου είπε να συνεχίσω λίγο ακόμα με τη σκινορέν και μετα να την αλλάξω αν δεν δω κάποια βελτίωση με μια της avene... το θέμα είναι ότι εκει που δεν είχα πολλά μαύρα στίγματα στη μύτη τώρα έχουν εμφανιστεί αρκετά και δεν καταλαβαίνω γιατί(μήπως επειδή έβαζα ενυδατική εκεί;

 

Η σκινορέν φένεται να κάνει καλή δουλεία αν και δεν την χρησιμοποιώ κάθε μέρα,έτσι μου είχε είπε η δερματολόγος να την βάζω εναλλάξ με τη μάσκα,άλλά ενώ ξεραίνει τα σπυράκια αυτά αφήνουν κόκκινα σημάδια τα οποία αργούν να φύγουν..... είπε να δούμε και τώρα το καλοκαίρι με τα μπάνια πως θα πάει αλλιώς απο Σεπτέμβρη με αγωγή απτο στόμα...(χάπια εννοεί; εγώ ξέρω ότι χάπια χορηγούντε σε όσους έχουν βαριάς μορφής ακμή!)

 

κωλό ακμή :angry: ,τα καλύτερα μας χρόνια να ταλαιπωρούμαστε απο μαλακίες, γαμώ τον πούστη τον οργανισμό και τις ορμόνες όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...