Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είναι με βάση όγκο και όχι βάρος.

όποτε έπαιρνα έστω ένα παιχνίδι για wii ή ένα flashaki μόνο ερχόταν κανονικά στο σπίτι.

οτιδήποτε παραπάνω έπρεπε να πάω εγώ.

 

Ναι, προφανως για να χαρακτηριστει ογκωδες πρεπει να εχει καποιο... ογκο :P

Το θεμα ειναι ποιος ειναι αυτος? Στη περιπτωση που ανεφερα πιο πανω, ηταν ξεκαθαρο οτι ο ταχυδρομος βαριοταν, μιλαμε για ενα Α4 περιοδικακι... μου εχει φερει αντιθετως βιβλια απο το bookdepository και amazon, ογκωδεστερα και βαρυτερα.

Ειναι αυθαιρετη αυτη η διαδικασια ή υπαρχουν μεγεθη? Γιατι μπορει να πρεπει να φερνουν πολυ μεγαλυτερα πραγματα σπιτι και απλως να εχουν βρει την ευκολη λυση με το χαρτακι-ογκωδες-αυριο-περνα-απο-το-ταχυδρομειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ταχυδρομος αλλα υποθετω οτι δεν υπαρχουν συγκεκριμενες διαστασεις. Ο ταχυδρομος εχει καθε μερα ενα σκουτερ το οποιο μπορεις να το φορτωσεις μεχρι ενα σημειο. Αναλογα την ημερα περνει τα μικροτερα αντικειμενα φυσικα μαζι με την αλληλογραφια. Θα μπορουσε δηλαδη την μια ημερα να μην ειχε πολλα μικροδεματα και να σου φερει το περιοδικο ενω την επομενη να εχει παρα πολλα μικροδεματα και τον ιδιο ογκο να μην στο φερει. Σε εμενα εχω δει μικροδεματα μερικες φορες αφημενα κατω ενω αλλες φορες για ιδιο ογκο αφηνει σημειωμα.

 

Παραγγειλα ενα τηλεχειριστιριο, σημερα ξεκινησε απο Γερμανια και λεει οτι θα ερθει 24 Νοεμβρη, τοσο πολυ ουτε τα παμφτηνα ταχυδρομια του Χονκ Κονγ δεν κανουν τοσο που ερχονται απο την αλλη ακρη του κοσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι ταχυδρομος αλλα υποθετω οτι δεν υπαρχουν συγκεκριμενες διαστασεις. Ο ταχυδρομος εχει καθε μερα ενα σκουτερ το οποιο μπορεις να το φορτωσεις μεχρι ενα σημειο. Αναλογα την ημερα περνει τα μικροτερα αντικειμενα φυσικα μαζι με την αλληλογραφια. Θα μπορουσε δηλαδη την μια ημερα να μην ειχε πολλα μικροδεματα και να σου φερει το περιοδικο ενω την επομενη να εχει παρα πολλα μικροδεματα και τον ιδιο ογκο να μην στο φερει. Σε εμενα εχω δει μικροδεματα μερικες φορες αφημενα κατω ενω αλλες φορες για ιδιο ογκο αφηνει σημειωμα.

 

Παραγγειλα ενα τηλεχειριστιριο, σημερα ξεκινησε απο Γερμανια και λεει οτι θα ερθει 24 Νοεμβρη, τοσο πολυ ουτε τα παμφτηνα ταχυδρομια του Χονκ Κονγ δεν κανουν τοσο που ερχονται απο την αλλη ακρη του κοσμου.

 

Ο δικος μου ταχυδρομος εχει SUV! Δεν ειναι μπλε με λογοτυπο των ΕΛΤΑ και δεν ξερω εαν ειναι δικο του ή του το εχουν παραχωρησει, αλλα παντως ειχε στανταρντ χωρο για το περιοδικο μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντα ισως εχουν χωρο αλλα αναλογα αν και ποσο βαρεμενος ειναι καποιος ταχυδρομος ή θα κανει καλα τη δουλεια του ή δεν θα την κανει ποτε. Εγω εχω εναν που σχεδον ΠΟΤΕ δεν κανει καλα τη δουλεια του. Αλλες φορες τα φερνει ολα μαζι οποτε θυμηθει (φανταστείτε μικρα πακετακια του e-bay να ερχονται ανα 10ημερο πεντε-πεντε μαζεμενα, ενω ηταν αγορες "καθημερινες") αλλες φορες αφηνει χαρτακι συστημενου χωρις να χτυπησει κουδουνι ενω ειμαι εκει και τον περιμενω, αλλη φορα αφησε στο κουτι το σημαντικοτερο συστημενο που μπορειτε να φανταστειτε και που μου εχει ερθει ποτε του οποιου η υπογραφη/ημερομηνια της αποτελουσε αποδειξη παραλαβης και υπηρχε χρονικο περιθωριο που επρεπε να ενεργησω (και ηταν περιοδος διακοπων!!!) και τωρα εφερε τη σημειωση "ογκωδη" σε ενα μικρο προς μετριο δεμα (ογκωδες λεγεται - ενα ηταν δεν ηταν πολλα, αλλα σιγα μην ηξερε και ορθογραφια, τα της δουλειας του δεν ξερει/μπορει να κανει σωστα, δεν εχω απαιτηση να γραφει, δεν κολλησα εκει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας! Αγόρασα πριν 3 μέρες μπότες από το amazon, uk όπου έγραφε ότι κόστιζαν 70 λίρες. Κατά την παραγγελία με χρέωσε 73 λίρες και κάτι. Η τιμή στο σάιτ παραμένει 70 λίρες. Ξέρει κανείς τί είναι αυτές οι 3 λίρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ.

 

---------- Προσθήκη στις 12:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:15 ----------

 

Να υπολογίζω δηλαδή ένα 5% παραπάνω όταν θέλω να αγοράσω κάτι, ε? Σε όλα τα προϊόντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα ισως εχουν χωρο αλλα αναλογα αν και ποσο βαρεμενος ειναι καποιος ταχυδρομος ή θα κανει καλα τη δουλεια του ή δεν θα την κανει ποτε. Εγω εχω εναν που σχεδον ΠΟΤΕ δεν κανει καλα τη δουλεια του. Αλλες φορες τα φερνει ολα μαζι οποτε θυμηθει (φανταστείτε μικρα πακετακια του e-bay να ερχονται ανα 10ημερο πεντε-πεντε μαζεμενα, ενω ηταν αγορες "καθημερινες") αλλες φορες αφηνει χαρτακι συστημενου χωρις να χτυπησει κουδουνι ενω ειμαι εκει και τον περιμενω, αλλη φορα αφησε στο κουτι το σημαντικοτερο συστημενο που μπορειτε να φανταστειτε και που μου εχει ερθει ποτε του οποιου η υπογραφη/ημερομηνια της αποτελουσε αποδειξη παραλαβης και υπηρχε χρονικο περιθωριο που επρεπε να ενεργησω (και ηταν περιοδος διακοπων!!!) και τωρα εφερε τη σημειωση "ογκωδη" σε ενα μικρο προς μετριο δεμα (ογκωδες λεγεται - ενα ηταν δεν ηταν πολλα, αλλα σιγα μην ηξερε και ορθογραφια, τα της δουλειας του δεν ξερει/μπορει να κανει σωστα, δεν εχω απαιτηση να γραφει, δεν κολλησα εκει)

 

Σου αφησε το χαρτι της ειδικοτητας στο γραμματοκιβωτιο? Και υπεγραψε εκεινος τη παραλαβη??? Θα τον εσκιζα και θα τον ετρεχα για πλαστογραφια!

 

Απλως ρωταω αν υπαρχει καποιο οριο για να πουνε οτι κατι ειναι ογκωδες ωστε να μπορω να παω στο ταχυδρομειο να κανω φασαρια... Αλλα απο την αλλη μετα εχω την υποψια οτι η αλληλογραφια μου θα χανεται μυστηριωδως :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Να υπολογίζω δηλαδή ένα 5% παραπάνω όταν θέλω να αγοράσω κάτι, ε? Σε όλα τα προϊόντα?

 

5.5% είναι η διαφορά στα πιο πολλά. Για παραπάνω λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά κι εδώ (κι εν μέρει εδώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5.5% είναι η διαφορά στα πιο πολλά. Για παραπάνω λεπτομέρειες ρίξε μια ματιά κι εδώ (κι εν μέρει εδώ).

 

To 5.5% που λες ειναι για βιβλια μονο (αφου οι Αγγλοι δεν εχουν καθολου ΦΠΑ στα βιβλια και σε μας χρεωνουν 5.5%).

Για τα ηλεκτρονικα κλπ οπως τα ειπε ο φιλος shera, υπολογιζουμε ενα 5% επιπλεον (4.9) απο την τιμη των Αγγλων.

Ελπιζω να απορροφησουν την αυξηση του ΦΠΑ εκει, ωστε να εχουμε μικροτερο "καπελο" απο το νεο χρονο: "Please note: The UK Standard VAT Rate will change from 17.5% to 20% on Tuesday, January 4th, 2011.") ;)

 

@makischa

 

Ειχα κανει μια φορα πριν 1-2 χρονια φασαρια αφου η κατασταση εφτασε στο "αμην" απο ολα αυτα που ειπα πριν και λιγο βελτιωθηκε η κατασταση. Μη φοβασαι, τα δικαιωματα σου θα απαιτησεις και το να κανουν καλα τη δουλεια τους οπως την κανεις φανταζομαι και εσυ. Τωρα αν πεσεις σε τοσο ηλιθιο ανθρωπο που θα σου κανει "αντιποινα" τι να πω... Εγω παντως ειχα παει στον προισταμενο των ταχυδρομων για τη "φασαρια" που εκανα, δεν ειχα παει στον ιδιο γιατι αν μου ελεγε και τιποτα "αναποδο" μπορει να με βλεπατε και στις ειδησεις... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να απορροφησουν την αυξηση του ΦΠΑ εκει, ωστε να εχουμε μικροτερο "καπελο" απο το νεο χρονο: "Please note: The UK Standard VAT Rate will change from 17.5% to 20% on Tuesday, January 4th, 2011.") ;)

Το VAT είναι κάτι αντίστοιχο με τον ΦΠΑ, οπότε αν αυξηθεί το VAT αυτό δεν σημαίνει ότι θα αυξηθούν και οι τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το VAT είναι κάτι αντίστοιχο με τον ΦΠΑ, οπότε αν αυξηθεί το VAT αυτό δεν σημαίνει ότι θα αυξηθούν και οι τιμές?

 

Το VAT δεν είναι κάτι αντίστοιχο με τον ΦΠΑ.

 

Το VAT (Value-Added Tax) είναι ο ΦΠΑ.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 5.5% που λες ειναι για βιβλια μονο (αφου οι Αγγλοι δεν εχουν καθολου ΦΠΑ στα βιβλια και σε μας χρεωνουν 5.5%).

Για τα ηλεκτρονικα κλπ οπως τα ειπε ο φιλος shera, υπολογιζουμε ενα 5% επιπλεον (4.9) απο την τιμη των Αγγλων. [...]

5.5% είναι η διαφορά του 17.5% της Αγγλίας απ το 23% της Ελλάδας. Έδωσα τα links επειδή κάποια είδη έχουν διαφορετικό φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5.5% είναι η διαφορά του 17.5% της Αγγλίας απ το 23% της Ελλάδας. Έδωσα τα links επειδή κάποια είδη έχουν διαφορετικό φόρο.

 

 

Αδικα επιμενεις. Δεν θα βαλεις 5.5% γιατι δεν το βαζεις στο καθαρο ποσο, αλλα στην τιμη που εχει ηδη 17.5% φορο. Η διαφορα στο καθαρο ποσο ειναι 5.5% του φορου Ελλαδας - Αγγλιας, αλλα αν εχεις την τιμη με τον Vat 17.5, βαζεις αλλο ενα 4.7% πανω και εχεις την τελικη τιμη με 23% φορο.

 

 

Παραδειγμα. Καθαρη αξια 100

+ΦΠΑ Αγγλιας = 117.5 (αυτη ειναι η τιμη που βλεπεις στο amazon.co.uk)

 

Αν ανεβασουμε κατα 5.5% αυτη την τιμη θα φτασει 123.96. Αν ομως ανεβασεις 4.7% θα παει στο "Ελληνικο" 123 με ΦΠΑ.

 

 

@Kosmas70

Το VAT ειναι ΦΠΑ. Πολλες επιχειρησεις εδω απορροφησαν την αυξηση του ΦΠΑ και δεν ανεβασαν τιμες (πχ lidl και αλλες πολλες). Γιατι αποκλείεις να το κανει και το amazon; Ενα σοβαρο καταστημα που εχει ανταγωνισμο μπορει να το κανει.

Τα καρτελ ΔΕΝ το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδικα επιμενεις. Δεν θα βαλεις 5.5% γιατι δεν το βαζεις στο καθαρο ποσο, αλλα στην τιμη που εχει ηδη 17.5% φορο. Η διαφορα στο καθαρο ποσο ειναι 5.5% του φορου Ελλαδας - Αγγλιας, αλλα αν εχεις την τιμη με τον Vat 17.5, βαζεις αλλο ενα 4.7% πανω και εχεις την τελικη τιμη με 23% φορο. [...]

Δεν επέμεινα ότι η διαφορά είναι 5.5% αλλά ότι δε μιλούσα για το 5.5% που χει να κάνει με τα βιβλία, όπως είπες προηγουμένως. Ναι, η πραγματική διαφορά υπολογίζεται όπως αναφέρεις βάσει της καθαρής τιμής πάνω στην οποία θα πρέπει να υπολογιστεί ο φόρος 23% και ναι η διαφορά είναι μικρότερη του 5.5% τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...