Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

από όσα ξέρω, σε πολύ χαμηλή πίεση, μειώνεται τόσο πολύ η διαλυτότητα του αίματος σε αέρια (οξυγόνο, διοξείδιο του άνθρακα) που τα αέρια αυτά κάνουν μπουρμπουλίθρες στο αίμα (σαν να βράζει), με αποτέλεσμα να φράζουν τα αγγεία και να έχουμε εμβολές. Αυτή είναι άλλωστε και η νόσος των δυτών (οσων από υψηλή πίεση ανεβαίνουν απότομα σε χαμηλή δηλαδή)

Αυτο θα ελεγα μετα, για τη νοσο των δυτων. Αλλα η αληθεια ειναι πως ακουγοταν και ο κανονικος επιστημονας και η μεταγλωτιστρια και οι 2 ειπαν "το αιμα boiles/βραζει" αρα δεν νομιζω οτι αφορα το γνωστο, περι απελευθερωσης αεριων, αλλα ειχε να κανει με τη θερμοκρασια

 

Φημίζεται βασικά.

Μακαρι να ηταν ετσι γιατι τοτε πισω δεν θα ειχα Σαριεγκι-Μπουμσονγκο αλλα Γκαλας-Μπουμσονγκ

 

@anton

Δεν νομιζω οτι το διαστημα ειναι πολυ ζεστο, ακομα και αν σε χτυπαει ο ηλιος καμια 50αρια αποτι λενε εχει εκει που ειναι οι δορυφοροι ή και μακρυτερα.

Επισης, η διαφορα ειναι 1 με μηδεν ατμοσφαιρες, δεν νομιζω οτι πεφτει τοσο πολυ το σημειο βρασμου του αιματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ελεγα μετα, για τη νοσο των δυτων. Αλλα η αληθεια ειναι πως ακουγοταν και ο κανονικος επιστημονας και η μεταγλωτιστρια και οι 2 ειπαν "το αιμα boiles/βραζει" αρα δεν νομιζω οτι αφορα το γνωστο, περι απελευθερωσης αεριων, αλλα ειχε να κανει με τη θερμοκρασια

 

 

Μακαρι να ηταν ετσι γιατι τοτε πισω δεν θα ειχα Σαριεγκι-Μπουμσονγκο αλλα Γκαλας-Μπουμσονγκ

 

@anton

Δεν νομιζω οτι το διαστημα ειναι πολυ ζεστο, ακομα και αν σε χτυπαει ο ηλιος καμια 50αρια αποτι λενε εχει εκει που ειναι οι δορυφοροι ή και μακρυτερα.

Επισης, η διαφορα ειναι 1 με μηδεν ατμοσφαιρες, δεν νομιζω οτι πεφτει τοσο πολυ το σημειο βρασμου του αιματος

 

 

δεν έχω κουράγιο να διαβάσω τι λέει. αυτό που ξέρω ΣΙΓΟΥΡΑ και το εχω διαβασει για τους δυτες: όσο υψηλότερη η πίεση, τόσο αυξάνει η διαλυτότητα αερίων μέσα σε υγρά. Όπου "υγρά" εμείς λέμε αίμα όπου "αέρια" εμείς λέμε οξυγόνο και οξείδια το άνθρακα. Σε απότομη μείωση της πίεσης (= απότομη μείωση της διαλυτότητας) τα αέρια κυριολεκτικά μπουρμπουλιθρίζουν στο αίμα. Σταματάν απότομα να μπορούν να διαλυθούν σε αυτό. Γι αυτό και οι δύτες ανεβαίνουν αργά αργά από μεγάλα βάθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oποιο προ 5ετιας αρθρο απο το cnet αναφερει μια δειγματοληπτικη ερευνα του Nature που λεει οτι η Wiki εχει 4 λαθη ανα αρθρο (και απλα λεει οτι μια απο τις εγκυκλοπεδιες, η Britannica εχει 3) και εγω εξαοκολουθω να βλεπω τον Σαριεγκι σεντερ μπακ στην ομαδα μου, my friend

Τουτου λεχθεντος, επιμενω στην αποψη οτι δεν θα τον παιξω και στα ζαρια για οτιδηποτε εχει προστεθει απο οποιονδήποτε στη Wikipedia, η οποια ασφαλως φροντιζει αρκετα γρηγορα να διορθωνει οτι οποια λαθη της αρκει να της εχουν επισημανθει(βασικα αυτο ειναι και ενα αντεπιχειρημα: η διορθωση της Britannica, ποσο μαλλον ενος ντοκιμαντερ ειναι απειρως δυσκολοτερη και αρα δικαιολογουνται ελλειψης που δεν δικαιολογουνται στη wikipedia)

 

Σε καθε περιπτωση, οση αξιοπιστια εχει η Wikipedia εχει και ενα ντοκιμαντερ του BBC(http://tvradio.ert.gr/details.asp?pid=3245993&chid=9)

Βεβαια υπαρχει παντα το θεμα με την "ψευτικη προσεληνωση" :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα ελεγα μετα, για τη νοσο των δυτων. Αλλα η αληθεια ειναι πως ακουγοταν και ο κανονικος επιστημονας και η μεταγλωτιστρια και οι 2 ειπαν "το αιμα boiles/βραζει" αρα δεν νομιζω οτι αφορα το γνωστο, περι απελευθερωσης αεριων, αλλα ειχε να κανει με τη θερμοκρασια

[...]

 

Έχω την εντύπωση πως συγχέεις το «βράζει» με τη θερμοκρασία, πχ το ήλιο βράζει στους −268.93 °C. Δεν σημαίνει πως επειδή κάτι βράζει θα είναι και θερμό.

 

edit: short info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό στο αίμα γίνεται αέριο άμμεσα σε συνθήκες κενού όπως σωστά είπαν παραπάνω αν και νομίζω οτι το δέρμα σου το προστατεύει εσωτερικά. (aka boils=rapid vaporization of a liquid). Το ίδιο και τα υγρά των ματιών σου και του στόματος σου.

Άρα λογικά θα τυφλωθείς μέσα στα πρώτα λεπτα ωστόσο η καρδία σου και το μυαλό σου θα δουλεύει θα πρηχτεί το σώμα σου (εξωτερική υποπίεση) θα σκάσουν οι πνεύμονές σου (εκτός και άν έχεις εκπνεύσει) καπου εδώ θα λιποθυμήσεις και μετά δεν θα έχεις τίποτα να αναπνεύσεις ... μάλλον. Επίσης η θερμότητα σου για να φύγει πρέπει να μεταφερθεί κάπου και εφόσον δεν υπάρχει αέρας ή νερο ή κάτι δεν έχει που να πάει. (το σύμπαν είναι κρύο με την έννοια οτι δεν υπάρχει πουθενά θερμότητα - αφου δεν υπάρχει ύλη να την συγκρατήσει -ύλη με την γνωστή της έννοια)

 

Η ασθένεια των δυτών έχει να κάνει με τις φυσαλίδες αζώτου που αλλάζουν όγκο όσο μειώνεται η πίεση, με αποτέλεσμα να φυλακίζονται οι φυσαλίδες στους ιστούς. Πιστεύω ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι με τον αέρα των πνευμόνων που θα κάνει εκρηκτική κένωση.

 

Κάπου είχα διαβάσει οτι κάποιοι ρώσοι το έπαθαν ,κάποτε... και ο ένας έζησε για 1 λεπτό προσπάθησε να κλείσει την τρύπα που δημιουργήθηκε ανεπιτυχώς. :-(

 

Να εδώ στο Soyuz11

http://en.wikipedia.org/wiki/Soyuz_11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας βρυκόλακας να μου πεί με ποιό λεωφορείο, τρόλει θα πάω κατευθείαν στην Ιατρική από κέντρο;

http://tp.oasa.gr/index.asp (ρυθμισε και ώρα γιατι ειναι λιγο βλαμενο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας βρυκόλακας να μου πεί με ποιό λεωφορείο, τρόλει θα πάω κατευθείαν στην Ιατρική από κέντρο;

 

επειδή δεν έχω ιδέα τι ενοείς "Ιατρική" εδώ, δες αν σου κάνει το http://www.youdrive.gr/ αν και πιθανόν να το ξέρεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://tp.oasa.gr/index.asp (ρυθμισε και ώρα γιατι ειναι λιγο βλαμενο)

 

Αυτό έψαχνα αλλά έχει αλλάξει η σελίδα του ΟΑΣΑ. Μούτσας γκράτσιας.

 

Ιατρική σχολή ρε συ γκάνγκ, τι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Δεν μπορώ να ακούσω live ραδιόφωνο στα ubuntu.. νομίζω ότι λείπει το silverlight μιας και σε προηγούμενη εγκατάσταση μόλις το έβαλα έπαιζε κανονικά αλλά πολλές φορές κολλούσε το συγκεκριμένο παράθυρο, έβγαζε σφάλμα ή κολλούσαν και άλλες ιστοσελίδες που ήταν ανοιχτές και είχαν κάποιο flash-άκι κάποια διαφήμιση κλπ και έπρεπε να πατήσω reload για να επανέλθουν...

Ξέρετε τι άλλο μπορώ να βάλλω που να αντικαθιστά το silverlight? Εσείς που ακούτε ραδιόφωνο και δεν αντιμετωπίζετε κανένα πρόβλημα τι χρησιμοποιείται...? ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...