Προς το περιεχόμενο

Κόστος Ζωής και μισθοί στις Βρυξέλλες


pix_lax82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σου beastgr

 

διάβασα το post σου για τους assistants. αλήθεια, γνωρίζεις ήδη κάποιον που δουλεύει ως assistant στην EU? κι εγώ καλά λόγια έχω ακούσει γενικώς για την δουλειά στην EU τί να πώ, έχω και μια φοβία βέβαια τί θα παίξει γιατί όπως και να το κάνεις ξένη χώρα είναι και έρχομαι παντελώς μόνη μου. αλλά σε σχέση με την κατάσταση στην ελλάδα αποκλείεται να είναι και χειρότερα. οπότε λέω ας το κάνω και αν δεν κάτσει για διάφορους λόγους, back to greece.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Nαι γνωρίζω γι'αυτό και σου λέεω ότι αξίζει με τα χίλια να έρθεις Βρυξέλλες. Και όσο για το ότι έρχεσαι μόνη σου, ακόμα καλύτερα. Εμένα μου αρέσει να εξερευνω καινούριες χώρες (γι'αυτό και διάλεξα το βέλγιο όταν είχα να διαλέξω μεταξύ αγγλίας και βελγίου). Μακάρι τώρα να μπορούσα να πάω σε άλλη άγνωστη χώρα να την ανακαλύψω από την αρχή.... :)

 

Αλλά στην απίθανη περίπτωση που δε σου αρέσει (παρόλο που τα λεφτά είναι πολλα) μπορείς να την κάνεις πίσω όποτε θέλεις. Αλλά αν θέλεις στοιχηματίζω όσο θέλεις ότι δεν πρόκειται να το κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ήλθαν τα πράγματα στην Ελλάδα τώρα προβλέπω να γίνεται και μόνιμοι κάτοικοι Βελγίου και με Βελγική υπηκοότητα. :-)

 

να ξερα και πως γινεται αυτο.

 

chouchoucookie ξερεις τι πρεπει να κανεις καποιος για να παρει την υποκοοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προστεθω και εγω παιδες στην παρεα, 4 χρονια ημουν Βρυξελλες (Auderghem).

Tα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφετε, καθε χωρα λογικο ειναι να εχει τα θετικα της καθως και τα αρνητικα της.

Καποια απο τα θετικα που μου μειναν φυσικα ειναι ο σεβασμος των οδηγων προς τους πεζους, δεν υπαρχει περιπτωση να υπαρχει πεζος σε διαβαση και να μην σταματησει το αμαξι να περασει. Επισης για οποιον ενδιαφερεται η μετακινηση με το ποδηλατο ειναι πανευκολη ακομα και μεσα στην πολη, υπαρχουν σχεδον παντου ποδηλατοδρομοι καθως και ειδικα φαναρια.Η ανθρωποι εχουν διαφορετικοι νοοτροπια σε αυτον τον τομεα οπως και να το κανουμε. Αξιζει να σημειωθει οτι στο Βελγιο δεν υπαρχουν καδοι σκουπιδιων, υπαρχουν ειδικες σακουλες για την ανακυκλωση, για τα κανονικα σκουπιδια κτλ και σε μας τουλαχιστον οπως θυμαμαι τα κατεβαζαμε σ'εναν ειδικο χωρο στην πιλοτη μαζι με των υπολοιπων (πολυκατοικια) και ο υπευθυνος τα εβγαζε εξω λιγο πριν περασει το αποριματοφορο, οχι ο χαμος που γινεται στην Ελλαδα, καμια σχεση. Απο Internet εχουν VDSL2, 30mbps για ολους και πληρωνεις αναλογα τον ογκο δεδομενων που χρησιμοποιεις ανα μηνα. Γενικα σου δινεται η εντυπωση οτι σαν κρατος σεβεται τους πολιτες του πραγμα πολυ σημαντικο για μενα.

Τωρα τα αρνητικα:

1) O καιρος ειναι αρκετα ασχημος εν συγκρισει βεβαια με της Ελλαδας, αρκετες μερες τον χρονο με βροχη καθως και αλλες που ειχαν μια μουνταδα που δημιουργειται απο το νεφος. Γενικα θα τον χαρακτηριζα αρκετα αστατο, απο εκει που εχει ηλιο μπορει να το γυρισει σε βροχη και παλι σε ηλιο για την πλακα. Ειναι ομορφη χωρα και οταν εχει καλο καιρο πραγματικα το ευχαριστιεσαι να κυκλοφορεις εξω.

2) Τα Μεσα μαζικης μεταφορας ακουσα πιο πανω οτι ειναι καλυτερα απο της Ελλαδος, εδω θα διαφωνησω. Εκει δεν εχουν μετρο και τρενο αλλα κατι ενιαιο το οποιο δεν καλυπτει οσες στασεις καλυπτουν τα προαναφερομενα στην Ελλαδα. Επισης δεν συνιστω τα λεοφωρεια ειδικα στο κεντρο της πολης, αρκετες φορες μ'εχουν κλεψει. Οταν ημουν εγω ειχαν κατι χαλια τρενα, τωρα νομιζω οτι τα αλλαξαν με καινουρια.

3) Ποτε δεν συμπαθησα τους Βελγους, παντα τους θεωρουσα κρυο σαν λαο. Βεβαια παιζει να ειναι μονο δικο μου θεμα.

4) Εμπορικα κεντρα και γενικα μερη να ψωνισεις ελαχιστα στις Βρυξελλες (πιο εξω, συνορα με αλλες χωρες κατι παιζει), εγω οσο ημουν εκει δυο ηξερα μονο, το εμπορικο στην Woluwe (στην περιοχη της Evabb) και το city-2 στο κεντρο της πολης. Απο νυχτερινη ζωη ελαχιστη, καμια σχεση με Ελλαδα, λιγα νυχτερινα μαγαζια καθως και πολλες φορες βραδυ σαββατου μου εχει τυχει να μην μην εχει ψυχη εξω (και κυκλοφορουσα αρκετα να φανταστεις).

Καποια πραγματα που μπαινουν στις γενικες παρατητησεις ειναι τα ενοικια οπως αναφερθηκαν τα οποια ειναι αρκετα υψηλα σε σχεση μ'εδω γι'αυτα που προσφερουν. Το κοστος ζωης σε φυσιολογικα επιπεδα παντα με τους μισθους που εχουν οι Βελγοι αλλα καποια πραγματα τηνουν να εχουν ιδια τιμη με Ελλαδα καθως και η βενζινη (κυριως πετρελαιο χρησιμοποιουν) ειναι φτηνοτερο απο εμας.

Την χωρα αυτην δεν θα μπορουσα να την προτεινω σε ολους, ειναι πραγματικα αναλογα τον ανθρωπο.

Σιγουρα υπαρχουν και αλλα θετικα αλλα τωρα πιθανον μου ξεφευγουν.

Αυτα τα ολιγα απο εμενα, αν θυμηθω κατι αλλο θα το προσθεσω ;)

Ααα ξεχασα να αναφερω οτι οι Βρυξελλες ανηκουν στο "γαλλικο" κομματι του Βελγιου οχι το Φλαμανδικο και πως η γλωσσα τους ειναι τα γαλλικα!

 

chouchoucookie ξερεις τι πρεπει να κανεις καποιος για να παρει την υποκοοτητα;

 

Οριστε αλλα ειναι στα Γαλλικα:

 

http://www.belgium.b...lite/obtention/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα ξεχασα να αναφερω οτι οι Βρυξελλες ανηκουν στο "γαλλικο" κομματι του Βελγιου οχι το Φλαμανδικο και πως η γλωσσα τους ειναι τα γαλλικα!

 

Δεν έχω χρόνο ν'απαντήσω σε άλλα, αλλά αυτό επειδή είναι τελείως λάθος, πρέπει να το πω.

 

Οι Βρυξέλλες γεωγραφικά είναι σχεδόν στο κέντρο της Φλάνδρας. Δηλαδή στην ολλανδόφωνη περιοχή.

Γλωσσολογικά, το 80% της πόλης μιλάει γαλλικά σαν πρώτη γλώσσα και όχι ολλανδικά. Έτσι και ξεφύγεις λίγο από την πόλη, σ'οποιαδήποτε κατεύθυνση, ακριβώς μόλις βγεις έξω ξεκινάνε τα φλαμανδικά, σε πολλές περιοχές δεν έχει ούτε γαλλικές πινακίδες (δεν μιλάω για αυτοκινητόδρομους, για προάστια και χωριά ακριβώς έξω από την πόλη, πχ περιοχή αεροδρομίου για να καταλάβεις τι εννοώ).

 

Και είναι βασικά και ο λόγος που σκοτώνονται πολλές φορές και δεν μπορούν να συνεννοηθούν, το πρόβλημά τους είναι οι Βρυξέλλες και ιδιαίτερα 2-3 δήμοι που φαγώνονται ποιος θα τους πάρει, οι γαλλόφωνοι ή οι ολλανδόφωνοι. Είναι η πρωτεύουσα της χώρας, είναι όχι στην μέση του Βελγίου αλλά στη μέση της Φλάνδρας, και ενώ θα έπρεπε η πόλη να είναι ολλανδόφωνη, μιλάνε γαλλικά, και τα ολλανδικά ούτε καν σε ποσοστό 50%, αλλά 20%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν συνιστω τα λεοφωρεια ειδικα στο κεντρο της πολης, αρκετες φορες μ'εχουν κλεψει.

Αν δεν είσαι προσεκτικός, θα σε κλέψουν και στο τραμ και στο μετρό και στον δρόμο. Ιδίως τις ώρες αιχμής που θα στριμωχτείς μέσα. Αν σε έκλεψαν αρκετές φορές, συγγνώμη αλλά δικό σου το λάθος, Μία φορά συγχωρείται να την πατήσεις, παραπάνω όχι.

 

 

 

Ποτε δεν συμπαθησα τους Βελγους, παντα τους θεωρουσα κρυο σαν λαο. Βεβαια παιζει να ειναι μονο δικο μου θεμα

 

Δικό σου θέμα.

 

Απο νυχτερινη ζωη ελαχιστη, καμια σχεση με Ελλαδα, λιγα νυχτερινα μαγαζια καθως και πολλες φορες βραδυ σαββατου μου εχει τυχει να μην μην εχει ψυχη εξω (και κυκλοφορουσα αρκετα να φανταστεις).

Οι Βρυξέλλες είναι από τις λίγες πόλεις στην Ευρώπη που θα βγεις στις 1 το βράδυ και θα βρεις ανοιχτό μαγαζί να πιεις ποτό. Βέβαια πρώτον πρέπει να ξέρεις τα μαγαζιά, γιατί υπάρχει περίπτωση να περάσεις από έξω και να μην πάρεις χαμπάρι ότι είναι ανοιχτό, όπως και το να μπεις σε γκέι μπαρ και να το καταλάβεις όταν θα έχεις ήδη μπει μέσα. Και δεύτερον μην περιμένεις πολυτέλειες Ελλάδας και στην διακόσμηση του μαγαζιού, αιρ κοντίσιον, όπως και στην εξυπηρέτηση.

 

Το ίδιο ισχύει και για Σάββατο, προφανώς δεν είχες ιδέα που είναι τα κλαμπ και οι ντίσκο τους. Και γίνεται πάτα με να σε πατώ.

 

ε οχι και δεν εχει μαγαζια. ολη την rue neuve που ειναι πριν το city2 δεν την ειχες δει;

Γιατί, Louise; Θέλεις πιο φτηνά; Parvis de Saint Gilles και στη μπαριέρα που λέμε επίσης, γύρισε εκείνη την περιοχή και γέμισε με ρούχα και παπούτσια και τσάντες και εσώρουχα. Να πω κι άλλες; Κέντρο Uccle, Bascule με 2 εμπορικά, αν και το δεύτερο δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον, Vanderkindere, βαριέμαι να γράφω κι άλλα.

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω χρόνο ν'απαντήσω σε άλλα, αλλά αυτό επειδή είναι τελείως λάθος, πρέπει να το πω.

 

Οι Βρυξέλλες γεωγραφικά είναι σχεδόν στο κέντρο της Φλάνδρας. Δηλαδή στην ολλανδόφωνη περιοχή.

Γλωσσολογικά, το 80% της πόλης μιλάει γαλλικά σαν πρώτη γλώσσα και όχι ολλανδικά. Έτσι και ξεφύγεις λίγο από την πόλη, σ'οποιαδήποτε κατεύθυνση, ακριβώς μόλις βγεις έξω ξεκινάνε τα φλαμανδικά, σε πολλές περιοχές δεν έχει ούτε γαλλικές πινακίδες (δεν μιλάω για αυτοκινητόδρομους, για προάστια και χωριά ακριβώς έξω από την πόλη, πχ περιοχή αεροδρομίου για να καταλάβεις τι εννοώ).

 

Και είναι βασικά και ο λόγος που σκοτώνονται πολλές φορές και δεν μπορούν να συνεννοηθούν, το πρόβλημά τους είναι οι Βρυξέλλες και ιδιαίτερα 2-3 δήμοι που φαγώνονται ποιος θα τους πάρει, οι γαλλόφωνοι ή οι ολλανδόφωνοι. Είναι η πρωτεύουσα της χώρας, είναι όχι στην μέση του Βελγίου αλλά στη μέση της Φλάνδρας, και ενώ θα έπρεπε η πόλη να είναι ολλανδόφωνη, μιλάνε γαλλικά, και τα ολλανδικά ούτε καν σε ποσοστό 50%, αλλά 20%.

 

Φιλε μου δεν καθησα να μπω σε τοσες λεπτομερειες, αυτο που ηθελα να διευκρινησω ηταν πως απλως μιλανε γαλλικα.

Οτι ειναι Φλαμανδικο κομματι πραγματικα δεν το γνωριζα, σ'ευχαριστω που μ'ενημερωσες.

 

ε οχι και δεν εχει μαγαζια. ολη την rue neuve που ειναι πριν το city2 δεν την ειχες δει;

 

και δεν δεκαδες αλλοι δρομοι φυσικα.

 

Tην Rue neuve την συγκαταλεγω στα λεγομενα μου ως προς το city-2, απλως ξεχασα να την αναφερω, λαθος μου.

 

Αν δεν είσαι προσεκτικός, θα σε κλέψουν και στο τραμ και στο μετρό και στον δρόμο. Ιδίως τις ώρες αιχμής που θα στριμωχτείς μέσα. Αν σε έκλεψαν αρκετές φορές, συγγνώμη αλλά δικό σου το λάθος, Μία φορά συγχωρείται να την πατήσεις, παραπάνω όχι.

 

Απαντησα σ'ενα αλλο παιδι παραπανω που ειπε οτι ειναι ετη φωτος απο Ελλαδα. Οχι να τα θεοποιουμε κιολας, οι συγκοινωνιες στην Ελλαδα με βολευουν πολυ καλυτερα και καλυπτουν περισσοτερες περιοχες. Πιστεψε με οταν σου κοβουν με ειδικο εργαλειακι την τσαντουλα δεν καταλαβαινεις τιποτα, την πρωτη φορα ηταν τυχεροι, τις υπολοιπες φορες δεν βρηκαν τιποτα και απλα μου καταστρεψαν την τσαντα!

 

 

Δικό σου θέμα.

 

Το αναφερω οτι ειναι δικο μου θεμα!

 

 

Οι Βρυξέλλες είναι από τις λίγες πόλεις στην Ευρώπη που θα βγεις στις 1 το βράδυ και θα βρεις ανοιχτό μαγαζί να πιεις ποτό. Βέβαια πρώτον πρέπει να ξέρεις τα μαγαζιά, γιατί υπάρχει περίπτωση να περάσεις από έξω και να μην πάρεις χαμπάρι ότι είναι ανοιχτό, όπως και το να μπεις σε γκέι μπαρ και να το καταλάβεις όταν θα έχεις ήδη μπει μέσα. Και δεύτερον μην περιμένεις πολυτέλειες Ελλάδας και στην διακόσμηση του μαγαζιού, αιρ κοντίσιον, όπως και στην εξυπηρέτηση.

 

Το ίδιο ισχύει και για Σάββατο, προφανώς δεν είχες ιδέα που είναι τα κλαμπ και οι ντίσκο τους. Και γίνεται πάτα με να σε πατώ.

 

Το λες και εσυ ο ιδιος, πρεπει να τα ξερεις πολυ καλα για να γνωριζεις οτι ειναι ανοιχτα, αυτο εσυ το θεωρεις νυχτερινη ζωη;

Oταν στον δρομο εχει ελαχιστο κοσμο και πρεπει να ψαχνεις τα μαγαζια με το μικροσκοπιο;

Tα κλαμπ και οι λεγομενες ντισκο τους ειναι ελαχιστες, γι'αυτο και φυσικα καθε φορα ειναι γεματες.

Για Βρυξελλες μιλαω παντα.

 

Γιατί, Louise; Θέλεις πιο φτηνά; Parvis de Saint Gilles και στη μπαριέρα που λέμε επίσης, γύρισε εκείνη την περιοχή και γέμισε με ρούχα και παπούτσια και τσάντες και εσώρουχα. Να πω κι άλλες; Κέντρο Uccle, Bascule με 2 εμπορικά, αν και το δεύτερο δεν έχει κάτι το ενδιαφέρον, Vanderkindere, βαριέμαι να γράφω κι άλλα.

:)

 

Louise ειναι αρκετα ακριβη αγορα αλλα λαθος μου που δεν την αναφερα.

Ισως και να υπερεβαλλα λιγακι διοτι μιλησα αναφορικα με την Ελλαδα που μου φαινονται συγκριτικα λιγα.

 

Ισα ισα που το Βελγιο μου εχει αφησει θετικες εντυπωσεις (και μου λειπουν αρκετα πραγματα μπορω να πω) και θα το προτεινα φυσικα σε ολους οσους επιθυμουν μια ποιοτικη και ηρεμη ζωη.

Αυτα απο εμενα.

 

Πανος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...