Προς το περιεχόμενο

Forex Trading


not87not

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και αρχαριος στο θεμα, ειχα ασχοληθει με το forex πριν 2 χρονια.

Εμπειρία? Αρνητική.

Ok, ειναι πολυ ευκολο να βγει να πει κανεις οτι δεν εκανες σωστες κινησεις κλπ.

Παροτι εμπαινα-επαιρνα θεση χαμηλα.

Ως αρχαριος, διαλεξα μια ευκολη σχετικα εταιρια, οσον αφορα το γραφικο περιβαλλον, easyforex νομιζω την ελεγαν ή καπως ετσι.

 

Ξερετε τι με εκνευρισε αφανταστα? Το γεγονός ότι σε μεγάλες πτώσεις της ισοτιμίας, δηλαδή χασούρα για μένα, κάτω από ένα όριο, έκλεινε/ρευστοποιούσε την συναλλαγή αυτόματα.

Μιλάμε για το μέγιστο σπάσιμο νεύρων.

Θα πει καποιος βεβαια, και ισως και δίκαια, οτι το forex, δεν ειναι χρηματιστήριο. Να κρατάς τις μετοχές μήνες/χρόνια και να πουλας οταν εσυ θες.

Δηλαδη, θα ηθελα στο forec να μεινω με ανοικτη συναλλαγη, ωστε να μην παγιώσω την χασούρα. Ε, δεν μπορουσα!

Ντε και καλά, με το ζορι, εντος της συνεδρίας, έπρεπε να κλεισει η θέση μου.

Αποτέλεσμα; Το ειπα ήδη: χάσιμο.

 

Νομιζω θα επρεπε να υπαρχει καποιος τροπος, να μενει ανοικτη η συναλλαγη, για πολυ καιρο.

Υπηρχε αν θυμαμαι καλα, μια δυνατοτητα στο σύστημα, υπο προϋποθεσεις ομως (δεν τις θυμαμαι καλα), για να σου κρατησει τη συναλλαγη, αντε μεχρι την επομενη μερα. Γενικα ομως, δεν ηταν ευελικτο και ευχρηστο σαν διαδικασια.

Το συστημα οταν επεφτε πολυ η ισοτιμια των νομισματων που ειχα διαλεξει, εκλεινε τη συναλλαγη.

Και δεν ηταν θεμα οριων που εθετα εγω. Το εκαναν και καλα ως δικλειδα ασφαλειας; Το εκαναν γιατι απο ενα σημειο και μετα, δεν μπορει να προχωρησει αλλο η πτωση της ισοτιμιας για τον παίκτη;

 

Οπως και να χει το πραγμα, το βεβιασμενο κλείσιμο της συναλλαγης, το θεωρω απαραδεκτο, να μην πω απατεωνια.

 

Με αυτα και με αυτα, θεωρω προσωπικα το forex, οχι απλα 'τζογαδορικο', αλλα περισσοτερο και απο το χρηματιστηριο.

 

Ναι, η ανταλλαγη νομισματων ειναι μια νομιμη διαδικασια. Το τι παιζεται ομως απο πισω, σιγουρα τα μυαλα των κοινων θνητων δεν μπορουν να το συλλαβουν πιστευω.

 

Οποιος θελει να σχολιασει, περα απο τα 'γενικα' περι forex(εντυπωσεις κλπ), ας πει ειδικα για το θεμα που προανεφερα, με τα κάτω όρια της συναλλαγης, και τις αναγκαστικες ρευστοποιησεις/κλεισιμο συναλλαγης, που σημαινει οριστική χασούρα για τον παίκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 676
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Διαβάζοντας τη συζήτηση έχω να πω τα εξής:

 

Το forex αποδεδειγμένα δεν είναι για όλους(ίσως ούτε και για μένα)...

 

Φίλε le Gaulois57 ομολογώ ότι έχεις χιούμορ....αυτό το 42 με αποτελείωσε....

 

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι: πολιτικός είσαι;

 

Τι κόλημα είναι αυτό με τους φόρους;

Μην ανησυχείς και κανένας δεν τους γλιτώνει!

 

Γράφεις...γράφεις...αντίρρηση στην αντίρρηση....Τι προσπαθείς να αποδείξεις δηλαδή, ότι εσύ είσαι δουλευταράς και ανώτερος γιατί επιβιώνεις κάτω απο αντίξοες συνθήκες από όσους είναι επαγγελματίες forex traders;

 

Μιας και από ότι βλέπω είναι αναπόφευκτο να βγούμε εκτός θέματος(κάθε αρχή και δύσκολη) θα φέρω το εξής παράδειγμα για να βοηθηθούν όσοι δεν γνωρίζουν(ή δεν θέλουν) περί τίνος πρόκειται:

 

Όσοι από εσάς έχετε μαζέψει ελιές θα γνωρίζετε πόσος κόπος χρειάζεται για να χτυπήσεις με την ειδική "παλάμη" μερικά δέντρα και να συλέξεις τον καρπό...με την εξέλιξη της τεχνολογίας, ήρθαν τα ραβδιστικά μηχανήματα με τα οποία ρίχνουμε τις ελιές πιο εύκολα από το κάθε δέντρο...

 

Αυτή η εξέλιξη βέβαια, δεν μας έλυσε τα χέρια...ακόμα πρέπει να σηκωθούμε πρωί, να στρώσουμε τις παλέτσες, να προσέχουμε που πατάμε για να μη λιώσουμε τις ελιές και βγεί το λάδι, να τις μαζέψουμε να τις ξεχωρίσουμε από τα κλάδιά και οτιδήποτε άλλο περιττό αντικείμενο, να τις βάλουμε σε τσουβάλια, να φορτώσουμε τα τσουβάλια στο αμάξι, και να τις πάμε στο ελαιοτριβείο....

 

Πρίν μαζέψουμε τις ελιές όμως θα πρέπει να βάλουμε το κατάλληλο λίπασμα στα δέντρα μας και να ποτίζουμε στο σωστό χρόνο και με την κατάλληλη ποσότητα για να έχουμε την μέγιστη δυνατή ποσότητα λαδιού όταν με το καλό τις μαζέψουμε...

 

Όλα αυτά βέβαια χρειάζονται κάποιες γνώσεις και έναν κόπο....

 

Τίποτα δεν είναι εύκολο...

 

Στην οικοδομή ο εργάτης σηκώνει 10 κιλά μπετό και το ανεβάζει στο 4 όροφο, στο σχολείο ο μαθητής αποστηθίζει 800 σελίδες τις λέει απέξω και ανακατωτά....

 

Ποιο είναι πιο δύσκολο ή πιο εύκολο;;;

 

Οσοι δεν θέλετε(ή δεν μπορείτε) να εξελιχθείτε ή έχετε άλλα ενδιαφέροντα δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας και τον δικό μας κάνοντας άσκοπα post τα οποία οδηγούν με τη σειρά τους σε άσκοπες διενέξεις του τύπου "forum είναι, είναι δημόσιο"...και τα παγκάκια στις πλατείες δημόσια είναι και μόλις τα βάλει ο δήμος βλέπουμε πως τα κάνουν οι...καλοθελητές σε λίγες μέρες...

 

Ζητώ συγνώμη από τον ιδρυτή του θέματος που βγήκα εκτός, υπόσχομαι δεν θα ξανασυμβεί, οποιαδήποτε εριστικά σχόλια και διενέξεις άσχετου περιεχομένου θα αγνοούνται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ζητώ συγνώμη από τον ιδρυτή του θέματος που βγήκα εκτός, υπόσχομαι δεν θα ξανασυμβεί, οποιαδήποτε εριστικά σχόλια και διενέξεις άσχετου περιεχομένου θα αγνοούνται...

 

αγαπω τετοιες ατακες

 

λενε, λενε, λενε και μετα λενε αγνοω οτι και να πειτε...

 

:wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και αρχαριος στο θεμα, ειχα ασχοληθει με το forex πριν 2 χρονια.

Εμπειρία? Αρνητική.

Ok, ειναι πολυ ευκολο να βγει να πει κανεις οτι δεν εκανες σωστες κινησεις κλπ.

Παροτι εμπαινα-επαιρνα θεση χαμηλα.

Ως αρχαριος, διαλεξα μια ευκολη σχετικα εταιρια, οσον αφορα το γραφικο περιβαλλον, easyforex νομιζω την ελεγαν ή καπως ετσι.

 

Ξερετε τι με εκνευρισε αφανταστα? Το γεγονός ότι σε μεγάλες πτώσεις της ισοτιμίας, δηλαδή χασούρα για μένα, κάτω από ένα όριο, έκλεινε/ρευστοποιούσε την συναλλαγή αυτόματα.

Μιλάμε για το μέγιστο σπάσιμο νεύρων.

Θα πει καποιος βεβαια, και ισως και δίκαια, οτι το forex, δεν ειναι χρηματιστήριο. Να κρατάς τις μετοχές μήνες/χρόνια και να πουλας οταν εσυ θες.

Δηλαδη, θα ηθελα στο forec να μεινω με ανοικτη συναλλαγη, ωστε να μην παγιώσω την χασούρα. Ε, δεν μπορουσα!

Ντε και καλά, με το ζορι, εντος της συνεδρίας, έπρεπε να κλεισει η θέση μου.

Αποτέλεσμα; Το ειπα ήδη: χάσιμο.

 

Νομιζω θα επρεπε να υπαρχει καποιος τροπος, να μενει ανοικτη η συναλλαγη, για πολυ καιρο.

Υπηρχε αν θυμαμαι καλα, μια δυνατοτητα στο σύστημα, υπο προϋποθεσεις ομως (δεν τις θυμαμαι καλα), για να σου κρατησει τη συναλλαγη, αντε μεχρι την επομενη μερα. Γενικα ομως, δεν ηταν ευελικτο και ευχρηστο σαν διαδικασια.

Το συστημα οταν επεφτε πολυ η ισοτιμια των νομισματων που ειχα διαλεξει, εκλεινε τη συναλλαγη.

Και δεν ηταν θεμα οριων που εθετα εγω. Το εκαναν και καλα ως δικλειδα ασφαλειας; Το εκαναν γιατι απο ενα σημειο και μετα, δεν μπορει να προχωρησει αλλο η πτωση της ισοτιμιας για τον παίκτη;

 

Οπως και να χει το πραγμα, το βεβιασμενο κλείσιμο της συναλλαγης, το θεωρω απαραδεκτο, να μην πω απατεωνια.

 

Με αυτα και με αυτα, θεωρω προσωπικα το forex, οχι απλα 'τζογαδορικο', αλλα περισσοτερο και απο το χρηματιστηριο.

 

Ναι, η ανταλλαγη νομισματων ειναι μια νομιμη διαδικασια. Το τι παιζεται ομως απο πισω, σιγουρα τα μυαλα των κοινων θνητων δεν μπορουν να το συλλαβουν πιστευω.

 

Οποιος θελει να σχολιασει, περα απο τα 'γενικα' περι forex(εντυπωσεις κλπ), ας πει ειδικα για το θεμα που προανεφερα, με τα κάτω όρια της συναλλαγης, και τις αναγκαστικες ρευστοποιησεις/κλεισιμο συναλλαγης, που σημαινει οριστική χασούρα για τον παίκτη.

 

Μπορω να φανταστω πως πολυ ασχοληθηκες με το forex απο τη στιγμη που δεν εισαι σιγουρος για το ονομα του broker σου. Δεν ασχοληθηκες καθολου και αυτο φαινεται σε πολλα σημεια στα παραπανω που γραφεις οπως στο γεγονος για το αν μπορεις να κρατησεις τη θεση σου ανοιχτη για την επομενη μερα! Οσο για τις θεσεις που εκλειναν αυτοματα μαλλον εβαζες stop ή trailing stop και ενεργοποιουνταν αυτοματα. Γιατι στο forex μπορεις να κρατησεις τη θεση σου ανοιχτη οσο θες. Αν δε συνεβαινε αυτο και ειχες αμφιβολιες, επικοινωνησες με τον broker σου? μηπως ετυχε να κανεις trading σε συμβολαια commodities οπου εκει οντως υπαρχουν ημερες ληξης, και εσυ να ετυχε να εισαι πανω στην ημερομινια ληξης?

 

Διαβάζοντας τη συζήτηση έχω να πω τα εξής:

 

Το forex αποδεδειγμένα δεν είναι για όλους(ίσως ούτε και για μένα)...

 

Φίλε le Gaulois57 ομολογώ ότι έχεις χιούμορ....αυτό το 42 με αποτελείωσε....

 

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι: πολιτικός είσαι;

 

Τι κόλημα είναι αυτό με τους φόρους;

Μην ανησυχείς και κανένας δεν τους γλιτώνει!

 

Γράφεις...γράφεις...αντίρρηση στην αντίρρηση....Τι προσπαθείς να αποδείξεις δηλαδή, ότι εσύ είσαι δουλευταράς και ανώτερος γιατί επιβιώνεις κάτω απο αντίξοες συνθήκες από όσους είναι επαγγελματίες forex traders;

 

Μιας και από ότι βλέπω είναι αναπόφευκτο να βγούμε εκτός θέματος(κάθε αρχή και δύσκολη) θα φέρω το εξής παράδειγμα για να βοηθηθούν όσοι δεν γνωρίζουν(ή δεν θέλουν) περί τίνος πρόκειται:

 

Όσοι από εσάς έχετε μαζέψει ελιές θα γνωρίζετε πόσος κόπος χρειάζεται για να χτυπήσεις με την ειδική "παλάμη" μερικά δέντρα και να συλέξεις τον καρπό...με την εξέλιξη της τεχνολογίας, ήρθαν τα ραβδιστικά μηχανήματα με τα οποία ρίχνουμε τις ελιές πιο εύκολα από το κάθε δέντρο...

 

Αυτή η εξέλιξη βέβαια, δεν μας έλυσε τα χέρια...ακόμα πρέπει να σηκωθούμε πρωί, να στρώσουμε τις παλέτσες, να προσέχουμε που πατάμε για να μη λιώσουμε τις ελιές και βγεί το λάδι, να τις μαζέψουμε να τις ξεχωρίσουμε από τα κλάδιά και οτιδήποτε άλλο περιττό αντικείμενο, να τις βάλουμε σε τσουβάλια, να φορτώσουμε τα τσουβάλια στο αμάξι, και να τις πάμε στο ελαιοτριβείο....

 

Πρίν μαζέψουμε τις ελιές όμως θα πρέπει να βάλουμε το κατάλληλο λίπασμα στα δέντρα μας και να ποτίζουμε στο σωστό χρόνο και με την κατάλληλη ποσότητα για να έχουμε την μέγιστη δυνατή ποσότητα λαδιού όταν με το καλό τις μαζέψουμε...

 

Όλα αυτά βέβαια χρειάζονται κάποιες γνώσεις και έναν κόπο....

 

Τίποτα δεν είναι εύκολο...

 

Στην οικοδομή ο εργάτης σηκώνει 10 κιλά μπετό και το ανεβάζει στο 4 όροφο, στο σχολείο ο μαθητής αποστηθίζει 800 σελίδες τις λέει απέξω και ανακατωτά....

 

Ποιο είναι πιο δύσκολο ή πιο εύκολο;;;

 

Οσοι δεν θέλετε(ή δεν μπορείτε) να εξελιχθείτε ή έχετε άλλα ενδιαφέροντα δεν υπάρχει λόγος να σπαταλάτε τον πολύτιμο χρόνο σας και τον δικό μας κάνοντας άσκοπα post τα οποία οδηγούν με τη σειρά τους σε άσκοπες διενέξεις του τύπου "forum είναι, είναι δημόσιο"...και τα παγκάκια στις πλατείες δημόσια είναι και μόλις τα βάλει ο δήμος βλέπουμε πως τα κάνουν οι...καλοθελητές σε λίγες μέρες...

 

Ζητώ συγνώμη από τον ιδρυτή του θέματος που βγήκα εκτός, υπόσχομαι δεν θα ξανασυμβεί, οποιαδήποτε εριστικά σχόλια και διενέξεις άσχετου περιεχομένου θα αγνοούνται...

 

Απλως φιλε μου δε μπορει να παραδεχτει οτι πλεον οι πιτσιρικαδες μπορουν και βγαζουν απο το σπιτι τους λεφτα ενω αυτος μια ζωη εβαζε πλατη( αν εβαζε) . Και οχι δεν ειμαι φοροφυγας γιατι τα κερδη δεν φορολογουνται απο το ιδιο το κρατος. Λετε να παω να τους τα δωσω με το ζορι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not, ναι, δεν θυμαμαι το ονομα του φορεξ, για δυο λογους:

α) εχω κακη μνημη(δυστυχως)

β) ειδικα για το φορεξ, σπαστηκα τοσο πολυ, που ειναι σαν να προσπαθησα να ξεχασω κι εγω ο ιδιος οτι ασχοληθηκα!

σαν κακη αναμνηση που θες να την διωξεις, θες να ξεχασεις!

 

Πως λεμε, τα καλα μενουν, τα ασχημα με τον χρονο τα σβηνει η μνημη...

 

 

Αυτο δεν σημαινει οτι 'δεν ασχοληθηκα'. Ασχοληθηκα επι μηνες.

Θυμαμαι οτι δεν μπορουσα να αφησω ανοικτη τη συναλλαγη. Εσυ λες οτι γινεται. Για να το λες, μπορει οντως να ειναι ετσι.

Για πες μου ομως, και συγχωρεστε με αν δεν τα λεω επακριβως με ακριβεις ορους-αλλα πιστευω το νοημα το πιανετε:

Αν πεφτει πεφτει η ισοτιμια, μπορει να παει αρνητικη? Αν πεσει και 'μηδενισει', δεν κλεινει η συναλλαγη; Δεν τελειωνει; Και δεν χανεις οριστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη σε δημοσιο φορουμ κατηγορεις ανοιχτα οτι οι κυβερνησεις ολου του κοσμου, ολες οι τραπεζες, ολοι οι επενδυτικοι οργανισμοι κλπ φοροδιαφευγουν? Γιατι ολοι αυτοι πρωτιστως εμπορρευονται συναλλαγμα. Κανε λοιπον μια επιστολη προς ολες τις Ελληνικες τραπεζες και πες τους οτι φοροδιαφευγουν αφου ολες εμπορρευονται συνναλαγμα. Αν θες προχωρησε το και βαλε και δικηγορο εναντιον τους.

Πες μου μόνο ότι δεν πίνεις τίποτα.

Περιτο να σου πω οτι θα σε παρουν σε λιγο ολοι στο ψιλο γιατι η αμαθεια σου ανασταινει νεκρους

Το ότι βρίσκεται ένας τρόμπας με άδηλους πόρους να τους ανοίξει τα μάτια στο εύκολο χρήμα,το σίγουρο είναι ότι και μόνο γι αυτό το post μου θα επανέλθει η αρνητική βαθμολογία.

 

Φυσικό είναι να μου τη πέσουνε όλοι,αφού ο χαζός εγώ επιμένω να κόβω αποδείξεις,να πληρώνω ΟΑΕΕ και εισόδημα.

 

Από πότε φορολογείται το χαμηλό εισόδημα?

Ποιός είπαμε πληρώνει τους λογαριασμούς σου;

 

btw,πάνω από 5k€ φορολογείται.....

 

Αγαπητέ τον ΦΠΑ που αποδίδεις στο κράτος δε τον πληρώνεις εσύ, αλλά ο τελικός καταναλωτής. Συνεπώς ο ΦΠΑ που εσύ θα δώσεις, μπορεί να είναι λεφτά και κάποιου ForEx trader που αγόρασε από 'σένα κάτι.

;)

 

Στο τέλος του έτους έχει και αυτός εισόδημα που θα φορολογηθεί. Και φυσικά χαράτσια. Μπορεί να μην έχει ΟΑΕΕ, αλλά ΔΕΗ και αναλώσιμα σίγουρα (άλλωστε με υπολογιστή και σύνδεση στο internet γίνεται αυτή η δουλειά, που στο δικό σου τομέα ίσως να είναι άχρηστα).

Αυτό ρωτάω αγαπητέ.Εγώ δηλώνω και τη καρφίτσα που συρράπτω,οι ραντιέρηδες τί;

 

Επιμένεις ακόμα στο ότι οι ForEx traders είναι απλά... βάρος στους υπόλοιπους;

Αδήλωτοι πόροι,think about it.

 

Και οχι δεν ειμαι φοροφυγας γιατι τα κερδη δεν φορολογουνται απο το ιδιο το κρατος. Λετε να παω να τους τα δωσω με το ζορι?

Είσαι θεός!

 

Με γειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

not87not, ναι, δεν θυμαμαι το ονομα του φορεξ, για δυο λογους:

α) εχω κακη μνημη(δυστυχως)

β) ειδικα για το φορεξ, σπαστηκα τοσο πολυ, που ειναι σαν να προσπαθησα να ξεχασω κι εγω ο ιδιος οτι ασχοληθηκα!

σαν κακη αναμνηση που θες να την διωξεις, θες να ξεχασεις!

 

Πως λεμε, τα καλα μενουν, τα ασχημα με τον χρονο τα σβηνει η μνημη...

 

 

Αυτο δεν σημαινει οτι 'δεν ασχοληθηκα'. Ασχοληθηκα επι μηνες.

Θυμαμαι οτι δεν μπορουσα να αφησω ανοικτη τη συναλλαγη. Εσυ λες οτι γινεται. Για να το λες, μπορει οντως να ειναι ετσι.

Για πες μου ομως, και συγχωρεστε με αν δεν τα λεω επακριβως με ακριβεις ορους-αλλα πιστευω το νοημα το πιανετε:

Αν πεφτει πεφτει η ισοτιμια, μπορει να παει αρνητικη? Αν πεσει και 'μηδενισει', δεν κλεινει η συναλλαγη; Δεν τελειωνει; Και δεν χανεις οριστικα;

 

Συγνωμη βρε φιλε μου για να καταλανω. Ασχοληθηκες επι μηνες και συζητουμε για το αν μπορεις να κρατησεις μια θεση ανοιχτη για οσο θες εσυ? Εννοειται οτι μπορεις φυσικα μεχρι εκει που σε καλυπτει το υπολοιπο του λογαριασμου σου που λειτουργει σαν περιθωριο (σε περιπτωση που η ισοτιμια σου κινειται αρνητικα).

 

Επισης δεν καταλαβαινω τι εννοεις οτι η ισοτιμια να πεσει και να γινει αρνητικη..Αν καταλαβα σωστα ας παρουμε την ισοτιμια EUR/USD . Aν πεσει πχ στο -0.50% σημαινει πως ενισχυεται το δολλαριο σε σχση με το ευρω περνοντας ως βαση το κλεισιμο της προηγουμενης μερας.

 

Αν θες ακομα να ασχοληθεις ανοιξε εναν demo λογαριασμο σε καμια σοβαρη εταιρια γιατι αυτα που μου λες ειναι λιγο κουφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε le Gaulois57 ομολογώ ότι έχεις χιούμορ....αυτό το 42 με αποτελείωσε....

 

Να σε ρωτήσω και εγώ κάτι: πολιτικός είσαι;

 

Τι κόλημα είναι αυτό με τους φόρους;

Μην ανησυχείς και κανένας δεν τους γλιτώνει!

 

Γράφεις...γράφεις...αντίρρηση στην αντίρρηση....Τι προσπαθείς να αποδείξεις δηλαδή, ότι εσύ είσαι δουλευταράς και ανώτερος γιατί επιβιώνεις κάτω απο αντίξοες συνθήκες από όσους είναι επαγγελματίες forex traders;

Σε ότι με αφορά και μόνο:Χιούμορ;Τεχνικές επικοινωνίας είναι,εύκολα αντιληπτό απ' όποιον πάει στο δάσος για κυνήγι και μόνο.

Δεν είμαι πολιτικός και η άποψή κου για τον κυνοβολευτισμό είναι πως αποτελεί τη μεγαλύτερη απάτη στην ιστοριογραφημένη ανθρωπότητα,πίσω απ' τη στρατοκαβλίαση.

Δεν έχω κόλημα με τους φόρους έχω κόλημα γι αυτούς που δεν πληρώνουν ενώ μπορούν,πόσο δύσκολο σου είναι να το καταλάβεις αυτό;

Δεν είμαι δουλευταράς,απεναντίας μάλιστα είμαι τεμπέλης:Ντόλτσε φαρ νιέντε!

Αντίξοες συνθήκες;Μπα,ούτε εσύ πληρώνεις μόνος σου τους λογαριασμούς σου τελικά...

Αγαπητέ μου "εκεί έξω" δεν επικρατούν αντίξοες συνθήκες απλά.Πόλεμος γίνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ότι με αφορά και μόνο:Χιούμορ;Τεχνικές επικοινωνίας είναι,εύκολα αντιληπτό απ' όποιον πάει στο δάσος για κυνήγι και μόνο.

Δεν είμαι πολιτικός και η άποψή κου για τον κυνοβολευτισμό είναι πως αποτελεί τη μεγαλύτερη απάτη στην ιστοριογραφημένη ανθρωπότητα,πίσω απ' τη στρατοκαβλίαση.

Δεν έχω κόλημα με τους φόρους έχω κόλημα γι αυτούς που δεν πληρώνουν ενώ μπορούν,πόσο δύσκολο σου είναι να το καταλάβεις αυτό;

Δεν είμαι δουλευταράς,απεναντίας μάλιστα είμαι τεμπέλης:Ντόλτσε φαρ νιέντε!

Αντίξοες συνθήκες;Μπα,ούτε εσύ πληρώνεις μόνος σου τους λογαριασμούς σου τελικά...

Αγαπητέ μου "εκεί έξω" δεν επικρατούν αντίξοες συνθήκες απλά.Πόλεμος γίνεται!

 

Μιλαμε δε παιζεσαι με τιποτα! Σου εξηγουμε τοσα ατομα οτι τα κερδη απο την αγορα συναλλαγματος ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ και εσυ εκει το χαβα σου! Πηγαινε ρωτα εναν λογιστη!

 

Τι προσπαθεις να αποδειξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε δε παιζεσαι με τιποτα! Σου εξηγουμε τοσα ατομα οτι τα κερδη απο την αγορα συναλλαγματος ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΔΕ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ και εσυ εκει το χαβα σου! Πηγαινε ρωτα εναν λογιστη!

 

Τι προσπαθεις να αποδειξεις?

Δεν προσπαθώ να εξηγήσω τίποτε,εκφράζω την άποψή μου για τους ραντιέρηδες.

 

Νόμος.Μεγάλη κουβέντα έβαλες στο στόμα σου,αν ήξερες κι όλας τη σημασία της...

 

Τον λογιστή μου τον ρωτάω για τα δικά μου,στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται τα "σαράφικά" σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν προσπαθώ να εξηγήσω τίποτε,εκφράζω την άποψή μου για τους ραντιέρηδες.

 

Νόμος.Μεγάλη κουβέντα έβαλες στο στόμα σου,αν ήξερες κι όλας τη σημασία της...

 

Τον λογιστή μου τον ρωτάω για τα δικά μου,στα οποία δεν συμπεριλαμβάνονται τα "σαράφικά" σας.

 

Βρες πρωτα τι σου φταιει και μετα ξεσπασε στο ινσομνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μου,δεν ξεσπάω πουθενά,τη γνώμη μου καταθέτω,σε ενοχλεί;

 

Μου φταίει που δουλεύω δέκα ώρες τη μέρα μόνο για να πληρώνω τους λογαριασμούς μου,μου φταίει που τριάντα χρόνια ένσημα πάνε στο βρόντο και θα πάρω αντίδωρο αντί για σύνταξη και αν,μου φταίει ότι πληρώνω νοίκι στο σπίτι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μου,δεν ξεσπάω πουθενά,τη γνώμη μου καταθέτω,σε ενοχλεί;

 

Μου φταίει που δουλεύω δέκα ώρες τη μέρα μόνο για να πληρώνω τους λογαριασμούς μου,μου φταίει που τριάντα χρόνια ένσημα πάνε στο βρόντο και θα πάρω αντίδωρο αντί για σύνταξη και αν,μου φταίει ότι πληρώνω νοίκι στο σπίτι μου.

 

Σε καταλαβαινω γιατι και εμεις τα ιδια χαλια εχουμε. Εχουμε μια απο τις μεγαλυτερες κτηνοτροφικες μοναδες στην Ελλαδα και μπαινουμε μεσα εδω και δυο χρονια. Τωρα εχουμε τρεχαματα γιατι ενα ατοκο δανειο που εδινε το κρατος πριν 4 χρονια, ξαφνικα θυμηθηκανε να βαλουνε τοκο χωρις να μας ενημερωσει η αγροτικη τραπεζα! Και αφου δεν πληρωναμε τους τοκους (που δε μας ειχαν ενημερωσει!) η τραπεζα θεωρησε οτι ειμεις δεν εχουμε να πληρωσει και εχουν μαζεφτει ενα σωρο τοκοι! Αστα εχουμε τρεχαματα με δικηγορους κλπ.

 

Περυσι ξαφνικα μετα απο 30 χρονια θυμηθηκανε οτι η αδεια μας δεν εσχυει και βγαλαμε νεα αδεια για την επιχειρηση! Το βιομηχανικο ρευμα μας το κανανε κανονικο και πληρωνουνε τριπλασιο λογαριασμο. Μας ηρθε περυσι περαιωση 30.000ε Ειναι πολλα και τα ξερεις δεν εχει νοημα να τα πουμε.

 

Οσον αφορα την αγορα συναλλαγματος οντως βαση νομου δε φορολογεισαι σε καμια χωρα του κοσμου. Και ποσοι νομιζεις ειναι οι σταθερα κερδοφοροι Traders στην Ελλαδα? 20?50?100? Αλλα σε πληροφορω με αυτα που βλεπω στην επιχειρηση μας, εχουμε κρατος για να αξιζει να πληρωσουμε φορους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα την αγορα συναλλαγματος οντως βαση νομου δε φορολογεισαι σε καμια χωρα του κοσμου. Και ποσοι νομιζεις ειναι οι σταθερα κερδοφοροι Traders στην Ελλαδα? 20?50?100? Αλλα σε πληροφορω με αυτα που βλεπω στην επιχειρηση μας, εχουμε κρατος για να αξιζει να πληρωσουμε φορους?

Αν δεν την έχεις ανθιστεί ακόμα,τα χάλια της εταιρείας σου τα προκάλεσε η άμετρη γνώση χωρίς εκπαίδευση και ήθος και η αγάπη του πλούτου χωρίς κάματο(νομίζω ότι Ο Πολύδωρος (lol) το είπε αυτό,διορθώστε με.

 

Μα για να κερδίσει κάποιος λ7 πρέπει να χάσει κάποιος άλλος,απλό δεν είναι;'Αμα κάποιος υπερπόντιος ραντιέρης ρίξει με κάποια στραβοπληκτριά τη τιμή του κρέατος,πόσο θα κρατήσεις τη μονάδα σου στα χέρια σου;Και συνεχίζεις ακάθεκτος να πυροβολάς το πόδι σου....

 

Όλα εγώ θα σας τα λέω ρε;

 

Να αποφεύγεις τις κακοτοπιές,πάρε:

>Πλούτο χωρίς μόχθο .

Πολιτική χωρίς αρχές . 

Απόλαυση (ηδονή) χωρίς συναίσθημα . 

Γνώση χωρίς χαρακτήρα . 

Εμπόριο χωρίς ήθος . 

Επιστήμη χωρίς ανθρωπιά .

Αγάπη χωρίς θυσία 

Τέλος,μόνος σου το είπες:Γιατί να πληρώσεις φόρους;Είναι κράτος αυτό;

 

Ετς μπράβο,βάλε τώρα και τη ταφόπλακα,καλά πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...