Προς το περιεχόμενο

AIDS/HIV


totem_lost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιος θα μπορούσε να πει: Πως εξηγεί η ιατρική ότι παρότι υπάρχουν κύτταρα Langerhans στην επιφάνεια του βλεννογόνου του στόματος και ιοί στο σάλιο δεν γίνεται μετάδοση του HIV? Απλά δεν υπάρχει αρκετά μεγάλη ποσότητα ώστε να επεκταθεί η μόλυνση και να γίνει λοίμωξη (ορομετατροπή). Ξέρεις ο οργανισμός μας παλεύει την μόλυνση από HIV, απλά όχι αρκετά αποτελεσματικά ώστε να αποφύγει την ορομετατροπή μετά από κάποιο σημείο. Αλλά για μικρές ποσότητες ιού τότε δεν έχει πρόβλημα. Είναι σαν ζυγαριά.

Επίσης να υπενθυμίσουμε ότι το στόμα είναι πολύ εχθρικό περιβάλλον για τον ιό, και λόγο του χαμηλού pH αλλά και λόγω τον ανοσοσφαιρινών που περιέχει το σάλιο. Επίσης το σάλιο του υγειούς ατόμου αραιώνει τη συγκέντρωση της μολυσμένης ποσότητας που βρέθηκε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλος, σε ότι αφορά στις αποδείξεις. Οι αποδείξεις στην ιατρική έρχονται σε δύο μορφές

 

α. κλινική μελέτη

β. στατιστική μελέτη

 

 

σε κλινικές μελέτες έχουν ελεγχθεί πολλαπλώς οι οδοί μετάδοσης προκαλώντας αμυχές, τραύματα, σεξουαλική μετάδοση σε πιθήκους ή γενετικά τροποποιημένα ποντίκια (τελευταία 8ετία ίσως). Οι επιβεβαιωμένοι οδοί πειραματικά είναι αυτοί που γράφηκαν παραπάνω, αν έχεις πρόσβαση σε πανεπιστημιακή βιβλιοθήκη είναι εύκολο να σου δώσω τους τίτλους των άρθρων για να τα διαβάσεις.

 

Σε στατιστικές μελέτες που αφορούν στη ζωή χιλιάδων πολλές φορές ζευγαριών, τόσο το αμερικανικό CDC όσο και αντίστοιχα ευρωπαικά έχουν επίσης επιβεβαιώσει τις οδούς μετάδοσης και μας παρέχουν πλέον και στατιστικά. Τα στατιστικά μετά από κάποιο σημείο αποτελούν απόδειξη. Μάλιστα αποτελούν την κύρια απόδειξη σε κάθε ιατρικό θέμα.

 

Και για αναφέρω ακριβώς την επίσημη θέση του CDC,

 

το παρατεταμένο φιλί στο στόμα (open mouth kissing) θεωρείται etremely low risk. Υπάρχει ένα περιστατικό στο οποίο μια γυναίκα αναφέρει μετάδοση μετά από παρατεταμένο φιλί, λόγω αιμορραγίας του συντρόφου. Αλλά ακόμα και σε αυτό δεν έχει αποκλειστεί η εναλλακτική οδός μετάδοσης.

 

Γενικά δεν συναινεί κανένας στο να φιλάς κάποιον με ανοιχτό τραύμα, αλλά μικροεκδορές είναι αδύνατο να προκαλέσουν ορομετατροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ με την σειρά μου θα ρωτούσα κάποια πράματα, αλλά έχουν ήδη απαντηθεί και μάλιστα εκτενώς.

 

Θέλω πραγματικά να ευχαριστήσω τον Fylatos & gtsamour και όποιον άλλο έχει συνεισφέρει στο παρών θέμα και τον ξεχνάω.

 

Όλες αυτές οι σελίδες περιέχουν πληροφορίες/απαντήσεις για την μετάδοση του ιού που πολλοί δεν ξέρουν και πολλοί νομίζουν πως ξέρουν (και εγώ μέσα φυσικά.) B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ούτε ένα case report τα τελευταία 25 χρόνια, άρα όχι. Όχι από μικροπληγές.

Τι case report να υπαρχει? Μολυνεται καποιος απο aids και θα θυμηθει πως/ποτε/που κολλησε?

Εσυ ρισκαρεις να φιλησεις εναν μολυσμενο?...

Μη ξεχνας οτι και η μεταδιση στο πρωκτικο σεξ γινεται μεσω μικροπληγων που συνηθως δημιουργουνται απο αυτη τη συνουσια(αορατες για το ματι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι case report να υπαρχει? Μολυνεται καποιος απο aids και θα θυμηθει πως/ποτε/που κολλησε?

Εσυ ρισκαρεις να φιλησεις εναν μολυσμενο?...

Μη ξεχνας οτι και η μεταδιση στο πρωκτικο σεξ γινεται μεσω μικροπληγων που συνηθως δημιουργουνται απο αυτη τη συνουσια(αορατες για το ματι).

 

Ναι πάντα αν βρουν οροθετικό άτομο τον ανακρίνουν σε εισαγωγικά για να βρουν την οδό μετάδοσης πέρα πάσης υποψίας. Και ναι υπάρχουν πολλές μελέτες που αφορούν ζευγάρια με ένα οροθετικό μέλος και έχει μελετηθεί εκτενώς. Με φιλί (σάλιο) δεν υπάρχει μετάδοση.

 

Στο πρωκτικό, παίζουν ρόλο οι μικροπληγές και τα κύτταρα Langerhans. Όχι μόνο οι μικροπληγές. Γίνεται και χωρίς αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο και αν ανακρινεις τον αρρωστο ειναι πολυ δυσκολο να μαθεις πως κολλησε. Ειδικα τα κοινωνικα ατομα που ειναι συνεχεια σε επαφη με κοσμο.

Δε μιλαμε για σαλιο, για αιμα μιλαμε.

Δηλαδη λες οτι οι μικροπληγες του στοματος ειναι διαφορετικες απο τις μικροπληγες του πρωκτου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές εξετάσεις αίματος κάποιου που έχει HIV, δεν είναι "πειραγμένες" κάποιες τιμές; Δεν μπορεί να το υποψιαστεί ο γιατρός;

 

 

Και κάτι άλλο...

Λαμβάνω ανοσοκατασταλτική αγωγή (Symponi) εδώ και 5 μήνες περίπου λόγω ΑΣ (Αγκυλοποιητική σπονδυλοαρθρίτιδας). Κάτι που θεωρητικά τουλάχιστον, σημαίνει πως έχω εξασθενημένο ανοσοποιητικό (αν και δεν έχω αρρωστήσει ποτέ και δεν προσέχω ιδιαίτερα να μην είμαι με κόσμο κλπ).

 

Αν σε ένα άτομο όπως εγώ, που χρειάζεται να κάνει μία τέτοια αγωγή, τύχει να προσβληθεί από τον HIV, δεν θα νοσήσει πολύ πιο γρήγορα;

Αυτό που ρωτάω τώρα φαντάζομαι πως είναι πολύ περίπλοκο, αν και φαντάζομαι, ότι απλά σταματάει την αγωγή για την ΑΣ μιας και δεν πρόκειται να πεθάνει από αυτό και αρχίζει για τον HIV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασες παραπάνω; Αν μιλάμε για πληγές που το αίμα τρέχει, τότε η μετάδοση οφείλεται όχι στο φιλί, αλλά στην πληγή. Πρέπει να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια;

 

Και ναι το περιβάλλον της στοματικής κοιλότητας διαφέρει πολύ από αυτό του ορθού γιατί έχει το σάλιο. Το σάλιο περιέχει μη ειδικές ανοσοσφαιρίνες (αντισώματα).

 

Αν μικροπληγή εννοείς το σκασμένο χείλος ή την εκδορά, τότε όχι δεν γίνεται να μεταδοθεί, δεν έχουμε τέτοιο περιστατικό. Αν μικροπληγή εννοείς μια δαγκωμένη γλώσσα που αιμορραγεί τότε αναφέρεσαι σε ανοιχτό τραύμα και τότε ναι η μετάδοση είναι πιθανή.

 

Και ναι από την συνέντευξη βγάζεις πολλά συμπεράσματα. Αλλά πιο πολλά από τις οργανωμένες μελέτες σε ζευγάρια που συζούν και φιλιούνται καθημερινά και στα οποία δεν υπάρχει ορομετατροπή. Δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο. Μικροπληγή στην ιατρική ορολογία δεν υπάρχει. Τι εννοείς; Εκδορά, τραύμα τι;

 

Διάβασε τις όχι και τόσες πολλές σελίδες του συγκεκριμένου thread και αν ακόμα επιμένεις οκ. Δεν μπορώ να σου επιβάλω την επιστημονικά ορθή γνώμη, μπορώ απλά να στην αναδείξω. Από εκεί και πέρα μπορείς να πιστεύεις ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω από την γή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πρωκτικό, παίζουν ρόλο οι μικροπληγές και τα κύτταρα Langerhans. Όχι μόνο οι μικροπληγές. Γίνεται και χωρίς αυτές.

 

Σε σχέση με τι; Με τον κόλπο πχ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές εξετάσεις αίματος κάποιου που έχει HIV, δεν είναι "πειραγμένες" κάποιες τιμές; Δεν μπορεί να το υποψιαστεί ο γιατρός;

 

Και κάτι άλλο...

Λαμβάνω ανοσοκατασταλτική αγωγή (Symponi) εδώ και 5 μήνες περίπου λόγω ΑΣ (Αγκυλοποιητική σπονδυλοαρθρίτιδας). Κάτι που θεωρητικά τουλάχιστον, σημαίνει πως έχω εξασθενημένο ανοσοποιητικό (αν και δεν έχω αρρωστήσει ποτέ και δεν προσέχω ιδιαίτερα να μην είμαι με κόσμο κλπ).

 

Αν σε ένα άτομο όπως εγώ, που χρειάζεται να κάνει μία τέτοια αγωγή, τύχει να προσβληθεί από τον HIV, δεν θα νοσήσει πολύ πιο γρήγορα;

Αυτό που ρωτάω τώρα φαντάζομαι πως είναι πολύ περίπλοκο, αν και φαντάζομαι, ότι απλά σταματάει την αγωγή για την ΑΣ μιας και δεν πρόκειται να πεθάνει από αυτό και αρχίζει για τον HIV.

 

 

 

Εξαρτάται από το στάδιο της νόσου. Αν μιλάμε για τα πρώτα έτη, όχι με μια απλή εξέταση είναι αδύνατο να διευκρινιστεί. Στα μετέπειτα στάδια μπορεί να το υποπτευθεί από κλινικά σημεία (διογκωμένοι λεμφαδένες, στοματικές εκδηλώσεις της νόσου πχ) και τον λευκοκυτταρικό τύπο κλπ. Είναι συνηθισμένο φαινόμενο βέβαια μετά την πρωτολοίμωξη οι ασθενείς να εξετάζονται και για hiv (αν κινήσει το ενδιαφέρον τους και του γιατρού μια ασυνήθιστη "γρίπη"

 

Σε ότι αφορά στην αγωγή που λαμβάνεις, θα έλεγα ότι το πρέπον είναι να συζητήσεις τις πιθανές εκδοχές με τον θεράποντα ιατρό.

Η σκέψη σου είναι λογική, αλλά δεν θέλω να εμπλακώ σε ένα θέμα που δεν κατέχω. H πορεία της νόσου μπορεί να περιελάμβανε μια πιο έντονη πρώτη λοίμωξη αλλά λογικά μετέπειτα τα στάδια θα ήταν τα ίδια. Για να σου δώσω να καταλάβεις: μπορεί αντί για ίωση, να πάθαινες ιογενή μηνιγγίτιδα (υπάρχουν αντίστοιχες περιπτώσεις, αλλά με πιο έντονη ανοσοκατασταλτική θεραπεία) και να ανίχνευαν τον hiv στο ENY σου. Αυτό είναι υποθετικό σενάριο ΜΗΝ τρομάζεις. Γενικά πιστεύω ότι θα σε αντιμετώπιζαν πιο εξατομικευμένα. Για να μην επεκταθώ σε άγνωστα νερά και αρχίσω να λέω μ@λ@κίες, σταματώ εδώ. Είναι πολύ λογικό όμως το να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

 

Σε σχέση με τι; Με τον κόλπο πχ;

 

Μπορείς να επεξηγήσεις Lucifer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ, όταν λες "παίζουν ρόλο" εννοείς ότι εξ' αιτίας (και) αυτών είναι πιθανή η μετάδοση, ή πως από εκεί είναι πιθανότερη έναντι άλλων οδών;

Γιατί ρωτούσαν πριν γιατί είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος με το πρωκτικό απ' ότι με το κολπικό σεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διάβασες παραπάνω; Αν μιλάμε για πληγές που το αίμα τρέχει, τότε η μετάδοση οφείλεται όχι στο φιλί, αλλά στην πληγή. Πρέπει να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια;

 

Και ναι το περιβάλλον της στοματικής κοιλότητας διαφέρει πολύ από αυτό του ορθού γιατί έχει το σάλιο. Το σάλιο περιέχει μη ειδικές ανοσοσφαιρίνες (αντισώματα).

 

Αν μικροπληγή εννοείς το σκασμένο χείλος ή την εκδορά, τότε όχι δεν γίνεται να μεταδοθεί, δεν έχουμε τέτοιο περιστατικό. Αν μικροπληγή εννοείς μια δαγκωμένη γλώσσα που αιμορραγεί τότε αναφέρεσαι σε ανοιχτό τραύμα και τότε ναι η μετάδοση είναι πιθανή.

 

Και ναι από την συνέντευξη βγάζεις πολλά συμπεράσματα. Αλλά πιο πολλά από τις οργανωμένες μελέτες σε ζευγάρια που συζούν και φιλιούνται καθημερινά και στα οποία δεν υπάρχει ορομετατροπή. Δεν έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο. Μικροπληγή στην ιατρική ορολογία δεν υπάρχει. Τι εννοείς; Εκδορά, τραύμα τι;

 

Διάβασε τις όχι και τόσες πολλές σελίδες του συγκεκριμένου thread και αν ακόμα επιμένεις οκ. Δεν μπορώ να σου επιβάλω την επιστημονικά ορθή γνώμη, μπορώ απλά να στην αναδείξω. Από εκεί και πέρα μπορείς να πιστεύεις ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω από την γή.

 

Κι εσυ μπορεις να πιστευεις οτι η γη ειναι επιπεδη.

Μικροπληγη λεμε μια πληγη που ειναι αορατη για το ματι. Το πρωκτικο σεξ γιατι μεταδιδει το aids? Γιατι κατα τη διαρκεια αυτης της επαφης διαρρηγνυονται μικροσκοπικα αγγεια, οποτε μεταδιδεται ο ιος απο το αιμα. Αν και στο στομα υπαρχουμ μικροπληγες θα μεταδοθει με τον ιδιο τροπο. Εκτος αν ισχυει αυτο που λες για το σαλιο, οτι εχει αντισωματα που τον εξουδετερωνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το σάλιο είναι υποτιμημένο υγρό. Είναι τίγκα στη λυσοζύμη και τα IgA.

Σε συνδυασμο με την υπομονη να δεις.

Θαυματα κανει.

 

Σε φάση, γλύφω τις πληγές μου; Δε βγήκε τυχαία.

Ή το "σε γλύφω"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνδυασμο με την υπομονη να δεις.

Θαυματα κανει.

 

Παίζουμε κρεμάλα;

 

"με σάλιο και υπομονή μέχρι κι ο κ___ γίνεται ___ί"

 

όποιος το βρει κερδίζει ένα αναβαθμισμένο σετ λιπαντικών από γνωστή εταιρεία του χώρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...