Προς το περιεχόμενο

Γρηγορες δουλειες (χωρις καριερα)


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω οτι ειναι αστεια αυτη η συμπεριφορα , να υποτιμας την δουλεια του αλλου.Αλλα πρεπει να δεχθουμε και την πραγματικοτητα .Οτι για την πλειοψηφια ειναι δουλειες χωρις μελλον , κατι προσωρινο , ασχετως αν ..ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου .Δεν ειναι κατι υποτιμητικο , ειναι η φυση αυτων των επαγγελματων , οπως ο ποδοσφαιριστης θα κρεμασει τα παπουτσια του στα 30-35 , και οχι στα 50 :D

Και ιδιοκτητες μπορει να γινουν μερικοι , και μερσεντες να αποκτησουν , αλλα ακομα και αν δεν το κανουν αυτο μπορει μεσα σε μια 10ετια να μαζεψουν ενα ποσο σεβαστο , που μπορει να μην το δει στα χερια του ενας πτυχιουχος , που και σε αυτον κανεις δεν υποσχεται σιγουρη καριερα , ουτε καν μονιμη εργασια.Αλλα μερικοι , μη τα ωραιοποιουμε ξαναλεω , λες και τις καφετεριες , τις αλυσιδες φαστφουντ, και τα μπαρ δεν τα εχουν επιχειρηματιες συνηθως αλλα οι κοπελιτσες που πασχιζαν να βγαλουν ενα μισθο (και να μην τους βαλουν χερι )η οι ντελιβεραδες που κοντραριζονται πια με κανα αλλοδαπο για την θεση.Γιατι και αυτο κατανταει αστειο.

Και τελωσπαντων δεν ειμαστε στα 80's με τα σκυλαδικα να ανθουν , σερβιτορους/ες , παρκαδορους , ''πορτες'' , λουλουδουδες να θεζονται στο ταληρο , ουτε καν στην εποχη που ο πελατης αφηνε 2,3 ευρω tip στην παραγγελια του φαγητου για πλακα.Εχουν αλλαξει ελαφρως τα πραγματα, για μην πω αρκετα..

 

αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.

 

ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ δουλεια δεν εχει μελλον! ειναι αν θα σου κατσει...

 

ολα αυτα που λενε "για δουλεια με μελλον" ειναι παπαρολογιες για δικαιολογουν τη πεινα τους και την ανεργια τους!

 

ολες οι δουλειες ειναι ΙΔΙΕΣ!

για να πετυχεις και να βγαλεις λεφτα σε ολες τις δουλειες πρεπει να ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ!

ειτε ειναι με πτυχιο ειτε χωρις πτυχιο.

 

απλα το πτυχιο ειναι πιο κυριλε. τιποτα αλλο!

 

οπως αποτυχημενος μπορει να ειναι ενας λογιστης που ανοιξε ενα λογιστηριο, το ιδιο αποτυχημενος μπορει να ειναι και ενας που ανοιξε σουβλατζιδικο.

 

δεν υπαρχει κανενας νομος που να λεει οτι οποιος εχει πτυχιο, θα εχει και λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο.

 

δεν υπαρχει κανενας νομος που να λεει οτι οποιος εχει πτυχιο, θα εχει και λεφτα.

 

Αυτονόητο είναι αυτό εκτός και εάν κάποιος είναι τόσο στην κοσμάρα του και θεωρεί ότι θα πάρει το πτυχίο και οι πόρτες θα ανοίξουν διάπλατα για αυτόν.

 

Αν παίρνατε 1375 euro το μηνα αυτοί-ες που δουλεύετε σε καφετερια θα σας παντρευόμουν!! C:

 

 

Τώρα για δουλειά εύκολη χωρίς ζόρι και άγχος...

 

 

πωλητής μέσω τηλεφώνου η door to door (πλασιέ) -πχ συνδέσεων της hol)

 

συνήθως αυτοί στα τηλεφωνα παιρνουν σταθερό μιστό...

 

 

 

Πήγα σε μία εταιρεία τηλεμάρκετινγκ για προώθηση ενός επαγγελματικού καταλόγου. Μας κάνανε μία ενημέρωση - εκπαίδευση των 10 λεπτών. Το ωράριο είναι 8ωρο και λέει έπρεπε να δουλέψουμε τρεις μέρες δωρεάν και να κάνουμε 3 αιτήσεις για αρχή , να μην τις πληρωθούμε και έαν τις πιάνουμε τότε θα μας προσλαμβάνανε με το βασικό . Ο βασικός θα δινόταν και πάλι ανάλογα του εάν έπιανες τον στόχο. Αυτοί θα παίρνανε 150 ευρώ / αίτηση . Τα άτομα των οποίων ακούγαμε τις κλήσεις τους ήταν και αυτά στις πρώτες μέρες ( αμισθί ). Έφυγα τρέχοντας :devil:

 

Και να πληρώνονταν αυτές οι ημέρες εγώ θα είχα τύψεις το βράδι ότι πούλησα μούφα υπηρεσία σε επιχείρηση.

 

Λέω να γίνω πλασιέ βιβλίων και να τα πουλάω πόρτα - πόρτα . Έχω βρει και τίτλο " Το ημερολόγιο μίας άνεργης " . Τώρα μου μένει να το γράψω , να βρω λεφτά να τυπώσω αντίτυπα σε καμία υπηρεσία τύπου lulu και μετά να λύσω το πρόβλημα του ποίος θα αγοράσει το βιβλίο ( το κοινό είναι οι άνεργοι αλλά δεν έχουν λεφτά για να το αγοράσουν ). Dead end...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-aledjo+karuga οταν ανοιξετε το μαγαζι να μας πειτε πως παει. τι δεν σας εχει κατσει και δεν προχωρατε?

-παντως δεν νομιζω να διαφωνει κανεις στα τελευταια ποστ αλλα περισσοτερο βλεπω οτι υπαρχει παιχνιδι λεξεων...

-Τέλος οποιος δεν εχει ετοιμο κεφαλαιο δεν προβλεπεται τα επομενα χρονια να του δωθει επαγγελματικο δανειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτονόητο είναι αυτό εκτός και εάν κάποιος είναι τόσο στην κοσμάρα του και θεωρεί ότι θα πάρει το πτυχίο και οι πόρτες θα ανοίξουν διάπλατα για αυτόν.

 

Και ομως...

 

Kage, θα σου απαντησω σε προσωπικο επιπεδο. Αυτο που εχει κατσει "στραβα" ειναι οτι τοσα χρονια ασχολιομουν με ενα επαγγελμα που δεν μου προσφερε απολυτως τιποτα εκτος απο το να μου ανοιξει τα ματια. Με το συγκεκριμενο επαγγελμα που ασχολουμαι τωρα δεν εχω ουτε 10 μηνες υπηρεσια και ομως ηδη εδω και 3 μηνες ειμαι υπευθυνος κιολας. Οι πορτες ειναι ανοιχτες, ας περασει λιγος καιρος ακομα να δω αν γουσταρω πραγματικα και μετα αποφασιζω.

 

Σε κανενα αλλο επαγγελμα δεν κινηθηκα τοσο γρηγορα (το 'χω κιολας ομως ετσι, προς μεγαλη μου εκπληξη) ακομα και σε αυτην την περιοδο κρισης και σε κανεναν αλλο χωρο δεν ηταν τοσες ευκαιριες μαζεμενες και πιστεψε μου εχω περασει απο ΠΟΛΛΕΣ δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη θα σου χτυπησουν την πορτα εσενα...

@karuga οι πορτες ειναι ανοιχτες για εκει που εισαι ή γενικα εννοεις στο επαγγελμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη θα σου χτυπησουν την πορτα εσενα...

 

και θα ανοίξω με χαμόγελο γιατί δέν έχω τίποτα να κρύψω :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως...

 

Kage, θα σου απαντησω σε προσωπικο επιπεδο. Αυτο που εχει κατσει "στραβα" ειναι οτι τοσα χρονια ασχολιομουν με ενα επαγγελμα που δεν μου προσφερε απολυτως τιποτα εκτος απο το να μου ανοιξει τα ματια. Με το συγκεκριμενο επαγγελμα που ασχολουμαι τωρα δεν εχω ουτε 10 μηνες υπηρεσια και ομως ηδη εδω και 3 μηνες ειμαι υπευθυνος κιολας. Οι πορτες ειναι ανοιχτες, ας περασει λιγος καιρος ακομα να δω αν γουσταρω πραγματικα και μετα αποφασιζω.

 

Σε κανενα αλλο επαγγελμα δεν κινηθηκα τοσο γρηγορα (το 'χω κιολας ομως ετσι, προς μεγαλη μου εκπληξη) ακομα και σε αυτην την περιοδο κρισης και σε κανεναν αλλο χωρο δεν ηταν τοσες ευκαιριες μαζεμενες και πιστεψε μου εχω περασει απο ΠΟΛΛΕΣ δουλειες.

Εάν επιτρέπεται τι δουλειά κάνεις τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια στιγμη θα σου χτυπησουν την πορτα εσενα...

 

oπως βλεπεις και απο την απαντηση του νικου, η σχεση του με τα ναρκωτικα φτανει μεχρι την ασπιρινη.

 

απο κει και περα, τα "βερια", το "Χο" κλπ ειναι μονο για μουρη στο ινσομνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oπως βλεπεις και απο την απαντηση του νικου, η σχεση του με τα ναρκωτικα φτανει μεχρι την ασπιρινη.

 

απο κει και περα, τα "βερια", το "Χο" κλπ ειναι μονο για μουρη στο ινσομνια.

 

σωστός!

 

 

στάχτη στα μάτια και έτσι :devil: :devil: :devil: :devil:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@karuga οι πορτες ειναι ανοιχτες για εκει που εισαι ή γενικα εννοεις στο επαγγελμα?

 

Το επαγγελμα σερβιτορος εχει επεκτασεις. Ουδεμια σχεση ειχα με το επαγγελμα αυτο και ομως μου δοθηκε η ευκαιρια, τα "πηρα" καλα και ευκολα και πλεον ειμαι και υπευθυνος/ PR. Οχι οτι ειναι κατορθωμα να γινεις τετοιος αλλα οταν σε επιλεγουν αναμεσα απο πολλους αλλους πολυ ποιο εμπειρους στο χωρο ειναι ενα κατι. Απο εκει και περα εχω πεταξει και εγω στο τραπεζι ετσι για την πλακα για να μπω και εγω στο μαγαζι και ειχα σοβαρη προταση αν ηθελα πραγματικα κατι τετοιο. Γενικα μιας και το μαγαζι ειναι σε κεντρικο σημειο της πολης (δεν θα πω ποιο για ευνοητους λογους) ας πουμε οτι οι ευκαιριες αυτες δεν βρισκονται μονο στο μαγαζι που δουλευω εγω τωρα. Νομιζω πως εχω ηδη αναφερει οτι ξερω περιπτωσεις οι οποιες πλεον ειναι μετοχοι χωρις φραγκο ντουκου μπροστα ετσι? Απλα αν κανεις το βημα εχεις δεθει, πρεπει να προχωρησεις μεχρι το τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επαγγελμα σερβιτορος εχει επεκτασεις. Ουδεμια σχεση ειχα με το επαγγελμα αυτο και ομως μου δοθηκε η ευκαιρια, τα "πηρα" καλα καιευκολα και πλεον ειμαι και υπευθυνος/ PR. Οχι οτι ειναι κατορθωμα να γινεις τετοιος αλλα οταν σε επιλεγουν αναμεσα απο πολλους αλλους πολυ ποιο εμπειρους στο χωρο ειναι ενα κατι. Απο εκει και περα εχω πεταξει και εγω στο τραπεζι ετσι για την πλακα για να μπω και εγω στο μαγαζι και ειχα σοβαρη προταση αν ηθελα πραγματικα κατι τετοιο. Γενικα μιας και το μαγαζι ειναι σε κεντρικο σημειο της πολης (δεν θα πω ποιο για ευνοητους λογους) ας πουμε οτι οι ευκαιριες αυτες δεν βρισκονται μονο στο μαγαζι που δουλευω εγω τωρα. Νομιζω πως ηδη αναφερει οτι ξερω περιπτωσεις οι οποιες πλεον ειναι μετοχοι χωρις φραγκο ντουκου μπροστα ετσι? Απλα αν κανεις το βημα εχεις δεθει, πρεπει να προχωρησεις μεχρι το τετλος.

 

ΜΠΡΑΒΟ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ!!!

χαιρομαι για σενα

 

πιο πολυ χαιρομαι για σενα τωρα παρα αν ελεγες οτι ανοιξες δικο σου μαγαζι με υπολογιστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...