Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή ως εφορευτική βοηθούσατε και στο γράψιμο των βιβλίων ? Με ποιο τρόπο ?

 

5:00 ήταν που τελειώσαμε με την παράδοση…δημαρχείο-δικαστήρια-νομαρχία (δεν ήμουν εφορευτική). Η εφορευτική έφυγε κατά τις 2:00.

Πάντως στα δικαστήρια Θεσσαλονίκης κατά τις 5:00 γινόταν χαμός . Πολλοί αντιπρόσωποι δεν μπορούσαν να παραδώσουν διότι δεν είχαν συμπληρώσει σωστά τα βιβλία τους και έπρεπε να προβούν σε διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

.

Στην περιπτωση μου διορισαν εφορευτικη υποψηφιο

 

Χα, αυτό μου συνέβη κι εμένα.

Είναι τραγικοί οι άνθρωποι.

Στο δικό μου τμήμα ήρθαν 3 από την εφορευτική, τους εξήγησα από την αρχή ότι δεν πρόκειται να τους χρειαστώ πολύ (το μόνο που μ'ενδιαφέρει είναι να φτιάξει κάποιος πακετάκια με τα ψηφοδέλτια, αλλά στην ανάγκη αυτό το κάνουν και οι αντιπρόσωποι των κομμάτων).

Μόλις ετοιμάσαμε αρκετά πακέτα, τους είπα ότι μπορούν φύγουν, αλλά και οι 3 κάθησαν με τη θέλησή τους (!?) και βοήθησαν πάρα πολύ στην καταμέτρηση μετά.

Και εννοείται πως μόλις θέλησαν να φύγουν, έφυγαν, δεν κράτησα κανέναν περισσότερη ώρα από όση ήθελε/άντεχε/έβρισκε ενδιαφέρον στην διαδικασία.

Καμιά ανάγκη δεν υπάρχει να χώνονται τα μέλη της εφορευτικής μέχρι τις 7 το πρωί, αν ο δικαστικός αντιπρόσωπος ξέρει τι να κάνει.

 

 

Πάντως, η δική μου άποψη είναι ότι θα μπορούσαν (μέσα σε όλα) να δίνουν ένα -έστω-συμβολικό ποσό στην εφορευτική επιτροπή (όπως είναι η αμοιβή του γραμματέα πχ).

Καλύτερα να είναι ένα ή δύο άτομα στην εφορευτική που έχουν διάθεση και έρχονται με τη θέλησή τους, παρά αυτό που γίνεται τώρα.

 

---------- Προσθήκη στις 21:01 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 20:57 ----------

 

Δηλαδή ως εφορευτική βοηθούσατε και στο γράψιμο των βιβλίων ? Με ποιο τρόπο ?

 

.

 

Ναι, αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ.

Τι δουλειά έχει η εφορευτική μέχρι τόσο αργά?

Υποτίθεται ότι έχεις γραμματέα (και μάλιστα δύο στις δημοτικές) για το γράψιμο των βιβλίων/ ή το κάνεις εσύ ο ίδιος.

 

Εγώ έφυγα 2:30 περίπου από το σχολείο με το γράψιμο and all, αλλά οι άλλοι έφυγαν αμέσως μετά την καταμέτρηση (έμεινε ένας μόνος που τον ενδιέφερε έτσι κι αλλιώς η διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ως εφορευτική βοηθούσατε και στο γράψιμο των βιβλίων ? Με ποιο τρόπο ?

 

5:00 ήταν που τελειώσαμε με την παράδοση…δημαρχείο-δικαστήρια-νομαρχία (δεν ήμουν εφορευτική). Η εφορευτική έφυγε κατά τις 2:00.

Πάντως στα δικαστήρια Θεσσαλονίκης κατά τις 5:00 γινόταν χαμός . Πολλοί αντιπρόσωποι δεν μπορούσαν να παραδώσουν διότι δεν είχαν συμπληρώσει σωστά τα βιβλία τους και έπρεπε να προβούν σε διορθώσεις.

 

Οι γραμματείς μαζί με τα μέλη της εφορευτικής συμπληρώναμε κάτι βιβλία που αναγράφεται δίπλα σε κάθε υποψήφιο στα τετραγωνάκια η αύξουσα σειρά των ψηφοδελτίων στα οποία τον είχαν ψηφίσει και σε κάτι άλλα το άθροισμα . Συμπληρώναμε και στα τηλεγραφήματα , διόρθωσα τη γραμματέα γιατί είχε καταλάβει λάθος σε ένα πεδίο τι γράφουμε , έπρεπε να γράψουμε το άθροισμα και πρέπει να είχε καταλάβει εκείνη ότι βάζουμε την αύξουσα σειρά των σελίδων κάτι τέτοιο...:lol: Θαύμασε και την αριθμητική μου ικανότητα γιατί μπορούσα να μετράω 1 + 1 κ.λ.π. ( δεν κάνω πλάκα ) , εκείνη χρησιμοποιούσε computeraki , εγώ μέτραγα χωρίς και κάναμε διασταύρωση αν βρίσκουμε το ίδιο.

 

Πραγματικά δεν κατάλαβα ποιά είναι η διαφορά γραμματέα και μέλους εφορευτικής ως προς τη διαδικασία της καταμέτρησης.

 

Υ.Γ. Απ ό,τι κατάλαβα πιαστήκαμε κορόιδο στο δικό μου τμήμα , ε ; 2 γραμματείς είχαμε αλλά ήθελε η δικαστικός κάποιος να ελέγχει δίπλα αν τα γράφουν σωστά και όταν αρχίσαμε να καθυστερούμε για τις δημοτικές έβαλε και τα μέλη να γράφουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι γραμματείς μαζί με τα μέλη της εφορευτικής συμπληρώναμε κάτι βιβλία που αναγράφεται δίπλα σε κάθε υποψήφιο στα τετραγωνάκια η αύξουσα σειρά των ψηφοδελτίων στα οποία τον είχαν ψηφίσει και σε κάτι άλλα το άθροισμα . Συμπληρώναμε και στα τηλεγραφήματα , διόρθωσα τη γραμματέα γιατί είχε καταλάβει λάθος σε ένα πεδίο τι γράφουμε , έπρεπε να γράψουμε το άθροισμα και πρέπει να είχε καταλάβει εκείνη ότι βάζουμε την αύξουσα σειρά των σελίδων κάτι τέτοιο...:lol: Θαύμασε και την αριθμητική μου ικανότητα γιατί μπορούσα να μετράω 1 + 1 κ.λ.π. ( δεν κάνω πλάκα ) , εκείνη χρησιμοποιούσε computeraki , εγώ μέτραγα χωρίς και κάναμε διασταύρωση αν βρίσκουμε το ίδιο.

 

Πραγματικά δεν κατάλαβα ποιά είναι η διαφορά γραμματέα και μέλους εφορευτικής ως προς τη διαδικασία της καταμέτρησης.

 

 

Ε καλά, γι αυτές τις δουλειές που περιγράφεις υπάρχει ο γραμματέας κανονικά (δύο ειδικά στις δημοτικές/περιφερειακές γιατί το γράψιμο είναι διπλό) και ο δικ. αντιπρόσωπος.

Η εφορευτική επιτροπή κανονικά βοηθάει στην διαδικασία, με τα ψηφοδέλτια, άντε να είναι και ένας που σβήνει τα ονόματα στον εκλογικό κατάλογο (που στην πράξη βολέβει περισσότερο να το κάνει ο ίδιος ο γραμματέας) και μετά, στην καταμέτρηση βοηθάει με τις στοίβες, τα ψηφοδέλτια κλπ.

Κοινώς, και να μην είναι η εφορευτική στην καταμέτρηση δεν αλλάζει κάτι και προσωπικά το βρίσκω εντελώς λάθος να χώνεται τόσο πολύ.

 

Δεν είναι θέμα κορόιδου, black widow, απλώς μερικοί δικ. αντιπρόσωποι, είτε από άγνοια είτε έλλειψη εμπειρίας (είτε βαρεμάρα), κάνουν τα εύκολα δύσκολα.

Κι εγώ άργησα πολύ να τελειώσω σε σχέση με άλλους, αλλά δεν μου πήγαινε να χώσω κάποιον που ΔΕΝ πληρώνεται, να γράφει στις 2 το πρωί τα πρακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς δόξα τω Θεό είχαμε καλές περιπτώσεις με άκυρα!! Το συνηθισμένο ήταν που βρίσκαμε σε φάκελο των περιφερειακών, ψηφοδέλτια των δημοτικών και το αντίστροφο. Αυτά ήταν κλασικές περιπτώσεις γιαγιάδων και παππούδων που είχαν έρθει με έτοιμα ψηφοδέλτια στην τσέπη και τα έβαζαν όπου έβρισκαν!

 

Το κορυφαίο για μένα ήταν ένα λευκό που είχαν γράψει πάνω με μεγάλα γράμματα "ΣΙΣΣΕ".

Εντάξει, το παληκάρι ήταν θεούλης που σηκώθηκε από το κρεβάτι του και μπήκε στην ουρά μόνο για να κάνει αυτό!

 

Σε ένα άλλο λευκό είχαν γράψει "Σκατά με αυγά". Μάλλον είχε κάποιο βαθύτερο νόημα αλλά εμείς είμαστε ρηχοί άνθρωποι και δεν το καταλάβαμε.

 

Σε άλλο είχαν πάρει το ψηφοδέλτιο του νυν δημάρχου και έκαναν κοινωνική κριτική. Δηλαδή, δίπλα σε κάθε όνομα υποψηφίου είχαν από ένα όχι και τόσο κολακευτικό σχόλιο. Στην πίσω πλευρά είχαν σχεδιάσει ένα (όλοι ξέρουμε τι!) και σαν σημείωση είχαν "μια τέτοια χρειάζεστε όλοι"!

 

Τέλος, σε ένα άλλο λευκό είχαν γράψει την ουσία των εκλογών. " Ψήφο θέλετε? Τα @@ μου θα πάρετε" !!

 

Εμεις ειχαμε το κορυφαιο ακυρο..

Ενα χαρτι που εγραφε με μεγαλα κεφαλαια γραμματα ΑΝΤΖΕΛΑ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

:lol::lol::lol:

Θεος ο τυπος..

Και μαλιστα επι2 και δημοτικες και νομαρχιακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

'Ημουν και 'γω την Κυριακή μέλος εφορευτικής επιτροπής (εγώ και άλλο ένα άτομο μόνο φιλοτιμηθήκαμε να πάμε όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτή τη χώρα...) και αναγκαστικά είμαι και την επόμενη Κυριακή, μιλάμε φυσικά για απίστευτη κούραση, χρονοβόρο διαδικασία και πάλι καλά που είχαμε έμπειρη δικαστική αντιπρόσωπο και φύγαμε κατά τη 1 και αυτό χάρη στη μεγάλη αποχή και τα λιγότερα ψηφοδέλτια που είχαμε να καταμετρήσουμε.

Επιτέλους πότε θα αλλάξει το σύστημα και θα μπορούμε να ψηφίζουμε ηλεκτρονικά? Να σταματήσει και αυτή η απίστευτη, αντιοικολογική κατάσταση με τη χαρτούρα...

 

Και κάτι ακόμα, οι κατάλογοι των εγγεγραμμένων στα τμήματα δεν τσεκάρονται ποτέ??? Μιλάμε για πάνω από δέκα -δεκαπέντε ονόματα που ήταν γεννηθέντες το 1900!!! Εντάξει είμαστε χώρα υπερηλίκων αλλά δεν νομίζω ότι έχουν φτάσει πολλοί και τα 110... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι δικηγοροι κανουν αιτηση για να μπουν στο σκηνικο αυτο.

ο δικαστικος αντ/πως μπορει να δωσει 2 ατομα δικα του για γραμματεις αλλιως του φερνουν μονοι τους.

το ζορι του δικηγορου κυριως αν δεν ξερει την δουλεια ειναι μεγαλο και εχει τρεξιμο για 2 μερες.

την πρωηγουμενη μερα πρεπει να παρουν κατι βιβλια,σακους κτλ.(νομιζω και οι γραμματεις).

την μερα των εκλογων πρεπει σε καθε ψηφοδελτιο να μονογραφει σταυρους και μετα να περναει αποτελεσματα(τριπλοτυπο και σε 2 βιβλια/πρακτικα κτλ)

συνηθως την δουλεια στο μετρημα κτλ την βγαζει ο δικηγορος και οι γραμματεις που εμπιστευετε ή ξερει οτι κοβει το μυαλο τους.Η δουλεια στις διπλες εκλογες σε ΑΘηνα θελει ενα 20ωρο και μετα ο δικηγορος δεν παει σπιτι αλλα στο πρωτοδικειο στην Κυψελη και μετα σε δημο,νομαρχια(αρα θελει ενα σερι ξυπνιος/α)

Προσωπικα οι υπολοιποι που δεν πληρωνονται σιγουρα οι περισσοτεροι φευγουν νωριτερα.

να πουμε και την πραγματικοτητα υπαρχουν ατομα που δεν "τραβανε" και μονο χειροτερα κανουν τα πραγματα.

Συνηθως υπαρχουν εξοδα για εφορευτικη επιτροπη απο την τσεπη τους γιατι συνηθως υπαρχουν δημοι που δεν παιζει φραγκο(ή τρωνε) ενα ποσο που βγαζουν οι δημοι για φαγωσιμα/νερο/αναψυκτικα.

-----------------------------------

τα παραπανω μπορει να διαφερουν λιγο,αλλα ετσι μου τα παν.

Το κακο για μενα ειναι οτι οντως επρεπε να παιζουν βαρδιες για αυτους που δεν πληρωνονται και το καλο ειναι οτι οι δικηγοροι/γραμματεις που πανε ειναι αυτοι που δεν τους περισσευουν τα χρηματα..

Μια αλλη λυση ειναι να υπαρχουν γνωστες τις διαδικασιας εθελοντες που γουσταρουν αυτο το σκηνικο.(αν και μαλλον θα ναι κομματοσκυλα που θα θελουν να βαλουν σταυρους)

http://www.madata.gr/epikairotita/social/78936.html

αμοιβες

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=363759&dt=29/10/2010 μπορει καποιος να μου πει που κολαει ο πυροσβεστης και ο λιμενικος?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως να μεταφαρω και το εξης περιστατικο:

 

παραταξιακος αντιπροσωπος -ελλειψει εφορευτικης επιτροπης-πιαστηκε να βαζει σταυρους στον αδερφο του, ενω εβγαζε φακελους απο την καλπη και τους ανοιγε.

Αυτοματα ο δικ αντιπροσωπος πηρε τον Εφορο, οριστηκε ανακριτικος υπαλληλος και πηρε καταθεσεις, διενεργηθη ανακριση και τα σχετικα.

Αυτοπτες ηταν αλλοι δυο παραταξιακοι αντιπροσωποι...

 

Φυσικα πηγε αυτοφωρο και αλλα ωραια....

 

Μεγαλο θρασος παντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

είσαι τακτικό μέλος της εφορευτικής επιτροπής.

 

αν δεις κάποιους, κομματικούς, να συμπληρώνουν σταυρούς, κάνεις ένσταση? το λες στον δικαστικό αντιπρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι. Γενικά δεν τους αφήνεις να τροποποιούν τίποτα στα ψηφοδέλτια.

Και γενικά επίσης, εφορευτική > αντιπροσώπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Γενικά δεν τους αφήνεις να τροποποιούν τίποτα στα ψηφοδέλτια.

Και γενικά επίσης, εφορευτική > αντιπροσώπους.

 

ναι κάνεις ένσταση ή ναι το λες στον δικαστικό αντιπρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

είσαι τακτικό μέλος της εφορευτικής επιτροπής.

 

αν δεις κάποιους, κομματικούς, να συμπληρώνουν σταυρούς, κάνεις ένσταση? το λες στον δικαστικό αντιπρόσωπο?

Το αναφέρεις αμέσως, δεν κάνεις "ένσταση".

Αν όμως οι αντιπρόσωποι κομμάτων έχουν πλησιάσει τόσο πολύ ώστε να μπορούν να συμπληρώνουν σταυρούς, ο δικαστικός αντιπρόσωπος δεν είναι άχρηστος - είναι επικίνδυνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαμάτο είναι που είχα πάει στις Ευρωεκλογές για εκλογικός αντιπρόσωπος (χάρη σε γνωστό μου) της ΝΔ και έσκασα μύτη με rotting christ μπλούζα, μαυρίλα στα πάντα και το μαλλί (τότε) μακρύ και κάθε λίγο και λιγάκι με ρωτάγανε "ρε σίγουρα είσαι της ΝΔ εσύ αντιπρόσωπος;" ή με πλησίασαν 2 φορές από τον Ανταρσύα, 1 από Συριζα,ΚΚΕ να με ρωτήσουν αν όλα πάνε καλά και αν τα καθίκια της ΝΔ/Πασοκ μου δημιουργούν πρόβλημα γιατί με νομίζανε για δικό τους. :mrgreen:

 

Γενικά είχε πλάκα (αν εξαιρέσουμε την καταραμένη ζέστη) αφού κατά τις 4 το απόγευμα και μετά είχαμε βγάλει τράπουλα και μας μάθαινε τα κόλπα ένα μέλος της εφορευτικής που ήταν κρουπιέρης στο καζίνο στο Λουτράκι.

 

Γούσταρα τις γιαγιάδες όμως που με πλησιάζανε όταν έβγαινα για τσιγάρο που βλέπανε το ταμπελάκι της ΝΔ και μου έλεγαν "είμαστε της Μπακογιάννη εμείς"

 

Ότι να'ναι, αγγαρεία ήταν, αλλά όλα μια εμπειρία είναι στο κάτω κάτω.

 

Όποιος πάει να περιμένει και τσακωμούς (είχαμε εμείς 3 και ήταν και για Ευρωβουλή φαντάσου τώρα που κυνηγάνε την ψήφο με το δίκανο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αναφέρεις αμέσως, δεν κάνεις "ένσταση".

Αν όμως οι αντιπρόσωποι κομμάτων έχουν πλησιάσει τόσο πολύ ώστε να μπορούν να συμπληρώνουν σταυρούς, ο δικαστικός αντιπρόσωπος δεν είναι άχρηστος - είναι επικίνδυνος.

 

ok, ευχαριστώ.

 

χρειάζεται να ξέρω κάτι άλλο?

 

μιας και αυτός που μου έδωσε το χαρτί, δεν απάντησε σε καμία ερώτησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ok, ευχαριστώ.

 

χρειάζεται να ξέρω κάτι άλλο?

 

μιας και αυτός που μου έδωσε το χαρτί, δεν απάντησε σε καμία ερώτησή μου.

Δεν χρειάζεται να ξέρεις πολλά. Όποιοι είναι αντιπρόσωποι κομμάτων, κάθονται στην άκρη τους, μπορούν να φέρουν κάποιο διακριτικό για το κόμμα το οποίο αντιπροσωπεύουν (αυτοκόλλητο στο πέτο, κονκάρδα) αλλά όχι να'ναι και παρδαλά ντυμένοι. Δεν μιλάνε, δεν λαλάνε, δεν παρακωλύουν για κανένα λόγο τη διαδικασία.

 

Ο "αφεντικός" είναι ο δικαστικός αντιπρόσωπος, αυτός έχει την ευθύνη και αυτός έχει το κύριο πρόσταγμα. Αν συμβεί κάτι εκτός του κανονικού σε αυτόν αναφέρεσαι και αυτός καλεί αστυνομία που βρίσκεται απ' έξω.

 

Αν γνωρίζει τη δουλειά, δεν θα κρατήσει όλους όσους έρθουν για εφορευτική επιτροπή όλη τη μέρα εκεί, ανά πάσα στιγμή χρειάζεται δύο άτομα (πλην του ιδίου και του γραμματέα): έναν να 'φτιάχνει' ψηφοδέλτια' κι έναν να διαγράφει τους ψηφίσαντες από τον εκλογικό κατάλογο. Οπότε αν έλθουν 5-6 άτομα, φτιάχνει βάρδιες των δύο ατόμων ανά Χ ώρες, δεν έχει νόημα να είστε ΟΛΟΙ εκεί ΟΛΗ την ημέρα. Αν φαίνεται ότι δεν γνωρίζει, δεν είναι κακό να του το πεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...