Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άκουσα οτι οι Nobel είναι απο τους καλύτερους αυτήν την στιγμή και δε ξέρω αν αξίζει τη διαφορά απο Elco,appolon η άλλους γενικά.

Μένω στον 1ο και θα πάει στον 6ο ο θερμοσίφωνας (το λέω γιατί θα έχω απώλειες σίγουρα) αλλά δε με κόβει κανείς άλλος θερμοσίφωνας ή τίποτα γύρω του. Ξεχωριστός πάνω απο το Δώμα της ταράτσας θα πάει.

Ενδιαφέρομαι για 160λίτρα τριπλής γιατί περιμένω και παιδί σε λίγο καιρό (Θα γίνουμε 3 άντε και σε 2-3 χρόνια 4)

 

Την ιδέα σας παρακαλώ γιατί περισσότερο μπερδεύτηκα με όλο το topic παρά αποφάσισα ποιον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

KΥΡΙΟΙ γεια σας ,ειναι το πρωτο μου μηνυμα εδω αν και παρακολουθω το site πολλυ καιρο .επειδη και εγω ψαχνομαι για αγορα καινουργιου ηλιακου ειπα και εγω να γραψω 2 πραγματακια .δεν ειμαι πολλυ γνωστης του αντικειμενου [ ηλιακος ]αλλα εχω καποιες αρκετες θα ελεγα γνωσεις που σιγουρα μεγαλωσανε διαβαζοντας τις 128 σελιδες περι ηλιακων μεχρι τωρα και ειλικρινα σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γι αυτο .νομιζω θα ηταν το πιο ΣΩΣΤΟ και ΛΟΓΙΚΟ να εγραφαν κυριως τις ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ τους ΘΕΤΙΚΕΣ Η ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ,αναφεροντας ΜΑΡΚΑ - ΤΥΠΟ βεβαια ,και ποσα χρονια τον εχουν .ευχαριστημενοι - δυσαρεστημενοι απο τον ηλιακο κυριως αλλα βεβαια και απο το service της εταιρειας που εχουν διαλεξει . μενω ΑΘΗΝΑ-ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ και εχω εναν ηλιακο μαρκας ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ 130 litra ,ακριβως 19 χρονια .ειναι αυτος που στο πανω μερος εχει ενα στρογγυλο πραγμα σαν ΙΠΤΑΜΕΝΟ ΔΙΣΚΟ που απο εκει συμπληρωνω υγρα . ημουν πολλυ ευχαριστημεννος μεχρι πριν 1 χρονο γιατι δεν ειχα το παραμικρο προβλημα για ζεστο νερο για το καλοκαιρι εννοειται ,γιατι το χειμωνα τον δουλευα με ρευμα . ειναι αυτος με τον ηλεκτρονικο δεικτη με led ο οποιος ειναι απολυτα ΑΚΡΙΒΗΣ και δουλευει βαζοντας το φις του στην μπριζα και σου δειχνη το νερο αν ειναι κρυο-ζεστο- πολλυ ζεστο-καυτο φοβερα ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟ .δεν εχω κανει ΠΟΤΕ service μεχρι τωρα ,για εναν ΠΟΛΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ λογο ,νομιζα οτι αφου βγαζει καυτο νερο ειναι ενταξει,αλλα κυριως και αυτος ειναι ο πιο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ που 99% δεν θα ξαναβαλω ηλιακο ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ ειναι το ΑΚΡΙΒΟ SERVICE του .για να κανεις service σε αυτον τον ηλιακο πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον 2 ατομα ,μην πω 3 για πιο σιγουρα ,και 2 σκαλες σιγουρα γιατι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαδικασια να τον ανοιξεις ,για να τον καθαρισεις απο ΑΛΑΤΑ-ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ-ΑΝΟΔΙΟ κλπ . οποιοι υδραυλικοι ειχαν ερθει για service μου ζηταγαν απο 120 euro και πανω μονο για εργασια χωρις τα ανταλλακτικα βεβαια,γιατι ειναι ενωμενος στη μεση με μια μαυρη μεταλλικη αλουμινιενια ταινια, πρεπει πρωτα να την ξεβιδωσεις αυτη την ταινια,μετα να υπαρχουν 2-3 ατομα ενας αριστερα ενας δεξια να τραβηξουν να βγει το ασπρο πλαστικο μερος να χωριστει δηλαδη στη μεση μεσα στο οποιο ειναι το boiler . τραβατε με και ας κλαιω δηλαδη και ολα αυτα ΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΚΑΛΕΣ ,με κινδυνο τραυματισμου κλπ.αν και πιανουν τα χερια μου μιλαμε για ΜΑΡΤΥΡΙΟ , πηρα στο εργοστασιο και τους ειπα αυτο το τεραστιο για ΜΕΝΑ τουλαχιστον προβλημα,γιατι δεν το κανουν πιο απλο το service οπως οι περισσοτερες υπολοιπες εταιρειες .αλλα ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ-ΜΠΛΑ μου απαντησαν. τον τελευταιο χρονο συμπληρωνω υγρα γιατι απο καπου που δεν φαινεται ομως χανει,μαλλον απο τον συλλεκτη που σε μερικα σημεια εχει σκουριασει πρεπει να χανει και ηδη βρισκομαι σε αναζητηση ΝΕΟΥ ΗΛΙΑΚΟΥ .αυτη ηταν η εμπειρια μου με τον ΗΛΙΟΘΕΡΜΟ ηλιακο .περιμενω να διαβασω παρομοιες ιστοριες με αλλους ηλιακους γιατι ΜΟΝΟ λεγοντας τα ΛΑΘΗ τους θα γινονται τα προιοντα τους ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ για τον ΠΕΛΑΤΗ . σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την υπομονη σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε aristos12

Τον ηλιακό σου μην τον πειράζεις καθόλου όσον αφορά για σέρβις.

Διότι είναι παλιός και θα ψάχνεσαι.

Όσο για την διαρροή του κυκλώματος, θα ξεβιδώσεις το κομμάτι της λαμαρίνας που είναι στην βάση κάτω από το καζάνι.

Εκεί λιπών γίνεται η σύνδεση με τους συλλέκτες.

Η σύνδεσης αυτές είναι με κολάρα εκεί παρατηρείτε το φαινόμενο διαρροής

Είναι πολλή μικρή η διαρροή γι αυτό και δεν σου δείχνει .

Αν θέλεις πάλη να εντόπισης αμέσως την διαρροή δώσε παροχή νερού εκεί που συμπληρώνεις με την πίεση του δικτύου. Την διαρροή λιπών θα την δις άμεσος

Μέχρι λιπών να τρυπήσει το καζάνι δεν έχεις λόγους να αγοράσεις καινούργιο ηλιακό

Καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

D.PAT ευχαριστω θερμα , θα το δοκιμασω αν και τοχω ψαξει ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΑ ολο το κυκλωμα και δεν φαινεται να χανει απο πουθενα ,τουλαχιστον με το ματι στο κατω μερος του καζανιου οπως λες .αν εχανε καπου στον συλλεκτη δεν θα φαινοταν ??? θα δοκιμασω με την πρωτη ευκαιρια με το λαστιχο,αλλα θυμαμαι οτι οταν συμπληρωνω νερο και το γεμιζω τρεχει το νερο απο εκει που το ριχνω. ξεχυλλιζει δηλαδη και τον κουναω λιγο -λιγο για να γεμισει .αν τρεχει εστω ελαχιστα [ σταγονες ]πως θα το δω που εχει διαρροη ??? please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν και δεν διαβασα ολο το τοπικ η εμπειρια μου στο θεμα.

 

αν μενετε σε πολυκατοικια, μακρια απο την τριπλή ενεργεια - ειναι τελειως πεταμενα λεφτα για την αγορά και δεν θα τα χρησιμοποιήσετε ποτε γιατι το κόστος χρησης ειναι πολύ μεγαλύτερο απο την ηλεκτρική αντίσταση.

 

ο συλλεκτης που εχω παρει ειναι tinox blue γενικα καλή συμπεριφορά και το χειμώνα αλλα το καλοκαίρι ειναι πολύ ευκολο να βρασουν τα υγρα και κατα την εμπειρία μου θελει συμπλήρωμα υγρά καθε τρίμηνο. καποιος τεχνικος μου ειχε πει οτι - οτι θερμένετε πολύ γρήγορα κρυώνει και πολύ γρήγορα - δεν ξερω αν αυτό ισχύει μαθηματικά αλλα παίζει να ισχύει στην πράξη.

 

για το θεμα αν συμφέρει η οχι ο ηλιακος το μονο που εχω να πώ ειναι - με κλειστά ματια. ακομα και σε συννεφια το νερο βρισκέτε σε μια ενδιαμεση θερμοκρασια και με λιγο χρηση της αντίστασης φτάνει στην επιθυμητη θερμοκρασία σε σχεση με το να αρχιζε απο το θερμοκρασία δικτύου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.

Φίλε aristos12

Με τα στοιχεία που μου δίνης (συμπληρώνεις λίγο λίγο)

Ο ηλιακό σου έχει βούλωμα του κερατά στο κύκλωμα.

Αυτό παρατηρείτε πολλή έντονα στους συλλέκτες που είναι σάντουιτς όπως είναι

Και η δική σου

Εκεί λιπών πρέπει να λύσης όλες της σωλήνες του κυκλώματος που συνδέουν τους συλλέκτες με το καζάνι και να δόσης πίεση νερού στο καζάνι και στους συλλέκτες για να φύγει ότι μαυρίλα έχει μέσα.

Πριν ώμος κάνης αυτό καλά είναι να εντοπίσεις την διαρροή μην τυχών είναι μέσα στους συλλέκτες, τότε δεν αξίζει να κάνης τίποτα παρά μόνο αντικατάσταση

Καλή δύναμη.

 

Φίλε beez

Αν συμπληρώνεις κάθε τρίμηνο όπως γράφεις τότε έχεις πρόβλημα

Γράψε μου την μάρκα του ηλιακού για να έχω εικόνα να σου πω τη θα κάνης

Ο επιλεκτικός συλλέκτης έχει πράγματι καλή απόδοση αλά δεν έχει καμία σχέση με το να κρυώνει το νερό γρήγορα αν έχεις αυτό το πρόβλημα κάτι άλλο συμβαίνει.

Δώσε μου και αλλά στοιχεία για σου απαντήσω.

Για το καλοκαίρι καλό είναι να σκεπάζουμε ένα μέρος του συλλέκτη αν δεν χρειαζόμαστε τόσο ψιλές θερμοκρασίες για τη η ψηλές θερμοκρασίες καταπονούνε το μέταλλο του καζανιού και όταν λείπουμε διακοπές να καλύπτουμε όλη την συλλεκτικοί επιφάνια κανένας ώμος δεν το κάνη ούτε εγώ.

Τελικά συμπεράσματα για τον ηλιακό είναι ότι όταν κάνουμε κατανάλωση του δίνουμε περισσότεροι ζωή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα σε όλους

 

πριν από 2.5 περίπου χρόνια είχα παρακολουθήσει το συγκεκριμένο νήμα καθώς ενδιαφερόμουν για αγορά ηλιακού την οποία και πραγματοποίησα. Για κάποιο λόγο σήμερα ξαναβρέθηκα στο συγκεκριμένο νήμα και θεώρησα σωστό έτσι όπως βοηθήθηκα έγώ από κάποιες απόψεις άλλων μελών να παραθέσω τη δικιά μου εμπειρία.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο και και ομολογώ με λίγο φόβο προχώρησα σε αγορά ηλιακού από την εταιρεία ΙΛΙΟΣΑΚ. Μένω στην Παλλήνη Αττικής και οι συγκεκριμένοι τότε (νομίζω ακόμη) δεν έχουν υποστήριξη στην Αθήνα, έρχονται από Καλαμάτα. Ο λόγος που με έκανε να τον προτιμήσω δεν ήταν τόσο η τιμή (η οποία δεν ήταν ουτε φτηνή ούτε ακριβή για την κατηγορία του τότε - 180αρης, τριπλής ενέργειας, INOX,+ τοποθέτηση σε κεραμοσκεπή) αλλά περισσότερο το υλικό των συλλεκτών τιτανίου (δίνει ένα μπλε χρώμα) που (υποτίθεται) πως έχουν μεγάλη απαροφητικότητα ακόμη και με ελαφρά νέφωση μπορούν να σου δίνουν ζεστό νερό.

 

Το συμπέρασμα, για το καλοκαίρι δεν τον συζητάω ο μίκτης στη μέση και ζεματάει το νερό. Τον ηλιακό όπως μου λέγανε τότε τον παίρνεις για το χειμώνα. Να μην τα πολυλογώ ακόμη και το χειμώνα είχαμε (και έχουμε) χλιαρό - ζεστό νερό σε μέρες με ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ συννεφιά (εάν έβγαζε κάποιες μέρες ήλιο δεν το συζητάω το νερό έκαιγε). Τον πρώτο χειμώνα επειδή συνδέονταν και με το σύστημα της θέρμανσης πετρελαίου δεν άνοιξα καθόλου το θερμοσίφωνα (με ηλεκτρικό). Φέτος επειδή δεν έκαψα πετρέλαιο το χειμώνα (θέρμανση αποκλειστικά με inverter κλιματιστικά), χρειάστηκε να ανάψω το θερμοσίφωνα όχι πάνω από 10-15 φορές όλο το χειμώνα.

 

Πιστεύω είναι μια καλή επιλογή.

 

Το ξαναλέω η απόδοση ενός καλού ηλιακού κρίνεται τους χειμερινούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πόσα χρόνια αλλάζουμε το καζάνι του ηλιακού θερμοσίφωνα και όταν του κάνουν συντήρηση τί άλλο τσεκάρουν? Τα καζάνια που βάζεις έχουν διαφορές το ένα απο το άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια - χαρα σε ολους και ολες.

Μου πηρε δυο μερες αλλα καταφερα να διαβασω ολο το thread το οποιο ειναι ακρως ενδιαφερον.

Θα ηθελα τις γνωμες σας για την εταιρια ΣΗΕ (http://www.she.com.gr)

Εχει καποιος εγκσταστησει ηλιακο απο την συγκεκριμενη εταιρια και αν ναι ειναι ευχαριστημενος με ποιοτητα, σερβις και παροχες.

Επισης το συστημα που χρησιμοποιουν στο Μποιλερ οπως γραφει και στο σαιτ τους:

"από γαλβανισμένη με ψευδάργυρο λαμαρίνα, πάχους 3χιλ. Για επιπλέον αντιδιαβρωτική προστασία εσωτερικά ο κάδος επιστρώνεται με θερμοσκληρινόμενες ρητίνες. Αυτές έχουν σαν βάση τον πολυεστέρα και στερεοποιούνται στους 220ºC. Είναι μια άριστη μέθοδος προστασίας του κάδου από ηλεκτρολύσεις και διαβρώσεις"

Εχει κανεις καποια ιδεα γι' αυτες τις πολυεστερικες ρυτινες γιατι εγω πρωτη φωρα τις ακουω, και δεν θα ηθελα να ειμαι και ο πρωτος που τις δοκιμαζει. Παντως οι τεχνικοι που μιλησα μαζι τους μου ειπαν πως αυτο δινει μεγαλυτερη ελαστικοτητα και αντοχη της ρυτινης στις διαστολες και συστολες του μποιλερ σε αντιθεση με το γυαλι που σε μεγαλες διαφορες θερμοκρασιας μπορει να ξεκολησει απο την λαμαρινα. Απο την αλλη σκεφτομαι 220ºC για να στερεοποιηθει ο πολυεστερας 800ºC (νομιζω) το υαλοκραμα, αρα καλυτερο το γυαλι, η κανω λαθος?

Πηρα προσφορα για ενα συστημα της ΣΗΕ 160 λιτρων με τρεις επιλεκτικους συλλεκτες με λουριδες TINOX, (πολλοι δεν ειναι?) καθετο μποιλερ τριπλης ενεργειας σε κεραμοσκεπη με βαση και τοποθετηση 1400 Ευρω, το οποιο δεν με χαλαει, αλλα η εγγυηση του ειναι μονο πεντε χρονια, (λετε να ειναι λογω των πολυεστερικων ρυτινων?) και οχι οκτω η δεκα που περιμενα.

Απο την αλλη παιζει ενας ηλιακος κεραμοσκεπης ΗΛΙΟΦΑΝ TITANIUM EXTRA PLUS 150-2 παλι με TINOX αλλα σε ολοκληρα φυλλα, με μονό συλλεκτη, διπλης δρασης και οριζοντιο μποιλερ, με βαση για κεραμοσκεπη στα 1200 ευρω χωρις τοποθετηση. Η εταιρια τον δινει με εγγυηση εφ ορου ζωης, περιεργο δεν ειναι? Τελος αν επιλεξω τελικα τον δευτερο, ειναι ευκολο (και οικονομικο) να μετατραπη σε τριπλης?

Εσεις τι γνωμη εχετε, ποιον απο τους δυο θα διαλεγατε?

Ευχαριστω πολυ ολους για τον κοπο σας να διαβασετε ολοκληρο το κατεβατο και για τις τυχων απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomniaGREEK εξαρτάται απ το καζάνι που έχεις αγοράσει .και πόσα χρόνια ζωής έχει..συνήθως αν δε τρυπήσει ή βουλώσει ένα καζάνι δεν υπάρχει λόγος αλλαγής. Στη συντήρηση γίνεται αλλαγή ανοδίου, συμπλήρωμα/αλλαγή υγρών, έλγχος βαλβιδων και φλατζας αντίστασης και καποιες φορες καθαρισμός εσωτερικά από άλατα (όπου είναι εφικτό).

 

G.E.O.

Κατα τη γνώμη μου η ρητίνη ή πλαστικοποίηση είναι μια κατηργορία κάτω από την επισμάλτωση. Επίσης στα 160λτ θεωρώ άκρως υπερβολικό άν όχι περίεργο πως το προτείνον με 3 επιλεκτικους tinox συλλέκτες...πρώτη φορά το ακούω αυτο ως πρόταση εταιρίας...

Επίσης έχω πει πάλι εδώ ότι δεν εμπιστεύομαι κανέναν που σε οποιοδήποτε προϊόν μου δίνει εγγύηση εφ όρου ζωής. Αν μπορείς ζήτα τους την εγγύηση γραπτως και ανέβασε την εδώ για να δούμε τα "ψιλά" γράμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

τρύπησε το καζάνι(200lt) του ηλιακού(άγνωστης προέλευσης) και θέλω να το αλλάξω. Λόγω κρύου κλίματος(φλώρινα) σκέφτομαι τους compact γιατί λέει δεν παγώνει. Οι κενού αέρος δε θέλουν συμπλήρωμα(καλό αυτό γιατί η σκεπή είναι δύσκολη στη πρόσβαση και ο ηλιακός θα μπει από τον κορφιάτη και πάνω). Εχω μπερδευτεί πολύ και δε θέλω να δαπανήσω πολλά χρήματα. Κάποια βοήθεια για να προχωρήσει λίγο η σκέψη?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας

 

σκέφτομαι να βάλω ηλιακό στην ταράτσα της πολυκατοικίας και σκέφτομαι για τον calpac mark 3 διπλής ενέργειας 160lt. τι γνώμη έχετε για τον συγκεκριμένο ηλιακό?

 

επίσης εάν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει και στην απορία που έχω

 

αυτή τη στιγμή έχω στο πατάρι του διαμερίσματος θερμοσίφωνα/μπόιλερ οπότε όταν δουλεύω το καλοριφέρ ζεσταίνετε και το νερό. τώρα στην ταράτσα ο κατασκευαστής έχει βγάλει παροχή μόνο του νερού και όχι και του καλοριφέρ για αυτό και θα βάλω διπλής ενέργειας. υπάρχει κάποια πατέντα που να μπορώ να κάνω για να εκμεταλλευτώ την παροχή του καλοριφέρ που έχει βγάλει στο πατάρι?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους

χρειαζομαι μια αμεση απαντηση απο καποιον γνωστη του ειδους.

βρηκα εναν ηλιακο 160 λιτρων πυραμις με επιλεκτικο συλλεκτη 2τμ (εγω τον μετρησα και καθαρος ειναι 1,70τμ περιπου)

στα 549 ευρω και θελω αμεσα να προβω σε αγορα ηλιακου, στο διαδικτυο τον βρηκα στα 750 ευρω περιπου αλλα και σε ενα καταστημα στην αθηνα τον ειχε επισης στα 549 ευρω, τον θελω για την θεσσασλονικη που εχει μεγαλη ηλιοφανεια,

ξερει καποιος να μου πει σχετικα?

Επεξ/σία από σακις1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα σχεδόν ολο το thread και επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω ηλιακο (για 5 ατομα) ειμαι μεταξυ του calpak mark 3/160 lt /2.5 ο οποιος υπαρχει σε προσφορα 900 ευρο και 90 επιπλεον εαν ειναι τριπλης ενεργειας και του ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LITRA ΛΙΤΡΑ 2,62τμ GLASS ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ,ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ και αυτος γυρω στα 900 + ευρο. οι τιμες ειναι χωρις τοποθετηση.

 

δεν με ενδιαφερει για τον χειμωνα να εχει ζεστο νερο γιατι εχω ηδη απο το boiler.Οποτε δεν ξέρω εαν χρειαζεται διπλης ή τριπλης ενεργειας.

Θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο, ποιος δινει μεγαλυτερη εγγυηση και να μην πληρωνω πολλα μετα σε ανταλακτικα και προβληματα . εαν καποιος εχει εγκσταστησει ηλιακο απο αυτες τις εταιριες και αν ναι ειναι ευχαριστημενος με ποιοτητα, σερβις και παροχες.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα σχεδόν ολο το thread και επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω ηλιακο (για 5 ατομα) ειμαι μεταξυ του calpak mark 3/160 lt /2.5 ο οποιος υπαρχει σε προσφορα 900 ευρο και 90 επιπλεον εαν ειναι τριπλης ενεργειας και του ΗΛΙΟΑΚΜΗ MEGASUN 160 LITRA ΛΙΤΡΑ 2,62τμ GLASS ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΔΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,ΚΛΕΙΣΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ,ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΣ και αυτος γυρω στα 900 + ευρο. οι τιμες ειναι χωρις τοποθετηση.

 

δεν με ενδιαφερει για τον χειμωνα να εχει ζεστο νερο γιατι εχω ηδη απο το boiler.Οποτε δεν ξέρω εαν χρειαζεται διπλης ή τριπλης ενεργειας.

Θα ηθελα να μου πειτε ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο, ποιος δινει μεγαλυτερη εγγυηση και να μην πληρωνω πολλα μετα σε ανταλακτικα και προβληματα . εαν καποιος εχει εγκσταστησει ηλιακο απο αυτες τις εταιριες και αν ναι ειναι ευχαριστημενος με ποιοτητα, σερβις και παροχες.

 

Ευχαριστω

 

ο calpac από όσο λέει στο site έχει 10 χρόνια εγγύηση για τα υπόλοιπα δεν γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...