Προς το περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα σε όλους

 

Διάβασα σχεδόν ολο το thread και επειδή ενδιαφέρομαι να αγορασω ηλιακο (για 5 ατομα)

καλημέρα

για 5 άτομα θα έλεγα να τα ξεχάσεις τα 160 λίτρα (άσχετα από αυτά που λένε πολλές εταιρίες).

τα τελευταία χρόνια πολλές εταιρίες άρχισαν να προτείνουν τους 160άρηδες για 5 και 6 άτομα απλά για λόγους...κρίσης. δηλαδή για να μην τρομάξουν τον οικογενειάρχη με την τιμή ενός 200άρη (που κανονικά χρειάζεται) και χάσουν την πώληση, προτείνουν τον 160άρη (φθηνότερος φυσικά) κι έτσι είναι πιο σίγουροι για την πώληση.

γενικά να ξέρεις ότι στατιστικά υπολογίζεται γύρω στα 40 λίτρα ανά άτομο την ημέρα σε ζεστό νερό. με αυτό σαν δεδομένο ακόμα και για τα 4 άτομα ο 160άρης είναι οριακός

καλημέρα και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

για 5 άτομα θα έλεγα να τα ξεχάσεις τα 160 λίτρα (άσχετα από αυτά που λένε πολλές εταιρίες).

τα τελευταία χρόνια πολλές εταιρίες άρχισαν να προτείνουν τους 160άρηδες για 5 και 6 άτομα απλά για λόγους...κρίσης. δηλαδή για να μην τρομάξουν τον οικογενειάρχη με την τιμή ενός 200άρη (που κανονικά χρειάζεται) και χάσουν την πώληση, προτείνουν τον 160άρη (φθηνότερος φυσικά) κι έτσι είναι πιο σίγουροι για την πώληση.

γενικά να ξέρεις ότι στατιστικά υπολογίζεται γύρω στα 40 λίτρα ανά άτομο την ημέρα σε ζεστό νερό. με αυτό σαν δεδομένο ακόμα και για τα 4 άτομα ο 160άρης είναι οριακός

καλημέρα και πάλι

 

 

Σε ευχαριστω. Θα παω για 200αρι απο πλευρας αποδοσης ποιος ομως αξιζει ? calpak h megasun μεταξυ

 

1. HELIOAKMI (ΗΛΙΟΑΚΜΗ) MEGASUN 200 LITRA ΛΙΤΡΑ 4.2τμ GLASS ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,

με τιμη 1060 ευρο + ΦΠΑ + ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ = 1360 ευρο

 

Ή calpak o 200αρις εχει 200/4ΜΑ ..ΤΙΜΗ 1540 ΕΥΡΟ (ΜΕ ΦΠΑ) + ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ = 1600 ΕΥΡΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω. Θα παω για 200αρι απο πλευρας αποδοσης ποιος ομως αξιζει ? calpak h megasun μεταξυ

 

1. HELIOAKMI (ΗΛΙΟΑΚΜΗ) MEGASUN 200 LITRA ΛΙΤΡΑ 4.2τμ GLASS ΗΛΙΑΚΟΣ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑΣ ΤΡΙΠΛΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ,

με τιμη 1060 ευρο + ΦΠΑ + ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ = 1360 ευρο

 

Ή calpak o 200αρις εχει 200/4ΜΑ ..ΤΙΜΗ 1540 ΕΥΡΟ (ΜΕ ΦΠΑ) + ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ = 1600 ΕΥΡΟ

 

 

για τον calpac που βρήκες τέτοια τιμή με τοποθέτηση?

 

σε εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο calpac μου ζητάει 1300€ για τον mark 3 selective μαζί με τοποθέτηση τιμή ηλιακού 1066€ από τον κατάλογο πολλά δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά διάβασα όλα όσα έχετε γράψει και όντως είναι πολύ κατατοπιστικά.Όμως εγώ θα ήθελα την βοηθειά σας για τον Ηλιακό θερμοσίφωνα

ALPHA SOLAR 200 LITRA

 

LING: www.alphaclimagr.gr/p.ALPHA-SOLAR-200-LITRA-6tm-GLASS-ILIAKOS-THERMOSIFONAS-TRIPLIS-ENERGEIAS-KLEISTO-KYKLOMA-ATHRAYSTA-TZAMIA-EPIL-SYLLEKTES-TITANIOU-15-CHRONIA-GRAPTI-EGGYISI-KAI-SE-ATOKES-DOSEIS-ME-PISTOTIKES-KARTES.338601.html

 

Είναι ο ποιο φτηνός που βρήκα και με 15/ετή γραπτή εγγύηση.Εάν τον έχει βάλει κανείς ή κάποιος τον ξέρει ας μου καταθέσει την αποψή του,εάν είναι καλός,εαν αξίζει κ.τ.λ.π Ρίξτε μια ματιά και στο παραπάνω Ling που έβαλα. Είναι αυτό ακριβώς που σκέφτομαι να πάρω.ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΧΟΛΙΑ ΣΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

post-220589-0-25420300-1306926715_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αποφασισω μαλλον αυτες τις μερες για ηλιακο .. μαλλον εχω καταληξει στο calpak .

απλα μεταξυ του Calpak Mark 3 Selective 160/2,5MAH (επιλεκτικος) και του

Calpak Mark 3 160/3 CALPAK Ηλιακος θερμοσιφωνας ( μη επιλεκτικος)

ποιον προτεινετε μια και η τιμη ειναι ιδια.

εχει καποιος κατι παρομοιο για να μου πει εντυπωσεις .

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί παίρνει κανείς ηλιακό θερμοσίφωνα;

για οικολογικούς, πρακτικούς (συνεχής παρουσία ζεστού νερού στο σπίτι) και οικονομικούς λόγους.

αν και οι 2 πρώτες αιτιολογίες παραμένουν ισχυρές, είναι πια ξεκάθαρο ότι τελευταία ο κόσμος ενδιαφέρεται για τον ηλιακό κυρίως για οικονομικό όφελος (μείωση λογαριασμού της ΔΕΗ). ουσιαστικά κάνει, μέσω του ηλιακού, μια επένδυση. επενδύει κάποια χρήματα τώρα με την προοπτική να του "φερουν" πολλαπλάσιο κέρδος σε βάθος χρόνου. με αυτό το σκεπτικό είναι ξεκάθαρο ότι η έρευνα αγοράς που φαίνεται να κάνουν οι περισσότεροι είναι τουλάχιστον "επιδερμική" καθώς στην ουσία είναι απλά έρευνα τιμής.

δυστυχώς πολλοί άνθρωποι που ψάχνουν για ηλιακό βλέπω στο φόρουμ ότι σταματούν κυρίως στο θέμα της τιμής αγοράς. σίγουρα αποτελεί ένα βασικό στοιχείο αλλά όχι το βασικότερο (κατά τη γνώμη μου) αφού όπως είπαμε παραπάνω η συγκεκριμένη επιλογή δεν είναι μια απλή αγορά καταναλωτικού προϊόντος αλλά μια επένδυση.

το όφελος από μια επιλογή έρχεται όταν ένα ηλιακό έχει μεγάλη διάρκεια ζωής, απροβλημάτιστη λειτουργία και μεγάλη απόδοση.

σενάριο Α: ηλιακός στα 500 ευρώ, ο οποίος τελικά θα κρατήσει 10 χρόνια, τις μισές (αν όχι παραπάνω) μέρες το χρόνου θα πρέπει να τον "βοηθάω" με την ηλεκτρική αντίσταση και θα χρειάζεται service κάθε χρόνο που μπορεί να στοιχίζει από 50-100 ευρώ

σενάριο Β: ηλιακός στα 2500 ευρώ, ο οποίος θα κρατήσει 40 χρόνια, κάλυψη από τον ήλιο όλες τις ηλιόλουστες μέρες (στην Αθήνα μιλάμε για 300 μέρες το χρόνο), service κάθε 6 χρόνια με κόστος 100 ευρώ

τα παραπάνω νούμερα είναι φανταστικά και ακραία (δεν αναφέρονται σε πραγματικά μοντέλα) και τα έβαλα επίτηδες για να προκαλέσω την σκέψη.

είναι σίγουρο ότι η επιλογή των περισσοτέρων στο παραπάνω παράδειγμα θα είναι η πρώτη καθώς η τιμή του δευτέρου φαντάζει τρομακτική. σε βάθος χρόνου όμως (όπως και πρέπει να εξετάζεται κάθε είδους επένδυση) ενδέχεται η δεύτερη "πρόταση" να είναι πιο ρεαλιστική και αποδοτική.

για μένα (και ίσως να ακουστώ κάπως δογματικός) ένα ηλιακό αξίζει να το επιλέξω όταν

1) έχει διάρκεια ζωής τουλάχιστον 12-15 χρόνια (τελείως απρόσκοπτη λειτουργία)

2) καλύπτει ΠΛΗΡΩΣ τις ημερήσιες ανάγκες της οικογένειάς μου από τον ήλιο (αν έχει ήλιο και χρειαστώ να βάλω αντίσταση τότε ή με κορόϊδεψαν ή έκανα χαζή επολογή)

3) αραιό service. το service αποτελεί προυπόθεση για την καλή λειτουργία μιας συσκευής αλλά ταυτόχρονα είναι και μια "συνδρομή" στην εταιρία που μου το πούλησε. όταν αυτή η συνδρομή δε είναι κάθε χρόνο τότε αυτό μεταφράζεται σε αφαίμαξη του προυπολογισμού μου αλλά και του κέρδους που είχα από τη χρήση του ηλιακού μέσα στο χρόνο

4) καλή και ειλικρινή εταιρία ως προς το προϊόν της. όσοι το έχουν ψάξει λίγο θα έχουν έρθει αντιμέτωποι με ηλιακούς που ζεσταίνουν με την πανσέληνο, έχουν εγγυήσεις που καλύπτουν το δισέγγονό σου, γυαλιζουν απ' έξω (ανοξείδωτοι) αλλά όχι από μέσα (εμαγιέ) (γιατί άραγε ;))

αν όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν (ή το κόστος του ηλιακού που θα ήταν έτσι, είναι παραπάνω από το πορτοφόλι μου) τότε αξίζει να αφήσω το ηλιακό γι' αργότερα και όχι να κάνω μια λανθασμένη επιλογή τώρα. γιατί η όποια λάθος επιλογή θα με συνοδεύει αρκετά χρόνια. και προσωπικά δεν ξέρω κανένα φίλο, συγγενή, γείτονα που να άλλαξε ηλιακό γιατί έκανε λάθος. απλά αναγκάζεσαι να τον "τρως στη μάπα" μέχρι να τρυπήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί παίρνει κανείς ηλιακό θερμοσίφωνα;

για οικολογικούς, πρακτικούς (συνεχής παρουσία ζεστού νερού στο σπίτι) και οικονομικούς λόγους.

αν και οι 2 πρώτες αιτιολογίες παραμένουν ισχυρές, είναι πια ξεκάθαρο ότι τελευταία ο κόσμος ενδιαφέρεται για τον ηλιακό κυρίως για οικονομικό όφελος (μείωση λογαριασμού της ΔΕΗ). ουσιαστικά κάνει, μέσω του ηλιακού, μια επένδυση. επενδύει κάποια χρήματα τώρα με την προοπτική να του "φερουν" πολλαπλάσιο κέρδος σε βάθος χρόνου. με αυτό το σκεπτικό είναι ξεκάθαρο ότι η έρευνα αγοράς που φαίνεται να κάνουν οι περισσότεροι είναι τουλάχιστον "επιδερμική" καθώς στην ουσία είναι απλά έρευνα τιμής.

δυστυχώς πολλοί άνθρωποι που ψάχνουν για ηλιακό βλέπω στο φόρουμ ότι σταματούν κυρίως στο θέμα της τιμής αγοράς. σίγουρα αποτελεί ένα βασικό στοιχείο αλλά όχι το βασικότερο (κατά τη γνώμη μου) αφού όπως είπαμε παραπάνω η συγκεκριμένη επιλογή δεν είναι μια απλή αγορά καταναλωτικού προϊόντος αλλά μια επένδυση.

το όφελος από μια επιλογή έρχεται όταν ένα ηλιακό έχει μεγάλη διάρκεια ζωής, απροβλημάτιστη λειτουργία και μεγάλη απόδοση.

σενάριο Α: ηλιακός στα 500 ευρώ, ο οποίος τελικά θα κρατήσει 10 χρόνια, τις μισές (αν όχι παραπάνω) μέρες το χρόνου θα πρέπει να τον "βοηθάω" με την ηλεκτρική αντίσταση και θα χρειάζεται service κάθε χρόνο που μπορεί να στοιχίζει από 50-100 ευρώ

σενάριο Β: ηλιακός στα 2500 ευρώ, ο οποίος θα κρατήσει 40 χρόνια, κάλυψη από τον ήλιο όλες τις ηλιόλουστες μέρες (στην Αθήνα μιλάμε για 300 μέρες το χρόνο), service κάθε 6 χρόνια με κόστος 100 ευρώ

τα παραπάνω νούμερα είναι φανταστικά και ακραία (δεν αναφέρονται σε πραγματικά μοντέλα) και τα έβαλα επίτηδες για να προκαλέσω την σκέψη.

είναι σίγουρο ότι η επιλογή των περισσοτέρων στο παραπάνω παράδειγμα θα είναι η πρώτη καθώς η τιμή του δευτέρου φαντάζει τρομακτική. σε βάθος χρόνου όμως (όπως και πρέπει να εξετάζεται κάθε είδους επένδυση) ενδέχεται η δεύτερη "πρόταση" να είναι πιο ρεαλιστική και αποδοτική.

για μένα (και ίσως να ακουστώ κάπως δογματικός) ένα ηλιακό αξίζει να το επιλέξω όταν

1) έχει διάρκεια ζωής τουλάχιστον 12-15 χρόνια (τελείως απρόσκοπτη λειτουργία)

2) καλύπτει ΠΛΗΡΩΣ τις ημερήσιες ανάγκες της οικογένειάς μου από τον ήλιο (αν έχει ήλιο και χρειαστώ να βάλω αντίσταση τότε ή με κορόϊδεψαν ή έκανα χαζή επολογή)

3) αραιό service. το service αποτελεί προυπόθεση για την καλή λειτουργία μιας συσκευής αλλά ταυτόχρονα είναι και μια "συνδρομή" στην εταιρία που μου το πούλησε. όταν αυτή η συνδρομή δε είναι κάθε χρόνο τότε αυτό μεταφράζεται σε αφαίμαξη του προυπολογισμού μου αλλά και του κέρδους που είχα από τη χρήση του ηλιακού μέσα στο χρόνο

4) καλή και ειλικρινή εταιρία ως προς το προϊόν της. όσοι το έχουν ψάξει λίγο θα έχουν έρθει αντιμέτωποι με ηλιακούς που ζεσταίνουν με την πανσέληνο, έχουν εγγυήσεις που καλύπτουν το δισέγγονό σου, γυαλιζουν απ' έξω (ανοξείδωτοι) αλλά όχι από μέσα (εμαγιέ) (γιατί άραγε ;))

αν όλα τα παραπάνω δεν συμβαίνουν (ή το κόστος του ηλιακού που θα ήταν έτσι, είναι παραπάνω από το πορτοφόλι μου) τότε αξίζει να αφήσω το ηλιακό γι' αργότερα και όχι να κάνω μια λανθασμένη επιλογή τώρα. γιατί η όποια λάθος επιλογή θα με συνοδεύει αρκετά χρόνια. και προσωπικά δεν ξέρω κανένα φίλο, συγγενή, γείτονα που να άλλαξε ηλιακό γιατί έκανε λάθος. απλά αναγκάζεσαι να τον "τρως στη μάπα" μέχρι να τρυπήσει

 

συμφωνώ φίλε μου με όσα λες και καταλαβαίνω ότι γινόμαστε κουραστικοί εμείς που δεν ξέρουμε για αυτό και ζητάμε την βοήθεια από κάποιους που γνωρίζουν ώστε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή ή μάλλον την καλύτερη δυνατή.

 

για αυτό και ζητάω την βοήθεια από όποιον γνωρίζει για να μην κλαίω τα χρήματα που θα δώσω όσα και εάν είναι αυτά. έχω καταλήξει σε δύο μάρκες(από όσο έχω διαβάσει θεωρούνται από τις καλές εδώ στο φόρουμ) και δύο χωρητικότητες γιατί άλλοι μου λένε για 160αρι και άλλοι για 200αρι.

 

είμαστε 4μελη οικογένεια με 2 παιδιά ηλικίας 2 και 3 χρόνων. είμαστε στο 3ο όροφο 7όροφης πολυκατοικίας περιοχή σεπόλια και δεν κάνουμε υπερβολική κατανάλωση νερού

 

 

 

NOBEL 200LT GLASS διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου 3τμ 800€

 

NOBEL 160LT GLASS διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου 2,64τμ 750€

 

ΗΛΙΟΑΚΜΗ (MEGASUN) 200LT GLASS διπλής ενέργειας με 2 επιλεκτικούς συλλέκτες τιτανίου 4,2τμ 990€

 

ΗΛΙΟΑΚΜΗ (MEGASUN) 200LT GLASS διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου 2,62τμ 870€

 

ΗΛΙΟΑΚΜΗ (MEGASUN) 160LT GLASS διπλής ενέργειας με επιλεκτικό συλλέκτη τιτανίου 2,62τμ 840€

 

 

μπορεί κάποιος που γνωρίζει το αντικείμενο κατά πρώτο λόγω να μου τη λίτρα να πάρω και στη συνέχεια και τη μάρκα? εάν υπάρχει και κάποια άλλη σε παραπλήσιες τιμές ας με ενημερώσει.

 

συγνώμη για το μεγάλο post αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί και δεν θέλω να κάνω λάθος γιατί το κόστος είναι μεγάλο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νερό από τον ηλιακό θερμοσίφωνα είναι πόσιμο? Θέλω να το χρησιμοποιήσω για παράδειγμα, σε εργασίες μαγειρέματος. Θεωρώ πως αν είναι ήδη ζεστό το νερό της κατσαρόλας, θα επιταχυνθεί η διαδικασία βρασίματος. Ο ηλιακός είναι Μαλτέζος, ολοκαίνουριος με καινούριες σωληνώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ φίλε μου με όσα λες και καταλαβαίνω ότι γινόμαστε κουραστικοί εμείς που δεν ξέρουμε για αυτό και ζητάμε την βοήθεια από κάποιους που γνωρίζουν ώστε να κάνουμε την καλύτερη επιλογή ή μάλλον την καλύτερη δυνατή.

σε καμιά περίπτωση δεν γίνεσαι/στε κουραστικοί. υποτίθεται ότι η ύπαρξη όλων των φόρουμ του κόσμου, από ηλιακούς μέχρι διαστημόπλοια, εξυπηρετεί ακριβώς τον στόχο της ενημέρωσης. ο λόγος για τον οποίο μερικές φορές εγώ (και άλλα μέλη καμιά φορά) παραπέμπω/ουμε σε παλαιότερα ποστ είναι ότι απαντώντας συνεχώς στις ίδις ερωτήσεις καταφέρονουμε να φτιάξουμε ένα νήμα 300 σελίδων το οποίο, σαν όγκος, λειτουργεί αποτρεπτικά σε κάποιο ενδιαφερόμενο να το διαβάσει.

προσωπικά επειδή είμαι οπαδός της θεωρίας "καλύτερα να περισεύει παρά να μην φτάνει", θεωρώ ότι η 4μελής οικογένεια καλό είναι να στρέφεται σε 200άρη προκειμένου να καλύπτεται χειμώνα/καλοκαίρι. πολύ δε περισσότερο εσύ που έχεις και αρκετή απόσταση (απώλειες) από την ταράτσα. και αν και τώρα μπορείς να ελέγχεις την κατανάλωση σκέψου τι θα γίνει όταν τα παιδιά σου φτάσουν στην εφηβεία και δεν τα βγάζεις απ' το μπάνιο. εκτός βέβαια αν η τελική σου επιλογή αποδειχθεί ατυχής και δεν κρατήσει μέχρι τότε

για μάρκα δεν θα προτείνω κάτι. από τον πατέρα μου που ανήκε στον τεχνικό κλάδο, έχω μάθει να παίρνω πάντα και σε όλα τα πράγματα το καλύτερο που μπορώ. με δεδομένο ότι αυτό αρκετές φορές συνεπάγεται ότι είναι και ακριβότερο, προσωπικά δεν θα προτείνω κάτι γιατί βλέπω ότι η κυρίαρχη τάση των περισσοτέρων εδώ είναι το φθηνότερο. και δυστυχώς αρκετές φορές αυτό σημαίνει και "φτηνιάρικο". όπως θα είδες και παραπάνω στο προηγούμενο μακροσκελές μου ποστ, έχω δώσει τις σωστές για μένα "προδιαγραφές"

 

Το νερό από τον ηλιακό θερμοσίφωνα είναι πόσιμο? Θέλω να το χρησιμοποιήσω για παράδειγμα, σε εργασίες μαγειρέματος. Θεωρώ πως αν είναι ήδη ζεστό το νερό της κατσαρόλας, θα επιταχυνθεί η διαδικασία βρασίματος. Ο ηλιακός είναι Μαλτέζος, ολοκαίνουριος με καινούριες σωληνώσεις.

θεωρητικά ναι. και ειδικά στον συγκεκριμένο ηλιακό που ακούγεται ότι έχει πολύ καλής ποιότητος ανοξείδωτο.

προσωπικά όμως δεν θα το χρησιμοποιούσα από κανένα ηλιακό. όχι για θέματα σκουριάς ή άλλα (υποτίθεται ότι με καλό ανοξείδωτο ή χάλκινο το αποφεύγεις) αλλά για θέματα αλάτων. όσο καλός και να είναι ο ηλιακός και όσο καλό να είναι το νερό του δικτύου, πάντα θα συσωρευτούν άλατα. σκέψου ότι τον περισσότερο χρόνο πρόκειται για ένα δοχείο με στάσιμο νερό. ιδανική συνθήκη για επικάθηση αλάτων. αν και αυτό δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα για να πλυθείς ή αν σου μπει στο στόμα, είσαι σίγουρος ότι σε γοητεύει η ιδέα του να τρως/πίνεις από δοχείο γεμάτο άλατα. αν κάποια στιγμή δεις να ανοίγουν ηλιακό για αντικατάσταση αντίστασης και δεις τι βγάζουν από μέσα (έτυχε να δω αντίσταση γείτονα στην ταράτσα μου) τότε θα σου φύγει κάθε διάθεση για χρήση και θα προτιμήσεις για μαγείρεμα ένα...βραστήρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από τον πατέρα μου που ανήκε στον τεχνικό κλάδο, έχω μάθει να παίρνω πάντα και σε όλα τα πράγματα το καλύτερο που μπορώ. με δεδομένο ότι αυτό αρκετές φορές συνεπάγεται ότι είναι και ακριβότερο, προσωπικά δεν θα προτείνω κάτι γιατί βλέπω ότι η κυρίαρχη τάση των περισσοτέρων εδώ είναι το φθηνότερο. και δυστυχώς αρκετές φορές αυτό σημαίνει και "φτηνιάρικο". όπως θα είδες και παραπάνω στο προηγούμενο μακροσκελές μου ποστ, έχω δώσει τις σωστές για μένα "προδιαγραφές"

 

το ακριβό να είναι και καλό ισχύει αλλά δεν είναι ο κανόνας. φίλος προσφάτως πήρε ηλιακό κινέζικο 200lt για το εξοχικό του noname και στο σπίτι του έχει ΜΑΛΤΕΖΟ αποτέλεσμα μετά από όλο το χειμώνα? ο ΜΑΛΤΕΖΟΣ δεν έχει το ζεστό νερό του κινέζικου. θα μου πει έτυχε ή δεν θα έχει τη διάρκεια του ΜΑΛΤΕΖΟΥ αλλά έχει και το 1/5 της τιμής του ΜΑΛΤΕΖΟΥ. δεν σημαίνει οτι πήρες mercedes δεν θα χαλάσει και ποτέ

 

τώρα στο πρόβλημα μου 200αρι με συλλέκτη 4,2 τμ ή 2,62τμ ή 3τμ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...