Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας,

εχω τον εκτυπωτη Canon ipixma 5200, με τα 4 ξεχωριστα μελανια που παιρνει.

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να γεμιζω τα μελανια του απο μαγαζια που ξαναγεμιζουν μελανια. Τα ξαναγεμισα αλλα δειχνει οτι ειναι αδειο το δοχειο, μπορω να κανω κατι για να βλεπει ο εκτυπωτης τα ξαναγεμισμενα μελανια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι στο θέμα για να βοηθήσω όσους έχουν EPSON με μελάνια την σειρά Τ711 Τ712 Τ713 Τ714. Αγόρασα μία σειρά από http://www.foreverprint.gr/ (το κατάστημα της Ηλιούπολης) και τα μελάνια μπούκωναν συνέχεια (δεν κατάφερα να τα χρησιμοποιήσω μέχρι το τέλος).

 

Στην συνέχεια αγόρασα http://www.byron-shops.com/. Μία χαρά καμία σχέση με τα πρώτα.

 

Αρνητικά:

1)Αν τα βγάλεις από τον εκτυπωτή και τα επανατοποθετήσεις τα δείχνει άδεια και δεν σε αφήνει να τυπώσεις (έκανα την μλκ και τα έβγαλα)

2) Όπως έχει αναφέρει και ο candlebox71 μετρούν το μελάνι με αριθμό σελίδων ως αποτέλεσμα να πετάς αρκετό μελάνι αφού δεν σε αφήνει να τυπώσεις. (το διαπίστωσα αφού έβαλα ένα chipaki σε ένα και καλά άδειο και συνέχισα να τυπώνω αρκετές σελίδες ακόμα)

 

Η τρίτη λύση (για όσους έχουν άνεση με το ebay)

 

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&ssPageName=STRK:MEWAX:IT&item=350058430968

 

Θετικά: πιο φθηνά και τυπώνουν μέχρι να τελειώσουν

 

Αρνητικά:

1) δεν δείχνει στάθμη αφού τα αναγνωρίζει ως συμβατά (αλλά για αυτό και σε αφήνει να τυπώνεις μέχρι να τα ρουφήξεις εντελώς)

2) έντονη οσμή (το έχω συναντήσει και με άλλα συμβατά που αγόραζα παλιότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του χύμα μελανιού είναι μεγάλο...όποιος έχει χρόνο να πειραματιστεί λιγο μπορεί να βρει λύση στο κόστος εκτύπωσης!

Ευχαριστώ τον φίλο candlebox για τις συμβουλές του...ο εκτυπωτής με γνήσια βέβαια τώρα μελάνια τυπώνει κανονικά αφού έριξα πολύ υγρό που καθαρίζω την οθόνη και τον άφησα να μουλιάσει για κανα 2ωρο φύσηξα την κεφαλή με αέρα(πιεστικό) και επανήλθε στο κανονικό ...μάλλον είχε στεγνώσει το μελάνι αφού περνάνε περιόδοι που δεν τον χρησιμοποιώ για 1 ή και 2 μήνες...

Καλό είναι να τυπώνουμε μια έγχρωμη σελίδα κάθε 1-2 μέρες και ας μη την χρειαζόμαστε για να μην ξερένονται τα μελάνια στην κεφαλή!

Είμαι έτοιμος να ξαναπειραματιστώ με το χύμα...απλά θέλω να βρω κάποιο που να έχει καλή ποιότητα χρωμάτων για φωτό!!!Το κόστος καμία σχέση...

Θα παραγγείλω από εξωτερικό και θα ξαναποστάρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Το θέμα του χύμα μελανιού είναι μεγάλο...όποιος έχει χρόνο να πειραματιστεί λιγο μπορεί να βρει λύση στο κόστος εκτύπωσης!

Ευχαριστώ τον φίλο candlebox για τις συμβουλές του...ο εκτυπωτής με γνήσια βέβαια τώρα μελάνια τυπώνει κανονικά αφού έριξα πολύ υγρό που καθαρίζω την οθόνη και τον άφησα να μουλιάσει για κανα 2ωρο φύσηξα την κεφαλή με αέρα(πιεστικό) και επανήλθε στο κανονικό ...μάλλον είχε στεγνώσει το μελάνι αφού περνάνε περιόδοι που δεν τον χρησιμοποιώ για 1 ή και 2 μήνες...

Καλό είναι να τυπώνουμε μια έγχρωμη σελίδα κάθε 1-2 μέρες και ας μη την χρειαζόμαστε για να μην ξερένονται τα μελάνια στην κεφαλή!

Είμαι έτοιμος να ξαναπειραματιστώ με το χύμα...απλά θέλω να βρω κάποιο που να έχει καλή ποιότητα χρωμάτων για φωτό!!!Το κόστος καμία σχέση...

Θα παραγγείλω από εξωτερικό και θα ξαναποστάρω...

 

Δεν ποστάρισες όμως !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια γρήγορη ανάγνωση και τρομοκρατήθηκα.

Βρε candlebox71, μήπως είσαι συνάδελφος του Ευαγγελάτου και δουλεύεις στις Αποκαλύψεις;

 

Θυμάμαι που ο Ινδός υπεύθυνος του τμήματος εκτυπωτών της ΗΡ είχε πει πως τους πουλάνε με ζημία και ρεφάρουν από τα μελάνια, αλλά με τα όσα διάβασα έχω φοβηθεί.

 

Και μας κλέβουν και τα μελάνια δεν είναι ότι καλύτερο!

Το παίζουν ενσυνείδητοι ως προς την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά μας αναγκάζουν να πετάμε έναν σωρό μελάνι με το κάθε "τελειωμένο" μελανοδοχείο.

 

Υπάρχει κανείς λίγο τίμιος;

Τί συμβουλεύεις τους απλούς οικιακούς χρήστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
βασικα τον θελω για εργασιες που τυπωνω αλλα και για καθημερηνη χρηση απλων εγγραφων αντιγραφη και τετοια...

 

Υπαρχουν τονερς 300-350 ευρω το ενα (μαυρο, Lexmark T640) αλλα και τονερς των 60 ευρω.

Εχω πει και σε προηγουμενα ποστ μου οτι οι εταιριες εχουν συμφωνησει και μετρουν το ποσες σελιδες βγαζει ενα μελανι ή ενα τονερ στο 5% της καλυψης με μελανι ή γραφιτη μιας Α4. Αν λοιπον εσυ αυτο που εχεις να τυπωσεις ειναι κειμενο που καλυπτει μονο το 5% της επιφανειας μιας Α4, τοτε με ενα τονερ που ο κατασκευαστης λεει οτι βγαζει 2000 σελιδες θα τις βγαλεις. Αν ομως εσυ τυπωνεις σε ολη την Α4, ΑΠΛΟ κειμενο, θα βγαλεις χονδρικα καμια 500αρια. 500 σελιδες λοιπον βγαζεις και με 2 μελανακια των 20ml και πανω τα οποια γνησια θα σου κοστισουν 60 ευρω ή και λιγοτερα...Συνηθως, δεν ειναι ομως ο κανονας, οσο πιο ακριβο, τοσο περισσοτερο γραφιτη παιρνεις.

 

Παραδειγμα απο HP

 

http://www.shopping.hp.com/webapp/shopping/store_access.do?template_type=product_detail&product_code=Q6000A&jumpid=oc_R1002_USENC-001_HP%20Color%20LaserJet%20Q6000A%20Black%20Print%20Cartridge&lang=en&cc=us

 

στην κατω μερια λεει

 

Specifications

 

* Approximate cartridge yield: 2,500 standard pages, based on 5% coverage

 

2500 σελιδες στο 5% καλυψης της A4

Αυτο το αναγραφουν και τα περισσοτερα κουτια πανω τους, αν δεν λενε λεπτομερεις σας λενε "πηγαινετε στην ταδε σελιδα και δειτε πως υπολογιζονται τα page yields"

 

Συνιστω μηχανηματα χωρις τσιπακι στο δοχειο, περισσοτερο παλια μηχανηματα.

Υπαρχουν μηχανηματα με τσιπακι που αυτο απλα ελεγχει την υπαρξη ή τη μη υπαρξη δοχειου. Υπαρχουν αλλα που το τσιπακι δινει μονο τη σταθμη και αλλα που το τσιπακι κανει τα 2 παραπανω αλλα επισης μπλοκαρει το μηχανημα αν σου δειξει αδειο.

HP 1012,1018,1020 παιρνουν το 12Α(Q2612A), δεν εχει τσιπακι, οταν σου κανει νερα, το βγαζεις και το ταρακουνας καλα και συνεχιζει να βγαζει σελιδες μεχρι να μη μεινει ιχνος σκονης μεσα. Αλλα μηχανηματα σε αναγκαζουν να πετας τη μιση σκονη (HP1600,2600 color) επειδη το μηχανημα μπλοκαρει στη μιση χρηση της σκονης

 

Το παρακατω παει για ολους.

Δεν υπαρχει οικονομια με τους εκτυπωτες. Αγορασατε εκτυπωτη ή σκεφτεστε να αγορασετε. Ετοιμαστειτε να πληρωνετε συνεχως για αναλωσιμα-συντηρηση-επισκευη-αντικατασταση. Οπως ακριβως θα κανετε με ενα αυτοκινητο.

Εαν δεν εχετε, εαν δεν εχετε σκοπο να τα διαθετετε, εαν δεν εχετε σκοπο να αφησετε τους κατασκευαστες να αισχροκερδουν εις βαρος σας, τοτε δεν πρεπει να αγορασετε εκτυπωτη.

 

Καλημερα.

Εχω τον hp c 4280

Παιρνει τα 350 και 351 μελανια.

Εχει κεφαλη ξεχωριστα η ειναι ενσωματωνενη στα catriges ?

 

Και αν ναι η οχι πως μπορω να καθαρισω την κεφαλη ;

 

Δεν απαιτει ειδικες γνωσεις για να καταλαβεις τι εχεις. Τα δοχεια σου μπαινουν σε μια ΑΠΛΗ θηκη στον εκτυπωτη σου. Μεταξυ τους και του χαρτιου που τυπωνουν δεν παρεμβαλεται τιποτα. Ουτε κουμπωνει το σημειο που βγαζουν μελανη σε καποιον αγωγο ή σωληνακι που περνα μελανη.

Αυτη η γυαλιστερη πλατινα που βλεπεις στην κατω μερια βγαζει το μελανι, αυτη ειναι η κεφαλη. Εχει γυρω στις 1000 τρυπουλες, τοσο μικροσκοπικες που εκτοξευει μελανι με μεγαλη ακριβεια και πιεση.

Χωριστη κεφαλη ειναι στους Canon αυτο που βαζετε στα μηχανηματα που παιρνουν χωριστα μελανια ανα χρωμα (CLI8) ΠΡΙΝ βαλετε τα μελανια. Βαζετε μια κεφαλη με αγωγους μελανης, στους οποιους πανω καθονται τα δοχεια και διοχετευουν τη μελανη. Μεταξυ λοιπον του δοχειου και του χαρτιου παρεμβαλεται η κεφαλη. Το CLI8 οταν το βγαλετε απο κουτι και ζελατινες βλεπετε στην κατω μερια χυμα το σφουγγαρι.

Στους Epson οι κεφαλες ειναι απο το εργοστασιο πανω στους εκτυπωτες και εχουν κατι σαν εμβολακια που βαζοντας τα μελανακια της Epson που εχουν ΒΑΛΒΙΔΕΣ, τις ανοιγουν και περνα το μελανι στην κεφαλη.

Τα δικα σου μελανια (350+351) καθαριζουν με ειδικα υγρα, υπερηχους και ατμο. Οι δε πλατινες ειναι τοσο ελαστικες που αν δοκιμασεις με κατι σκληρο, ακομα και αν αυτο ειναι χαρτι, μπορει να κανεις ζημια. Επισης να γνωριζεις οτι εαν μικρο ανεπαισθητο χτυπημα στην πλατινα μπορει να σου φραξει μερικες δεκαδες τρυπαλακια και να μην τυπωνει σωστα.

Επισης να γνωριζεις οτι το 350 εχει μεσα 4.5 ml και το 351 εχει 3.5 ml, δηλαδη σχεδον τιποτα. Αν θες διαρκεια, παρε το 350XL(25ml) και το 351XL(15ml).

 

Καταρχην ξεστραβωθηκα....Δεν ειχα ιδεα τι παιζει...Εισαι μεγιστος!!!

Και γω φοιτητης και μαλιστα στα τελειωματα,οποτε εχω πολυσελιδες εργασιες-ασπρομαυρες- που θα πανε συννεφο,οποτε σκεφτομαι laser για οικονομια.Σκεφτομουν τον EPSON LASER EPL-6200L τον οποιο ακριβυναν ενα 5ε επειδη βγηκε ο Samsung.*

 

Μηπως να το εγκαταλειψω το πλανο και να αναστησω εναν Stylus Color 460 που εχω?

Το μονο ζητημα ειναι οτι αυτος συνδεοταν με θυρα σειριακη-εκεινο το περιεργο-ενω τωρα το λαπτοπ εχει μονο Usb ψαχνω μετατροπεα που να παιζει σε Mac.

 

Mε γνωμονα παντα την οικονομια συμφερει η αγορα του λειζερ ή ανασταση του 460?

 

O 6200 εχει τσιπακι μονο για τη σταθμη. Οποτε αν σου δειξει αδειο, συνεχιζεις μεχρι να μη βγαζει τιποτα στο χαρτι. Γεμιζει αρκετα ευκολα σε ολα τα καταστηματα. Μαλλον εννοεις παραλληλη θυρα. Για Mac δεν μπορω να σου πω πολλα.

Οσο για τον 460, αν τον εχεις αφησει καιρο, ξεχασε το, δεν θα σου τυπωνει πια και στους Epson με τις κεφαλες που εχουν, δεν υπαρχει ελπιδα.

 

o samsung δεν είναι καλός?Τι κατανάλωση έχει περίπου ξέρουμε?δήλαδή με 1 μελάνι πόσες σελίδες βγάζει περίπου?

 

Διαβασε πιο πανω, δεν υπαρχει σταθερη σελιδων και οικονομιας, εκτος και αν τυπωνεις μονο ονοματεπωνυμο, διευθυνση και τηλεφωνο...Στην ουσια τοσο ειναι το 5% σε μια Α4.

 

γεια σας,

εχω τον εκτυπωτη Canon ipixma 5200, με τα 4 ξεχωριστα μελανια που παιρνει.

Ηθελα να ρωτησω αν μπορω να γεμιζω τα μελανια του απο μαγαζια που ξαναγεμιζουν μελανια. Τα ξαναγεμισα αλλα δειχνει οτι ειναι αδειο το δοχειο, μπορω να κανω κατι για να βλεπει ο εκτυπωτης τα ξαναγεμισμενα μελανια;

 

Ο εκτυπωτης σου εχει 5 μελανακια, Cyan, Magenta, Yellow (ολα CLI8)και 2 μαυρα, ενα λεπτο (CLI8) και εαν πιο χοντρο (PGPB5).

Που ειναι το προβλημα να τα δειχνει αδεια ο εκτυπωτης σου? Ετσι κι αλλιως τα μελανακια ειναι διαφανα, αν το κοιταξεις θα δεις αν εχεις μελανι! Αν δεν σου τυπωνει να πεις εκει που στο γεμισαν να σου πουν τη διαδικασια για να απενεργοποιησεις τον ελεγχο της σταθμης, ο εκτυπωτης δουλευει και οταν τα μελανια δειχνουν αδεια, οταν απενεργοποιησεις τον ελεγχο της σταθμης.

Καποια καταστηματα εχουν και resetters για τα CLI8 και αν τα γεμισεις εκει θα τα βλεπεις γεματα, αλλα λειτουργουν και αδεια.

 

Επανέρχομαι στο θέμα για να βοηθήσω όσους έχουν EPSON με μελάνια την σειρά Τ711 Τ712 Τ713 Τ714. Αγόρασα μία σειρά από http://www.foreverprint.gr/ (το κατάστημα της Ηλιούπολης) και τα μελάνια μπούκωναν συνέχεια (δεν κατάφερα να τα χρησιμοποιήσω μέχρι το τέλος).

Αρνητικά:

1)Αν τα βγάλεις από τον εκτυπωτή και τα επανατοποθετήσεις τα δείχνει άδεια και δεν σε αφήνει να τυπώσεις (έκανα την μλκ και τα έβγαλα)

2) Όπως έχει αναφέρει και ο candlebox71 μετρούν το μελάνι με αριθμό σελίδων ως αποτέλεσμα να πετάς αρκετό μελάνι αφού δεν σε αφήνει να τυπώσεις. (το διαπίστωσα αφού έβαλα ένα chipaki σε ένα και καλά άδειο και συνέχισα να τυπώνω αρκετές σελίδες ακόμα)

 

Αρνητικά:

1) δεν δείχνει στάθμη αφού τα αναγνωρίζει ως συμβατά (αλλά για αυτό και σε αφήνει να τυπώνεις μέχρι να τα ρουφήξεις εντελώς)

2) έντονη οσμή (το έχω συναντήσει και με άλλα συμβατά που αγόραζα παλιότερα)

 

Μεγαλη βλακεια αυτη η σειρα. Ακομα πιο μικρα και απο τα προηγουμενα, ακομα λιγοτερες εκτυπωσεις. Οσο για την Epson, καταστροφη κατα τη γνωμη μου. Δεν ειναι δυνατον να σου τελειωνει το κιτρινο και να μη σε αφηνει να τυπωσεις μαυρο αλλα να σε υποχρεωνει να αγορασεις το κιτρινο για να τυπωσεις μαυρο!

Και οπως λες, σε κανουν και πετας και μελανι. Ωραια! Επιτυχια σκετη! Τωρα ξερετε γιατι τα Epson ειναι τοσο πια φθηνα στην αγορα τους...

Σχετικα ομως με τη οσμη. Ενας λογος που τα aftermarket μελανια ειναι αρκετα φθηνοτερα ειναι αυτος. Οι κατασκευαστες βαζουν προσθετα για να μη μυριζουν τα μελανια. Στην ουσια το κοστος αυτων των προσθετων το μεταβιβαζουν σε σας. Οι κατασκευαστες μελανης αλλης απο των γνωσιων δεν εχουν κανενα λογω να αυξησουν την τιμη των μελανιων τους λογω προσθετων και μυρωδιας. Νομιζω οτι ειναι αρκετα λογικη υποχωρηση οταν μιλαμε για τεραστιες διαφορες χρηματων. Επισης, το μελανι μυριζει οταν ειναι ακομα υγρο, οταν στεγνωσει δεν μυριζει...

 

Έκανα μια γρήγορη ανάγνωση και τρομοκρατήθηκα.

Βρε candlebox71, μήπως είσαι συνάδελφος του Ευαγγελάτου και δουλεύεις στις Αποκαλύψεις;

 

Θυμάμαι που ο Ινδός υπεύθυνος του τμήματος εκτυπωτών της ΗΡ είχε πει πως τους πουλάνε με ζημία και ρεφάρουν από τα μελάνια, αλλά με τα όσα διάβασα έχω φοβηθεί.

 

Και μας κλέβουν και τα μελάνια δεν είναι ότι καλύτερο!

Το παίζουν ενσυνείδητοι ως προς την προστασία του περιβάλλοντος, αλλά μας αναγκάζουν να πετάμε έναν σωρό μελάνι με το κάθε "τελειωμένο" μελανοδοχείο.

 

Υπάρχει κανείς λίγο τίμιος;

Τί συμβουλεύεις τους απλούς οικιακούς χρήστες;

 

Ποια προστασια του περιβαλλοντος? Αυτοι οι ιδιοι παραγουν ΤΟΣΟ πλαστικο!

Ειπαμε, σε δικη στο Ευρωπαικο δικαστηριο που προσεφυγαν οι κτασκευαστες για τα πνευματικα δικαιωματα που εχουν στα μελανοδοχεια (και αρα δεν επιτρεπουν σε κανενα να επεμβαινει σε αυτα) στη διαρκεια της δικης που εχασαν, παραδεχτηκαν οτι χωρις τα μελανια δεν υπαρχει αγορα με κερδος για εκεινους απο τους εκτυπωτες αφου το 70% του τζιρου τους ειναι απο τα μελανια και οχι απο τα μηχανηματα. Ο λογος που εχασαν τελεσιδικα τη δικη ηταν για καθαρα περιβαντολλογικους λογους, αφου οι εταιριες αναγομωσης απεδειξαν οτι εσωσαν τον πλανητη απο σημαντικη μολυνση. Αντιγραφω απο site γιατι δεν θυμαμαι καλα τα στοιχεια.

 

# Περισσότερα από 1,8 δισεκατομμύρια μελανοδοχεία πετιούνται στα σκουπίδια κάθε χρόνο σε όλο τον κόσμο (με το ένα δίπλα στο άλλο θα "κύκλωναν" την περίμετρο της Γης 3 φορές!!!)

# Μόνο στις ΗΠΑ πετιούνται σχεδόν 8 μελανοδοχεία το δευτερόλεπτο!!!

# Η σπατάλη σε δέντρα και πετρέλαιο από την μη ανακύκλωση είναι τεράστια. (το δεντρο ειναι φυσικα το χαρτι συσκευασιας)

# Χρειάζονται περίπου 500 χρόνια για να αποσυντεθεί ένα άδειο μελανοδοχείο στο έδαφος.

# Κάθε ξαναγεμισμένο μελανοδοχείο εξοικονομεί περίπου 1 τετραγωνικό μέτρο κατεστραμμένου εδάφους.

# Κάθε μελανοδοχείο σπαταλά 2 λίτρα τουλάχιστον πετρέλαιο για την κατασκευή του.

# Μόνο για το 2003 ανακυκλώθηκαν παγκοσμίως 50.000.000 toner & 65.000.000 inkjet cartridges πράγμα που πρακτικά σημαίνει ότι εξοικονομήθηκαν περίπου 1.500.000 βαρέλια πετρελαίου!!!!!!

# Η εξοικονόμηση χρημάτων για ένα απλό χρήστη (εκτύπωση 5 σελίδων Α4 μ.ο. την ημέρα) με την αναγόμωση ξεπερνά τα 800 € ετησίως!!!

 

Αυτα τα λιγα...

 

Δεν ειμαι του Ευαγγελατου, σιγουρα. Δεν εχει καμια σημασια το τι κανω και ποιος ειμαι, παρα μονο οτι εχω αρκετη γνωση και σοβαρα επιχειρηματα, καθως και αποδειξεις για τα παντα σχεδον, οπως επισης σημασια εχει οτι μπορω να δωσω απαντησεις που βοηθουν.

 

Χαιρετω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Δεν εχει καμια σημασια το τι κανω και ποιος ειμαι, παρα μονο οτι εχω αρκετη γνωση και σοβαρα επιχειρηματα, καθως και αποδειξεις για τα παντα σχεδον, οπως επισης σημασια εχει οτι μπορω να δωσω απαντησεις που βοηθουν.

Χαιρετω!

 

Γι αυτό και μόνο το post χαλαλίζω τις δεκάδες χιλιάδες διασκεδαζοώρες μου εδώ μέσα.

 

Νάσαι καλά αδερφέ,έδωσες το στίγμα του share.

Respect!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5% του Α4 που συζητάμε ειναι απλο να υπολογιστεί:

 

21 εκατ. επι 29,7 εκατ. = 623,7 τετρ. εκατ.

 

Το 5% αυτων ειναι 29,7 τετραγωνικά εκατοστά. Δηλαδη το 5% που λένε τα μελάνια ειναι μια μαύρη λωρίδα πάχους ενός πόντου απο το πάνω μερος της Α4 ως το κάτω. Ειναι αρκετά περισσότερο απο ενα ονοματεπώνυμο οσο κι αν δεν φαίνεται, γιατι στις γραμματοσειρές εχουμε πολλά κενά. Δυστυχως ομως οι συνήθεις εκτυπώσεις πχ. μια σελίδα email χωρις φωτογραφίες, μια σελίδα online εφημερίδας κτλ ειναι πάνω απο το 10% :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Candle σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

Ο λογος που σε ρωτησα αν τα 350 και 351 μελανια εχουν ενσωματωμενες κεφαλες ειναι γιατι τα αλλαξα με καινουρια γνησια(αρα καινουριες ¨κεφαλες ¨) και παρατηρησα οτι στις εγχρωμες εκτυπωσεις και δη φωτο τα χρωματα δεν βγαινουν οπως παλια αλλα με ενα εντονο κυανιζουν χρωμα(κατι σε μωβ-κοκκινο) ... Ο λογος που αλλαξα τα μελανια ειναι οτι και με τα παλια ενω τυπωνε μια χαρα προς το τελος αρχισε να τυπωνει σε αυτη την αποχρωση. Παροτι εκανα καθαρισμο κλπ κλπ δεν καταφερα να βγαλω ακομα κανονικη φωτο ...

 

Καμια ιδεα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια,

γεμισα τα γνησια μελανια του canon ip4200 στην Στουρναρη(γεμισμα),

οταν τα εβαλα στον εκτυπωτη μονο το ματζεντα δε μου αναγνωριζε και το λαμπακι δεν αναβε κοκινο καν σε σχεση με τα αλλα που τα βρισκει οκ.

Διαβαζοντας τις τοποθετησεις του candlebox71,

εχοντας ηδη κανει τα βηματα παραβλεψης της σταθμης των μελανιων

ο εκτυπωτης παραυτα συνεχιζει να μη το βλεπει (cli-8m).

Πηγα και σε αλυσιδα αναγομωσης(cartridge) να μου το βαλουν στο resetter αλλα παλι το μελανι δε το βλεπει καν.

Μου ειπε ενας υπαλληλος οτι το τσιπακι μπορει ναχει καει,κατι που συμβαινει και να παω να ζητησω αντικατασταση στο μαγαζι που μου το γεμισε.

Κατι τετοιο ισχυει?

Αν αγορασω συμβατο μελανι για τον εκτυπωτη θαχω προβλημα με τα αλλα που ειναι γεμισμενα στην αναγνωριση του τσιπ?

Παρακαλω τα φωτα σας..

 

(Αναφορικα παντως οι τιμες γεμισματος που δινει η αλυσιδα cartdrige ειναι 6.5 ευρω τα μικρα και 8 το μεγαλο,ενω στη Στουρναρη μου το εκαναν για 4 τα μικρα και 6 το μεγαλο.)

 

Παρακατω ειναι το μνμ που μου βγαζει οσες φορες και αν πατησω οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Candle σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.

 

Ο λογος που σε ρωτησα αν τα 350 και 351 μελανια εχουν ενσωματωμενες κεφαλες ειναι γιατι τα αλλαξα με καινουρια γνησια(αρα καινουριες ¨κεφαλες ¨) και παρατηρησα οτι στις εγχρωμες εκτυπωσεις και δη φωτο τα χρωματα δεν βγαινουν οπως παλια αλλα με ενα εντονο κυανιζουν χρωμα(κατι σε μωβ-κοκκινο) ... Ο λογος που αλλαξα τα μελανια ειναι οτι και με τα παλια ενω τυπωνε μια χαρα προς το τελος αρχισε να τυπωνει σε αυτη την αποχρωση. Παροτι εκανα καθαρισμο κλπ κλπ δεν καταφερα να βγαλω ακομα κανονικη φωτο ...

 

Καμια ιδεα ;

 

Παιδια ελπιζω να μη γραφω τζαμπα γιατι βλεπω οτι αναγκαζομαι να επαναλαμβανω τα ιδια πραγματα...

Εχεις ενα μαυρο και ενα τριχρωμο. Το τριχρωμο σου εχει 3 διαφορετικα χρωματα, στην περιπτωση σου το μαυρο 350 εχει 4.5 ml σαν γνησιο και το 351 εχει 3,5 ml. Το εγχρωμο δηλαδη εχει 1,17 ml ανα χρωμα. Στην περιπτωση σου λοιπον, αλλα και σε ολα τα τριχρωμα δοχεια, αν ενα χρωμα τελειωσει, τελος τα σωστα χρωματα. Δεν γινεται αναμιξη και των τριων και παιρνεις αυτο που βλεπεις. Αν για παραδειγμα πιασεις και τυπωσεις 7-8 Α4 φωτογραφιες απο παραλια, θα ξεσκισεις το cyan και θα τελειωσει ΠΡΙΝ απο τα υπολοιπα. Αν λοιπον στην 9η φωτο εχεις φωτογραφια απο καποιο δασος, χωρις cyan δεν εχει πρασινο, και θα στο βγαλει κιτρινο. Το ιδιο γινεται με οτιδηποτε χρωμα απαιτει την προσμιξη 2 ή 3 ή και 4 χρωματων (σε πολλα χρησιμοποιειται και το μαυρο, ΜΗΝ το ξεχναμε αυτο). Τα χρωματα που εχεις ειναι 4, μαυρο, cyan, magenta, yellow. Πολλοι μπερδευονται και τα λενε μπλε και κοκκινο, τεραστιο λαθος. Το κοκκινο δεν ειναι magenta, οταν τυπωσεις κατι καθαρα κοκκινο, θα παρει απο σχεδον ολα τα χρωματα. Παρομοιως και το cyan. Το μπλε ειναι βαθυτερο του cyan, αρα απο καπου πρεπει να παρει για να το φτιαξει πιο βαθυ. Τσεκαρε επισης το μαυρο σου, εχεις μελανι εκει?

Με δοχειο λοιπον των 3,5 ml ποσο περιμενες να τυπωνες? Οι 7-8 Α4 που λεω ειναι πολλες...Εν τω μεταξυ, επειδη η HP μικραινει τα δοχεια με τον καιρο, σταματησε να αναγραφει ml γιατι ηταν πια αστειο...Τωρα πια στα νεα κουτια αναγραφει αριθμο σελιδων με τη λογικη του 5%, φυσικα για λογους marketing. Οταν βλεπει καποιος που ειχε παλιοτερους εκτυπωτες των 20 και 40 ml μαυρο, τα 4,5 ml, γελαει...Οταν ομως δει 220 σελιδες, δεν γνωριζει ή δεν παρατηρει ή ακομα ξεχνα οτι αυτο αναφερεται στο 5% καλυψης...

Θα πρεπει να πας σε 350XL των 25ml και σε 351XL των 15ml (5ml ανα χρωμα). Βεβαια σε κοστος ισως φτασεις και ξεπερασεις τα 2-3 της αγορας του εκτυπωτη σου, αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια.

Αν θες να αποφευγεις τετοιες καταστασεις με τα τριχρωμα, πρεπει να σκεφτεις να πας σε λυση εκτυπωτη με χωριστα δοχεια ανα χρωμα. Πιστευω οτι καταλαβαινεις οτι ενα τριχρωμο δοχειο στο οποιο εχει τελειωσει ενα χρωμα, ειναι αχρηστο για σενα και αν δεν τα γεμιζεις, πετας μελανι που εχεις πληρωσει ακριβα, χωρις να το χρησιμοποιησεις ποτε... Η προταση μου ειναι και θα ειναι Canon και παλι Canon, μηχανηματα της ομως απο το 100αρικο και πανω, με χωριστες κεφαλες φυσικα. Τα CLI8 που αναφερεις καποιος αλλος εχουν 13ml ανα χρωμα, επι 3 μας κανει 39ml, συγκρινε το τωρα με το δοχειο 351XL της HP των 15 που ειναι πολυ κοντα στην τιμη των 3 δοχειων της Canon και βγαλε συμπερασμα τι σε συμφερει.

Ο καθαρισμος μπορει να πιασει, μπορει οχι. Ετσι κι αλλιως ο εκτυπωτης σου κανει καθαρισμο καθε φορα που τον ενεργοποιεις οταν ειναι κλειστος. Διαφορετικα δεν θα τυπωνε, μιας και το μελανι εχει παραμεινει και εχει μερικως πηξει πανω στις κεφαλες των δοχειων.Ο καθαρισμος του power on ειναι απλο τριψιμο των λαστιχων που μπορει να δει καποιος στη δεξια μερια ενος HP που πηγαινοερχονται μεσα-εξω, πανω στις κεφαλες. Με τον καθαρισμο μεσα απο τον οδηγο στις προτιμησεις εκτυπωσης, εκτος απο το τριψιμο, αναγκαζεις το δοχειο να ψεκασει μελανι στο χωρο του αχρηστου μελανιου, μηπως και φυγουν τα καταλοιπα, τιποτα λιγοτερο, τιποτα περισσοτερο. Εαν δε τα λαστιχα αυτα εχουν μαζεψει αρκετο μελανι και δεν εχουν ποτε καθαριστει, και εαν τα "χτενια" που με τη σειρα τους τριβονται τα λαστιχα για να καθαριστουν απο το πηγμενο μελανι που μαζεψαν απο τις κεφαλες, ειναι αρκετα βρωμικα, περισσοτερη ζημια κανει παρα καλο.

Τελος, επειδη στο τελος λιγο με μπερδευεις (τα καινουρια μελανια δεν τυπωνουν σωστα ή τα παλια?), εαν τα καινουρια δεν τυπωνουν σωστα, μπορει να συβαινουν 3 πραγματα.

 

1. εχει παλι τελειωσει ενα χρωμα (εαν τα χρησιμοποιησες)

2. εχει βρωμισει το σημειο καθαρισμου των κεφαλων τοσο πολυ που πασαλειβει οτι εχει μαζεψει πανω στα καινουρια και στα ξαναφραζει

3. αυτα που αγορασες ειχαν ξεπερασει την ημερομηνια ληξης που αναγραφουν πανω στο κουτι τους και αρα εχουν απο μονα τους φραξει.

 

Για το τελευταιο να σου πω οτι ο λογος υπαρξης της ημερομηνιας ληξης ειναι γιατι απο ενα σημειο και μετα, στο σφραγισμενο δοχειο πηζει η μελανη με αποτελεσμα να μην τυπωνει. Αυτη η διαρκεια ειναι χονδρικα για την HP 2 χρονια απο την ημερομηνια παραγωγης.

 

Αυτα.

 

 

Παιδια,

γεμισα τα γνησια μελανια του canon ip4200 στην Στουρναρη(γεμισμα),

οταν τα εβαλα στον εκτυπωτη μονο το ματζεντα δε μου αναγνωριζε και το λαμπακι δεν αναβε κοκινο καν σε σχεση με τα αλλα που τα βρισκει οκ.

Διαβαζοντας τις τοποθετησεις του candlebox71,

εχοντας ηδη κανει τα βηματα παραβλεψης της σταθμης των μελανιων

ο εκτυπωτης παραυτα συνεχιζει να μη το βλεπει (cli-8m).

Πηγα και σε αλυσιδα αναγομωσης(cartridge) να μου το βαλουν στο resetter αλλα παλι το μελανι δε το βλεπει καν.

Μου ειπε ενας υπαλληλος οτι το τσιπακι μπορει ναχει καει,κατι που συμβαινει και να παω να ζητησω αντικατασταση στο μαγαζι που μου το γεμισε.

Κατι τετοιο ισχυει?

Αν αγορασω συμβατο μελανι για τον εκτυπωτη θαχω προβλημα με τα αλλα που ειναι γεμισμενα στην αναγνωριση του τσιπ?

Παρακαλω τα φωτα σας..

 

(Αναφορικα παντως οι τιμες γεμισματος που δινει η αλυσιδα cartdrige ειναι 6.5 ευρω τα μικρα και 8 το μεγαλο,ενω στη Στουρναρη μου το εκαναν για 4 τα μικρα και 6 το μεγαλο.)

 

Παρακατω ειναι το μνμ που μου βγαζει οσες φορες και αν πατησω οκ.

 

1. το τσιπακι μπορει να καει με πολλους διαφορετικους λογους. Στατικο ηλεκτρισμο, επαφη με μεταλλα, αυξομειωση τασης στον εκτυπωτη, χτυπημα μπορει να το καταστρεψει, ακομα και οταν το βγαζεις μπορει να τα τιναξει και αλλοι 10 διαφορετικοι λογοι.

2. Δεν ειναι δα και τοσο ακριβο για να το αντικαταστησεις.

3. Συμβαινει αυτο με τα τσιπακια τους, οχι συχνα, αλλα μπορει να συμβει.

 

Αντι λοιπον, γνωμη μου, να διαμαρτυρηθεις στην Canon που τα κατασκευαζει με τσιπακια, ενω τα προηγουμενα αναλογα δεν ειχαν τσιπακι (τα 6αρια), ωστε να σε αποτρεψει απο το γεμισμα, θα ζητησεις αντικατασταση απο το καταστημα αναγομωσης? Τραβηγμενο το ακουω.

Ο δε υπαλληλος που σου μιλησε για αντικατασταση, που εργαζεται αν επιτρεπεται, γιατι δεν καταλαβα...

 

Συμβατο μπορει να βρεις, τελευταια ενημερωση που ειχα ειναι οτι ηταν με τα γνησια τσιπακια, αλλα εδειχναν παντα αδεια.

Νομιζω ομως οτι ειναι τραβηγμενο να ψαχνεις συμβατο δοχειο, απο τη στιγμη που το συγκεκριμενα τα βρισκεις γυρω στα 12 ευρω. Δεν μιλαμε για το 351XL της HP που κανει κανενα 30αρι! Ασε που τα συμβατα εχουν σχεδον ολα σφουγγαρι μεσα και οχι ΙΝΕΣ που εχουν τα Canon. Αν θες να μαθεις γιατι η Canon δεν βαζει σφουγγαρια, ειναι γιατι με τον καιρο το σφουγγαρι αλλοιωνεται και οτι φευγει απο πανω του καταληγει στα ακροφυσια της κεφαλης και της κανει ζημια. Οποτε το σφουγγαρι μονο σε κινδυνο σε βαζει, για να γλυτωσεις ποσα χρηματα? Παρε ενα γνησιο και γεμιζε το. ΟΛΟΙ οι εκτυπωτες που εχουν χωριστη κεφαλη, εχουν δοχεια χωρις σφουγγαρι. Απο τους businessjet και τους Designjet της HP με τα 10,11 (ουτε καν ινες, μονο ενα σακουλακι μελανι εχουν) μεχρι τα 363 που ειναι μονο δοχειο με μελανι, χωρις σφουγγαρι. Οτι εκτυπωτη και να βρειτε με χωριστες κεφαλες, δοχεια με σφουγγαρι δεν εχουν.

 

 

Χαιρετω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Εχω samsung clp 510 color lazer κανει καταπληκτικη εκτυπωση εχει 4 ανεξαρτητα τονερ 1 μαυρο και 3 με χρωμα τον ειχα αγορασει 450 ευρω, δυστυχως ομως τον συνοδευουν κατα την πωληση του δυο μεγαλα λαθη (απο την εταιρεια)

1-το ανταλακτικο τονερ κοστιζει 135 ευρω με ΦΠΑ το καθε ενα δηλ μετα απο αλλαγη και των τεσσαρων χρειαζεσαι 540 ευρω !!! και ο πιο καινουργιο samsung clp 300 κοστιζει 300 ευρω !

2-μετα απο τυπωμα καποιων σελιδων ,περιπου 300-500 εξαρτατε παντα απο το τι θελεις να τυπωσει , βγαζει το γνωστο μηνυμα αλλαξε το τονερ ,εξετασα το τονερ και ηταν περιπου στο 70 τις εκατο το κιτρινο , αλλα επεμενε να δειχνει το μηνυμα, μετα απο ερευνα ,δυστυχως καθε τονερ,χρωμα εχει και το δικο του τσιπακι που συμπεριλαμβανετε μαζι στην αγορα του τονερ.

με λιγα λογια ανθρακας ο θησαυρος.

Στην αλλη ακρη ο HP officejet 6210 πριν απο 1 εβδομαδα καθως εβαλα μελανακι απο γνωστη σειρα καταστηματων αναγομωσης ο εκτυπωτης κολλησε αγνωστο για ποιο λογο και τελικα μου εβγαλε καποιο μηνυμα error,πηρα τηλ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν για να επισκευαστει κοστιζει 149 ευρω και σε μια εβδομαδα θα τον εχω πισω ανακατασκευασμενο ! Δυστυχως δεν μου εδωσαν αλλη εναλλακτικη λυση!

Σημειωστε καινουργιος εχει 149 ευρω ..... αισχος

 

ΘΑ ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος τροπος να περασω reset στα τσιπακια του samsung και επισης εαν με καποιον αλλο τροπο επισκευαζετε ο hp

 

Σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

Εχω samsung clp 510 color lazer κανει καταπληκτικη εκτυπωση εχει 4 ανεξαρτητα τονερ 1 μαυρο και 3 με χρωμα τον ειχα αγορασει 450 ευρω, δυστυχως ομως τον συνοδευουν κατα την πωληση του δυο μεγαλα λαθη (απο την εταιρεια)

1-το ανταλακτικο τονερ κοστιζει 135 ευρω με ΦΠΑ το καθε ενα δηλ μετα απο αλλαγη και των τεσσαρων χρειαζεσαι 540 ευρω !!! και ο πιο καινουργιο samsung clp 300 κοστιζει 300 ευρω !

2-μετα απο τυπωμα καποιων σελιδων ,περιπου 300-500 εξαρτατε παντα απο το τι θελεις να τυπωσει , βγαζει το γνωστο μηνυμα αλλαξε το τονερ ,εξετασα το τονερ και ηταν περιπου στο 70 τις εκατο το κιτρινο , αλλα επεμενε να δειχνει το μηνυμα, μετα απο ερευνα ,δυστυχως καθε τονερ,χρωμα εχει και το δικο του τσιπακι που συμπεριλαμβανετε μαζι στην αγορα του τονερ.

με λιγα λογια ανθρακας ο θησαυρος.

Στην αλλη ακρη ο HP officejet 6210 πριν απο 1 εβδομαδα καθως εβαλα μελανακι απο γνωστη σειρα καταστηματων αναγομωσης ο εκτυπωτης κολλησε αγνωστο για ποιο λογο και τελικα μου εβγαλε καποιο μηνυμα error,πηρα τηλ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν για να επισκευαστει κοστιζει 149 ευρω και σε μια εβδομαδα θα τον εχω πισω ανακατασκευασμενο ! Δυστυχως δεν μου εδωσαν αλλη εναλλακτικη λυση!

Σημειωστε καινουργιος εχει 149 ευρω ..... αισχος

 

ΘΑ ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει καποιος τροπος να περασω reset στα τσιπακια του samsung και επισης εαν με καποιον αλλο τροπο επισκευαζετε ο hp

 

Σας ευχαριστω

 

Απο τα λεγομενα σου μπορω να καταλαβω οτι εισαι αρχαριος με τους εκτυπωτες.

Ολοι οι laser εχουν ανεξαρτητα τονερ, οποτε στον δικο σου δεν αποτελει πλεονεκτημα.

Δεν βλεπω κανενα λαθος και στα 2 που παρουσιαζεις σαν λαθη.

 

1. αυτο που λες ειναι φυσιολογικο και ισχυει για την συντριπτικη πλειοψηφια των εγχρωμων laser. Δεν μπορω να καταλαβω πως εχεις μεινεις εκπληκτος. Κατι αναλογο ισχυει και για αρκετους φθηνους inkjet των 50 και 60 ευρω, τα δοχεια τους κανουν παραπανω...

Το θεμα ειναι γιατι τον πηρες τον εκτυπωτη. Γιατι αν τον πηρες για να θαυμαζεις και μονο τις εκτυπωσεις που κανεις σπιτι σου, τοτε δεν μπορω να σου πω τιποτε αλλο απο το οτι "τα ηθελες και τα επαθες"...

 

2. Και αυτο ειναι παγια τακτικη ολων των εταιριων. Τονερ χωρις τσιπακι θα βρεις σε ελαχιστα πια τονερς, παλιοτερων εκτυπωτων.

 

Για τον officejet 6210...Τι εννοεις κολλησε? Πρεπει να εχεις καποιο μηνυμα λαθους στην κατασταση του εκτυπωτη. Αυτο πρεπει να δεις. Και ενταξει, εστω κολλησε, ειναι τραβηγμενο να γεμισεις ενα μελανι, να μη σου δουλεψει και να καλεσεις την αντιπροσωπεια πανικοβλητος! Στο μαγαζι που το γεμισες, γιατι δεν πας να πεις οτι δεν δουλευει και να αναζητησεις λυση? Η αντιπροσωπεια, αλλο που δεν θελει

1. να σου πει οτι φταιει η αναγομωση

2. να σε τιμωρησει που γεμισες

3. να σε παραμυθιασει με τα γνωστα

4. να σου παρει χρημα απο το τιποτα...

 

Λυσεις.

 

1. δοκιμασε αλλο μελανακι, βγαλει πρωτα το μαυρο και αντικατεστησε το με αλλο μαυρο, εστω και αδειο. Αν ο εκτυπωτης σου ξεμπλοκαρει, το μαυρο που εβγαλες εχει καει. Αν δεν δουλεψει, ξαναβαλε το μαυρο που εβγαλες και αντικατεστησε αυτη τη φορα το εγχρωμο. Αν παλι δουλεψει, το εγχρωμο ειναι καμενο. Εαν και στις 2 περιπτωσεις δεν εχεις αποτελεσμα, υπαρχει και η μικροτερη πιθανοτητα να εχουν καει και τα 2. Μονο με 2 αλλα δοχεια που ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ σε αλλο εκτυπωτη θα το καταλαβεις.

2. ελεγξε τις συνδεσεις με το PC.

3. τσεκαρε αν αναβοσβηνουν φωτακια και ανετρεξε στο site της HP για να ενημερωθεις το τι σημαινει το συγκεκριμενο αναβοσβημα. Παντα υπαρχει η περιπτωση λαθους λογισμικου, γι' αυτο αλλωστε βγαζουν τοσες πολλες ενημερωσεις, γιατι συνεχεια σκαει καποια βλακεια τους. Μπορει να χρειαζεται και αυτο...

 

Ελεγξε τον εκτυπωτη σου για οσα σου ειπα και μετα γυρνα και πες μου τι ειδες με ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ και οχι γενικοτητες τυπου "μπλοκαρε". Πιθανως να μπορω να σε βοηθησω να βρεις ακρη.

 

Εαν με τα παραπανω που σου λεω δουλεψει ο εκτυπωτης σου, απορω, θα πας στην HP οσο ευκολα τους πηρες τηλεφωνο να τους κοπανησεις το μηχανημα στο κεφαλι που ηθελαν 149 ευρω για το τιποτα?

 

Περιμενω νεα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ένα hp laserjet που παίρνει το toner Q2612A, δοκίμασα να αγοράσω γραφιτι για να το αναγομοσω, το δοκίμασα 2 φορες, k με το toner της μάνας του k με το επόμενο γνήσιο που αγόρασα, δυστυχώς ο γραφιτις μου λερώνει αρχικά μια μικρή επιφάνεια της κολλας όσο το δουλεύω μεγαλύτερη, ξέρετε γιατί μπορεί να συμβαίνει ? ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...