Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγη φρονιμίτη


p_ilias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

παιδια ειναι στο ατομο το ποσο θα πρηστει,το αν θα πονεσει κτλ (και στο γιατρο σε ενα βαθμο)

οποτε μην τρελαινεστε με οτι διαβαζετε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 297
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου τώρα που είναι φρέσκες.

 

Λοιπόν, τον περασμένο Μάιο έβγαλα τους 2 δεξιούς φρονιμίτες. Ο κάτω ήταν οριζόντιος και για να βγει έσπασε σε κομμάτια με εκείνο το τεράστιο τρυπάνι που βλέπεις τα κομμάτια από το κόκαλο να πετάγονται δεξιά και αριστερά. Ο πάνω βγήκε εύκολα, όμως είχε επικοινωνία με την μύτη. Την μέρα της εξαγωγής είχα πόνο αλλά την πάλεψα με depon. Την επόμενη μέρα ο πόνος είχε υποχωρήσει και είχα αρκετά μεγάλο πρήξιμο. Από την τρίτη μέρα ξεκίνησα να μασάω πολύ προσεκτικά από την μεριά που έγιναν οι εξαγωγές, ενώ στην εβδομάδα έτρωγα άνετα και είχα πέσει και τα περισσότερα ράμματα.

 

Χθες, έβγαλα και τους 2 αριστερούς φρονιμίτες. Ενώ και οι 2 ήταν σχετικά ίσιοι απλά με μικρή κλίση ο καθένας η επέμβαση δεν ήταν τόσο εύκολη. Ο κάτω έσπασε στο τράβηγμα και έμεινε η μια του ρίζα μέσα. Πάλι με σκάψιμο στο κόκαλο (δεν το γλύτωσα ούτε αυτήν την φορά) βγήκε και η ρίζα. Ύστερα ο πάνω είχε μουλαρώσει απίστευτα. Το τράβηγμα που έπεσε ήταν τραγικό. Πόνεσε το κεφάλι μου στην καρέκλα από την πίεση. Είχε βάλει ο γιατρός όλο το βάρος του σώματος, μέχρι που ακοσύτηκαν κάτι κράτσα κρούτσα και ξεκόλλησε επιτέλους. Είχε 3 ρίζες πανάθεμα τον! :P Χθες, ημέρα εξαγωγής, είχα πολύ πόνο πήρα 2 ντεπόν (κανονικό και αναβράζολ) και δεν με έπιασαν. Το βράδυ κάνα 3ωρο πριν κοιμηθώ χτύπησα ponstan και κάλμαρε κάπως αλλά και πάλι δύσκολα με πήρε ο ύπνος. Σήμερα ξύπνησα χωρίς κανένα πόνο αλλά με τεράστιο πρήξιμο το οποίο μέσα στην μέρα υποχώρησε λίγο Ευελπιστώ να υποχωρήσει τελείς μέχρι μεθαύριο.

 

Και τις 2 επεμβάσεις τις έκανα στον Ευαγγελισμό καθώς ή όλη δουλειά (και για τους 4 φρονιμίτες) μου κόστισε μόλις 130 ευρώ, μαζί με τα αντιβιώσεις και τα υπόλοιπα φάρμακα που πήρα. Μπορώ να πω ότι κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά. Εγώ πήγα εκεί και όχι σε ιδιωτικό ιατρείο για 2 λόγους:

1)Το κόστος θα ήταν 10 (ή και περισσότερες) φορές μεγαλύτερο.

2)Έκανα τεστ αλλεργίας στην ξυλοκαΐνη (το αναισθητικό που χρησιμοποιείται) και βγήκα θετικός. Οπότε στο νοσοκομείο χρησιμοποίησαν άλλη αναισθησία και για καλό και για κακό με είχαν και καλωδιωμένο με ορό.

 

Ήταν ταλαιπωρία σίγουρα αλλά όχι τόσο άσχημα όσο άκουγα από περιπτώσεις άλλων. Πλέον δεν έχω φρονιμίτες και είμαι πολύ χαρούμενος!!! : :-D  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ας καταθέσω και εγώ τις εμπειρίες μου τώρα που είναι φρέσκες.</p>

<p> </p>

<p>Λοιπόν, τον περασμένο Μάιο έβγαλα τους 2 δεξιούς φρονιμίτες. Ο κάτω ήταν οριζόντιος και για να βγει έσπασε σε κομμάτια με εκείνο το τεράστιο τρυπάνι που βλέπεις τα κομμάτια από το κόκαλο να πετάγονται δεξιά και αριστερά. Ο πάνω βγήκε εύκολα, όμως είχε επικοινωνία με την μύτη. Την μέρα της εξαγωγής είχα πόνο αλλά την πάλεψα με depon. Την επόμενη μέρα ο πόνος είχε υποχωρήσει και είχα αρκετά μεγάλο πρήξιμο. Από την τρίτη μέρα ξεκίνησα να μασάω πολύ προσεκτικά από την μεριά που έγιναν οι εξαγωγές, ενώ στην εβδομάδα έτρωγα άνετα και είχα πέσει και τα περισσότερα ράμματα.</p>

<p> </p>

<p>Χθες, έβγαλα και τους 2 αριστερούς φρονιμίτες. Ενώ και οι 2 ήταν σχετικά ίσιοι απλά με μικρή κλίση ο καθένας η επέμβαση δεν ήταν τόσο εύκολη. Ο κάτω έσπασε στο τράβηγμα και έμεινε η μια του ρίζα μέσα. Πάλι με σκάψιμο στο κόκαλο (δεν το γλύτωσα ούτε αυτήν την φορά) βγήκε και η ρίζα. Ύστερα ο πάνω είχε μουλαρώσει απίστευτα. Το τράβηγμα που έπεσε ήταν τραγικό. Πόνεσε το κεφάλι μου στην καρέκλα από την πίεση. Είχε βάλει ο γιατρός όλο το βάρος του σώματος, μέχρι που ακοσύτηκαν κάτι κράτσα κρούτσα και ξεκόλλησε επιτέλους. Είχε 3 ρίζες πανάθεμα τον! :P Χθες, ημέρα εξαγωγής, είχα πολύ πόνο πήρα 2 ντεπόν (κανονικό και αναβράζολ) και δεν με έπιασαν. Το βράδυ κάνα 3ωρο πριν κοιμηθώ χτύπησα ponstan και κάλμαρε κάπως αλλά και πάλι δύσκολα με πήρε ο ύπνος. Σήμερα ξύπνησα χωρίς κανένα πόνο αλλά με τεράστιο πρήξιμο το οποίο μέσα στην μέρα υποχώρησε λίγο Ευελπιστώ να υποχωρήσει τελείς μέχρι μεθαύριο.</p>

<p> </p>

<p>Και τις 2 επεμβάσεις τις έκανα στον Ευαγγελισμό καθώς ή όλη δουλειά (και για τους 4 φρονιμίτες) μου κόστισε μόλις 130 ευρώ, μαζί με τα αντιβιώσεις και τα υπόλοιπα φάρμακα που πήρα. Μπορώ να πω ότι κάνουν πάρα πολύ καλή δουλειά. Εγώ πήγα εκεί και όχι σε ιδιωτικό ιατρείο για 2 λόγους:</p>

<p>1)Το κόστος θα ήταν 10 (ή και περισσότερες) φορές μεγαλύτερο.</p>

<p>2)Έκανα τεστ αλλεργίας στην ξυλοκαΐνη (το αναισθητικό που χρησιμοποιείται) και βγήκα θετικός. Οπότε στο νοσοκομείο χρησιμοποίησαν άλλη αναισθησία και για καλό και για κακό με είχαν και καλωδιωμένο με ορό.</p>

<p> </p>

<p>Ήταν ταλαιπωρία σίγουρα αλλά όχι τόσο άσχημα όσο άκουγα από περιπτώσεις άλλων. Πλέον δεν έχω φρονιμίτες και είμαι πολύ χαρούμενος!!! : :-D  B)</p>

 

Περαστικά φίλε μου. Να σε ρωτήσω κάτι ....αν έχει μείνει η ρίζα μέσα και δεν το έχει δει ο γιατρός τι μπορεί να συμβεί ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικά φίλε μου. Να σε ρωτήσω κάτι ....αν έχει μείνει η ρίζα μέσα και δεν το έχει δει ο γιατρός τι μπορεί να συμβεί ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

 

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, αλλά φαντάζομαι θα σφαδάζεις από τον πόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Περαστικά φίλε μου. Να σε ρωτήσω κάτι ....αν έχει μείνει η ρίζα μέσα και δεν το έχει δει ο γιατρός τι μπορεί να συμβεί ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

 

Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια, αλλά φαντάζομαι θα σφαδάζεις από τον πόνο.

Αρα ο.κ. μου την έβγαλε. Βασικά εγώ πήγα σε απλο οδοντίατρο και μου έβγαλε τον κάτω δεξιά σε λίγα λεπτά.Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

παιδια εγω τον εβγαλα τη προηγουμενη τεταρτη στη θεσσαλονικη.. ηταν ο τριτος φρονιμιτης που βγαζω, οι δυο πρωτοι (της αριστερης μεριας, ενας εγκλειστος ενας ημιεγκλειστος) βγηκαν εδω στη λαρισα αλλα δε ξαναπροτιμησα τον ιδιο γναθοχειρουργο καθως εκοψε το φατνιακο νευρο της θειας μου.. ο τωρινος λοιπον ηταν εγκλειστος, ειχε δημιουργησει φλεγμονη την οποια αντιμετωπισα με ιωδοφορμιο αλλα επρεπε να βγει διοτι θα προκαλουσε περικορονιτιδα. τα ειχα ψιλοπαιξει διοτι μου ειπαν πως μπορει να μου τραυματισουν και μενα το φατνιακο νευρο αλλα ευτυχως ολα καλα.. μας πηρε σχεδον 2ωρο για να βγει το δοντι.. πολυ ζορικο, το εκοψε ο γιατρος σε 6 κομματια.. επισης ενιωθα πονο και πιεση καθολη τη διαρκεια της επεμβασης αλλα δε γινοταν να μου κανει αλλη ενεση διοτι ηδη ειχα φαει 5.. στο τελος ενιωσα μια τεραστια ανακουφιση.. σημερα ειναι σαβατο κ εχουν περασει 3 μερες.. το πρηξιμο εφυγε σχεδον ολο, ο πονος ειναι υποφερτος (2 ντεπον την ημερα) παιρνω augmentin, αλλα το ζορι μου πλεον ειναι οτι δε μπορω να μασησω καθολου (ο πανω φρονιμιτης βρισκει στα ραμματα) κ τρωω νερουλες βλακειες, αλλα κ το οτι δε καπνιζω καθολου... αυριο λεω να επικοινωνησω για οδηγιες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>παιδια εγω τον εβγαλα τη προηγουμενη τεταρτη στη θεσσαλονικη.. ηταν ο τριτος φρονιμιτης που βγαζω, οι δυο πρωτοι (της αριστερης μεριας, ενας εγκλειστος ενας ημιεγκλειστος) βγηκαν εδω στη λαρισα αλλα δε ξαναπροτιμησα τον ιδιο γναθοχειρουργο καθως εκοψε το φατνιακο νευρο της θειας μου.. ο τωρινος λοιπον ηταν εγκλειστος, ειχε δημιουργησει φλεγμονη την οποια αντιμετωπισα με ιωδοφορμιο αλλα επρεπε να βγει διοτι θα προκαλουσε περικορονιτιδα. τα ειχα ψιλοπαιξει διοτι μου ειπαν πως μπορει να μου τραυματισουν και μενα το φατνιακο νευρο αλλα ευτυχως ολα καλα.. μας πηρε σχεδον 2ωρο για να βγει το δοντι.. πολυ ζορικο, το εκοψε ο γιατρος σε 6 κομματια.. επισης ενιωθα πονο και πιεση καθολη τη διαρκεια της επεμβασης αλλα δε γινοταν να μου κανει αλλη ενεση διοτι ηδη ειχα φαει 5.. στο τελος ενιωσα μια τεραστια ανακουφιση.. σημερα ειναι σαβατο κ εχουν περασει 3 μερες.. το πρηξιμο εφυγε σχεδον ολο, ο πονος ειναι υποφερτος (2 ντεπον την ημερα) παιρνω augmentin, αλλα το ζορι μου πλεον ειναι οτι δε μπορω να μασησω καθολου (ο πανω φρονιμιτης βρισκει στα ραμματα) κ τρωω νερουλες βλακειες, αλλα κ το οτι δε καπνιζω καθολου... αυριο λεω να επικοινωνησω για οδηγιες!</p>

 

Καταρχήν Περαστικά σου. ..ερώτηση ...γιατι τόσο παίδεμα για ένα δόντι ; ήταν τόσο κλειστό δόντι ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ρε παιδια εγω πως γινετε να εβγαλα 4 φρονιμητες με ολικη αναισθησια και την ιδια μερα ετρωγα και  μιλουσα κανονικα και δεν με πονεσε καθολου μετα την εγχειρηση!! μεχρι και γυμναστηριο με τα ραμματα πηγαινα μετα απο 5μερες!!

ουτε ενα παυσιπονο δεν πηρα!! ελαχιστον πρηξιμο μονο μου εκανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ρε παιδια εγω πως γινετε να εβγαλα 4 φρονιμητες με ολικη αναισθησια και την ιδια μερα ετρωγα και  μιλουσα κανονικα και δεν με πονεσε καθολου μετα την εγχειρηση!! μεχρι και γυμναστηριο με τα ραμματα πηγαινα μετα απο 5μερες!!</p>

<p>ουτε ενα παυσιπονο δεν πηρα!! ελαχιστον πρηξιμο μονο μου εκανε</p>

 

Εγώ έβγαλα φρονιμητη το πρωί και την άλλη ημέρα πήγα δουλειά. Κουβάλημα στη δουλειά και λουτσα γενικά. Πόνος μηδέν. Τίποτα !!!!

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν Περαστικά σου. ..ερώτηση ...γιατι τόσο παίδεμα για ένα δόντι ; ήταν τόσο κλειστό δόντι ;

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

 

σ ευχαριστω πολυ! απ  οτι καταλαβα, ο τροπος με τον οποιο ειχε γειρει (90 μοιρες) ηταν δυσκολος για την εξαγωγη συν το οτι ειχε ηδη χαλασει.. επισης το γεγονος πως η ριζα του απειχε 2 χιλιοστα απο το φατνιακο μου νευρο.. επρεπε να προσεξει πολυ για να μη μου προκαλεσει προβλημα.. παντως στους 2 πρωτους δε πονεσα κ γω. την επομενη η μεθεπομενη μερα ετρωγα μπιφτεκι ενω τωρα εχω πηξει στο πουρε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πιστευα οτι θα μου ηταν αχρειαστο το παρον τοπικ, αλλα ελα που....

Λοιπον, εδω κ δυο μερες νιωθω τν μοναδικο φρονιμιτη που εχω περιεργα. Ειναι ημιεγκλειστος, δλδ ο μισος εχει εμφανιστει ενω ο αλλος μισος ειναι κατω απτο ουλο. Το σημειο που ναι κατω απτο ουλο το νιωθω καπως, ομως συνειδητοποιω οτι ο ολος πονος επικεντρωνεται στο κομματι του ουλου. Τι πρεπει να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πας στον οδοντιατρο σου να στο ανοιξει και να κανει εξαγωγη.Μην περιμενετε να βγουν γιατι σπρωχνουν και τα αλλα δοντια και κανουν ζημια πολλες φορες.Εγω εβγαζα 3 ταυτοχρονα και αφησα να σκιστει το ουλο μονο του και να βγουν μονοι τους.η κατω γναθος εγινε κουλουβαχατα.απο το σπρωξιμο τα μπροστα 2 καλυφθηκανε κατα το ημισι απο τα διπλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να τν βγαλω αν βγαινει σωστα κ δν υπαρχει προβλημα? Απλα δν ξερω αν πρεπει να παρω κ αντιβιωση. Λεω να την παλεψω μονο με τα παυσιπονα. Οι πανοραμικες κοστιζουν πολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...