Προς το περιεχόμενο

Λάμπες χαμηλής κατανάλωσης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή φίλε μου είναι 5-6W στις λάμπες πυρακτώσεως, βγάζει μονάχα 60 lumens απ' ότι γράφει. Οι λάμπες πυρακτώσεως βγάζουν κάτι παραπάνω από 10 lumens για κάθε watt. Πολύ μικρή για πορτατίφ, μάλλον για λαμπάκι νυχτός κάνει.

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Οι αντιστοιχίες στις λάμπες πυράκτωσης είναι περίπου αυτές:

 

Ισχύς - Lumen

 

100W = 1300-1400 lm

75W = 920-970 lm

60W = 700-750 lm

40W = 410-430 lm

25W = 220-230 lm

 

 

Από χρόνο ζωής και ποιότητα κατασκευής πως είναι; Υπάρχει περίπτωση να είναι τόσο ψεύτικοι που να μου τινάξουν στον αέρα όλο το δίκτυο του σπιτιού; :shock:

 

Μιά λάμπα να "σου τινάξει στον αέρα" την εγκατάσταση; :blink: Προφανώς αστειεύεσαι.

 

Προσωπικά, όταν αγοράζω λάμπες, θέλω να παίρνω την απόχρωση που διαλέγω και να ξέρω ότι η διάρκεια ζωής τους θα είναι τουλάχιστον η μισή της προβλεπόμενης. Επίσης θέλω να τηρούνται μέχρι κεραίας οι προδιαγραφές του κάλυκα, επειδή βαριέμαι να ψάχνω γιατί δεν ανάβει η ρημάδα ή ν' αλλάζω ντουί. Επιπλέον, δεν έχω βρει ακόμα κινέζικες φτηνολάμπες ντιμαριζόμενες. Οπότε ψωνίζω επώνυμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μη θελοντας να ανοιξω νεο θεμα, θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με μια εγκατασταση κρυφου φωτισμου με λεντοταινιες.

 

Το συνολικο μηκος που θα καλυφθει με led ειναι γυρω στα 15 μετρα.

 

Υπαρχει μια παροχη ρευματος πανω απο τη γυψοσανιδαπου εκει θα συνδεθουν τα τροφοδοτικα.

 

Στο ebay εχω ψαξει και βρει τα παρακατω:

 

1. 5μετρη λεντοταινια

 

2. τροφοδοτικο

 

Το σκεπτικο ειναι να μπουν τρεις 5μετρες λεντοταινιες, η καθε μια με το δικο της τροφοδοτικο.

 

Το κοστος ειναι περιπου το 1/5 σε σχεση με προσφορες που πηρα απο καταστημα ηλεκτρικων εδω στην Ελλαδα.

 

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας και κατα ποσο ειναι δυνατη αυτη η εγκατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βάλε λαμπατέρ με πηγή κατανάλωσης ρεύματος τις πατάτες , το είχα δει σε μια ταινία και το κάναμε μάθημα και στο σχολείο.

ψάξτο , εγω θα κοιτάξω να βάλω πατάτα σε όλο το σπίτι για οικονομία. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...