Προς το περιεχόμενο

τιμη χρυσου


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μετά από όλα αυτά επανερχόμαστε στο αρχικό:

 

Εγώ από την άλλη πάλι θα σου έλεγα να μην λαμβάνεις επενδυτικές συμβουλές από το insomnia λες και ζητάς συμβουλές τι ντομάτες να βάλεις στα γεμιστά.

 

Όλες οι επενδύσεις που προτάθηκαν περιλαμβάνουν προμήθειες, μεσάζοντες και να ξέρεις κι αν συμφέρουν τη δεδομένη στιγμή (όπως είπε κι ο Apoll, ο χρυσός αυτή τη στιγμή είναι για τα πανηγύρια, ακόμα μια απόδειξη γιατί ΔΕΝ παίρνουμε επενδυτικές συμβουλές από forum τεχνολογίας).

 

Τώρα για κάτι ETF, options, certificates κι άλλα εντυπωσιακά ή πήγαινε σε δικό σου άνθρωπο που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει να σε βοηθήσει ή προτίμησε να τα φας στο ΚΙΝΟ. απλά μείνε μακριά τους.

 

Πάντως σοβαρά, ανοίξτε καινούριο thread, γιατί γράφετε ενδιαφέροντα πράγματα κι εδώ βγαίνετε λίγο off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 199
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απλά ρε φίλε μην μπερδευεις την υπόθεση

Ο άνθρωπος θέλει να μάθει πως μπορεί κάνει χρυσό.αν αξίζει να το αλλάξει και λες ότι ο χρυσός σε βάθος χρόνου θα έχει πτώση γιατί στην αμερική θα γίνει αυτό η το άλλο και δίνεις ορολογίες που ο άνθρωπος δεν το ξέρει.όταν ξεκίνησε το τοπικ ο χρυσός ήταν στις 38500 το κιλό και τώρα είναι 40800 το κιλό.και στο μεσοδιάστημα λες θα πέσει.μα ήδη ανέβηκε 2000 ευρώ το κιλό.Νομίζω σε τέτοιες ερωτησεις δεν υπάρχει απάντηση αν θα ανεβεί η θα πεσει.κανε με μάγο να σε κάνω πλούσιο είναι η δίκη μου απάντηση περί ημιμαθείς και αμαθειας που μου λες.

 

θα χρησιμοποιησω κομματια απο το παραπανω κειμενο για να απαντησω τμηματικα.

"Ο άνθρωπος θέλει να μάθει πως μπορεί κάνει χρυσό"- παει σε μια τραπεζα και αγοραζει συμβολαια οτι κατεχει χρυσο. σε διαφορετικη περιπτωση θα τον πληρωσει ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ απο κοσμηματοπωλειο(να γινει οπωσδηποτε μια ερευνα αγορας).

 

"λες ότι ο χρυσός σε βάθος χρόνου θα έχει πτώση γιατί στην αμερική θα γίνει αυτό η το άλλο και δίνεις ορολογίες που ο άνθρωπος δεν το ξέρει." - Θα σταθω στο δεν το ξερει που γραφεις στο τελος. Αν θες να λεγεσαι σοβαρος ανθρωπος οφειλεις να ξερεις τι ειναι αυτο που ακουμπας αποταμιευσεις μιας ζωης. Η λογικη αγοραζω χρυσο και δε φοβαμαι τιποτα δεν υφισταται. Συν τις αλλοις εχει χιλιοειπωθει σε προηγουμενα ποστ οτι γινονται και θα συνεχισουν να γινονται μεγαλες διακυμανσεις στο χρυσο. Θα ηθελα να ειχες ακουμπησει τα λεφτουδακια σου πριν ενα μηνα στο χρυσο και να τον βλεπεις τωρα να εχει πεσει μεχρι και $200/ουγγια. Ειδες που επρεπε να ειχες ασχοληθει με την επενδυση σου πριν προβεις σε αγορες?

 

"κανε με μάγο να σε κάνω πλούσιο είναι η δίκη μου απάντηση περί ημιμαθείς και αμαθειας που μου λες." Συμφωνα με τα λεγομενα σου εγω συμπληρωνω. Γιατι ο φιλος να αγορασει χρυσο? Αφου πρεπει να εισαι μαγος για να προβλεψεις την πορεια του. Και αφου δεν εισαι κατσε στα αυγα σου.

 

Λοιπον παιδια δεν ποσταρω αλλο μηνυμα. Οτι ποσταρα,ποσταρα. Εγω κερδιζω απο την αγορα, μερικοι εδω μεσα αμπελοφιλοσοφουν νομιζωντας πως τα ξερουν ολα.

 

Μια περιληψη για τον φιλο επειδη -ναι- ασχολουμαι επαγγελματικα. ΜΗΝ αγορασεις ΑΚΟΜΑ χρυσο. Οσο η κριση χρεους στην Ευρωπη συνεχιζεται τα μεταλλα θα δεχονται πιεσεις. Προσωπικα θα περιμενα να συμπληρωσει το ευρω μια ανοδο στο 1,3300 και θα εκανα τα ευρω μου δολλαρια. Αν θες σωνει και καλα να αγορασεις χρυσο περιμενε να πεσει γυρω στα 1400$.

 

Praetorianos εχεις δικιο για το καινουργιο thread..

 

Αυτα και καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι εγραψα οτι δε θα ξαναποσταρω δε μπορω να κρατηθω. Μερικες παρατηρησεις (αφου ξεφυγαμε απο το θεμα εντελως ας γραψουμε και κατι χρησιμο)

 

Το γενικο συναισθημα της εβδομαδας ειναι συγκρατημενα αισιοδοξο εν αναμονη των σημαντικων ανακοινωσεων της Πεμπτης, εξου και η ανοδος των δεικτων.

 

Ο αμερικανικος δεικτης S&P500 (περιλαμβανει τις 500 μεγαλυτερες εταιριες των ΗΠΑ)διεσπασε την ισχρυση αντισταση των 1280 στο ημερισιο γραφημα. Παρολη την κατρακυλα του ευρω οι αμερικανικοι δεικτες κινουνται θετικα. Τι σημαινει αυτο? Οι επενδυτες στρεφονται στις αμερικανικες μετοχες δηλαδη απο την κριση η Αμερικη δεχεται τα λεφτα της Ευρωπης με λιγα λογια.

 

Ο Γερμανικος δεικτης κινειται συγκρατημενα θετικα, σημερα πανω απο 2%, και το ευρω μενει στασιμο. Τι σημαινει αυτο? Οτι η μοναδικη χωρα που πηγαινει καλα στην Ευρωπη ειναι η Γερμανια. Ειδικα η αποκλιση των ποσοστων ανεργιας της Γερμανιας και της Ισπανιας (ακομα και της Γαλλιας) ειναι τεραστια. Τη συμφερει τη Γερμανια ενα πιο αδυναμο ευρω μιας και μπορει να κανει πιο ευκολα εξαγωγες. Με μια αδυναμη Ευρωπη ομως χανει σημαντικους πελατες.

 

Αρκετοι αναλυτες εχουν μειωσει κατα 200 δολλαρια περιπου τις προβλεψεις τους περι ανοδου του χρυσου. Οι περισσοτεροι τον τοποθετουν στα 1800-2000 για το 2012. Λιγοτεροι στα 1400-1800 και στα 2000+. Αυτο σημαινει οτι θα υπαρξουν αυξημενες διακυμανσεις.

 

Ο χρυσος βρισκεται σε υπεραγορασμενα επιπεδα συμφωνα με τον indicator slow stochastic που δειχνει την ορμη της τασης στο ημερισιο γραφημα και αναμενεται μια πτωση τις επομενες ημερες μιας και οταν ο indicator slow stochastic βρισκεται σε υπεραγορασμενα επιπεδα εμφανιζονται πωλητες που πιεζουν την τιμη. Αν δεν ακολουθησουν σημαντικες ανακοινωσεις την Πεμπτη η πτωση θα ειναι μεγαλη. Αν παλι ακολουθησουν σημαντικες ανακοινωσεις η ανοδος δε θα ειναι αυτη που θα αρμοζει στον χρυσο και θα ακολουθησει παλι στη συνεχεια ελαφρα πτωση.

 

Οσοι θελετε να αγορασετε χρυσο οφειλετε να ξερετε τι ειναι αυτο που ακουμπατε τα χρηματα σας. Διαβαστε οικονομικες εφημεριδες για να κατανοησετε τι συμβαινει στην παγκοσμια οικονομια. Συζητειστε με καποιον κοσμηματοπωλη και ζητηστε του μερικες συμβουλες. Αρκετοι κοσμηματοπωληδες κανυν αγοραπωλησιες χρυσου και ξερουν τι γινεται στη αγορα χρυσου.

Η απαντηση ενος φιλου οτι δινουμε ορολογιες αγνωστες ειναι εκτος τοπου και χρονου. Οταν επενδυεις τα χρηματα σου οφειλεις να εχεις αριστη γνωση της επενδυσης σου. Οπως δεν αγοραζεις σπιτι χωρις να εχεις ιδεα για την περιοχη, ετσι δεν αγοραζεις χρυσο χωρις να ξερεις τι συμβαινει στην οικονομια και στην πορεια της τιμης του μεταλλου.

 

Αυτα και οποιος θελει ας μου στειλει προσωπικο μηνυμα. Με χαρα θα απαντησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρυσός έχει και συναισθηματική αξία. Όλοι τον αποδέχονται ως ίστατο μέσο συναλλαγής. Χρησιμοποιώ τον όρο "συναισθηματική" γιατί η πλατίνα είναι πολύ πιο σπάνιο και χρήσιμο μέταλλο, αλλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από την άλλη πάλι θα σου έλεγα να μην λαμβάνεις επενδυτικές συμβουλές από το insomnia λες και ζητάς συμβουλές τι ντομάτες να βάλεις στα γεμιστά.

 

Όλες οι επενδύσεις που προτάθηκαν περιλαμβάνουν προμήθειες, μεσάζοντες και να ξέρεις κι αν συμφέρουν τη δεδομένη στιγμή (όπως είπε κι ο Apoll, ο χρυσός αυτή τη στιγμή είναι για τα πανηγύρια, ακόμα μια απόδειξη γιατί ΔΕΝ παίρνουμε επενδυτικές συμβουλές από forum τεχνολογίας).

 

Τώρα για κάτι ETF, options, certificates κι άλλα εντυπωσιακά ή πήγαινε σε δικό σου άνθρωπο που να εμπιστεύεσαι και να ξέρει να σε βοηθήσει ή προτίμησε να τα φας στο ΚΙΝΟ. απλά μείνε μακριά τους.

 

Ηθελα σε καθε μηνυμα μου να το γραψω και ολο το ξεχνουσα. Συμφωνω μαζι σου οτι ειναι ακυρο να ζηταμε απο ενα φορουμ τεχνολογιας μιας και οι πιθανοτητες να παρουμε λογικη απαντηση ειναι μηδαμινες. Επρεπε ο φιλος να πατησει λεξεις κλειδια στο google π.χ. invests in gold και να διαβασει απο ξενα site πληροφοριες για το χρυσο, αλλα πιστευω οτι πρωτα απευθυνθηκε στο ινσομνια μηπως και κανενας γνωριζει τιποτα.

 

Συμφωνω οτι ο χρυσος αυτη την εποχη ειναι για τα πανυγηρια, οπως και ολα τα εμπορευματα. Οπως επισης συμφωνω και με το παραπανω οτι ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δε παιρνουμε συμβουλες απο ενα τεχνολογικο site και γενικα απο οποιοδηποτε site εκτος των εξειδικευμενων. Ακομα και ολα τα ενδιαφεροντα μηνυματα που γραφτηκαν πρεπει να εξεταστουν απο τον ενδιαφερομενο σε πιο εξειδικευμενες ιστοσελιδες. Ηδη προτινα μερικες ελληνικες που παρακολουθω (www.dailyfx.gr www.capital.gr)

 

Περι ETF, options αυτα ειναι πολυ προχωρημενα και ελαχιστοι ασχολουνται. Στην Ελλαδα πιστευω ασχολουνται με αυτα, τα τμηματα επενδυσεων των τραπεζων μιας και ειναι πολυ ψαγμενα για τον μεσο επενδυτη. Με ETF(διαπραγματευσιμα αμοιβαια κεφαλαια) ψιλοασχοληθηκα πριν κανα τριμηνο αλλα το ομολογω οτι ανοιγα θεσεις στα τυφλα.

 

Οσον αφορα τις προμηθειες και τους μεσαζοντες αυτο εννοειται οτι θα το επιβαρυνθει.Ειτε ασχοληθει με το trading και αγορασει συμβολαια χρυσου μεσω ιντερνετ(σχεδον μηδαμινες προμηθειες) ειτε αγορασει φυσικο χρυσο προμηθειες θα υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όσους ενδιαφέρονται υπάρχουν εκατοντάδες thread σαν και αυτό στο παρακάτω url :

 

www.elitetrader.com

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί άλλα κάπου είχα διαβάσει για μετοχές που είναι συνδεδεμένες με το χρυσό.Τώρα σύμβολο και λεπτομέρειες δε θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί άλλα κάπου είχα διαβάσει για μετοχές που είναι συνδεδεμένες με το χρυσό.Τώρα σύμβολο και λεπτομέρειες δε θυμάμαι.

 

 

ναι εγω το εχω αναφερει. ειναι τα λεγομενα EFTs που λεει το διαγραμα οτι δεν υπηρχαν το 1600 :mrgreen:

 

 

Grant Williams On The Fundamental Difference Between Buying A Gold ETF And Owning Physical Gold

 

 

http://articles.businessinsider.com/2011-04-20/markets/30082492_1_physical-gold-bullion-dealer-gold-price

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισημα ο ομπαμα ζητησε να ανεβει το χρεος κατα 1.2 τρισ δηλαδη θα φτασει το ταβανι τα 16.3 τρισ καπου στα 107% του αεπ

 

αναμενουμε τον χρυσο να παρει για τα καλα τον δρομο της ανοδου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In August 2010 we wrote an article entitled “Proposing An Overnight Gold Fund” in which we explored the potential for launching a fund that held long positions in gold overnight and was short gold during the day. We pointed out that “a hedge fund starting in 2001 with $100m, with the strategy of being long gold from the PM to AM fix, and short gold from the AM to PM fix...would be worth $2.16billion today, before any fees and expenses.” We have been monitoring this trading strategy since then and therefore would like to take this opportunity to update readers on its astonishing progress.

 

short%20intraday%20long%20overnight%20vs%20gold.jpg

 

 

 

When we first wrote about this in August 2010, the annualized return of the Long Overnight/Short Intraday gold index was 37.46% since the start of 2001. However if we measure from now the annualized return since 2001 is 43.24%. the chart below demonstrates this point, with the annualized return of the Long Overnight/Short Intraday gold index standing at roughly 64.4% since 2009.

 

 

short%20intraday%20long%20overnight%20vs%20gold%20since%202009.jpg

 

http://www.skoptionstrading.com/updates/2012/1/14/revisiting-our-proposal-for-an-overnight-gold-fund.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FarCry : Αν αισθάνεσαι τόσο δυνατός στις προβλέψεις , μπορείς να ανοίξεις ένα Journal με κινήσεις για να δούμε σε τι ποσοστό βγαίνεις σωστός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...