Προς το περιεχόμενο

Πληροφοριες καταλογου Οτε


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερωτηση .

 

Στις πληροφοριες καταλογου του ΟΤΕ δινουν και αριθμους κινητων ?

Πως ο ΟΤΕ δινει αριθμους τηλεφωνων μιας θυγατρικης εταιρειας του ?

Και αντε καλα, πες δινει .

Εγω δεν ειχα δωσει ποτε το οκ για να συμπεριληφθει το τηλ μου -το κινητο- στους καταλογους της COSΜΟΤΕ .

Καμια ιδεα περι του τι μπορει να εχει γινει ?

 

Αναλυση .

 

Εκει που διαβαζα πριν λιγο χτυπαει ξαφνικα το κινητο μου .

Το κοιταζω και βλεπω εναν αριθμο αγνωστο με προθεμα μπροστα περιοχων-νομων Θεσσαλονικης και γυρω εκει .

Οταν απαντησα αποδειχτηκε οτι ηταν μια συγγενης του πατερα μου η οποια βρηκε απο τις πληροφοριες του ΟΤΕ 11831 το νουμερο του κινητου μου ,κανοντας με να ψαχνομαι και να εχω μεινει απο την εκπληξη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prin apo 1 xrono nomizw oles oi etairies kinitis eixan kanei diafimistiki ekstrateia gia sxetiki enimerwsi.Eprepe oles na dwsoun ta noumera twn pelatwn tous ston OTE gia na ta perasei stous eniaious tilefwnikous katalogous.Opoios den ithele eprepe entos enos eulogou xronikou diastimatos pou eixe oristei na kalesei ena 3psifio-4psifio h na steilei 1 sms se kapoio noumero prokeimenou na min sumperilifthei stous neous ethnikous tilefwnikous katalogous.Opoios den to eprekse distixws mpike stous katalogous.Elpizw na voithisa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, οπως τηλεφωνω στον ΟΤΕ και ζητω το σταθερο καποιου, μπορω να ζητησω και το κινητό του?

 

Μονο cosmote?

 

Και πως μπορει πλεον σημερα να διαγραψει κανεις τον αριθμο του απο αυτους τους καταλογους?

 

Ισχυει και για καρτοκινητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- ATG η συγγενης μου καλεσε μονο τις πληροφοριες του καταλογου του ΟΤΕ .

Δεν την ενδιεφερε η κινητη τηλεφωνια .

- Σεμπου το θυμαμαι αυτο και αν θυμαμαι καλα πρεπει να ειχα στειλει σμς .

 

Υστερα ειναι και το αλλο .

 

Το επιθετο του πατερα μου τελειωνει σε - ης και ειναι μοναδικο στον καταλογο του ΟΤΕ και δεν ειναι στο ονομα του το κινητο μου .

Το δικο μου τελειωνει σε - ου και με αυτη την καταληξη ειδα οτι υπαρχουν αλλες δυο μακρινες συγγενεις και η ξαδερφη μου .

Λογικα θα επρεπε να δωθουν αυτα τα τηλ στην συγγενη μου και οχι αριθμος κινητου ,αλλα δωθηκε το κινητο μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα έντυπα που έρχονται από την Vodafone -εκτός των λογαριασμών- τα στέλνω κατευθείαν στην ανακύκλωση, αυτό όμως το είχα διαβάσει, άρα μάλλον ήταν σε φάκελο λογαριασμού.

Συνοπτικά: Ο ΟΤΕ (ή μάλλον η θυγατρική του Infote) είναι αυτός που έχει αναλάβει να εκδώσει τον ενιαίο τηλεφωνικό κατάλογο της χώρας. Υπήρχε μάλιστα σχετική προθεσμία στην οποία έπρεπε να ολοκληρώσει το έργο.

Η πολιτική της Voda ήταν να ενημερώσει τους πελάτες ότι είχε την πρόθεση να καταχωρήσει (να δώσει στον ΟΤΕ δλδ.) -by default- τους συνδρομητές με συμβόλαιο και να μην καταχωρήσει τους κατόχους καρτοκινητών, ακόμη κι άν είχε τα πλήρη στοιχεία των τελευταίων.

Αν κάποιος ήθελε το αντίθετο (να καταχωρήσει καρτοκινητό ή να μην καταχωρήσει αριθμό με συμβόλαιο), έπρεπε να κάνει σχετική αίτηση, αν θυμάμαι καλά γινόταν με κλήση χωρίς χρέωση.

 

@paschalia: Μάλλον η θεία σου έπεσε στην -όχι και τόσο σπάνια- περίπτωση φιλότιμης υπαλλήλου που δεν βρήκε ακριβώς το όνομα που της ζήτησαν και αντί να κλείσει επιτόπου το τηλέφωνο (μου έχει τύχει κι αυτό) διάβασε κάποιες συναφείς καταχωρήσεις. Αν η θεία σου της είπε και την περιοχή που μένεις (και οι μακρινοί συγγενείς δεν μένουν εκεί γύρω), αυτό που έγινε είναι απόλυτα λογικό.

Συγγνώμη για το long post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο gerontas έδωσε πλήρη απάντηση.

@paschalia αποκλείεται να είχες στείλει SMS, διότι η διαδικασία ήταν αυτόματη. Εκτός κι αν ειχες άλλο νούμερο τότε..

 

Η όλη ιστορία μου θυμίζει το ανέκδοτο με το "καμάκι" που ζητάει το τηλέφωνο της κοπέλας και αυτή απαντάει... "το έχει ο κατάλογος..." :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας την απαντηση του γεροντα συνειδητοποιω κατι ακομα .

Η θεια μου πηρε το 11831 και ζητησε τις πληροφοριες καταλογου της Αθηνας .

Το ονομα του πατερα μου και οι υπολοιπες συγγενεις ειναι στους καταλογους της Αθηνας .

Ακομα και αν ειναι καταχωρημενο το κινητο μου σε καποιον καταλογο -που οπως τα λετε πρεπει να ειναι- ΔΕΝ ειναι στους καταλογους της Αθηνας αλλα σε αυτους της Ανατολικης Αττικης .

Αλλα εκει ειναι αλλα τηλ στο ονομα του πατερα μου τα οποια θα επρεπε να δωσει η τηλεφωνητρια .

 

Και εξακολουθω να απορω .

Πως ,απο την στιγμη που ζητηθηκε πληροφορια τηλ απο καταλογο της Αθηνας δωθηκε τηλ και μαλιστα κινητο απο καταλογο εκτος Αθηνων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη κι εμείς οι κοινοί θνητοί, αν κάνουμε αναζήτηση στον Ηλεκτρονικό Κατάλογο αφήνοντας κενό τον κωδικό περιοχής, θα πάρουμε τα τηλέφωνα όλης της Ελλάδας που αντιστοιχούν στο Ονομα και το Επώνυμο που καταχωρήσαμε.

Φυσικά η αναζήτηση για "Παπαδόπουλος Ιωάννης" ή "Παπαδοπούλου Μαρία" θα οδηγήσει σε αδιέξοδο, αλλά τα αποτελέσματα για κάποια ασυνήθιστα ονόματα (Guess Paschalia?) θα είναι πλήρη.

Από την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, που ξεκίνησες, άλλο είναι που με προβληματίζει:

Προφανώς (σύμφωνα με το περισττικό που αναφέρεις), οι ενιαίοι κατάλογοι έχουν ενημερωθεί, άλλωστε μου έχει τύχει να συναντήσω (ειδικά πατώντας το πλήκτρο "MORE") αριθμούς κινητών. Ωστόσο οι αριθμοί αυτοί δεν είναι προσπελάσιμοι με τις λειτουργίες αναζήτησης του http://www.whitepages.gr και βρίσκονται στη διάθεση μόνο του προσωπικού της Υπηρεσίας Πληροφοριών Καταλόγου του ΟΤΕ. Τώρα που η Υπηρεσία αυτή έγινε χρεώσιμη, αυτό είναι θέμα -νομίζω- για διερεύνηση. Για να δούμε τί λέει και η Ιστοσελίδα της ΕΕΕΤ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simeiwsi: palia (to 2001) pou agorasa ena paketo Vodafone CU gia na to energopoihso eprepe na dwsw ta stroixeia mou kalontas ena noumero.auto pleon den isxyei.Emena mou eixane steilei pantws sms gia to an ithela na mpei to kinito mou stous tilefonikous katalogous.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόψαξα λίγο πιό πέρα... Λοιπόν: Από το site της ΕΕΕΤ (http://www.eett.gr) ->Τηλεπικοινωνίες ->Καθολική Υπηρεσία βρήκα το ΦΕΚ με την Απόφαση που περιγράφει τα καθήκοντα του "Παρόχου Καθολικής Υπηρεσίας" (και το άλλο που ορίζει ΠΚΥ τον ΟΤΕ). Μέσα σ' αυτά τα καθήκοντα (Αρθρα 3 και 4 της Απόφασης)

περιλαμβάνεται η έκδοση των τηλεφωνικών καταλόγων.

Δεν έχει νόημα να κάνω copy/paste όλο το ΦΕΚ, από μια πρόχειρη ματιά όμως:

Οι κατάλογοι εκδίδονται σε έντυπή ή/και ηλεκτρονική μορφή. (Αρθ. 3.1.β) (καταλάβαμε)

Ο Πάροχος κλπ. ενημερώνει τους Καταλόγους τουλάχιστον σε ετήσια βάση (Αθρ. 4.8 ). Η Απόφαση εκδόθηκε 14-6-2002. Οι απορίες ευνόητες...

Περισσότερα, όταν διαβάσω πιό προσεκτικά την Απόφαση και εφόσον υπάρξει ενδιαφέρον για τη συνέχεια της κουβέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και υπαρχει ενδιαφερον και σ'ευχαριστω για την συνεισφορα σου :)

Σ'ευχαριστω και για το οτι το βρηκες ενδιαφερον ,καθως και τον Καριμπ :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον, διότι ο περισσότερος κόσμος αγνοεί ακόμα και την ύπαρξη των συγκεκριμένων καταλόγων...

 

Πάντως νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει κάποια σχετική ενημέρωση για το συγκεκριμένο θέμα διότι το κινητό τηλέφωνο έχει έναν πολύ πιο προσωπικό χαρακτήρα απ'ότι το σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...