Προς το περιεχόμενο

block internet sites


siemens

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το hosts file. Στα WinXP βρίσκεται στο C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts. Βασικά εκεί γράφεις μια γραμμή όπως:

>127.0.0.1   site.com

Την επόμενη φορά που θα πας να επισκεπτείς το site, θα συνδεθείς στην ΙP 127.0.0.1 (δηλαδή τον υπολογιστή σου), άρα δεν θα δεις ποτέ το site.

Αν θέλεις να απαγορέψεις την επίσκεψη στην IP του site, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το PeerGuardian ή το Protowall. Βέβαια, αυτό είναι λιγότερο σίγουρο, γιατί η IP μπορεί να αλλάξει.

Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί αν και είναι πιο περίπλοκα, επιβαρύνουν λιγότερο το σύστημα απ' ότι ένα μεγάλο πακέτο firewall κι antivirus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στο γραφείο και όχι στο σπίτι.

στα windows '98 που έχει εδώ πάσ control panel-internet options-security-restricted areas-sites και εκεί προσθέτεισ το όνομα του sιτε που δεν θέλεισ να ανοίγεισ.

στα xp δεν θυμάμαι αλλά κάτι παρόμοιο θα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το hosts file. Στα WinXP βρίσκεται στο C:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts. Βασικά εκεί γράφεις μια γραμμή όπως:

>127.0.0.1   site.com

Την επόμενη φορά που θα πας να επισκεπτείς το site' date=' θα συνδεθείς στην ΙP 127.0.0.1 (δηλαδή τον υπολογιστή σου), άρα δεν θα δεις ποτέ το site.

Αν θέλεις να απαγορέψεις την επίσκεψη στην IP του site, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποιο πρόγραμμα όπως το PeerGuardian ή το Protowall. Βέβαια, αυτό είναι λιγότερο σίγουρο, γιατί η IP μπορεί να αλλάξει.

Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί αν και είναι πιο περίπλοκα, επιβαρύνουν λιγότερο το σύστημα απ' ότι ένα μεγάλο πακέτο firewall κι antivirus.[/quote']

 

 

Auto to tip me to hosts thelei reboot twn windows? Giati to ekana alla den epiase. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Telika oxi den thelei reboot.. apla den pianei se siggekrimena links opws site.com/picture.gif

Kanei block olo to site.. Opote me liga logia den mporeis na kaneis auth tin patenta gia namin emfanizontai diafimiseis apo diafora sites.

Skeftomouna sto hosts na prostheta ola ta links pou exoune mazeutei sto adblock tou firefox etsi wste na kanw browsing me ton explorer xwris diafimiseis.

 

Polly kalo pantos! thnx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, το hosts file κάνει ban ολόκληρο το site, όχι μόνο συγκεκριμένες σελίδες από ένα site. Πάντως υπάρχουν έτοιμα hosts files που κάνουν ban πολλά sites που είναι πηγές διαφημίσεων. Νομίζω ότι και το Spybot S&D μπορεί να σου εγκαταστήσει ένα. Αλλιώς, ψάξε στο internet. Σίγουρα στο spywarewarrior.com έχουν ένα έτοιμο αρχείο, αλλά δεν έχω link αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To hotmail exei diafimiseis apo : http://m3.doubleclick.net kai http://spe.atdmt.com

Parolo pou ta ekana add sto hosts epeidi ta dixnei se frames otan anoigw me ton ie to hotmail den mou kanei block ta above sites.

An paw na ta anoiksw ksexorista ston ie mou ta kanei block kanonika ..

 

Den einai periergo ? Mipws ksereis kamia patenta etsi wste na kanei block sites pou na einia mesa se frames?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι στο γραφείο και όχι στο σπίτι.

στα windows '98 που έχει εδώ πάσ control panel-internet options-security-restricted areas-sites και εκεί προσθέτεισ το όνομα του sιτε που δεν θέλεισ να ανοίγεισ.

στα xp δεν θυμάμαι αλλά κάτι παρόμοιο θα είναι.

Δεν είναι για να μην ανοίγει την σελίδα που βάζεις... (και εγώ έτσι νόμιζα αλλά όχι)

Είναι μόνο για να εφαρμόζει πιο αυστηρούς κανόνες. (High Security Level)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε HexStatic δεν μπορώ να σε βοηθήσω, γιατί κι εγώ δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω με το θέμα. Αυτό που λες μου φαίνεται όντως περίεργο, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις κάποιον άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Norton Internet Security 2005 που περιέχει το Norton AntiSpam που με το AdBlock που έχει μπλοκάρει όλα τα banners. (Banner στην Insomnia; Ποιό banner; Tο in.gr έχει banners; Σοβαρά; κλπ κλπ)

Όσο για το μπλοκάρισμα συγκεκριμένων sites θα ανοίξεις το IE και θα πας:

Tools ---> Internet Options ---> Στο tab security ---> Θα επιλέξεις το Restricted Sites και θα πατήσεις το κουμπί Sites. Εκεί μπορείς να προσθέσεις όποιες ιστοσελίδες θέλεις. Βέβαια αν ο άλλος έχει 5 γνώσεις από Internet θα το παρακάμψει πολύ εύκολα. Ακόμη για να αποκλείσεις ομαδικά sites με τη μία χρειάζεσαι πρόγραμμα (κοίτα τα παραπάνω posts).

Edit: Έτσι για να γίνω λίγο κακός:

ingr.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Όσο για το μπλοκάρισμα συγκεκριμένων sites θα ανοίξεις το IE και θα πας:

Tools ---> Internet Options ---> Στο tab security ---> Θα επιλέξεις το Restricted Sites και θα πατήσεις το κουμπί Sites. Εκεί μπορείς να προσθέσεις όποιες ιστοσελίδες θέλεις. ...

Ή είμαι ηλίθιος ή αυτό που λέτε δεν γίνεται...

Το έχεις δοκιμάσει?

Το μόνο που κάνει αυτό είναι να ενεργοποιεί υψηλό επίπεδο ασφάλειας για την συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...