Προς το περιεχόμενο

Ελληνικές Cult ’70 Ταινίες


Innersense

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχε πέσει ένα flash στην παρέα μου και συζητάγαμε για παλιές Ελληνικές κοσμοπολίτικες ταινίες (κάτι σαν τα James Bond σε Ελληνικά δεδομένα ένα πράγμα) που ενίοτε χαζεύαμε με το στόμα ανοιχτό μπας και δούμε κανένα μπούτι (σεμνά!), μέσα στους απόηχους των super soundtrack, κάποια από τα οποία αποτελούν ακόμα σημείο αναφοράς.

 

Ερωτώ λοιπόν:

 

Ταινίες όπως:

 

Ψυχή Και Σάρκα (Εσύ & Εγώ) – [1974] – Κώστας Πρέκας, Κατερίνα Τσοπέη

Εκείνο Το Καλοκαίρι – [1971] – Έλενα Ναθαναήλ, Λάκης Κομνηνός

Αναζήτησις – [1972] – Άγγελος Αντωνόπουλος, Έλενα Νανθαναήλ

Το Αγκίστρι - The Hook – [1976] – Μπαρμπαρα Μπουσε, Γκουντερ Στολ

 

(Ας αρκεστώ εδώ προς το παρόν γιατί κάποια άλλα που σκεφτόμασταν είναι μάλλον ακόμα πιο δυσεύρετα, αν υπάρχει πάντος ενδιαφέρον την συνεχίζουμε την συζήτηση γιατί ψάχνω και κάποια άλλα!)

 

Υπάρχουν σε DVD; (Ρωτάω γιατί δεν τα έχω βρει πουθενά).

 

Επίσης και επειδή έχω την εντύπωση ότι κατά καιρούς κάποιες εφημερίδες / περιοδικά δίνουν σε DVD Ελληνικές ταινίες που δεν έχουν καν κυκλοφορήσει στο εμπόριο σε DVD, μήπως κατά τύχη έχει κυκλοφορήσει κάποια από αυτές;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σου φιλε μου , λοιπον αυτες οι τανιες δεν υπαρχουνε σε DVD εταιριας οριτζιναλ , εχω τις αυθεντικες μπομπινες ομως και τις εχω μετατρεψει σε DVD , εχω ολες τις ταινιες που εχεις αναφερει στο μυνημα σου και ακομα και τα σαουντρακ της καθε ταινιας σε βυνιλιο και CD .

Γραψε αν σε ενδιαφερουν και αλλες ταινιες του ειδους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε που το ξέθαψες αυτό; το είχα ξεχάσει εντελώς μιας και απλά είχε γίνει το flash τότε, αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω μιας και δεν απάντησε και κανείς.

 

Το θέμα είναι το πως μπορούμε να τις βρούμε! Χμμμ...

 

Ρίξε κανένα pm άμα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Athenian1977 , μιας και δουλεύεις εκεί υπάρχει περίπτωση να μου βρείς όλα τις εκπομπές του computer show? Αν θυμάμαι καλά ήταν στην ΕΤ1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταινίες και οι εκπομπές από το αρχείο της ΕΡΤ αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία των δημιουργών τους και προστατεύονται από τον σχετικό νόμο.

Παρακαλώ να μην συνεχιστεί εδώ η συζήτηση γιά αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kathe ekpompi/tainia exei ta pneumatika tis dikaiwmata , auto einai swsto kai dia nomou an mi ti allo .

 

Apagoreuetai i enoikiasi , i dimosia provoli plin tis adeias , kai i antigrafi me antitimo xrimatwn (oxi stis provolis fysika) .

 

Edw toulaxiston apo tin meria mou den ginetai kati tetoio oute emporos eimai .

 

To kyriotero omws pou poloi den kseroun einai oti yparxei mia kokkini tainia sto 2o antytipo tis kathe magnitotainias (eite psifiakis) me tin opoia mporeis na kaneis aperioristes kopies gia idiwtiki xrisi i dokimi (trial opws leme) .

 

Den tha mpw vathytera , san administrator einai sevasti i gnwmi sou .

 

To ksexname !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Athenian1977 , μιας και δουλεύεις εκεί υπάρχει περίπτωση να μου βρείς όλα τις εκπομπές του computer show? Αν θυμάμαι καλά ήταν στην ΕΤ1.

 

ναι στην ετ1 είναι και θα το ήθελα και εγώ... μακάρι να το έβαζε το pc master τιμής ένεκεν στο pixel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω νομιζα, Innersense, oτι cult ελληνικες ταινιοες θεωρουνται αυτες που εγιναν τη δεκαετια του 80(βιντεοταινιες οι περισσοτερες) με Ψαλτη, Τσακωνα, Βουτσα κ.α. Κωμικες βεβαια, οπως 'Ψηλος λιγνος & ψευταρος' ή 'Ο ιπποτης της λακουβας' με τον Βουτσα να φωναζει τον Ψιτ και να μαζευονται οι γατες...

Τις-δραματικες-ταινιες που ανεφερες της δεκαετιας του 70(δεκαετια κατα την οποια ο ελλ.κιν/φος πεθανε) τις εχει δειξει πολλες φoρες η τηλεοραση.

Προφανως θα υπαρχουν σε torrents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ειπώθηκε ήδη οι ταινίες αυτές είναι ανεξάρτητες παραγωγές και δεν έχουν κυκλοφορίσει επίσημα σε DVD.

 

Οπότε οποιαδήποτε προσπάθεια εύρεσης τους σε torrent βασίζεται στην καλοπροαίρετη διανομή τους απο κάποιον έλληνα χρήστη που την έχει γράψει απο Ελληνικό κανάλι. Η μοναδική που έχω βρεί έτσι είναι η Αναζήτησις.

 

Αν κάποιος έχει βρει κάποια απο τις υπόλοιπες ας ενημερώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ταινία με το Βούρο σαν αστυνομικό της Δίωξης Ναρκωτικών με δερμάτινα, που πήγαινε από Γυμνάσιο σε Γυμνάσιο για να ξεριζώσει την κατάρα από τον τόπο, ξέρει κανείς τι τίτλο μπορεί να έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Ama thes kopia den yparxei provlima oute xrewsi , grapse gia poies tainies endiaferesai .

Douleuw stin kratiki tileorasi kai exw tin eukairia kai tis "ksethavw" mias kai einai i douleia mou kai asxoloumai me to eidos .

 

λοιπον φιλε εχω και εγω αλλα μου λειπει Ψυχη και σαρκα και κοριτσια στον Ηλιο κυριως τισ ταινιες . Μπορεις να κανεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε πέσει ένα flash στην παρέα μου και συζητάγαμε για παλιές Ελληνικές κοσμοπολίτικες ταινίες (κάτι σαν τα James Bond σε Ελληνικά δεδομένα ένα πράγμα) που ενίοτε χαζεύαμε με το στόμα ανοιχτό μπας και δούμε κανένα μπούτι (σεμνά!), μέσα στους απόηχους των super soundtrack, κάποια από τα οποία αποτελούν ακόμα σημείο αναφοράς.

 

Ερωτώ λοιπόν:

 

Ταινίες όπως:

 

Ψυχή Και Σάρκα (Εσύ & Εγώ) – [1974] – Κώστας Πρέκας, Κατερίνα Τσοπέη

Εκείνο Το Καλοκαίρι – [1971] – Έλενα Ναθαναήλ, Λάκης Κομνηνός

Αναζήτησις – [1972] – Άγγελος Αντωνόπουλος, Έλενα Νανθαναήλ

Το Αγκίστρι - The Hook – [1976] – Μπαρμπαρα Μπουσε, Γκουντερ Στολ

 

(Ας αρκεστώ εδώ προς το παρόν γιατί κάποια άλλα που σκεφτόμασταν είναι μάλλον ακόμα πιο δυσεύρετα, αν υπάρχει πάντος ενδιαφέρον την συνεχίζουμε την συζήτηση γιατί ψάχνω και κάποια άλλα!)

 

Υπάρχουν σε DVD; (Ρωτάω γιατί δεν τα έχω βρει πουθενά).

 

Επίσης και επειδή έχω την εντύπωση ότι κατά καιρούς κάποιες εφημερίδες / περιοδικά δίνουν σε DVD Ελληνικές ταινίες που δεν έχουν καν κυκλοφορήσει στο εμπόριο σε DVD, μήπως κατά τύχη έχει κυκλοφορήσει κάποια από αυτές;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία

 

εχω τις τρεις απο τις τεσσερις και ψαχνω ψυχη και σαρκα. απο εφημεριδες και μαλιστα ΕΤ της Κυριακης ειχε αφιερωμα στον Κονιτσιωτη. Αμα θελεις κατι πες και ασε τον ξενερωτο που βγηκε να κανει και τον ηθικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...