Προς το περιεχόμενο

Διαρκεια πρωτης Φορτισης Για Μπαταρια Κινητου


GRGION

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μολις Πηρα το Κ750ι αλλα επειδη δεν πολυεμπιστευομαι τη συμβουλη "το φορτιζεις γαι 12 ωρες" και τα σχετικα που σου λενε αν καποιος εχει γνωση για το συγκεκριμενο θεμα θα με βοηθουσε πολυ ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita texnikos den eimai alla apo siggeni pou douleuei xronia stin cosmote auto akouw....kathe nea bataria tin afineis sto reuma xwris n anoixeis to kinito gia 14 wres!diaforetika, kata ta legomena tou, den tha ginei swsti i prwti fortisi pou einai k simantiki.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 14-15 κινητα που εχουν περασει απο τα χερια μου εξακολουθω να πιστευω ότι αυτο περι 15ωρης πρωτης φορτίσεως είναι μεγάλη παπαρια!!!Η μπαταρια αρχίζει να δουλευει στο max των δυνατοτητων της μετα απο 5-6 πληρεις φορτίσεις και αποφορτίσεις και νομιζω δεν έχει καμια σημασια αν το έχεις στην μπριζα 14 ώρες στη πρωτη φόρτιση .Οποτε παιρνω καινουργιο κινήτο ακουω την ίδια κασσετα.Ποτε δεν το έχω(ουτε στο τελευταιο μου που παρεπιπτοντως είναι SE K70i) και ποτε μου δεν έχω αλλαξει μπαταρια σε οποιο κινητο κι αν είχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι η πρωτη φορτιση ειναι σημαντικη αλλα υπαρχει περιπτωση αν το φορτισουμε περισσοτερο απο οτι χρειαζεται να κανουμε ζημια στην μπαταρια;

-ειναι επισης περιεργο οτι σε κανενα manual δε σου λενε κατι για την πρωτη φορτιση

-και τελικα ειναι καλυτερη η πληρης εκφορτιση της μπαταριας και μετεπειτα φορτιση της;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι οτι η πρωτη φορτιση ειναι σημαντικη αλλα υπαρχει περιπτωση αν το φορτισουμε περισσοτερο απο οτι χρειαζεται να κανουμε ζημια στην μπαταρια;

Οι καινουργιες μπαταριες όταν φορτίσουν πληρως και ανεβασουν θερμοκρασια σταματουν τη φοτιση τους

-ειναι επισης περιεργο οτι σε κανενα manual δε σου λενε κατι για την πρωτη φορτιση

Απο εκει να φανταστεις την ασχετοσύνη και το πως βγάζουν αυθαιρετα συμπερασματα

-και τελικα ειναι καλυτερη η πληρης εκφορτιση της μπαταριας και μετεπειτα φορτιση της;
Τον πρωτο καιρο θα έλεγα οτι πρεπει να το κανεις, οταν δουλευτει η μπαταρια δεν υπαρχει προβλημα και μην ξεχνας οτι μιλαμε για μπαταριες λιθιου οποτε και να μην αποφορτιστει πλήρως δεν χαθηκε και ο κοσμος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Εάν η συσκευή που πήρες , ανοίγει χωρίς φόρτιση (έστω και με μικρή διάρκεια μπαταρίας) τότε πολύ απλά αυτή δεν είναι η πρώτη φορτηση! Εγώ δυο κινητά που πήρα ήταν ήδη φορτισμενα λίγο.

Από εκεί και πέρα τι 1 ώρα να το αφήσεις τι 10 , το κινητό σταματάει να φορτιζει την μπαταρία όταν φτάσει την πλήρη φορτηση ( περίπου 1 με 2 ώρες).

 

Καταλήγουμε λοιπόν οτι αυτά περί 8 ωρών φόρτιση κτλπ είναι urban legent

 

 

Αποστολή από iPhone με το Insomnia.app

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή κάποτε το είχα ψάξει το θέμα είχα βρεί κάποια άρθρα.. το θέμα είναι οτι δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα και στις καινούριες μπαταρίες αυτά που είχα βρεί..

 

anyway, χωρίς να θέλω να βγάλω και εγώ μύθους, είχα διαβάσει οτι οι μπαταρίες λιθίου πρέπει να φορτίζονται μέχρι να γεμίσουν και όχι παραπάνω, γιατι μπορεί να προκληθεί ζημία στην μπαταρία (όπως λέει και ο φίλος απο πάνω..), αλλα επίσης είχα διαβάσει οτι οι πρώτες φορτίσεις πρέπει να γίνουν ως εξής: φόρτιση full, αποφόρτιση πλήρης, φόρτιση full... αυτό θα βοηθήσει να κρατήσει περισσότερο καιρό η μπαταρία.

 

προσωπικά, σε ότι κινητό έχω πάρει δεν έχω καταφέρει να το αφήσω πολλές ώρες γιατι πάντα ήθελα να παίζω μαζί του :-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μπαταριες οπως βγαινουν απο το εργοστασιο ειναι μερικος φορτισμενες, ειναι φυσιολογικο το καινουργιο κινητο σας να εχει μισοφορτισμενη μπαταρια.

Στα κινητα που εχουμε (και στους φορητους υπολογιστες) εχουν μεσα στην συσκευη εξυπνους φορτιστες (και κατα περιπτωση εξυπνες μπαταριες) δηλαδη εχουν κυκλωματα που επικοινωνουν μεταξυ τους και ενημερωνουν το μηχανημα για το υπολοιπο χρονο της μπαταριας.

 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΥΠΕΡΦΤΟΡΤΙΣΕΤΕ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ,

 

το κυκλωμα μολις δει οτι εχει ολοκληρωθει η φορτιση θα σταματησει τα παντα. Με αλλα λογια ειτε το αφησεις 2 ωρες, ειτε 15 ωρες, ειτε 10 χρονια αυτο θα σταματησει μονο του οταν πρεπει.

 

ΥΓ Απο το 2005; Συγκινηθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αρθρα που εχω διαβασει οι μπαταριες λιθιου μολις φορτισθουν 100%,ειναι ενταξει ,δεν χρειαζονται παραπανω ειτε ειναι πρωτη φορτιση ειτε ειναι εκατοστη και καλο θα ειναι να μην την αφηνουμε να αποφορτισθει τελειως,δηλαδη εαν φθασει γυρω στο 20% πρεπει να φορτισθει,δεν κανει να αδιασει τελειως.

αυτο ισχυει μονο για τις μπαταριες λιθιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και επειδη πλεον ολα τα κινητά έχουν μπαταριες λιθιου που καταληγουμε ; ο,τι οποιος σημερα μιλαει για πρωτη φορτιση και 12-15 ωρες ειναι εκτός τοπου και χρονου και παντελώς ανίδεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρίν απο 5-6 χρόνια οι υπάλληλοι των καταστημάτων είχαν μπεί και αυτοί στο τρυπάκι και σου έλεγαν 9-10 ώρες η πρώτη φόρτιση. Τώρα βέβαια έβαλαν μυαλό και δίνουν τις σωστές οδηγίες. Οι οπόιες είναι οτι βγάζουμε το κινητό μόλις φορτίσει. Δεν οφελεί περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να πει με σιγουριά 100% ότι δεν χρειάζεται παραπάνω η πρώτη φόρτιση..? Σήμερα παρέλαβα το lg gm750 με επιδότηση (για τον αδερφό μου επιτέλους βρήκε κινητό μου τα χε πρήξει..γυρίσε ο γκαντέμης 20καταστήματα πουθενά κ εγώ σε μια vodafone πήγα κ το βρήκα κατευθείαν!!) .. και μου λέει ο πωλητής το κλασσικό 8-10 ώρες. του κάνω είναι σίγουρο αυτό, έτσι κ αλλιώς μισοφορτισμένες έρχονται οι μπαταριές στα καινούργια κ αν φορτίσει αυτό (συνήθως 1-2 ώρες να πάρει) μετά σταματάει από μόνο του, άρα τι οφελεί 8 ώρες.. κ μου απάντησε μασημένα ότι αυτές είναι οι οδηγίες που τους δίνουν κ δεν έχει σημασία ότι σταματάει κ ότι πρέπει εαν θέλεις να γίνει σωστή η πρώτη φόρτιση να το αφήσεις... άραγε ποιά να είναι η αλήθεια :rolleyes: τώρα το έχουμε από τις 2μμ κ φορτίζει ,βέβαια έχει ανάψει πράσινο λαμπάκι (που σημαίνει ότι είναι πλήρες προφανώς) .. δεν το έχουμε ανοίξει καθόλου όμως..

 

εγώ το iphone με το που το πήρα, τι φόρτιση κ πράσινα άλογα, το άνοιξα, το σέταρα, του έβγαλα τα μάτια κ μετά το άφησα να φορτίσει με την ησυχία του..δε κρατιόμουν 2 χρόνια το περίμενα..:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι οτι το έχεις βγάλει απο την μπριζα...χεχε...είπαμε με το που φορτίσει πλήρως είναι ετοιμο προς χρήση όλα τ'αλλα ειναι άλλα λόγια να αγαπιομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...