Προς το περιεχόμενο

format xwris cd/dvd....


stelpap14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

kalispera

 

loipon to problima exei ws eksis:

exw ena laptop sto opoio to dvd recorder pou eixe panw tou exei xalasei edw kai kana eksamino. den to eixa allaksei giati i eggyhsi eixe liksei kai to eixa afisei. twra omws meta apo kana dyo xronakia apo to teleytaio format pou tou eixa kanei arxise na trwei kollimata kai genikotera exei er8ei i stigmi na tou ksanakanw format.

 

Thelw na katharisw teleiws ton disko kai oxi na ksanaperasw ta xp apo panw tou

 

i erwtisi einai apli.... Yparxei tropos na to kanw ayto xwris na exw dvd/cd rom panw kai an nai pws?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δανειστεις ενα εξωτερικο USB CD/DVD ..

Διαφορετικα θα βαλεις το σκληρο σε ενα μηχανιμα αλλο σαν 2ο σκληρο

θα τον χωρισεις στα 2 και στο 2ο του partition θα αντιγραψεις το cd των

windows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vres apo kapoion i apo to internet ti disketa i to image tis disketas start up disk 98(einai ftiagmeni mesa apo ta win 98). Efoson o HDD einai se FAT32 file system aplos tha kaneis boot apo ti disketa kai meta format c: . Alla gia na egkatastiseis ta win ksana tha prepei na kaneis auto pou sou leei o ntg_net opote auto pou sou egrapsa ego den sumferei dioti me ton proigoumeno tropo telioneis mia kai ekso.

PS episis uparxei i epilogi na ta kaneis egkatastasi meso lan apo allo komputer mono pou einai ligo pio poluploko.

Episis paizei na ginetai kai apo card reader efoson sou dinei to option to bios na kanei bootup apo ekei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...

Υπάρχει λύση χωρίς CD / DVD το έχω κάνει στο δικό μου Laptop που είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το μόνο που χρειάζεσε είναι να βρεις ένα 2o μηχάνημα με κάρτα δικτύου και CD-ROM.

 

Θα κατεβάσεις μία MS DOS Boot Disk, μαζί με Driver για την κάρτα δικτύου του Laptop.

Δυστυχώς πάει καιρός που έκανα αυτήν την διαδικασία και δεν έχω κρατήσει καλές σημειώσεις αλλά μπορείς να δοκιμάσεις εδώ http://www.bootdisk.com

 

Αφού φτιάξεις την δισκέτα μαζί με τον Driver της κάρτας δικτύου κάνεις boot με αυτήν

 

Έπειτα με το εργαλείο net (λογικά θα υπάρχει στην δισκέτα) κάνεις Map Driver έναν φάκελο από το 2ο PC (Net use ...)

 

Από εδώ και πέρα έχεις τρείς επιλογές:

1) Κάνεις setup έτσι όπως είσαι,

2) Χωρίζεις τον δίσκο του laptop σε 2 partitions, formάρεις το δευτερο σε FAT, αντιγράφεις τα αρχεία εκεί και μετά κάνεις setup.

3) Δεν χωρίζεις τον δίσκο, τον κάνεις format σε FAT αντιγράφεις και κάνεις setup.

 

Η 3η λύση έχει το πρόβλημα ότι θα μείνεις με FAT (εκτός αν μπορείς να κάνεις convert).

 

Η 2η, ότι αναγκάζεσε να χωρίς τον δίσκο στα δύο (μπορεί και να μην είναι πρόβλημα για σένα, για μένα δεν ήτανε).

 

Η 1η λύση μπορεί να σε καθυστερήση λιγάκι ή να σου κάνει μαλακίες.

 

Εγώ είχα δοκιμάσει την 1 και επέλεξα την δευτερη νομίζω.

Προσοχή! Για να ξεκινήση το Setup των XP κάτω από DOS πρέπει να τρέξεις το αρχείο I386\WinNT.exe

Καλη Επιτυχία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...