Προς το περιεχόμενο

Πρόγραμμα για σχεδιασμό σπιτιών.


Power21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, όλοι λίγο πολυ έχουμε έρθει στην φάση να αγοράσουμε ενα σπίτι και να πρεπει να φτιάξουμε εσωτερικά την διακοσμησή του η να θέλουμε να χτ'ισουμε και να το σχεδιάσουμε πρώτα εξωτερικά και μετα εσωτερικά.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εύκολο που να μπορεί κάποιος να σχεδιάζει το εξωτερικό ενος σπιτιου και κατεπέκταση και το εσωτερικό του ? Να αρχίζει να βάζει επιπλάκια, ντουλάπια .... κ.τλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατριωτη δεν νομιζω να βρεις ευκολο προγραμμα για να κανεις αυτη τη δουλεια !!!!καποτε προσπαθησα να κανω το ιδιο με το aytocad αλλα μιας και δεν ειμαι ανθρωπος της υπομονης τα παρατησα!!!!δοκιμασε το αλλα αν δεν εχεις καποιον φιλο (μηχανικο αρχιτεκτωνα κτλ) δεν νομιζω να βγαλεις ακρη !!!!παντως αν βγαλεις πες μου και μενα για να προσπαθησω ξανα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου για να το κάνεις αυτό θέλεις όχι μόνο γνώσεις αρχιτεκτονικής αλλά και μηχανικής. Προγράμματα με έτοιμα μοντέλα και συνθήκες δεν υπάρχουν νομίζω. Τώρα Αν και πάλι θες κάτι ξεκίνα με archCAD αλλά τα πράματα δεν είναι εύκολα. Καθόλου εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα σου συνιστούσα να πάρεις έναν αρχιτέκτονα, απ την άλλη φυσικά υπάρχει το Archcad αλλά κάνει πάνω απο 3 grand και δεν θα μπορείς να το δουλέψεις λογικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, για autocad κτλ. ουτε λογος....

Τα εχω δοκιμασει και ειναι πολυ δυσκολα.

 

Κατεβασα το Punch Home Suite, το furnish και το Floor Plan.

 

Θα τους ριξω μια ματια και θα σας πω εντυπωσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά' date=' όλοι λίγο πολυ έχουμε έρθει στην φάση να αγοράσουμε ενα σπίτι και να πρεπει να φτιάξουμε εσωτερικά την διακοσμησή του η να θέλουμε να χτ'ισουμε και να το σχεδιάσουμε πρώτα εξωτερικά και μετα εσωτερικά.

 

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα εύκολο που να μπορεί κάποιος να σχεδιάζει το εξωτερικό ενος σπιτιου και κατεπέκταση και το εσωτερικό του ? Να αρχίζει να βάζει επιπλάκια, ντουλάπια .... κ.τλ.[/quote']

 

Για να κτίσεις πρέπει να βγάλεις άδεια (εκτός και αν είναι αυθαίρετο). Αρά υποχρεωτικά θα πληρώσεις Αρχιτέκτονα (σε υποχρεώνει η νομοθεσία και υπάρχει ελάχιστη αμοιβή).

Αν του πας ετοιμα σχέδια δικά σου θα φρικάρει (είναι και παράξενοι οι περισσότεροι).

Υπάρχουν πάρα πολλές παράμετροι που πρέπει να υπoλογίσεις για να το κάνεις και αν δεν είσαι του κλάδου θα κάνεις πατάτα. Και σπιτάκι δε παίρνουμε κάθε μέρα.

 

Τώρα αν αγόράσεις ετοιμο σπίτι τότε έχει καποιο νόημα για τη διακόσμηση

 

Εδώ υπάρχει ένα freeware cad:

http://www.progesoft.com/compra/index.asp?left=../icad/eng_downloadlt2006.asp&abspage=1&lang=eng

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...