Προς το περιεχόμενο

leasing αυτοκινήτου?


sculper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς για leasing αυτοκινήτων. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1)ποιες εταιρείες γνωρίζετε?

 

2)αν συμφέρει εμένα ως ελεύθερο επαγγελματία να πάρω αμάξι έτσι?

 

3)αν μετά τα 3 ή 5 χρόνια θελήσω να το κρατήσω το αμάξι, συμφέρει να έχω βάλει εκ των προτέρων εξαγορά οχήματος στο μισθωτήριο ή να το κάνω στο τέλος?

 

4)συμφέρει για φθηνά αμάξια ή μόνο για ας πούμε ακριβά?

 

5)αν συνεργάζομαι με μια εταιρεία (έχω σύμβαση μαζί τους – αλλά δεν είμαι μισθωτός, ανάλογα με αυτά που κάνω πληρώνομε), μπορώ να πάρω αμάξι με leasing στο όνομα της εταιρείας?? Φαντάζομαι για εταιρείες είναι πιο φθηνό το leasing.

 

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αυτοκινητο με λιζινγκ μεσω της εταιριας του πατερα μου. Αυτο συμφερει ΜΟΝΟ αν εχεις εταιρια. Αν εισαι ιδιωτης δε συμφερει καθολου.

Γενικα ειναι καλη περιπτωση γιατι δινεις ενα χ ποσο το μηνα και χεις το κεφαλι σου υσηχο. Δε σε νοιαζει ουτε αν παθει κατι, ουτε λαστιχα,,ουτε το σημα,ουτε σερβις ουτε τιποτα. ολα ειναι στην τιμη. Οποτε πληρωνεις μονο βενζινη.

Και νομιζω με ολες τις εταιριες εχεις και μικτη ασφαλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προφανώς λέει ο sculper και το έχω αναρωτηθεί και εγώ είναι συμφέρει συνυπολογιζοντας (εφόσον ισχύουν) :

 

1. Της φοροαπαλλαγής του ποσού των ετήσιων δόσεων από το εισόδημά σου

2. Της πιθανής επιστροφής ΦΠΑ

 

 

@Hamurabi : Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ουσιαστικά δεν είσαι εσύ ο ίδιοσ μια επιχείρηση ? (εκτός αν οι απαλλαγέ από leasing δεν ισύχουν σε προσωπικές επιχειρήσεις αλλά πχ μόνο σε ΟΕ, ΕΕ, ΑΕ κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από ένα χρόνο, θέλοντας να ρωτήσω αν συμφέρει ένα μισθωτό το leasing και γιατί;

 

το leasing ΔEN είναι για μισθωτούς. Συμφαίρει αν το όχημα είναι εταιρικό, οπότε η ιδιοκτήτρια εταιρεία: 1) λογίζει το ποσό που πληρώνει κάθε μήνα για το όχημα στα εταιρικά έξοδα, οπότε απαλλάσεται της αντίστοιχης φορολογίας, 2) πιθανώς, ανάλογα με την εταιρεία, της επιστρέφεται ο φ.π.α. Αν είσαι μισθωτός, πώς θα αγοράσεις εταιρικό αυτοκίνητο; Αλλά και να αγόραζες, τα πλεονεκτήματα αυτά αναιρούνται, οπότε δεν συμφαίρει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες εταιρίες δίνουν προσφορές και για μισθωτούς. Από τη hertz & από antena βρήκα τα ibiza και yaris αντίστοιχα σε ελκυστικές τιμές. Δηλαδή ποσά 270-280 το μήνα με πληρωμένες ασφάλειες, σήμα, οδική βοήθεια, ελαστικά Το διάστημα είναι 3 χρόνια και ισχύει για 60.000 χλμ.

Για να το πάρεις καινούριο για 3 χρόνια θες 370-380 το μήνα μόνο για την αγορά.

 

Πόσο λέτε να στοιχίζουν ανά μήνα ασφάλειες κλπ;

Πόση λέτε να είναι η αξία μεταπώλησης μετά την τριετία;

 

ΥΓ έχω υπολογίσει ότι αν η αξία μεταπώλησης είναι πάνω από 7000 τότε συμφέρει να αγοράσεις. Τι λέτε; Τα υπολόγισα καλά;:-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι τραπεζες σχεδον εχουν leasing etairies...

παρε το drive ιουνιου εκανε συγκριτικο κ εδινε πληροφοριες..

 

Δυστυχώς δεν το πρόλαβα... Έχει ήδη κυκλοφορήσει το τεύχος Ιουλίου. Αν το συγκριτικό το έχεις εσύ ή κάποιος άλλος, ας κάνει τον κόπο να το "ανεβάσει"...

Ευχαριστώ!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απαγορεύεται αυτό ας σβηστεί από τους mods. Είναι το συγκεκριμένο άρθρο.

 

Ευχαριστώ πολύ για το upload! :-D

Δεν φαντάζομαι κάτι τέτοιο να παραβαίνει τους κανόνες του forum. Αν όμως συμβαίνει κάτι τέτοιο, ζητώ συγνώμη :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον πινακα νομιζω τα παραλενε...

εξοδα οδικης βοηθειας δεν ειναι πανω απο 50ε το χρονο σαν ιδιωτης μεσω ασφαλιστικης.

η μικτη για 2λιτρα 30χιλ με απαλαγη 1% κ αυτα π συγκρινουν ειναι 1.4-1.6 ειναι στα 800-1500ε μαχ κ αυτοι λενε για 2χιλ:P

ωραια σαν ιδιωτης δεν θα χεις αυτοκ.αντικαταστασης μιας μερας π κανει συνηθως το σερβις.

οι τοκοι π χουν βαλει για τους ιδιωτες συνηθως παιζουν πιο ελκυστικες προσφορες ακομη κ με ατοκες δοσεις..κ οχι με 9,5% αν ειναι με τοκους.

απο προσωπικη αποψη στα service ειναι γυφτοι...φανταστειτε οτι δεν αλλαζουν υαολοκαθαριστηρες κ εννοειτε δεν βαζουν υγρο για τα τζαμια π ναι κανα 30ε,αντε να σ τυχει καμμια ζημια κ να μην ειναι εργοστασιακη εγγυηση...ολο τσακωμο θα χετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...