Προς το περιεχόμενο

νεα διαβατηρια?


pern112

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξερει κανεις ποσες ημερες θελει περιπου για να βγει το καινουργιο διαβατηριο?θελουν πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης?αντε πας και κανονισουμε διακοπουλες:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σε μια βδομαδουλα ειναι ετοιμο, δεν αργει, αρκει να προσεξεις και να βγαλεις σωστες φωτο, ειναι λιγο κολλημενοι με το θεμα.

Δεν ξερω για πιστοποιητικο στρατολογικης καταστασης, σορρυ.

Παλιο διαβατηριο, ταυτοτητα και φωτοτυπιες, φωτο, πιστοποιητικο γεννησεως,υπευθυνη δηλωση και μια αιτηση που συμπληρωνεται εκει.Και φυσικα το παραβολο.

Αν τελοσπαντων κατι μου διαφευγει, δες λεπτομερειες εδω.

http://www.ydt.gr/main/Section.jsp?SectionID=13276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ακομα...ξερετε αν ισχυουν τα παλια διαβατηρια? εχω βγαλει απο το 2002,που ληγει φεβρουαριο του 2007,και θελω να φυγω σε ενα μηνα...ξερει κανεις αν πρεπει να βγαλω καινουργιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν θελει κανονικα πιστοποιητικο απο στρατολογια αλλα εξαρταται σε ποσο ασχετο μπατσο θα πεσεις.Ενας φιλος που εβγαλε Θεσσαλονικη του ζητησανε χωρις λογο χαρτι για αναβολη.Παλιο διαβατηριο , ταυτοτητα , ατσαλακωτη φωτοτυπια ταυτοτητας , μια υπευθυνη δηλωση στην οποια γραφεις και για την στρατολογικη σου κατασταση( εχουνε αυτοι εκει το κειμενο που πρεπει να γραψεις), 1 φωτογραφια με τις σωστες προδιαγραφες και χωρις αποτυπωματα πανω ( να την κρατας παντα απο τις ακρες πριν την δωσεις), τα παραβολα( που εχουν αυξηθει κατα 5 ευρω απο Ιουλιο και θ'αυξηθουν πολυ παραπανω σε μερικες βδομαδες) και τελος την αιτηση που εγω την εκανα μαζι με τον μπατσο στο γραφειο του οποτε δεν θυμαμαι τι με εβαζε και υπεγραφα.Τελος να τονισω οτι ολοι οι ενηλικες ανεξαρτητως στρατολογικης καταστασης δικαιουνται πενταετες διαβατηριο, τερμα δηλαδη τα κολοβα διαβατηρια που εδιναν οι νομαρχιες στους εχοντες αναβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτηση ακομα...ξερετε αν ισχυουν τα παλια διαβατηρια? εχω βγαλει απο το 2002,που ληγει φεβρουαριο του 2007,και θελω να φυγω σε ενα μηνα...ξερει κανεις αν πρεπει να βγαλω καινουργιο?

 

Απ' οτι εχω ακούσει από διάφορους που το έχουν ψαξει το θεμα, τα παλαια διαβατηρια ισχύουν μεχρι το τελος του 2006. Οποτε αν είναι να πας εκτος ΕΕ βγαλε νεο, αλλιως μπορεις και με νεα ταυτοτητουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δινουν ενα προσωρινο για το 2006 και το 2007 θα βγουν τα καινουρια. Μπορεις να το βγαλεις και σε Νομαρχια εχω την εντυπωση (παντως θελει αναβολή ή αποδειξη οτι εχεις παει και εχεις τελειωσει το Στρατο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον τα παλια μας διαβατηρια ανεξαρτητου ημερομηνια εκδοσης και ληξης, ληγουν 31/12/2006 και απο 01/01/2007 ισχυουν τα καινουργια.

Και πλεον εκδιδονται απο την Αστυνομια και οχι απο την Νομαρχια.

εδω θα βρεις πληροφοριες για τα διαβατηρια:

http://www.mopo.gr/main/Section.jsp?SectionID=13276

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δινουν ενα προσωρινο για το 2006 και το 2007 θα βγουν τα καινουρια. Μπορεις να το βγαλεις και σε Νομαρχια εχω την εντυπωση (παντως θελει αναβολή ή αποδειξη οτι εχεις παει και εχεις τελειωσει το Στρατο).

Επαναλαμβανω οτι δεν ειναι απαραιτητη η προσκομιση τετοιου πιστοποιητικου για τον στρατο , εμενα δεν μου ζητησαν τιποτε.Στα αστυνομικα τμηματα που ζητανε μαλλον δεν ξερουν τι τους γινεται.Η υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι ανυποτακτος/λιποτακτης και εχεις αναβολη μεχρι την ταδε ημερομηνια του ταδε ετους φτανει.Υπαρχει και μια περιπτωση σε αυτα που ζητανε χαρτι απο στρατολογια να μην εχουνε την καταλληλη διασυνδεση για να τσεκαρουν καποια πραγματα αλλα αυτο μου φαινεται χλωμο καθως ετσι κι'αλλιως δεν κανουν ολα τα αστυνομικα τμηματα αυτην την δουλεια και φανταζομαι οτι οσα την εχουν αναλαβει θα ειναι στημενα σωστα αν μη τι αλλο.Ασε που η εκδοση γινεται κεντρικα σ'ενα μονο σημειο( στην Καισαριανη αν δεν κανω λαθος) και αυτα τα πραγματα μπορουν να ελεγθουν και εκει .Ποιος ξερει τι σκατοβλαχοι ειναι και σας ζητανε περιττα εγγραφα.Τελος , οχι δεν μπορεις να το βγαλεις σε νομαρχια , ουτε σε ΚΕΠ ουτε να το αναθεσεις σε τουριστικο γραφειο οπως γινοτανε παλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
....Ποιος ξερει τι σκατοβλαχοι ειναι και σας ζητανε περιττα εγγραφα...

 

Λάθος είσαι.Πρόκειται περί μπάτσων.Οι "σκατόβλαχοι" ίσως (και να έχουν) κοινή λογική,αλλοιώς ο συμβουλάτορας της Βουλής και καθηγητής Παν/μίου δεν θα τράβαγε των παθών του τον τάραχο επί δίωρο,μιας και εκρεμούσε απείθεια επί χούντας,μέχρι να επιληφθεί ο τριςμέγιστος-ξουξουξουμακρυαάαπόδω,μιας και οι "φάκελλοι" ενώ είχαν τροφοδοτήσει την Χαλυβουργική -σαν καύσιμα- με φανφάρες και πυροτεχνήματα,τόόόότενες- εν τούτοις αποτέλεσαν μεροκαματάκια dbaseιστών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος είσαι.Πρόκειται περί μπάτσων[/b'].Οι "σκατόβλαχοι" ίσως (και να έχουν) κοινή λογική,αλλοιώς ο συμβουλάτορας της Βουλής και καθηγητής Παν/μίου δεν θα τράβαγε των παθών του τον τάραχο επί δίωρο,μιας και εκρεμούσε απείθεια επί χούντας,μέχρι να επιληφθεί ο τριςμέγιστος-ξουξουξουμακρυαάαπόδω,μιας και οι "φάκελλοι" ενώ είχαν τροφοδοτήσει την Χαλυβουργική -σαν καύσιμα- με φανφάρες και πυροτεχνήματα,τόόόότενες- εν τούτοις αποτέλεσαν μεροκαματάκια dbaseιστών...

Πολυ ενδιαφερον σχολιο, θα το εχω υποψιν μου οταν θα ξαναμπροσαρω μεθυσμενος να το διαβασω παλι, σορι το LSD μου τελειωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση ? Να κάνω.

 

30/12/2006 το διαβατήριό σου ισχύει. Συνεπώς δεν μπορεί κανείς να σου πει να μη βάς πχ στην Ζιμπάμπουε. 1/1/2007 το διαβατήριό σου δεν ισχύει. Πως γυρίζεις πίσω ? Με απέλαση σαν τις Μολδαβές εδώ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...